Košice rekonštruujú amfiteáter i uličku remesiel

Ťažké mechanizmy v činnosti
Ťažké mechanizmy v činnosti

Košice 30. júla (TASR/Foto:TASR)

Amfiteáter, Ulička remesiel a výmenníky SPOTs sú ďalšie investičné projekty v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 (EHMK), ktoré úspešne prešli kompletným administratívnym procesom súťaže na zhotoviteľov stavby. Dnes boli objekty oficiálne odovzdané víťazným spoločnostiam, ktorými sú Inžinierske stavby, a. s., PKB invest, s. r. o. a APS Alkon, a. s.

„Dnešným dňom sme spustili rekonštrukcie ďalších troch objektov, ktoré sú investičnými projektmi EHMK. Po najväčších a najvýznamnejších, ktorými sú Kasárne/Kulturpark a Kunsthalle, sme dostali súhlasné stanoviská k priebehu verejného obstarávania aj na projekty SPOTs, Amfiteáter a Ulička remesiel a mohli sme podpísať zmluvy so zhotoviteľmi stavieb. Už teraz môžeme povedať, že sme využili ponúknutú šancu zo strany Európskej komisie a vďaka titulu EHMK, meníme Košice na krajšie mesto, lepšie pre život“, konštatoval primátor mesta Košice Richard Raši.

Aby mesto lepšie fungovalo, potrebuje vhodné prostredie. Aj preto patrí transformácia verejného priestoru a vytvorenie zón, kde sa môžu obyvatelia mesta stretávať a tráviť voľný čas, medzi hlavné ciele projektu Košice 2013.

 

Úpravy amfiteátra vyjdú na takmer milión 

Košický amfiteáter potrebuje predovšetkým viac akcií
Košický amfiteáter potrebuje predovšetkým viac akcií

Amfiteáter bol dlho jedným z najkomplikovanejších projektov, najmä pre časový sklz, ktorý bol spôsobený finančne absolútne nereálnym projektom v minulosti. Mestu sa ale podarilo nájsť reálnu podobu aj pre tento projekt a v minulosti známe dejisko kultúrnych podujatí bude opäť slúžiť svojmu účelu. „Z chátrajúceho amfiteátra sa v Košiciach stane multifunkčný otvorený priestor, určený pre masové kultúrne, športové a filmové podujatia. Zrekonštruovaný bude hlavný vstup do areálu, úpravami prejde javisko aj hľadisko, obnoví sa ozvučenie a bude nainštalovaná nová video technológia. Tento projekt si vyžiada náklady v hodnote 926.100 eur a ukončený bude do 31. decembra,“ sľúbil predseda predstavenstva APS Alkon Slavomír Udič.

Termín ukončenia do konca tohto roka potvrdil aj predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby Pavol Kováčik. Ulice Rumanova, Vodná, Podtatranského, Mlynská, Stará Baštová a Hrnčiarska sú tradičnou umeleckou štvrťou mesta Košice, disponujúcou výbornou polohou a autentickým prostredím, čo vytvára predpoklady pre vytvorenie turisticky atraktívnej zóny. Investícia vo výške 884.703,20 eur bude zameraná na vytvorenie optimálneho prostredia pre rozvoj umenia a kultúry. „Zrekonštruujeme dlažbu, verejné osvetlenie a zriadime kamerový a monitorovací systém a nášľapný navigačný systém. Rekonštrukciou Uličky remesiel atraktívne prepojíme Hlavnú ulicu s ďalším investičným projektom, Kunsthalle, uviedol Kováčik.

 

Rekonštrukciu využijú na opravu kanalizácií 

Primátor Košíc Richard Raši s viceprimátorkou Renátou Lenártovou
Primátor Košíc Richard Raši s viceprimátorkou Renátou Lenártovou

Súčasne s rekonštrukciou Uličky remesiel bude v lokalite Východoslovenská vodárenská spoločnosť realizovať výmenu vodovodných a kanalizačných sietí tak, aby na konci roka 2012 bola kompletne zrekonštruovaná a pripravená plnohodnotne sa zapojiť do aktivít v rámci EHMK. Vzhľadom na rozsah prác je potrebné rátať s úplnou dopravnou uzáverou a s obmedzeniami pre peších na Hrnčiarskej ulici, v úseku Mlynská – Vodná ulica, Vodná, v úseku Štefánikova – Jesenského ulica, Rumanová, v úseku od lávky po Jesenského ulicu. Obmedzenia dopravy sú platné do 31. decembra.

Výmenníky – SPOTs sú prvým investičným projektom EHMK, ktorého časť je už dokončená. „Hlavným zámerom projektu SPOTs je šírenie kultúry do okrajových častí mesta, revitalizácia sídlisk a zapojenie obyvateľov do umeleckých a kultúrnych podujatí nielen počas roka 2013, ale i po ňom,“ priblížila úlohu projektu výkonná manažérka n. o. Košice 2013 Blanka Berkyová. Ako spresnila, súčasťou projektu je premena nepoužívaných výmenníkových staníc na komunitné centrá. Dva výmenníky na Terase sa už zmenili na takéto kultúrno-spoločenské centrá a našli si svojich priaznivcov. Celková hodnota rekonštrukcie výmenníkov, ktorú bude realizovať spoločnosť PKB invest je vo výške 1,32 milióna eur.

V súvislosti so stavebnými prácami, ktoré sa v týchto dňoch rozbehli v Košiciach, primátor mesta oslovil občanov otvoreným listom a požiadal ich o porozumenie. „Rekonštrukcie takéhoto rozsahu sú, samozrejme, počas ich trvania spojené aj s určitým nepohodlím. Súčasťou stavebných prác je vždy hluk, prach, pohyb stavebných mechanizmov, teda nepríjemný ruch, ktorý je však nevyhnutný. Prosím preto Košičanov o pochopenie a podporu, pretože meníme mesto k lepšiemu a robíme to pre nich, ich deti a vnúčatá,” uviedol.

 

Gallery is empty!

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES