Deti na pieskovisku plakali, že začala vojna a oni zomrú. Vojna však nebude – dôkazom je účasť iba štyroch poslancov z pätnástich na mimoriadnom zasadnutí zahraničného výboru Národnej rady SR

Deti na pieskovisku plakali, že začala vojna a oni zomrú. Vojna však nebude – dôkazom je účasť iba štyroch poslancov z pätnástich na mimoriadnom zasadnutí zahraničného výboru Národnej rady SR

Bratislava 28. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP – Mikhail Palinchak, Presidential Press Service via AP)

 

Tento článok píšem z toho najvážnejšieho dôvodu, aký môže mať rodič maloletého dieťaťa. Na školskom ihrisku sa odohrala nečakaná dráma. Po príchode jedného z otcov sa mu vrhol do náručia  osemročný syn s plačom, že bude vojna, na nás letia rakety a on ešte nechce zomrieť

stíhačka Su-27
Na snímke stíhacie stroje Su-27

Mladý otec zostal skamenený stáť, ale starší mu vypomohol: Neboj sa, to len nejaký ujo prepadol hrám na playstation a pochválil sa s tým v televízii. (Samozrejme, že doslovné výrazy druhého otca som zjemnila).  A môžeš mi garantovať, že sa len takto hral? položilo otázku školopovinné dieťa.

Reklama

Samozrejme, že na trávniku školy v tej sekunde operatívne zasadlo „mimoriadne školské združenie“ prítomných rodičov, ktorí sú z odvetia detskej psychológie a patopsychológie dobre informovaní o zhoršujúcom sa psychickom zdraví našich detí, takže po plodnej a neformálnej diskusii k udalosti, ktorá sa práve udiala, bolo spontánne prijaté verbálne uznesenie, aby sa tlačové konferencie ministra vnútra SR a ministra zahraničných vecí SR mohli konať až  po 22,00 večer, a to z dôvodu ohrozenia zdravého psychického vývinu maloletých detí, ktoré sa počas dňa náhodou dostanú k televízii v čase ich tlačoviek.

Z ich obsahu dospelí síce vezmú na vedomie, že Slovenská republika sa stala snáď najväčším vojnových štváčom európskeho kontinentu, avšak deti to vnímajú ako vlastné smrteľné ohrozenie a takisto smrť tých, ktorých milujú. Oni nevedia, že sa jedná o účelové strašenie, sledujúce iný zastretý cieľ, čoho dôkazom je to, že na mimoriadne zasadnutie zahraničného výboru o tak závažných veciach, akými je aktuálna situácia na Ukrajine, závery rokovania Bezpečnostnej rady SR a preskúmanie ústavnosti, podmienky uzavretia a ratifikácie tzv. obrannej zmluvy medzi SR a USA okrem iného aj za nápadne nevýhodných podmienok a v časovej tiesni, sa dostavili iba štyria poslanci z pätnástich.

Reklama

Predseda národnej rady by mal chýbajúcich 11 poslancov zahraničného výboru vyzvať na predloženie listinných dôkazov, preukazujúcich závažné a objektívne dôvody svojej neúčasti na zasadnutí výboru tak, ako to vyžaduje Zákonník práce pre ostatných zamestnancov, (často pracujúcich za minimálnu mzdu, aby  zabezpečili svojim rodinám aspoň základné životné potreby),  pričom zodpovednosť poslancov, na ktorých päťtisícové platy z nášho minima prispievame, by mala byť priamo úmerná uvedenému navýšeniu ich životnej úrovne.

Neúčasť 11 poslancov z 15 má však okrem pracovnoprávnych sankcií  za neúčasť na pracovisku aj svoju pozitívnu stránku: Pri rannej káve sa mali možnosť oboznámiť s informáciami aj zo spoľahlivých zdrojov, kedy mohli zistiť, že jediným ohrozením pre nás sú iba oni, takže pre národ bude lepšie, keď zostanú doma a nebudú sa unúvať  do práce, čo aj urobili.

Poslanci zahraničného výboru si  pred mimoriadnym zasadnutím, ktorý pre nich predstavoval minimálnu dôležitosť, určite prečítali vyjadrenie Ukrajinského veľvyslanca Kursunského na tlačovej konferencii v japonskom hlavnom meste Tokiu zo dňa 26.01.2022, na ktorej zdôraznil príliš vysoké riziká začatej alebo vyprovokovanej vojny pre Európu vrátane prítomnosti 15 jadrových reaktorov, plynovodov a ropovodov v jeho krajine: „Som presvedčený, že vojnu v plnom rozsahu je veľmi, veľmi, veľmi ťažké očakávať, na takúto totálnu vojnu je veľmi malá šanca, hoci by mohlo dôjsť k menším konfliktom.“.

Diplomat však poukázal na vážne riziká v tomto scenári, ktoré si každý (okrem slovenskej vlády) plne uvedomuje:“ Ak by totiž vypukla vojna, bola by to vôbec prvá v histórii ľudstva proti krajine, ktorá má na svojom území 15 jadrových reaktorov a 30 000 km plynovodov a ropovodov naplnených plynom a ropou. Ak bude zničená všetka táto infraštruktúra, Ukrajina už nebude. To je však len jeden z dôsledkov. Už nebude ani žiadna stredná Európa a bude trpieť aj západná Európa. Riziko jadrovej katastrofy, dokonca aj v dôsledku náhodného poškodenia reaktora, pripomína situáciu, ktorá nastala v Černobyle v roku 1986 s dôsledkami spôsobenými rádioaktívnym odpadom na celom európskom kontinente“.

Európa určite nemá záujem na otvorenej vojne proti Rusku – bola by to posledná vec pre ekonomické záujmy únie, čoho dôkazom sú čoraz dôraznejšie a jednoznačnejšie vyjadrenia stále pribúdajúcich štátov, ktoré odmietajú politiku vojnových štváčov. Rusko nikdy nezaútočí na Ukrajinu, ale naopak, bude sa vyhýbať každému nepriateľstvu, preto veľmi dobre vie, že tým by zahralo na strunu európskych liberálov, ktorí chcú za každú cenu presadiť farebné revolúcie, a to všade, najmä však čo najbližšie k ruským hraniciam, aby vyvolali v Moskve pocit úzkosti. Putin im do tejto prehľadnej pasce nepadne. „Je taká trieda, ktorá zarába na vojne peniaze“ – Ernest Hemingway

Reklama

Rusku a Taliansku sa počas obdobia pandémie podarilo udržať hospodársku spoluprácu na vysokej úrovni. Bilaterálny obchod medzi oboma štátmi vzrástol za jedenásť mesiacov roku 2021 o 53,8 % na 27, 5 miliardy USD s očakávaním prekročenia na 30 miliárd dolárov. Ako sa vyjadril prezident Taliansko-ruskej obchodnej komory Vincenzo Trani agentúre AGI: Aj v Taliansku existujú tí, ktorí pracujú proti národnému záujmu na prerušení vzájomných vzťahov medzi Talianskom a Ruskom, ktorí nechcú vidieť existujúcu ruskú realitu s jej potenciálom, ktorý je vždy vysoký, ako aj jeho úzka integrácia v rámci Európy a tak sme svedkami politikárčenia, v ktorom konajú sily, ktoré sa snažia prelomiť túto jednotu. Zástupcovia Parlamentného výboru pre bezpečnosť píšu: „Považujeme za zvláštne, že rastú obavy zo situácie na hraniciach Ukrajiny a diskutuje sa o nových, prísnych sankciách proti Rusku. Manažéri dôležitých talianskych spoločností a významných ruských spoločností vrátane verejného kapitálu dnes organizujú konferenčný hovor s vedúcimi predstaviteľmi týchto významných ruských spoločností s ohlásenou účasťou samotného prezidenta Putina“. Talianske spoločnosti dostávajú ruský zemný plyn za ceny oveľa nižšie ako trhové ceny vďaka dlhoročným zmluvám.

Rusko – nemecká obchodná komora dňa 31.mája 2021 uviedla, že nemecké spoločnosti investovali za prvý štvrťrok do ruskej ekonomiky 1, 1 miliardy Eur s tým, že objem investícií medzi Moskvou a Berlínom nebol ovplyvnený ani rastúcim geopolitickým napätím medzi Ruskom a Západom a ani pandémiou. Predseda Predstavenstva Nemecko-ruskej obchodnej komory Mattias Schepp ako delegát berlínskej ekonomiky v Ruskej federácii uviedol, že pozitívny trend rusko-nemeckých investícií, ktorý bol evidentný v období  pred pandémiou, pokračuje rovnakým  smerom. Prispievajú k tomu nielen veľké projekty infraštruktúry energetickej spolupráce, ako je plynovod Nord Stream 2 a zariadenia na úpravu plynu spoločnosti Linde, ale aj technologický rozvoj železnice Siemens. Obzvlášť dôležitú úlohu zohrávajú aj investície berlínskej automobilky Volkswagen do výrobných závodov so sídlom v Rusku, atď… ( Malé Slovensko má však zasa raritu:  Kde sa vzal – tu sa vzal, máme malého kuvička v Európskom parlamente, ktorý by pre svojich chlebodarcov Nord Stream 2 zahatal aj vlastnými rukami ).

A aké národnoštátne záujmy a celospoločenské problémy riešia naši poslanci ? Nuž v napätí očakávajú na Deň D –  pondelok 31.januára, kedy z iniciatívy mladého poslanca Andreja Stančíka (OĽANO) bude na zasadnutí Zahraničného výboru NR SR „vysvetľovať“ okolnosti svojej legitímnej cesty do Ruskej federácie Generálny prokurátor Slovenskej republiky. Poslanci, ktorí dňa 27.januára nevládali dôjsť do budovy národnej rady, ožijú ako rybičky, aby mohli jeden po druhom klásť ústavnému činiteľovi otázky, ktoré budú deklasovaním úrovne zákonodarného zboru Slovenskej republiky. Mali by sa aspoň raz pozrieť na seba zvonku mimo svojich ulít tak, ako ich vidia občania. Možno by to prinieslo ďalšie obohatenie Trestného zákona o nový trestný čin – ohýbanie republiky.

Eva Zámocká

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) má byť Ladislav Kizak. Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo (MsZ), ktoré jeho menovanie schválilo.

Včera 20:15

Futbalový tréner Dragan Stojkovič predĺžil zmluvu so Srbským futbalovým zväzom (FSS) do roku 2026. Päťdesiatdeväťročný kormidelník postúpil s národným tímom na dva veľké turnaje za sebou. Na tohtoročných ME v Nemecku sa predstavia Srbi prvýkrát v ére samostatnosti.

Včera 20:07

Početná partia dobrovoľníkov povysádzala vo štvrtok v Nízkych Tatrách neďaleko Malužinej 10.000 kusov nových stromčekov. Ide o nový slovenský rekord v počte stromčekov zasadených za jeden deň. Pre TASR to potvrdil rekordológ Igor Svítok. Akcia sa uskutočnila v rámci iniciatívy Voda pre stromy.

Včera 19:52

Americká tenistka Peyton Stearnsová sa prebojovala do semifinále dvojhry na turnaji WTA v marockom Rabate. Vo štvrťfinále zdolala štvrtú nasadenú Luciu Bronzettiovú 6:4, 4:6 a 7:5.

Včera 19:43

Protipirátske jednotky Európskej únie v Indickom oceáne a Červenom mori, ktoré sú súčasťou operácie ATALANTA, vo štvrtok potvrdili informácie o možnom útoku pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska. Informovala agentúra Reuters.

K útoku údajne došlo na obchodnú loď BASILISK, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou. Informovala o tom vo štvrtok Agentúra Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie, keď dostala hlásenie o prepadnutí obchodného plavidla.

Včera 19:41

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO. Maďarsko tak má informácie o tom, čo sa stalo pri atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica. Konštatoval to vo štvrtok v rozhovore pre denník Blikk maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:33

Nasledujúca sezóna hurikánov v severnom Atlantiku bude podľa predpovedí mimoriadna. Očakávajú štyri až sedem hurikánov kategórie 3 alebo vyššej. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovala americká meteorologická agentúra NOAA.

Búrky kategórie 3 dosahujú rýchlosť vetra viac ako 178 kilometrov za hodinu a spôsobujú ničivé škody na domoch, vyvracajú stromy a často na niekoľko dní či dokonca týždňov prerušia dodávku elektriny a vody.

Včera 19:33

V piatok (24. 5.) sa môžu na celom Slovensku vyskytnúť búrky. Meteorológovia preto vydali výstrahu prvého stupňa pre všetky okresy. Platí v piatok od rána do 21.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Včera 18:54

Iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, vo štvrtok pochovali v jeho rodnom meste Mašhad na severovýchode Iránu. Informovali agentúry AP a Reuters.

Raísího pozostatky uložili do hrobu v svätyni imáma Rézu. Toto miesto posledného odpočinku imáma Rézu z 9. storočia je najposvätnejším miestom islamu v Iráne, dodáva Reuters.

S iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím sa v jeho rodnom meste lúčia desaťtisíce ľudí
Na snímke ľudia obklopujú nákladné auto vezúce rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho spolupracovníkov, ktorí v nedeľu zahynuli pri havárii vrtuľníka na severozápade Iránu, v jeho rodnom meste Mašhad
Včera 18:14

Úspech júlového summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone bude závisieť aj od priebehu neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa budúci týždeň uskutoční v Prahe. Hlavnou témou bude Ukrajina. Novinárom to vo štvrtok povedal vrchný riaditeľ sekcie bezpečnostnej a multilaterálnej politiky na Ministerstve zahraničných vecí (MZV) ČR David Konecký.

Včera 18:14

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok schválilo rezolúciu o vyhlásení 11. júla ako medzinárodného dňa na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Návrh vyvolal kritiku Srbska a v radoch bosnianskych Srbov. Informujú agentúry AP a AFP.

Rezolúcia OSN k Srebrenici
Na snímke členky združenia žien, ktoré v roku 1995 stratili rodinných príslušníkov pri masakre v bosnianskej Srebrenici, sledujú zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v meste Potočari v Bosne
Včera 18:05

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám. Cieľom je kompenzácia pre subjekty, ktoré zasiahnu západné sankcie voči Moskve. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruský dekrét stanovuje, že ruské firmy, organizácie a jednotlivci, ktorých sa dotknú sankcie, budú mať právo požiadať o odškodnenie ruskú vládu.

Včera 17:56

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje na dopravné obmedzenia na rýchlostnej ceste R4 medzi Kechnecom a Košicami, ktoré začali platiť od štvrtka. Čiastočná uzávera sa týka úseku mosta nad širokorozchodnou železničnou traťou v smere na Košice. Dôvodom je výmena mostného záveru, práce sa týkajú obdobia do 23. júna.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Muž beží na vlnolame pozdĺž jazera Michigan proti panoráme centra mesta

Autor: TASR/AP-Kiichiro Sato

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Marek Brna

Peter Haršáni

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali