Finančné otrasy v USA prinútia svet vzdať sa dolára

Finančné otrasy v USA prinútia svet vzdať sa dolára

Bratislava 13. mája 2023 (HSP/Vz/Foto:Pixabay,TASR/AP-Patrick Semansky)

 

“Extrémisti… požadujú, aby sme naďalej míňali naše peniaze v režime opitého námorníka”. Tento citát amerického politika je ukážkovým príkladom vášní, ktoré v súčasnosti v USA prepukli – to všetko preto, že krajina žije na úkor zvyšku sveta a nemieni sa toho vzdať. A ak to urobí, bude to katastrofa, ktorá čaká na svoju príležitosť. Tvrdí to nakoniec aj americký prezident Biden

doláre
Ilustračné foto

Spojené štáty sú na pokraji hospodárskeho a finančného chaosu. Tvrdí to ministerka financií Janet Yellenová. Hovorila o hrozbe platobnej neschopnosti, ktorá sa teraz vznáša nad americkou ekonomikou. A ktorá je dôsledkom špecifík amerického rozpočtu aj neschopnosti dvoch hlavných amerických strán dohodnúť sa navzájom.

Reklama

Skutočnosť je taká, že Spojené štáty, najväčšia ekonomika na svete, ktorá prostredníctvom svojich štruktúr podobných MMF učí ostatných, ako míňať peniaze, si už dlho žije nad svoje možnosti. Vládne výdavky sú neustále vyššie ako príjmy. Politici sa zdráhajú znižovať rôzne sociálne záväzky (zo strachu, že nebudú vo svojich obvodoch opätovne zvolení) a míňajú veľa peňazí na zahraničné dobrodružstvá. A v tejto situácii si treba peniaze požičiavať – vydávaním štátnych dlhopisov, ktoré kupujú občania USA, ako aj externí hráči (vrátane zahraničných vlád, pre ktoré sú tieto dlhopisy súčasťou devízových rezerv).

A to si vyžaduje veľa pôžičiek. V roku 2006 predstavoval vládny dlh USA len 8 biliónov USD – 61 % HDP. V roku 2014 dosiahol 17,8 bilióna USD a prvýkrát prekročil HDP krajiny. Podľa zákona stanovuje strop štátneho dlhu Kongres – a ten sa vždy zvyšuje, keď pôžičky dosiahnu svoj limit. K poslednému takémuto zvýšeniu došlo v decembri 2021 a v súčasnosti je strop na úrovni 31,4 bilióna USD. To je 123 % celkovej veľkosti národného hospodárstva.

Reklama

Problémom je, že vláda ho dosiahla začiatkom roka 2023. Teraz sa financovanie výdavkových položiek rozpočtu uskutočňuje v rámci tzv. núdzových opatrení (medzi ktoré patrí napríklad zníženie príspevkov do dôchodkového fondu pre štátnych zamestnancov, ako aj presúvanie prostriedkov medzi jednotlivými štátnymi štruktúrami). Tieto opatrenia sú však dočasné – len do opätovného zvýšenia stropu.

Ak sa tak nestane, podľa Janet Yellenovej by default mohol nastať už 1. júna. Iní odborníci uvádzajú rozpätie od začiatku júna do začiatku augusta.

A bude to katastrofa. Aspoň tak sa vyjadril americký prezident Joe Biden. “Jasne som povedal, že platobná neschopnosť neprichádza do úvahy… Bude to katastrofa… Naša ekonomika by sa prepadla do vážnej recesie, dôchodkové účty by sa vyprázdnili a náklady na pôžičky by sa zvýšili. Podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Moody’s by takmer 8 miliónov Američanov prišlo o prácu a naša povesť vo svete by bola vážne poškodená.”

Znamená to, že republikáni a demokrati sa musia urýchlene dohodnúť na zvýšení dlhového stropu – na čo sa musia v Kongrese (ktorého hornú komoru ovládajú demokrati a dolnú komoru republikáni) zjednotiť a odhlasovať príslušný zákon.

 

Reklama

Ráno škrty, večer strop

V skutočnosti sú republikáni pripravení. Ale pod podmienkou zníženia výdavkov. “Keď dáte dieťaťu kreditnú kartu a ono na nej všetko vyčerpá, nebudete slepo zvyšovať kreditný limit – skôr pomôžete dieťaťu zmeniť správanie a určiť, kde a ako môže znížiť výdavky. Prístup k nášmu štátnemu dlhu by mal byť rovnaký,” povedal predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy. Využijúc svoju tesnú väčšinu v Snemovni reprezentantov republikáni prijali uznesenie o zvýšení limitu štátneho dlhu o 1,5 bilióna dolárov výmenou za zníženie výdavkov o 4,5 bilióna dolárov počas 10 rokov – a teraz chcú, aby s tým Biden súhlasil.

Tento krok sa zdá byť logický. Má však jasný volebný podtón.

Po prvé, toto zvýšenie je malé – technicky je zákon napísaný tak, že americká vláda v marci 2024 nejakým spôsobom (aj keď hneď nedosiahne nový strop) bude musieť opäť vyjednávať s Kongresom. Šesť mesiacov pred voľbami.

Po druhé, republikáni chcú v rámci svojho plánu na zníženie výdavkov prinútiť Bidena, aby drasticky znížil financovanie dvoch svojich kľúčových programov – st
imulov pre zelenú energiu a budovanie infraštruktúry. Dva programy, ktoré by mali tvoriť základ ekonomickej časti kampane súčasného prezidenta.

Nie je prekvapením, že Biden a demokrati tento plán odmietli podporiť a požadovali, aby republikáni schválili “čisté” (t. j. bezpodmienečné) zvýšenie štátneho dlhu. V dôsledku toho sa rokovania medzi oboma stranami zmenili z konštruktívneho dialógu na prúd obvinení.

Reklama
Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden

Demokrati obviňujú republikánov z toho, že “držia národné hospodárstvo ako rukojemníkov” tým, že predkladajú rôzne požiadavky k dohode o zvýšení štátneho dlhu. Okrem toho demokrati dávajú voličom jasne najavo, že súhlas s požiadavkou republikánov by znamenal pokles životnej úrovne bežných Američanov: zníženie výdavkov na presadzovanie práva, zdravotné poistenie a ďalšie.

Analytici Bieleho domu počítali s tým, že ak krajina do poslednej chvíle balansuje na hranici platobnej neschopnosti, štáty prídu v dôsledku hospodárskej neistoty o 200 tisíc pracovných miest. Ak dôjde k platobnej neschopnosti a jej riešenie sa pretiahne, počet stratených pracovných miest sa zvýši na osem miliónov. V prípade straty HDP ide o 0,3 a 6,1 percentuálneho bodu a v prípade nezamestnanosti o 0,1 a 5 percentuálnych bodov.

Republikáni naopak tvrdia, že je to nezadržateľná vášeň demokratov míňať verejné peniaze na všetky strany. “Extrémistickí demokrati v Snemovni reprezentantov požadujú, aby sme aj naďalej míňali naše peniaze v režime opitého námorníka – inak podkopú našu ekonomiku a umožnia Amerike neplatiť,” povedal republikánsky kongresman Richard Hudson. Podľa neho, ak demokrati nezaplatia účty, ktoré nahromadili, zaplatia za to vo voľbách.”

 

Mor na vaše domy

A zatiaľ čo oni sa hádajú, ekonómovia a americká verejnosť vyvodzujú vlastné závery. Napríklad finančný sektor považuje pravdepodobnosť platobnej neschopnosti za vyššiu, ako bola počas finančnej krízy za Obamu (náklady na poistenie proti platobnej neschopnosti amerického dlhu vzrástli na najvyššiu úroveň od roku 2009). Na druhej strane, obyvateľstvo je naďalej frustrované z politikov, ktorí sa týmto zvláštnym spôsobom uchádzajú o ich sympatie.

Podľa prieskumu Gallupu dôveruje Bidenovi len 35 % Američanov (o 5 % menej ako vlani), zatiaľ čo guvernérovi americkej centrálnej banky Jeromovi Powellovi dôveruje 36 % (o 7 % menej ako v roku 2022). Lídrom demokratov a republikánov v Kongrese dôveruje 34 % a 38 % (o 4 a 2 % menej ako vlani).

Samozrejme, demokrati a republikáni sa nakoniec zhodnú. Alebo sa Biden pokúsi využiť štvrtý oddiel 14. dodatku Ústavy USA, ktorý hovorí, že “platnosť verejného dlhu Spojených štátov povoleného zákonom vrátane dlhov vytvorených na vyplácanie dôchodkov a odmien za službu v prípade povstania alebo vzbury sa nesmie spochybňovať”. Bol prijatý ešte v roku 1868 a týkal sa skôr následkov občianskej vojny, ale teraz ho chcú využiť, aby Biden prijal jednostranné opatrenia na zvýšenie štátneho dlhu. Je to kontroverzné, znamenalo by to dlhý právny boj – ale je to možné.

Nevyrieši to však problém chybnej štruktúry ekonomiky USA, ktorá bude naďalej žiť na úkor iných krajín. Podľa niektorých kongresmanov sa za 10 rokov štátny dlh v najlepšom prípade zvýši na najmenej 53 biliónov dolárov – čo znamená, že šanca na platobnú neschopnosť sa len zvýši.

A táto situácia ohrozuje nielen hospodárstvo USA, ale aj globálny finančný systém. Viaceré krajiny nielenže investovali do dlhových záväzkov USA, ale z týchto dlhopisov (pretože sa predpokladá, že sú bezpečné) urobili dôležitú súčasť vládnych rezerv. A teraz by sa z týchto dlhopisov mohol stať len papier, prinajmenšom by sa mohli zmeniť na dosť nespoľahlivé aktíva (vzhľadom na to, že každý rok dôjde k podobnému zvýšeniu stropu).

Preto je možné, že spolitizovanie situácie so štátnym dlhom USA by bolo pre svet dobré – prinútilo by ho prehodnotiť svoju závislosť od amerických štátnych dlhopisov. A vymaniť sa z postavenia amerického rukojemníka aspoň v tejto otázke.

Reklama

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Peniaze hýbu svetom

Prečo majú Čína a jej obchodní spojenci dobré predpoklady na zvrhnutie dolára?

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:02

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Milan Dörner s Ákosom Gacsalom boli najrýchlejší v K2 na 1000 m na prvých kvalifikačných pretekoch na bratislavskom Zemníku. V C2 zvíťazili Peter Kizek s Eduardom Strýčkom, v K2 žien Hana Gavorová s Hanou Zemánkovou.

20:01

Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v gruzínskej metropole Tbilisi a žiadali vládu, aby stiahla kontroverzný zákon o “zahraničnom vplyve”. Brusel už medzičasom v varoval, že tento zákon by mohol zmariť ambície Gruzínska stať sa členom EÚ.

19:23

Na základe nového trestného zákona, ktorý predstaví francúzska vláda, bude osobám odsúdeným za členstvo v organizovaných zločineckých skupinách hroziť až 20 rokov väzenia. V rozhovore pre nedeľnú prílohu týždenníka La Tribune to uviedol francúzsky minister spravodlivosti Éric Dupond-Moretti.

19:21

Hádzanárky DAC Dunajská Streda zvíťazili v 1. kolo nadstavby o majstra SR nad HK Slovan Duslo Šaľa 36:31.

19:20

Hádzanári MŠK Považská Bystrica triumfovali v treťom stretnutí semifinále Niké Handball extraligy nad HK Kúpele Bojnice 27:20. V sérii hranej na tri víťazstvá sa dostali do vedenia 2:1 na zápasy. Štvrtý duel je na programe v stredu 1. mája. Víťaz série nastúpi vo finále proti Tatrana Prešov, ktorý zdolal HK Košice 3:0 na zápasy.

19:20

Futbalisti RCD Mallorca v zostave so slovenským obrancom Martinom Valjentom remizovali v 33. kole španielskej La Ligy na pôde Cadizu 1:1. Po centri Valjenta v 12. minúte otvoril skóre Vadat Muriqi. Domáci vyrovnali v 59. minúte po vlastnom góle Omara Mascarella. Granada zdolala Osasunu Pamplona 3:0.

19:19

Ukrajinská pohraničná služba vylovila z rieky Tisa, ktorá tvorí časť hranice Ukrajiny s Rumunskom, telá dvoch mužov. Ich totožnosť sa zatiaľ nepodarilo zistiť.

19:18

Tornáda, ktoré sa v sobotu prehnali americkým štátom Oklahoma, si vyžiadali najmenej dve obete na životoch. V nedeľu o tom informovali tamojšie úrady, ktoré dodali, že jednou z obetí je dieťa.

19:16

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj v nedeľu priznal, že situácia ukrajinskej armády na frontovej línii sa zhoršila, a potvrdil, že Rusko v poslednom čase dosiahlo na bojisku viacero úspechov.

19:13

Rakúski colníci objavili 700.000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu. V nedeľu o tom informovalo rakúske ministerstvo financií.

18:06

Ruská priemyselná výroba a investície stagnujú, vývoz tovaru sa naďalej zhoršuje a ziskovosť vo väčšine odvetví klesá. Uviedol to ruský think tank blízky vláde.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali