Naživo: V Košiciach prebieha protest. Má byť silným odkazom vláde

Košice 28. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (srnaprvommieste.sk/HSP/Foto:Facebook, srnaprvommieste.sk)

 

Na každom z vás záleží! obracia sa najväčším písmom na návštevníka webová stránka Slovensko na 1. mieste. Celá sa venuje protestu, ktorý sa koná dnes o 15. hodine na Hlavnej ulici v Košiciach. Najvýraznejšou tvárou spomedzi organizátorov je RNDr. Ján Baránek. Protestu sa zúčastňuje asi 2000 ľudí 

Košice Protest Chudoba
Na snímke účastníci protestu proti chudobe na Hlavnej ulici v Košiciach 28. októbra 2022

Naživo:

Reklama

 

Reklama

17:30 – Následne opäť vystúpil Baránek a predniesol niekoľko vyziev, ktoré adresoval vláde a médiám.

Už skôr organizátori na stránke ako hlavné problémy uviedli:

Plyn: Slovenská republika potrebuje zabezpečiť priame zmluvy s dodávateľmi plynu za čo najnižšie možné ceny na európskom trhu s plynom.

Elektrina: Slovenská republika potrebuje zmeniť systém rozdeľovania a platieb za elektrinu tak, aby sme neplatili sprostredkovateľom na burze, ale dodávali elektrinu priamo do našich domovov a firiem za nízke ceny, pretože Slovenská republika je v oblasti elektriny sebestačná a elektrinu vyrába lacno. Prebytky vyrobenej elektriny môžeme predávať na burze.

Reklama

Green deal:Začiatky krízy cien energií a pádu trhu s energonosičmi nie sú v ukrajinsko-ruskom konflikte. Začiatky tejto krízy nájdeme na prelome leta a jesene minulého roka, kedy nemecké veterné elektrárne nemohli dodávať energiu, keďže „nefúkalo“. Najväčší problém s energiami a ich cenami pochádza z plánu EÚ „Green deal“, ktorý je v priamom spore so zákonmi fyziky a prírody a ako taký znásilňuje a mení zákony prírody.

Z histórie vieme, že takéto pokusy vždy končili fiaskom a zanechávali za sebou milióny mŕtvych. V tomto prípade sa musíme vrátiť k akceptácii prírodných zákonov, ktorých ignorovanie nás už dnes vrhlo do chudoby a do stavu, kedy na Slovensku budú umierať na následky tejto pomýlenej snahy ľudia, v prvom rade najmä s oslabenou imunitou a malé deti.

Chudoba: Násilné presadzovanie „Green dealu“ a dobrovoľné vzdanie sa lacných zdrojov energie nás už dnes vrhlo do energetickej chudoby. Tu nejde iba o zdroje z Ruska, Slovensko je sebestačné vo výrobe elektrickej energie.

Neexistuje dôvod, aby občania SR dotovali v cenách elektriny nemecké veterné elektrárne a iné pseudovedecké fyzikálne „experimenty“. Napriek tomu, že sme schopní vyrobiť megawatt elektrickej energie za cca. 50 €, nakupujeme ju až 10 x drahšie.

Musíme vrátiť slovenskú elektrinu obyvateľom Slovenska za slovenské ceny. Slovensko je druhou najlesnatejšou krajinou v Európe. Podobne, ako v prípade elektriny, máme jedny z najvyšších cien dreva v EÚ, vrátane palivového dreva. Prírodné bohatstvo Slovenska a jeho energetické zdroje, sú schopné zabezpečiť dôstojný život každého občana Slovenska.

Reklama

Sloboda slova: Slobodu slova sme stratili v tzv. pandémii Covid-u. Dnes sme však svedkami toho, že odlišný názor od tzv. „mainstreamového“ názoru, nie je iba marginalizovaný a potláčaný, ale už aj kriminalizovaný.

Sme svedkami úplného zlyhania médií, ako „strážnych psov demokracie“, ako aj deštrukcie samotnej demokracie a jej pilierov – zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci.

Všetky tri zložky, plus médiá, zlyhali počas „pandémie“ Covid-u a dnes dokonca napomáhajú ochudobňovaniu Slovenska a postupnej strate slobody potláčaním a kriminalizovaním odlišných názorov.

 

17:14 – Na pódium sa postavil Štefan Harabin bývalý sudca najvyššieho súdu. Harabin povedal, že ľudia sú na námestí preto aby zrádcovským elitám vystavili červenú kartu a poslali ich do zabudnutia. Vládu obvinil z ekonomickej sabotáže.

Štefan Harabin
Na snímke Štefan Harabin

 

17:02 – Hovorí Tibor Eliot Rostas – vydavateľ časopisu Zem a Vek. “Všade vôkol nás sa hovorí o obetiach na Ukrajine. Prečo sa ale o nich nehovorilo od roku 2014, odkedy sa umieralo na Donbase či v Odese?” Pýta sa Rostas a pripomína klamstvá o “vakcíne, čo je sloboda”.

“Hovoria nám, že im záleží na budúcnosti Slovenska, ale pritom nás rozháňajú vodnými delami a gumovými projektilmi,” pripomína Rostas. Nezabudol poznamenať, že tí, čo hovoria o reálnom mieri, označujú za ruských agentov. Uisťujú o slobode slova, ale všetko, čo sa im nehodí, mažú a prenasledujú…

“Najvzájomnejšou energiou je tá, ktorú si vieme dať navzájom! Skúste si podať ruky, navzájom sa objať …” vyzval Rostas prítomných.

Tibor Eliot Rostas
Na snímke Tibor Eliot Rostas

 

Reklama

16:50 – Vystupujú bratia Juraj a Ladislav Matyinkovci. Sú známi nie len ako zakladatelia skupiny Maduar ale hlavne vďaka iniciatíve Hovorme spolu. Bratia vyzvali k jednote. Vyzvali ľudí, aby sa nedali rozdeliť rôznymi agendami –  covidovou, vojnovou, aťď.

Juraj a Ladislav Matyinkovci, iniciatíva Hovorme spolu pripomenuli potrebu konať jednotne a spoločne.

“Čokoľvek spravíme spoločne, má to veľký dopad. Keď chceme zmenu, tou zmenou musíme byť sami,” upozornili Matyinkovci. Presne pred rokom zorganizovali iniciatívu Hovorme spolu, s ktorou oslovili aj RTVS. Napriek ignorácii verejnoprávnej TV mali tieto diskusie cez tri milióny videní.

“Nespoliehajte sa na nikoho. Ani na nás, spoliehajme sa na seba. Máme aj nástroj, vďaka ktorému sa vieme koordinovať a sme pripravení v iniciatíve Hovorme spolu pokračovať a navzájom sa informovať,” pripomínajú súrodenci, no celé to má podľa nich jedno veľké ALE – stále sa na nás valia agendy, ktoré sa snažia rozdeliť nás.

 

Reklama

16:35 – Vystupuje JUDr. Adriana Krajniková. Vrátila sa k téme covidových opatrení a povedala, že základnou požiadavkou je všetkých, ktorí páchali covidové zločiny dostať pred tribunál.

 

16:20 – Vystupuje Marián Kollár, bývalý prezident Slovenskej lekárskej komory

 

16:10 – Na proteste vystúpil Milan Markovič

Reklama
Milan Markovič
Na pódiu Milan Markovič

 

15.40 – K mikrofónu pristúpil Roman Michelko. Zdôraznil, že do problémov sme sa dostali kvôli neschopnosti súčasnej vlády.

Na snímke Roman Michelko

15.32 – Pozdravy a informácie z Prahy. Dvaja odborníci na energetiku: riešenia existujú, jedno z nich je spoločná burza Slovenska a Česka, prípadne širší stredoeurópsky priestor. V Česku je rovnaký problém viesť dialóg s vládou ako na Slovensku.

 

15.20 – Protestujúcim sa prihovoril Jozef Holjenčík. Téma, ako inak, energetika.

 

15.08 – Zaznela slovenská hymna. Počet účastníkov sa teraz ťažko dá odhadnúť, ale určite sú to tisíce ľudí. J. Baránek víta účastníkov a špeciálne zdraví východniarov. Kvôli potenciálnemu konfliktu so zákonom, cez víkend sú voľby, je moratórium, nevystúpia tí, ktorí kandidujú.

Reklama

 

O proteste 

Téma protestu je určená už jeho názvom: Slovensko na prvom mieste!, motto znie Slovenské energie za slovenské ceny! A hneď na úvodnej stránke sú hlavné problémy, ktoré trápia občanov Slovenska: Plyn, elektrina, chudoba, green deal, Stop dodávaniu zbraní a podporovania vojen! Občianske združenie organizátorov má názov Nádej a Sloboda.

J. Baránek pozval ľudí do Košíc na protest slovami: “Chcem pozvať všetkých, ktorí môžu a chcú prísť a prejaviť svoj názor. Protest bude hlavne k aktuálnej hlavne sociálnej situácii… Slovenské energie za slovenské ceny. Čítal som niekoľko analýz, prečo sa to nedá urobiť. Ja som presvedčený, že sa to dá urobiť, a na tom proteste vystúpi odborník, ktorý vysvetlí ako sa to dá urobiť. Pre mňa je neprijateľné tvrdenie, že sa to nedá, lebo dôsledkom bude, že ľudia budú padať – a už aj padajú do energetickej chudoby, s ktorou súvisí celková chudoba na Slovensku.

“Takže tento protest bude zameraný na sociálnu oblasť a čím bude silnejšia účasť, tým to bude silnejší odkaz smerom k vláde aj smerom ku kompetentným orgánom, aby s tým niečo robili. Lebo ak sa naplnia tie katastrofické scenáre, ak sa naplnia analýzy pekárov, ktorí tvrdia, že je reálne, že chlieb bude stáť 7,40 €, tak to potom znamená, že si chleba kupovať nebudeme. Týka sa to celej krajiny, celého hospodárstva, znamená to, že padneme do anarchie. A to nikto nechce! Takže aj tento protest má byť posledným varovaním pre vládu, aby sa tu konečne niečo udialo, hlavne v tej sociálnej oblasti. Teraz je tá príležitosť, poďme to urobiť!” povedal Baránek, ktorý na toto nebezpečenstvo už upozorňuje dávno. Upozornil, že rovnako, ako bolo Slovensko najhoršie v Európe v pandemickej pomoci, bude najhoršie v pomoci aj v tejto kríze.

Plagát protestu.
Plagát protestu

Protest podporili stovky ľudí, niektorí aj vlastným videom: RNDr. A. Belousová, doc. JUDr. J. Drgonec, DrSc., M. Markovič, M. S. Soročinová, Ing. J. Štubniak, M. Šramová, doc. Mgr. E. Chmelár, PhD., Mgr. J. Laššáková, JUDr. F. Flašík, Ľ. Belák a ďalší.

OZ Nádej a Sloboda pripravuje k protestu petíciu k cenám energií, “Green dealu” a za to, aby v prípade rozhodovania zástupcovia SR hlasovali proti odobratiu práva veta členským štátom Európskej únie.

Na stránke sa dá nájsť aj sekcia zdieľania dopravy, kde desiatky ľudí ponúka alebo hľadá odvoz do Košíc. Baránek ozrejmil, že skutočnosť, že sa protest koná v Košiciach, má doručiť odkaz východniarom, že nie pre všetkých Slovensko začína a končí pri tabuli s nápisom Bratislava

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:07

Rakúske úrady v piatok uviedli, že vyšetrujú 17 tínedžerov vrátane 12 neplnoletých osôb v súvislosti so sexuálnym zneužívaním 12-ročného dievčaťa vo Viedni.

Včera 20:04

Archeológom v starorímskom meste Pompeje sa v piatok podarilo odkryť niekoľko nových veľkolepých fresiek. Najpútavejšia freska zobrazuje scénu zo starogréckeho mýtu o Frixovi a jeho sestre Hellé, ktorí na baranovi so zlatým rúnom unikajú pred macochou Inó. Frixus na freske sedí obkročmo na baranovi, pričom Hellé padá do vody.

Včera 19:46

Nemecko pripravuje daňový balík v hodnote 7 miliárd eur na podporu ekonomiky. Uviedli to v piatok zdroje oboznámené s plánmi, ktoré nechceli byť menované.

Včera 19:45

Pápež František sa v piatok pustil do novej kritiky rodovej ideológie, keď povedal, že ide o “najhoršie nebezpečenstvo”, ktoré “stiera rozdiely”. “Je veľmi dôležité, že sa uskutočnilo toto stretnutie medzi mužmi a ženami, pretože dnes je najväčším nebezpečenstvom rodová ideológia,” povedal 87-ročný pápež na stretnutí s účastníkmi medzinárodnej konferencie o manželstve a viere.

Včera 19:28

Rusko je od piatku oficiálne vylúčené z Dunajskej komisie (Danube Commission), organizácie pre zabezpečenie a zlepšovanie podmienok plavby po rieke Dunaj. Oznámil to na sociálnej sieti X ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Včera 19:18

Pre štrajk vo viacerých spolkových krajinách Nemecka je vo vyše 70 mestách už druhý deň obmedzená verejná doprava. Obmedzená je predovšetkým autobusová, električková a podzemná doprava. Štrajk sa vyhol väčšine prímestských vlakov alebo regionálnych autobusov, ktoré nie sú prevádzkované samosprávami. Nedotkol sa ani regionálnej či diaľkovej železničnej dopravy.

Včera 19:17

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval v piatok na zastavenie násilia proti Palestínčanom zo strany Izraela a prepustenie rukojemníkov, ktorých počas teroristického útoku 7. októbra Hamas odvliekol do Pásma Gazy.

Včera 19:13

Ceny ropy v piatok večer strmo vzrástli, pričom cena WTI prekonala hranicu 80 USD za barel. Komodita smeruje k zisku aj za celý týždeň. Podporili ju signály o napätejšej ponuke na trhu a väčšom dopyte v Ázii, ako sa očakávalo.

Včera 18:53

Slovinská vláda v piatok prikázala lekárom povinné služby počas ich štrajku za vyššie platy. Súčasťou služieb budú neodkladné zdravotné vyšetrenia a zdravotnícke služby pre osoby so zdravotným postihnutím.

Včera 18:44

Sedem rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas v Pásme Gazy zahynulo v dôsledku izraelského bombardovania. Oznámil to hovorca ozbrojeného krídla Hamasu Abú Ubajdá. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej bezprostredne nebolo známe, kedy rukojemníci zomreli.

Včera 18:28

Najmenej 17 osôb utrpelo v piatok zranenia v meste Štetín na západe Poľska, keď do ľudí prechádzajúcich cez cestu vrazilo auto. Incident sa stal popoludní okolo 16.00 h. Auto podľa predbežného vyšetrovania vrazilo do skupiny chodcov a následne do ďalších troch vozidiel. Páchateľ podľa polície z miesta činu ušiel, čoskoro však bol zatknutý.

Včera 18:06

Štyria vojaci zahynuli a ďalších deväť utrpelo zranenia na západe Mexika počas pátrania po zločineckej skupine. Uviedol to v piatok mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Včera 18:03

Väčšina Švédov verí, že ich krajina obetovala priveľa pre svoje členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO). Zhodli sa však na tom, že po vstupe do NATO sa bezpečnosť Švédska posilní. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili v piatok.

Včera 18:02

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu v piatok rozhodol o pokračovaní medzinárodného vyšetrovania zločinov proti ľudskosti vo Venezuele z roku 2017. Súd zamietol odvolanie režimu tamojšieho prezidenta Nicolása Madura, ktorý žiadal zastavenie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na Vodné dielo v Žiline z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Erik Majercak

René Pavlík

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali