Erdogan pozval na spomienku na Gallipoli aj arménskeho prezidenta

Erdogan pozval na spomienku na Gallipoli aj arménskeho prezidenta

Istanbul 16. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Turecko a Arménsko majú na udalosti zásadne odlišný pohľad

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pozval na spomienkové podujatia pri príležitostí 100. výročia bitky o Canakkale aj arménskeho prezidenta Serža Sarkisjana. Informoval dnes turecký denník Milliyet.

Reklama
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Oslavy sa uskutočnia 23. a 24. apríla a Erdogan na ne pozval hlavy štátov a vlád viacerých krajín, informoval turecký denník Hürriyet.

Vzťahy Turecka a Arménska sú zaťažené sporom o výklad udalosti z roku 1915: Arménsko a arménska loby vo svete tvrdia, že 24. apríl 1915 je dňom, keď Osmanská ríša, ktorej nástupníckym štátom je Turecko, prijatím zákona o deportáciách poskytla zámienku pre vyvraždenie arménskeho obyvateľstvo žijúce v Anatólii a tento akt označuje za genocídu. Turecko obvinenie z genocídy odmieta.

Reklama

Termín “arménska genocída” je súhrnným označením pre vyvraždenie približne 1,5 milióna Arménov v rokoch 1915-18. Podľa niektorých názorov ide o prvú historicky zaznamenanú genocídu v dejinách.

Turecko a Arménsko majú na udalosti zásadne odlišný pohľad. Arménsko trvá na tom, že šlo o genocídu, žiada od Turecka odškodnenie a poučenie do budúcnosti. Turecko údajnú genocídu považuje za smrť niekoľkých stoviek tisíc ľudí oboch národností spôsobenú zmätkom, ktoré vyvolala nutnosť riešiť problém kolaborácie Arménov počas prvej svetovej vojny.

Postoj Arménska v jeho úsilí dosiahnuť označenie tejto tragédie za genocídu podporili doteraz už parlamenty viacerých krajín. Turecko v tejto záležitosti opakovane navrhlo vytvoriť nezávislú komisiu, ktorá by preskúmala udalosti z roku 1915, ale Arménsko tento návrh stále odmieta.

Fakt arménskej genocídy oficiálne uznalo Rusko, Arménsko, Kanada, Francúzsko, Švédsko, Litva, Poľsko, Nemecko, Taliansko, Grécko, Venezuela a od roku 2004 aj Slovensko. V niektorých štátoch, najmä v USA, sa o to vedú spory.

Dejiskom spomienkových podujatí pri príležitosti výročí bitky o Canakkale býva polostrov Gallipoli v európskej časti Turecka. Táto bitka je považovaná za jednu z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny, v ktorej bojovali britskí, austrálski, novozélandskí vojaci i vojaci z Francúzska a Indie proti vojakom Osmanskej ríše.

Reklama

Turecký odpor v Dardanelách viedol dôstojník Mustafa Kemal, ktorý sa neskôr – ako Atatürk – stal zakladateľom moderného Turecka, nástupníckeho štátu rozkladajúcej sa Osmanskej ríše.

V bojoch na polostrove Gallipoli bojovalo postupne celkom asi milión vojakov. Spojenecké sily stratili asi 55.000 vojakov v bojoch, 10.000 bolo vyhlásených za nezvestných a 21.000 vojakov zomrelo na nemoci a epidémie. Počet padlých Turkov sa odhaduje na 250.000.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali