Dánsko je kvôli ruským sankciám nahnevané na vlastnú provinciu

Dánsko je kvôli ruským sankciám nahnevané na vlastnú provinciu

Torshawn, Kodaň 24. októbra 2014 (HSP/Foto: TASR)

 

Sankčná vojna poškodzuje obidve strany konfliktu. Občas sa však stávajú aj prekvapenia. Sú prípady, keď jedná časť štátu, ktorý sa zamiešal do sankčných peripetií, pociťuje veľké problémy, ale druhá časť prudko bohatne. Podobná neuveriteľná situácia vznikla v Dánsku.

Dánsko, ako aj mnohé európske štáty, pocítilo veľké problémy v následku sankčného pingpongu s Ruskom. Naopak Faerské ostrovy, ktoré sú súčasťou Dánska, dosahujú obrovské zisky, pretože pokračujú obchodovať s Ruskom. Ako je to možné?

Reklama
Na snímke ruský prezident Vladimír Putin

Faerské ostrovy majú osobitný štatút. Je to síce súčasť Dánska, ale má niektoré prvky samostatnosti. Prečo Faerské ostrovy môžu pokračovať v obchodovaní s Ruskom a Rusi na ne neuvalili sankcie? Pretože sankcie, ktoré EÚ uvalilo na Rusko, nemajú nič spoločné s Faerskými ostrovmi. Faerské ostrovy sú totiž súčasťou Dánska, ale… nie sú súčasťou Európskej únie!

Obyvatelia Faerských ostrovov využili všetky tieto politicko-právne chodníčky a nielen neprestali obchodovať s Ruskom, ale naopak zvýšili rozsah obchodnej spolupráce. Kým viaceré štáty utrpeli veľké straty, obyvatelia Faerských ostrovov majú obrovské zisky.

Reklama

Ako obyvatelia Faerských ostrovov prišli k podobnému „zázračnému“ štatútu, ktorý im umožňuje byť časťou Dánska, ale nie EÚ, aj napriek tomu že samotné Dánsko je pevnou súčasťou únie? Nie je to prvý zázrak v histórii tohto ostrovného štátu v štáte.

Faerské ostrovy, ktoré z faerčiny prekladajú obyčajne ako „Ovčie ostrovy“ alebo „Vzdialené ostrovy“, je to skupina malých ostrovov na severe Atlantického oceánu medzi Škótskom a Islandom. Sú autonómnym regiónom patriacim pod Dánske kráľovstvo. Okolo roku 700 boli ostrovy osídlené írskymi mníchmi, v 8. – 9. storočí ich získali nórski Vikingovia a potom boli v r. 1035 pripojené k Nórsku. V rámci dánsko-nórskej únie sa v r. 1380 stali súčasťou Dánska. Dánsku potom ostrovy zostali aj po odtrhnutí Nórska v r, 1814.

Od roku 1948 Faerské ostrovy disponujú pomerne rozsiahlou vnútornou autonómiou. Majú vlastný zákonodarný zbor /parlament z 33 poslancov/, vlajku a pod. Epizóda, ako Faerské ostrovy prišli ku svojej čiastočnej nezávislosti /štátu v štáte/ je mimoriadne zaujímavá.

V septembri r. 1946 sa na Faerských ostrovoch konalo referendum, v ktorom sa občania vyjadrili za nezávislosť od Dánska. Na základe toho faerský parlament vyhlásil, že Faerské ostrovy prestávajú byť súčasťou Dánska a získavajú nezávislosť. Toto rozhodnutie faerský parlament ratifikoval tesnou väčšinou hlasov – 12 bolo „za“ a 11 „proti“.

Dánska vláda však odmietla uznať výsledky referenda a rozhodnutie faerského parlamentu. Zorganizovala nové voľby na Faerských ostrovoch. Tento raz s minimálnou prevahou zvíťazila koalícia strán, ktoré presadzovali, aby Faerské ostrovy zostali súčasťou Dánska. Novú parlamentnú delegáciu pozvali na rokovania do Kodani. Tam 1. apríla r. 1948 Faerským ostrovom darovali vyše spomínaný „polonezávislý“ štatút – obmedzenú suverenitu. Odvtedy, aj keď Faerské ostrovy majú vlastný parlament, ich zahraničnú politiku ostrovov predsa riadi dánska vláda. Na oplátku 2 zástupcovia Faerských ostrovov stále pracujú v dánskom parlamente.

Reklama

Aj keď od r. 1984 Faerské ostrovy vyhlásili za zónu slobodnú od jadrových zbraní, na ostrovoch sa nachádza ako základňa vojenského námorníctva Dánska, tak aj rádiolokačný komplex NATO. Hlavným mestom je Torswavn, kde žije takmer 20 tisíc obyvateľov. Je to zároveň aj významný prístav. Tento štát leží na 18 ostrovoch, 17 z ktorých sú obývané. Od Torshawnu do Kodáni je 1117 km. Faerské ostrovy sa nachádzajú blízko Islandu /450 km/ a Nórska /675 km/.

Najdôležitejším odvetvím na ostrovoch je rybárstvo, ktorého produkcia predstavuje až 97 % faerského exportu. Ročne tunajší rybári ulovia vyše 600 tisíc ton rýb. V prepočte na obyvateľa to v roku 2003 činilo 12,7 ton rýb na osobu, čo stavia Faerské ostrovy na popredné miesta v relatívnej produkcii rýb na svete. Ďalšou významnou aktivitou je chov oviec, ktorých je na Faerských ostrovoch cca 80 tisíc. Samozrejme, dôležitým zdrojom príjmu je aj turizmus.

Rusko neuvalilo sankcie na Faerské ostrovy, pretože nie sú súčasťou EÚ. A preto namiesto nórskeho a dánskeho prúdia do Ruska tony faerského lososa. V priebehu pár mesiacov Faerské ostrovy dosiahli rekordný zisk. Toto sa, pochopiteľne, nepáči dánskej vláde. Napríklad, minister zahraničných vecí Dánska Martin Lidegaard žiada, aby Faerské ostrovy nevyužívali výhody obchodovania s Ruskom v tom čase, keď ostatné európske štáty majú veľké straty. „Na všetkých nás je zodpovednosť a musíme sa postarať o to, aby nik nevyužíval to, že ostatní stratili odbytové trhy kvôli sankciám. Musíme si v tejto veci nájsť spravodlivú rovnováhu,“ prízvukuje dánsky minister.

Faerské ostrovy sa však nemienia vzdať obrovských výhod a zahodiť neuveriteľnú príležitosť zarobiť si obrovský balík. Aj naďalej mienia pokračovať obchodovať s Ruskom.

eu

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:11

Izraelské jednotky zastrelili dvoch Palestínčanov pri vojenskom stanovišti neďaleko mesta Džanín na Západnom brehu Jordánu, uviedla v sobotu izraelská armáda i palestínske médiá.

14:44

Čínska kontajnerová loď zostáva naďalej predmetom vyšetrovania v súvislosti s poškodením plynovodu v Baltskom mori medzi Fínskom a Estónskom v minulom roku. Potvrdili to tento týždeň fínske úrady.

14:06

Krajne pravicový poslanec fínskeho parlamentu je podozrivý zo streľby pred nočným klubom v hlavnom meste Helsinki.

Informovala agentúra AFP.

13:49

Irán v sobotu oznámil, že prepustí členov posádky kontajnerovej lode, ktorú iránske sily nedávno zadržali v Ománskom zálive. Informovala agentúra AFP.

13:29

Po potýčke s násilným tínedžerom zomrel na východe Nemecka policajt.

Polícia bola privolaná k hádke, ktorá sa strhla v záhrade vo východonemeckom meste Bad Frankenhausen. Osemnásťročný tínedžer vtedy zaútočil na všetkých okolo seba vrátane policajtov. Príčina hádky ako i počet ľudí do nej zapojených nebol bezprostredne jasný.

13:22

Ruský súd nariadil umiestniť redaktora ruského vydania magazínu Forbes, Sergeja Mingazova, do domáceho väzenia. V sobotu o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

13:09

Vstup Slovenska do EÚ pred 20 rokmi priniesol po čase aj prijatie spoločnej meny. Po viac ako 15 rokoch od zavedenia eura na Slovensku existujú na jeho používanie rozdielne názory. Zatiaľ čo podnikatelia vidia v spoločnej mene najmä výhody, analytici a ekonómovia upozorňujú aj na negatíva. Problémom je najmä strata vlastnej menovej politiky štátu a paradoxne v určitých prípadoch aj nízke úrokové sadzby.

12:57

Poľsko dosahuje pokrok pri rozvíjaní potrebnej infraštruktúry pre bezpečný a udržateľný program jadrovej energie. Oznámila to v piatok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

12:44

Americké spravodajské služby skonštatovali, že šéf Kremľa Vladimir Putin pravdepodobne nenariadil, aby opozičného lídra Alexeja Navaľného vo februári zabili v trestaneckej kolónii. V sobotu o tom s odvolaním sa na americký denník The Wall Street Journal (WSJ) informovala agentúra Reuters.

12:33

Dva mesiace pred plánovanou konferenciou krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) v Essene organizujú predstavitelia tohto mesta i ďalší aktéri demonštrácie proti tejto strane, na ktorých sa očakáva účasť desiatok tisíc ľudí.

12:24

Naprieč austrálskymi metropolami sa v sobotu konali protesty za účasti stoviek ľudí, ktorí požadujú prísnejšie zákony s cieľom skoncovať s násilím páchanom na ženách. Informovala agentúra AFP.

12:00

Ukrajinské drony zasiahli dve ruské ropné rafinérie a vojenské letisko v rámci rozsiahleho útoku, ktorý Kyjev podnikol v noci na sobotu, uviedol zdroj z prostredia tamojšieho rezortu obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali