“Slavín je národnou kultúrnou pamiatkou, obľúbeným miestom návštevníkov, ale aj dôležitým spomienkovým bodom pre našu históriu,” povedal Vallo a dodal, že chce, aby sa tu ľudia cítili dobre, ale aj bezpečne.
Práce budú prebiehať v troch etapách priebežne do konca roka 2022. V prvej etape rekonštrukcie pôjde hlavne o prípravu projektovej dokumentácie, hydroizolačné a sanačné práce, obklady pylóna a reštaurátorskú obnovu sochy vojaka na vrchole. Súčasťou obnovy bude aj zriadenie expozície druhej svetovej vojny na Slavíne. “Práce prvej etapy obnovy sú vo výške 575-tisíc eur a predpokladáme ich ukončenie do konca novembra 2020. Ďalšie práce budú vychádzať z návrhov vypracovanej štúdie, kde po získaní ďalších finančných prostriedkov budú dopracované realizačné projekty,” uvádza magistrát a dodáva, že v druhej a tretej etape plánujú v rokoch 2021 – 2022 realizovať odstraňovanie porúch hlavnej vyhliadkovej terasy, odstraňovanie porúch schodísk, ako aj všetkých identifikovaných poškodení v celom areáli Slavína. “Posledná etapa bude zhŕňať aj komplexnú revitalizáciu zelene vojnového cintorína a Pamätníka Slavín,” doplnilo mesto. Keďže je Pamätník Slavín národnou kultúrnou pamiatkou, všetky práce sú realizované pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Bratislava.
Vojnový pamätník Slavín je viditeľný z veľkej časti mesta. Na kopci s výhľadom na hrad pripomína oslobodenie mesta Červenou armádou v apríli 1945. “Je to tiež cintorín pre 6 845 sovietskych vojakov, ktorí zahynuli počas bitky o mesto a okolitý región, ktoré sa odohrali v posledných týždňoch druhej svetovej vojny,” uvádza portál visitbratislava.com. Pamätník tvorí stredný obelisk s výškou viac ako 39 metrov, ktorý je zakončený 11 metrovou sochou víťazného sovietskeho vojaka s vlajkou. “Okolo základne sú nápisy zaznamenávajúce slovenské mestá oslobodené Červenou armádou počas jej západného postupu v rokoch 1944 a 1945. Bola postavená v rokoch 1957 až 1960,” dodáva portál.