Historické parlamentné voľby v Mjanmarsku sa zaobišli bez násilia

Historické parlamentné voľby v Mjanmarsku sa zaobišli bez násilia

Rangún 8. novembra 2015 (TASR/HSP/Foto:AP-Gemunu Amarasinghe)

 

Prvé slobodné parlamentné voľby v Mjanmarsku za posledných 25 rokov (doteraz vládli väčšinou vojenské junty) mali dnes hladký priebeh a neboli počas nich hlásené žiadne prípady násilia. Hlasovanie sa skončilo podľa plánu o 16.30 h miestneho času (11.00 SEČ), informujú agentúry AP a Reuters

Ihneď po začiatku hlasovania sa začali tvoriť rady pred volebnými miestnosťami, ktoré boli zriadené nielen v školách a štátnych inštitúciách, ale aj v budhistických chrámoch. K volebným urnám môže pristúpiť okolo 30 miliónov oprávnených voličov, uviedla agentúra AP.

Reklama

Približne 30 miliónov voličov mohlo rozhodovať o zložení oboch komôr mjanmarského parlamentu a regionálnych rád, pričom dostali na výber spomedzi niekoľkých tisícov kandidátov. Očakáva sa, že najúspešnejšou stranou bude opozičná Národná liga za demokraciu (NLD) pod vedením bývalej disidentky a držiteľky Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij. Jej najväčším súperom je vládna Strana zväzovej súdržnosti a rozvoja (USDP), ktorú tvoria prevažne členovia a stúpenci bývalej junty.

Agentúra AP informuje, že 70-ročná Su Ťij prišla v sprievode ochrankárov a osobných asistentov odovzdať hlas do volebnej miestnosti neďaleko svojej rezidencie v Rangúne, kde v období diktatúry strávila 15 rokov v domácom väzení. Hovorca NLD Njan Win potvrdil, že takúto možnosť dostala vôbec prvýkrát.

Reklama

V roku 1990, keď sa v Mjanmarsku, známom vtedy ako Barma, uskutočnili naposledy slobodné voľby, bola totiž v domácom väzení. Hoci NLD vtedy presvedčivo zvíťazila, vládnuca chunta odmietla výsledky volieb uznať. Nasledujúce voľby v roku 2010 táto strana bojkotovala. Najnovšie parlamentné voľby v Mjanmarsku sú prvými, odkedy sa tamojší vojenský režim vzdal moci a umožnil začať proces prechodu krajiny k demokracii.

Väčšina ľudí prišla hlasovať ešte v ranných hodinách a v čase zatvorenia už boli volebné miestnosti prázdne. V najväčšom mjanmarskom meste Rangún začalo hodinu pred koncom volieb silno pršať. Šéf pozorovateľskej misie EÚ Alexander Lambsdorff zhodnotil hlasovanie v Rangúne ako “vcelku dôveryhodné”, hoci nebolo úplne bez “kazov a nedostatkov”.

Na rozdiel od volieb, ktoré sa v Mjanmarsku konali v uplynulých desaťročiach, mohli tentoraz hlasovanie sledovať pozorovatelia až z 28 krajín. Dokopy bolo v teréne takmer 11 000 zahraničných a domácich pozorovateľov. Volebných miestností bolo približne 40 000.

Obavy o dôveryhodnosť volieb vyvoláva predovšetkým skutočnosť, že mjanmarské úrady neumožnili hlasovať príslušníkom 1,3-miliónovej menšiny Rohingov, ktorých považujú za cudzincov, hoci žijú v Mjanmarsku po celé generácie. Opozičná NLD a vládnuca Strana zväzovej súdržnosti a rozvoja navyše neponúkli voličom vo väčšinovo budhistickej krajine ani jedného moslimského kandidáta.

Dnešné nedeľné voľby v Mjanmarsku rozhodnú o novom zložení oboch komôr tamojšieho parlamentu, ktorý neskôr zvolí nového prezidenta. Celkovo kandidovalo viac ako 90 strán, opozícia je však znevýhodnená, keďže 25 percent kresiel v novom parlamente bude vyhradených zástupcom armády.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali