Danko: Ukázali sme, že SNS tu má svoje miesto

Bratislava 6. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

SNS sa podľa Andreja Danka definuje ako národná

Slovenská národná strana v roku 2013 prešla ťažkým obdobím, a to tak z ekonomického hľadiska, ako aj z hľadiska získavania dôvery voličov. Minulý rok sa už snažila aktívne zapájať do slovenskej politiky a v komunálnych voľbách sa stala treťou najúspešnejšou slovenskou stranou. „Ukázali sme, že SNS tu má svoje miesto,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

Na snímke Andrej Danko

Strana sa podľa neho nedefinuje ako ľavicová alebo pravicová, ale ako národná. V ekonomickej oblasti presadzuje vyšší vplyv štátu v strategických podnikoch a v zahraničnopolitickej oblasti realistický pohľad na Európsku úniu. „Prestali sme chrániť svoj trh, svoje strategické spoločnosti a záujmy. Dovolili sme sem vstúpiť zahraničnému kapitálu. Viete si predstaviť, že by slovenská stavebná firma vyhrala diaľničný úsek v Rakúsku alebo Nemecku? Poskytli sme zahraničným investorom množstvo daňových úľav, tešíme sa z množstva vyrábaných motorových vozidiel. Ale vidíte niekde na dresoch športovcov značky týchto firiem? Tieto značky by si mali uvedomiť, že tu majú obrovské výhody a mali by nám viac pomáhať,“ vyhlásil Danko.

 

-Začiatok roka 2014 prebiehal ešte v znamení dozvukov komunálnych volieb, rýchlo sa však rozbiehala aj prezidentská kampaň. SNS tieto voľby v podstate vynechala, nepostavili ste vlastného kandidáta a nepodporili ani žiadneho z favoritov… Prečo?-

SNS mala v roku 2013 ťažké obdobie z hľadiska snahy získať znovu určitý kredit, ekonomicky prežiť, posilniť sa a vnútorne sa stabilizovať. Máme za sebou ťažké obdobie, kedy nás voliči poslali mimo parlamentné lavice. Prezidentské voľby boli pre nás z hľadiska našich vnútorných procesov príliš skoro.

-Nemali ste k dispozícii vhodného kandidáta?-

Mali sme záujem predstaviť vlastného kandidáta a odmietali sme obchodovať s našou značkou tak, že sa „prifaríme“ ku komukoľvek. Slovenská národná strana vtedy vyjadrila jasné výhrady k prezidentskej kampani, ako jediná strana dala podnet na Generálnu prokuratúru, aby sa dodržiavali rozpočty jednotlivých kandidátov. Videli sme predsedu súčasnej strany Sieť, ktorý nevedel jasne a transparentne dokladovať či už slovenské alebo maďarské billboardy z nečitateľných zdrojov. A čo sa týka pána Kisku…

-Aj tam vidíte problém s transparentnosťou?-

Zákon jasne deklaruje volebnú kampaň a limit, ktorý môže kandidát na voľby použiť. Zákon hovorí o týchto pravidlách preto, aby niekto nezískal verejnú funkciu len na základe množstva billboardov. Žiaľ, v prezidentskej kampani sa to stalo. A ľudia, nahnevaní na politikov, ktorí sú tu 20 rokov, zvolili prezidenta, ktorý nemá politické skúsenosti a dnes sa vo funkcii učí reagovať na zahraničnopolitické problémy. Ale ja rešpektujem, že máme zvoleného prezidenta a máme ho zvoleného demokraticky. Čo však rešpektovať nechcem a nikdy nebudem, je to, že mnohí kandidáti porušili zákon o voľbe prezidenta či už z hľadiska rozpočtu, alebo samotných kampaní.

-Prakticky bezprostredne po prezidentských voľbách sa politická scéna začala pripravovať na eurovoľby. Do nich sa už SNS zapojila pomerne výraznou kampaňou, európsky mandát ste však napokon neobhájili…-

SNS postavila eurokandidátku s cieľom zachovať svoje postavenie v Európskom parlamente. Pre mňa osobne to bola cesta, ako sa v politike profesionalizovať. Verejnosti je známe, že nie som profesionálny politik. Eurovoľby boli napokon pre mňa sklamaním, a to aj z pohľadu záujmu verejnosti, 13 percent volebnej účasti je naozaj strašne málo, po druhé, poslali sme do europarlamentu dvoch zástupcov etnických politických strán. A rýchlo sa ukázalo, že pán Csáky bude viac spolupracovať so stranou Fidesz, ako obhajovať záujmy Slovenska. V každom prípade, eurovoľby nemôžeme z nášho hľadiska posudzovať ako úspešné. Na druhej strane, poučili sme sa z nich. V komunálnych voľbách sme už boli múdrejší. Komunálne voľby pre nás dopadli veľmi dobre, boli sme treťou najúspešnejšou slovenskou stranou. Ukázali sme tým, že SNS tu má svoje miesto. Eurovoľby beriem ako určitú životnú skúsenosť.

-Do eurokampane ste išli s pomerne výrazným euroskeptickým názorom. Keďže takmer 90 percent ľudí nevolilo, je možné, že práve väčšia časť euroskeptikov prejavila svoj postoj tým, že sa na voľbách nezúčastnili…-

Máme svoj programový materiál, volá sa Popradské memorandum. Toto memorandum jasne deklarovalo, že vidíme aj plusy Európskej únie. Či už je to slobodný pohyb v rámci Schengenu alebo určitá možnosť spoločnej zahraničnej politiky. Ale sú tu aj obrovské mínusy. Vidíme rozdiely v sociálnych systémoch, rozdielne mzdy v jednotlivých štátoch a na druhej strane pokusy o unifikáciu v oblastiach, do ktorých by sa únia miešať nemala. Vidíme zasahovanie do kompetencií členských štátov. Sú tu veci, ktoré narúšajú spoločný vývoj a postup v EÚ.

-Napríklad?-

Zoberte si celú tú komédiu v Grécku, pomoc silných krajín, len aby ostali v eurozóne. V rámci EÚ sa rozdiely budú ďalej prehlbovať. Zoberte si, koľko našich ľudí chodí robiť do okolitých krajín, najmä do Rakúska. Rakúsky dôchodca si vie zaplatiť opatrovateľky zo Slovenska a slovenský si už pomaly nemôže dovoliť ani lieky. Sú to rozdiely, ktoré vznikajú aj z rozdielnych prístupov štátov. My sme sa naozaj príliš otvorili, vstúpili sme do EÚ až takým naivným spôsobom. Prestali sme chrániť svoj trh, svoje strategické spoločnosti a záujmy. Dovolili sme sem vstúpiť zahraničnému kapitálu. Viete si predstaviť, že by slovenská stavebná firma vyhrala diaľničný úsek v Rakúsku, alebo Nemecku? Poskytli sme zahraničným investorom množstvo daňových úľav, tešíme sa z množstva vyrábaných motorových vozidiel. Ale vidíte niekde na dresoch športovcov značky týchto firiem? Alebo, že by sa tu za ich prispenia stavali umelecké školy? Tieto značky by si mali uvedomiť, že tu majú obrovské výhody a mali by nám viac pomáhať. A čo sa týka EÚ, podľa mňa nemá jasné vnútorné mechanizmy, ani koncepciu, čím chce byť. Či chce byť superštátom, alebo federáciou. Je to ani ryba, ani rak. Z dlhodobého hľadiska, pokiaľ nepríde systémové riešenie aj z hľadiska zahraničnej politiky, tak je EÚ pre Slovensko veľmi nečitateľným projektom.

-Po eurovoľbách prišlo na lámanie chleba aj v SNS, mali ste snem, zvolili ste nových podpredsedov…-

SNS má dnes zhruba 3600 členov. Keď som sa stal predsedom, mala ich 1800. V jarných mesiacoch očakávam, že budeme mať okolo 4000 ľudí. Sme treťou slovenskou stranou nie len z hľadiska komunálnych volieb, ale aj z hľadiska počtu členov. Samo osebe je to určitá zodpovednosť. Na druhej strane je to jasné naplnenie toho, že SNS je politická strana. Nie internetová, nie kaviarenská, nie lobistická. Má svoju históriu, v duchu ktorej má jasne stanovené svoje hodnoty. Nepopieram, že má za sebou svetlé aj temnejšie obdobia. Ja však zodpovedám za obdobie od konca roku 2012. A v tomto období, myslím si, že SNS presviedča slovenskú verejnosť, že vie komunikovať a riešiť problémy. Snem bol pre mňa potvrdením obratu SNS. Posilnili sme sa o nových podpredsedov, z ktorých každý má svoju oblasť a svoju tému. Snem odobril program SNS „Slovensko musí byť silný štát“. Aby bol štát dobrým otcom, ktorý vie aj pokarhať, ale aj pomôcť.

-V júni bola schválená novela ústavy, týkala sa zmien v súdnictve a posilnenia postavenia tradičnej rodiny. Podporovali ste tieto zmeny?-

Ja som proti akýmkoľvek nesystémovým zmenám. Robiť z ústavy trhací kalendár, politicky s ňou obchodovať… KDH tam presadzovalo tému rodiny, ktorú sme podporovali aj my. Ale ak sa ako odborník pozriem na túto novelu z hľadiska súdnictva, toto nemožno považovať za zásadný zlom a reformu súdnictva. Na to by bolo treba úplne iné systémové kroky. My sme rozprávali o potrebe rekodifikácie procesných pravidiel, vnútorných pravidiel, systému kontroly súdnictva. Naozaj tu neexistuje systém, ktorý by sudcu dobehol, ak zle rozhodne. Potrebujeme hľadať systémové kroky v diskusii so sudcami, advokátmi a občanmi a potom ich prijímať krížom cez celé politické spektrum. Ak sa má zasahovať do ústavy, mal by tam byť oveľa širší konsenzus. Skôr by som videl potrebu reformy napríklad v oblasti voľby generálneho prokurátora, posilniť stavovské pravidlá, aby ho nevolili politici.

-Ako hodnotíte tohoročné zmeny vo vláde a v parlamente?-

Chcem najprv jasne deklarovať, že nie som proti Robertovi Ficovi, ani za Roberta Fica. Som za určité hodnotové riešenia a za určitý posun Slovenskej republiky. Dnes sa tu hrajú hry – alebo sme všetci za Roberta Fica, alebo všetci proti. Tieto hry sú ako za čias Vladimíra Mečiara a sú pre spoločnosť veľmi nebezpečné. Potom politici podliehajú rôznym trendom a dostávajú národ do hašterenia. Politika nemá byť o teátrach, ktoré sa tu dnes dejú. Politici demonštrujú na uliciach, že oni sú tí dobrí a tí v parlamente sú tí zlí. A pritom niektorí z tých, čo demonštrujú na uliciach proti tým v parlamente, sú pritom sami v parlamente, čo je už úplne nepochopiteľné. Podľa mňa treba prestať s tou pravicou, ľavicou, je mi až smiešne také to rátanie, či bude ľavica a Fico, alebo pravica. A pritom nám uteká reprivatizácia Slovenských elektrární, kedy by sme mali všetci ťahať za jedno lano. Smer-SD dostal po voľbách, čo chcel. Obrovskú moc v štáte. A s ňou prichádza aj obrovská zodpovednosť. A potom musí znášať úspechy aj neúspechy, aj lásku, aj zlobu ľudí. Politická strana Smer-SD má po polčase vládnutia právo na svoje vnútorné očistné mechanizmy, ktoré mne neprináleží komentovať. Napriek tomu ticho žasnem, keď si pár politikov z ulíc, ktorí podľa mňa v určitom momente len „špičkujú“ situáciu, myslí, že Pavol Paška odstúpil kvôli tlaku. Pavol Paška odstúpil preto, že to predseda vlády chcel. To znamená, že vnútorné mechanizmy Smeru dospeli k bodu, že treba robiť zmeny. Pretože predseda je zodpovedný za to, ako sa na neho bude pozerať volič pred voľbami. Takže, nám to neprináleží komentovať.

-A čo sa týka samotného problému v zdravotníctve?-

Ale nám prináleží komunikovať to, že sa veci v zdravotníctve neriešia systémovo. Že tu naozaj chýbajú pravidlá verejných obstarávaní pre nemocnice. Že chýba dokončenie transformácie nemocníc zo štátnych podnikov na akciové spoločnosti. Že tu vznikajú šialené stavy šafárenia a rozhadzovania peňazí v oblasti, ktorá je finančne dlhodobo poddimenzovaná. A zisťujeme, že možno až tak poddimenzovaná nie je, keď sa tam zarábajú takéto peniaze. Že sa potom celý záujem spoločnosti prenesie na nejakého doktora, ktorý zoberie 200 eur a akože ho rýchlo chytia pri korupcii, a znova idú do úzadia veľké veci, to je niekedy až komické sledovať. Pre Smer-SD je nešťastné, že to nerieši systémovo. Prvá lastovička v podobe tlačovej besedy ministra zdravotníctva, že idú určovať služby, ktoré budú môcť nemocnice nakupovať, idú určovať pravidlá, je určite dobrým signálom. Na druhej strane, tieto pravidlá tu už mali byť dávno. Neviem si predstaviť, prečo nevedia niekoho stíhať, ak kúpi CT niekoľkokrát predražene. Ak sa tu predražovali veci na trhu niekoľkokrát, je to jasný signál, že došlo k porušeniu zákona o cenách.

-Už ste v tomto rozhovore naznačili, že podľa SNS by mal 66- percentný podiel Enelu v Slovenských elektrárňach odkúpiť štát. Prečo?-

Prečo Smer nenapĺňa svoje slová z rokov 2006 – 2010, kedy sa hovorilo, že ak tu bude reprivatizácia, štát bude kupovať strategické podiely v spoločnostiach? Premrháva tým svoju šancu. Prečo sa nerieši korupcia a kauzy, ktoré traumatizovali spoločnosť?

-Komunálne voľby dopadli pre SNS relatívne dobre, umiestnila sa v počte zvolených poslancov, okrem nezávislých, za Smerom-SD, KDH a SMK, teda predstihla väčšinu parlamentných strán…-

Máme 851 vlastných poslancov a takmer tri stovky koaličných, pri starostoch sme tak isto uspeli. Porovnával som čísla s obdobím, keď bola SNS v parlamente a musím konštatovať, že sme uspeli so cťou. Je to potvrdenie toho, že SNS nie je kaviarenská lobistická strana, ale celoslovenská strana, ktorá má v regiónoch svoje zastúpenie. Táto značka už od seba ľudí neodháňa, znova sa k nej vracajú. SNS znova začína byť akceptovanou značkou pre ľudí, ktorí chcú posúvať svoj región.

-Vo februári prebehne referendum o rodine. Ako ho vnímate jednak z obsahovej stránky, jednak z toho hľadiska, či budú peniaze za ľudové hlasovanie využité efektívne?-

SNS pomáhala s podpismi k tomuto referendu a komunikovala s jeho organizátormi. Dostávať otázku len o tom, či bude 6,8 milióna eur účelne alebo neúčelne minutých, je demagogické a nešťastné. Je to rovnaké, ako keď sa dnes diskutuje o tom, či sú potrebné politické strany. Ak by neboli, kto by sa uchádzal o moc v štáte? Viete si predstaviť v parlamente 150 matovičovcov? Súčasťou parlamentnej demokracie sú aj politické strany. A keď raz je referendum nástrojom parlamentnej demokracie, nesmie byť nijako spochybňované. Občan má naň právo. Či už bude úspešné, alebo nie, je to niečo, čo občanovi prináleží. Čo sa týka obsahu, my sme s týmto referendom stotožnení. Kto otvoril Pandorinu skrinku registrovaných partnerstiev v akejkoľvek podobe v zákone, musel sa začať vysporiadavať aj s otázkou, či môžu osoby rovnakého pohlavia vychovávať deti. Ja rešpektujem slobodu rozhodnutia každého človeka, ale nie to, aby osoby rovnakého pohlavia vychovávali deti. Niektoré krajiny Európskej únie sú pritom v tejto problematike na úplne iných postojoch. Slovensko je založené na určitých hodnotách a nemyslím si, že je čas tieto tradície narúšať. Treba vyjadriť v zákonoch jednotný postoj tohto národa.

-Aké sú plány SNS v budúcom roku?-

Na jar chceme predstaviť programovú víziu silného štátu rozpracovanú do jednotlivých oblastí. Chceme urobiť všetko pre to, aby sme sa dôstojne, ale aj s pokorou uchádzali o voličské hlasy. Urobím všetko pre to, aby som SNS pripravil na voľby a do parlamentu sa dostala. A potom mohla znova presadzovať idey, na ktorých bola postavená. Je to pre mňa aj z osobného hľadiska veľmi dôležitý rok.

ru

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Česká vláda napokon vyhlásila nový núdzový stav od 28. februára, platiť bude mesiac. Zatvoria sa školy a škôlky, na dodržiavanie obmedzení má dohliadať armáda

0 icon

Praha 27. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Česká vláda vyhlásila v piatok pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v krajine nový núdzový stav. Platiť bude od 28. februára do 28. marca, informoval spravodajský portál iDNES.cz Stalo sa tak bezprostredne po tom, ako dolná komora parlamentu, Poslanecká snemovňa, zamietla žiadosť…

Mjanmarská polícia zasiahla voči demonštrantom a zadržala desiatky ľudí

0 icon

Rangún 27. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Mjanmarská polícia v sobotu vo viacerých mestách v krajine zasahovala proti demonštrantom vyjadrujúcim nespokojnosť s vládou armády, informovala agentúra Reuters. Jedna žena utrpela zranenia v dôsledku streľby a úrady zadržali desiatky ľudí Protesty v Mjanmarsku prebiehajú od štátneho prevratu z 1. februára, keď armáda…

Vlhová v sobotňajšom zjazde dvanásta, na víťaznú Gutovú-Behramiovú stráca už 107 bodov

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Trovati)   Slovenská reprezentantka Petra Vlhová v piatkovom zjazde na pretekoch Svetového pohára v talianskom Val di Fassa prišla o post líderky celkového hodnotenia SP a v sobotu rovnako v zjazde sa jej manko na Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú ešte zvýšilo. Kým švajčiarska lyžiarka v…

Rusko a Afganistan vypracujú plán dodávok vakcíny Sputnik V

0 icon

Kábul/Moskva 27. februára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Kirill Braga)   Kábul a Moskva sa dohodli, že vypracujú plán možného dodania ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V do Afganistanu. Táto otázka bola prerokovaná počas stretnutia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, povedal afganský minister zahraničia Mohammad Hanif Atmar agentúre RIA Novosti "Áno, hovorili…

Nebudem len tak mlčať, odkázal LeBron James kritizujúcemu futbalistovi Ibrahimovičovi

0 icon

Los Angeles 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Rick Bowmer)   Hviezdny americký basketbalista LeBron James z klubu zámorskej NBA Los Angeles Lakers reagoval na kritiku skvelého futbalistu Zlatana Ibrahimoviča v súvislosti s jeho politickým aktivizmom prísľubom, že nikdy nebude mlčať. Basketbalový virtuóz poukázal aj na to, že švédsky futbalista s balkánskymi koreňmi…

Poslanci odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Politici reagujú

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Kancelária Národnej rady SR, Branislav Bibel, TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. V predloženom materiáli sa uvádza, že epidemická situácia na Slovensku dáva poznať, že rozhodnutie vlády SR o opätovnom predĺžení núdzového stavu…

Médiá sa dostali ku informáciám, aké nové opatrenia majú platiť od 8. marca. Pripravte sa na povinné respirátory či zrušenie niektorých výnimiek v rámci zákazu vychádzania

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zatiaľ neinformoval o konkrétnych záveroch rokovaní so skupinou odborníkov, ktorých si pozval na Úrad vlády začiatkom tohto týždňa, a ktorí majú určiť ďalšie smerovanie krajiny vo vrcholiacej pandémii. Niektorým médiám sa ale podarilo zistiť údajné pripravované opatrenia, ktoré majú vstúpiť…

RSF žiadajú objasnenie presnej úlohy princa Salmána vo vražde Chášukdžího

0 icon

Berlín 27. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali, File)   Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) po zverejnení správy USA o vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího dúfa, že bude nasledovať konkrétne trestné stíhanie osôb zodpovedných za tento zločin "Správa len zdôrazňuje dôležitosť nezávislého a zákonného vyšetrovania tejto neuveriteľne brutálnej vraždy. Osoby za ňu…

Dnes sa ochladí, na severe územia môže snežiť. Cesty sú zjazdné, ich povrch je suchý až vlhký

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude premenlivá, na severe až veľká oblačnosť. Ojedinele sa na severe vyskytnú snehové prehánky, v nižších polohách aj dážď. Ochladí sa. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 8 až 13 stupňov Celzia, v…

Hlina: „Matovič sa v októbri ohlásil u Merkelovej s tým, že má geniálny nápad na záchranu sveta. Dopadlo to tak, že v 80-miliónovom Nemecku za deň na covid umrelo 369 občanov a na Slovensku 109“

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský, Úrad vlády SR)   Bývalý líder KDH Alojz Hlina pokračuje v kritizovaní svojho niekdajšieho politického kolegu a v súčasnosti premiéra Igora Matoviča z hnutia OĽaNO. Hlina pripomenul predsedovi vlády jeho vyjadrenia z jesene, kedy okrem iného tvrdil, že plošné testovanie antigénovými testami je "atómová…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

O nevyhnutnosti aktívneho a pasívneho odporu voči korona totalite!

0icon

Tak sme sa teda v počte úmrtí pretestovali na prvé miesto na svete! Ale žiaľ, vláda i tak nechápe to, čo by už pochopilo aj desaťročné dieťa. A síce, že ak sa niečo robí úplne zle, musí to mať nevyhnutne aj zlé následky. A ak chceme zmenu k lepšiemu, musíme…

Marek Brna

Národ, čo chce opraviť

0icon

V školskej lavici som si všimol obraz nad tabuľou. Gustáv Husák. Keď som z vysielania televízie dokázal vydedukovať, že je Slovák, prekvapilo ma to. Hovoril po česky, ale zle. Tak v tomto 15 miliónovom národe je čelný predstaviteľ Slovák... To je fajn, bol som spokojný. Ale v Prahe som sa…

Ľudovít Gunčaga

Komu nezahral klavír a husličky v nedeľu doobeda v rozhlase RTVS

0icon

Každú nedeľu dopoludnia slovenský rozhlas RTVS v relácii "Encyklopédia spravodlivých", predstavuje príbehy záchrany príslušníkov istého etnického pôvodu, občanov 1. Slovenskej republiky pred deportovaním v období 2.svetovej vojny. Takto rozhlas RTVS od roku 2014 odvysielal stovky relácií, v ktorých spravodlivosť, aj keď zaiste ušľachtilá, je spojená takmer výlučne s konaním v prospech…

Pavel Polák

Čriepky

0icon

No a máme to tu... V Matovičovej džamahírii sa  predlžil núdzový stav. Pochyboval snáď niekto ? Očakávam, že v najbližších hodinách, dňoch nám na siahodlhej plačovke vysvetlí ďalšie sprísnenie pravidiel, nevyhnutné na to, aby sme hnusobu porazili. Lebo sme nezodpovední a Sulík spôsobil dnešnú katastrofu. A musíme sa zjednotiť pod blahodarným vedením jeho dobrotivého…

Ivan Štubňa

Je NAKA poplatná totalitnej vláde diktátora Matoviča?

0icon

Vyzerá to tak, že áno. Inak by konala... Zamyslenie sa nad článkom pána Petra Weisa z advokátskej kancelárie Weis and Partners, ktorý uverejňujem v plnom znení z dôvodu závažnosti a so súhlasom autora pod názvom: Núdzový stav ako podklad pre biznis? Náš aktuálny minister zdravotníctva na prelome rokov na TA3…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aká tenká je hranica medzi pravdou a podvodom?

0 icon

Už mnohokrát sa ukázalo, že takzvané „záhady“ boli len obyčajnými podvodmi. Motiváciou ich vzniku sú väčšinou sláva, finančné obohatenie sa alebo pôžitok z balamutenia vedcov a nadšencov. Pokiaľ ide o zvláštne, netradičné alebo dokonca magické javy, ľudská vynaliezavosť nepozná hraníc, a preto je ľahké chytiť sa do pasce lží. Nepopierateľné dôkazy konšpiračných teórií spochybňujú…

Protokoly sionských mudrcov a antisemitský magnát

0 icon

Protokoly sionských mudrcov vznikli údajne počas tajných stretnutí významných židovských osobností. Išlo o antisemitskú klamlivú publikáciu, ktorú preložili do viac než 20 jazykov. Všetko sa začalo v roku 1903, keď sa v ruskom denníku Vlajka (znamja) objavili úryvky zo známeho diela. O dva roky neskôr vyšli ako príloha knihy Veľké v malom: Príchod Antikrista a vláda…

Toto je Rusko! Tieto divné veci zažiješ iba tu

0 icon

Legendy hovoria, že pod hrubou vrstvou ruského snehu žijú vážni ľudia, ktorí sa nikdy neusmievajú, spávajú s medveďmi a nosia ťažké kožušinové kabáty. No legendy nikdy nie sú pravdivé. Realita v týchto studených krajinách je oveľa zaujímavejšia a zahŕňa kúpanie v ľadovej vode či stavanie snehuliakov na diaľniciach. Chceš sa pozrieť, ako…

10 dôvodov, prečo je prilba naozaj dôležitým ochranným prvkom

0 icon

Je viac ako jasné, že prilby majú svoje opodstatnenie, či už v športe alebo na stavbe. Napriek tomu si dovolíme opäť zdôrazniť, že nasadiť si prilbu na hlavu je to najlepšie, čo môžeš urobiť! Neboj sa, momentálne ti nič nehrozí, keďže sedíš doma za počítačom (keď to čítaš z mobilu,…

Záhadná krajina Vinland a mapa Vikingov

0 icon

Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z dielne našej redakcie, kde sa spoločne pozrieme na záhadnú krajinu Vinlad, ktorá je označená na pergamene popri Islande a Grónsku. Po objavení v roku 1957 mapu získal magnát Paul Mellon (žil a pôsobil v rokoch 1907 až 1999), ktorý ju následne daroval Yalovej univerzite v USA. Odborníci o dôveryhodnosti mapy…

Vo svete IT

Huawei údajne rozmýšľa, že by sa vrhol do podnikania s elektromobilmi. Uvidíme elektromobil s logom spoločnosti?

0 icon

Huawei v priebehu posledných 2 rokov má čo to robiť, aby dokázal odolávať aktuálnym sankciám zo strany amerických úradov. Tie nabrali na obrátkach v priebehu minulého roka, kedy boli spoločnosti obmedzené možnosti nakupovania produktov od firiem, ktoré na ich výrobu využívajú americké technológie. Odhaduje sa, že tento rok spoločnosť bude…

Takúto rýchlosť distribúcie iOS 14 môžu Android používatelia závidieť. iOS 14 má toľkoto percent zariadení!

0 icon

Keď príde reč na rýchlosť distribúcie nových verzií Androidu, tak máloktorý používateľ povie, že je spokojný. Dôvodom je, že od oficiálneho uvoľnenia novej verzie operačného systému, častokrát ubehne od 6 do 18-mesiacov s výnimkou telefónov Pixel, kým si aktualizáciu nájdu prví používatelia vo svojich smartfónoch. Bohužiaľ je to spôsobené širokou…

Chrome už čoskoro bude využívať HTTPS protokol ako predvolený. Prečo je to skvelá správa?

0 icon

Vývojári internetového prehliadača Google Chrome v posledných rokoch aktívne pracujú na zvyšovaní bezpečnosti prehliadania internetu. Za spomenutie napríklad stoja rozšírené nastavenia bezpečnosti. Ide o takzvanú funkciu „Rozšírenej ochrany“. Tieto nastavenia umožňujú nastaviť ochranu pred škodlivými stránkami a ďalšími potenciálnymi hrozbami na internete. Samozrejme, nejde o 100% ochranu, ale aj napriek…

Aký operačný systém používa vo svojom smartfóne Bill Gates a prečo?

0 icon

Súboj medzi Android a iOS používateľmi je ako nekonečný príbeh. Zatiaľ, čo Android používatelia hovoria, že ich systém je najlepším, tak iOS používatelia si doťahujú Android používateľov, že opak je pravdou. Aký operačný systém používa však vo svojom smartfóne Bill Gates, zakladateľ Microsoftu? Gates v rámci rozhovoru v rámci platformy Clubhouse prezradil,…

WhatsApp: Pozrite sa, ako môžete exportovať svoje existujúce chaty a ako môžete odstrániť svoj účet

0 icon

WhatsApp v posledných týždňoch získal extra mediálnej podpory. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania služieb. Olej do ohňa priliali potom viaceré známe osoby na čele s Elonom Muskom. Následne ako nezastaviteľná lavína začal odliv používateľov na konkurenčné platformy. Najviac z toho vyťažili Telegram a Signal. Neskôr spoločnosť ohlásila, že posúva…

Armádny Magazín

Zahraniční agenti budú od marca napĺňať ruský rozpočet. Poďakovať za to môžu Spojeným štátom

0 icon

Slovensko, 26. február 2021 (AM) - V správnom poriadku Ruska sa uskutočnili zmeny, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby zahraniční agenti v Rusku aktívne dopĺňali ruský rozpočet, píše Alexander Travnikov. Predpokladá sa, že teraz vo federálnom rozpočte bude dokonca samostatná položka príjmu.  

Zelenskyj žiada viac prítomnosti NATO v Čiernom mori. Do oblasti vplávali dve lode aliancie

0 icon

Ukrajina, 27. februára 2021 (AM) - Do Čierneho mora vplávali dve lode určené na hľadanie min - loď Tahoe španielskeho námorníctva a loď Europa gréckeho námorníctva. Informovalo o tom Národné centrum riadenia obrany Ruskej federácie. Čo to znamená?   Dané centrum následne obja

Vojenský analytik: Izraelský SPYDER je výborný pre ťaženie na východ, ale nie na obranu Českej republiky

0 icon

Česko, 27. februára 2021 (AM) - Prečo nakoniec české ministerstvo obrany pre modernizáciu protivzdušnej obrany krajiny vybralo izraelský mobilný protilietadlový raketový systém SPYDER na nákladnom kolesovom podvozku? Systém navyše používa dva typy pre AČR nových striel Derby a Python.  

Nedajú sa objaviť. Rusko vyvíja nové a skryté nosiče raketových zbraní

0 icon

Rusko, 27. február 2021 (AM) - Perspektívne zbrojné systémy, nehlučnosť a vysoká skrytosť. Prvé sériové dieselové elektrické ponorky projektu 677 Lada ruské námorníctvo dostane v roku 2022. Vývoj trv

Bývalý šéf CIA obvinil Chruščova zo zavraždenia Kennedyho

0 icon

USA, 27. februára 2021 (AM) - Bývalý riaditeľ americkej spravodajskej služby CIA James Woolsey obvinil 1. tajomníka ÚV KSSZ Nikitu Chruščova zo smrti 35. prezidenta USA Johna Kennedyho. Napísali o tom The New York Times s odvolávkou sa na spoločnú knihu Woolseyho a utečeného genporučíka zahraničnej rozviedky rumunskej Securitate Iona M

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali