Čaplovič chce externé štúdium predĺžiť, alebo (ešte radšej) zrušiť

Minister školstva Dušan Čaplovič
Minister školstva Dušan Čaplovič

Bratislava 30. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) plánuje zrušiť externé štúdium a nahradiť ho dištančným. Cez novelu vysokoškolského zákona, ktorú bude čoskoro schvaľovať vláda SR, chce diaľkové štúdium predĺžiť. Tvrdí, že z neho vychádzajú „vrabčekovia“, kým z interného „slávici“. S ministrom spravodlivosti pripravuje zmeny, na základe ktorých by sa podvodne získaný titul mať stať trestným činom a o jeho odňatí by mal rozhodnúť súd.

– Neplánujete zaviesť odoberanie podvodne získaných titulov?

Odoberanie titulov sa musí preniesť zo škôl na súdy. A preto zvažujeme a hovoril som už s pánom ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom o tom, aby bol podvodne získaný titul trestným činom.

– V akom prípade bude podľa plánovanej novely možné odobrať titul?

Musím to konzultovať s právnikmi, odborníkmi. Základná filozofia je, že titul bude možné odobrať, keď sa nájdu vážne pochybenia, ktoré boli zavinené, čo sa týka kvality vzdelávania, kvality výstupu, teda aj podvodu. V takomto prípade o tom rozhodne súd. Netlačme do toho školy. Musia byť jasne zdokumentované dôvody, zistenia a súd nech v zmysle zákona rozhodne.

– Bude pri procese odnímania titulu vyvodená zodpovednosť aj voči vysokej škole, ktorá titul udelila?

Sankciu vyvodí AK tým, že jej odoberie oprávnenie dávať titul PhD. alebo robiť docentúry či profesúry. To sú jasné pravidlá hry, ktoré sa týkajú dôsledkov pre školy. Ale či sa to niekomu páči, alebo nie, istým spoluúčastníkom procesu je aj tá osoba, ktorá titul neoprávnene získala. A niekedy by som zdvihol varovný prst pre tých, ktorí jej boli školiteľom a majú niesť spoluzodpovednosť, a aj oponentom.

– Nedávno sa skončilo pripomienkové konanie k novele vysokoškolského zákona. Viaceré výhrady mali rektori alebo aj Republiková únia zamestnávateľov, ktorým sa napríklad nepáčil návrh predĺžiť externé štúdium. Vy ste akceptovali ich pripomienku. Ste teda stále za to, aby sa bakalárske aj magisterské štúdium predĺžilo o rok?

Kto to vlastne vie lepšie
Kto to vlastne vie lepšie

Áno, ja som rozhodnutý a mám to aj zdôvodnené, že sa predĺži bakalárske aj magisterské štúdium o rok. Ide o to, aby bolo viac času na jednotlivé ročníky. Z externého vzdelávania nám vychádzajú vrabčekovia a z interného, denného prostredia slávici. I keď to nemôžem vždy zovšeobecňovať. Vysokoškolskú novelu som odložil, nejde to na septembrovú parlamentnú schôdzu, ale až na októbrovú. Chcem to ešte odkonzultovať, znovu si sadnem so zástupcami vysokoškolskej obce aj so zamestnávateľmi. Vysvetlím im, že nikomu sa neskriví ani vlas na hlave, pretože schvaľovaním nového vysokoškolského zákona chcem zrušiť externé vzdelávanie a prejsť na systém dištančného štúdia, ktorý je v zahraničí normálny. My sme externú formu mali, povedzme si otvorene, v 50. rokoch minulého storočia, keď bolo treba prevychovať „robotnícke kádre“. A v 90. rokoch som externú formu plne chápal, lebo mnohí ľudia, ktorí boli v praxi, potrebovali študovať, lebo im to nebolo z politických alebo náboženských dôvodov umožnené. Ale dnes, po vyše 22 rokoch od novembra 1989, mal každý možnosť študovať, aj keď viem, že sú tu isté kvóty.

– Chcete celkom zrušiť externú formu štúdia?

To už mám dohodnuté aj s Radou vysokých škôl. Pani profesorka Mária Bieliková, ktorá je od 1. septembra novou členkou AK, to nesmierne podporuje na Rade VŠ. Pôjdeme týmto smerom, ale jasné, že to nenastavíme tak, že zajtra to musí byť. Vysokoškolský zákon sa bude pripravovať na budúci rok, teraz sa robí vyhodnotenie koncepcie za roky 2000 – 2010, na ktorú zabudol predošlý minister. Už ju máme takmer hotovú. A na základe poznatkov, čo sa dobre urobilo, v tom budeme pokračovať, čo bolo zlé, chceme očistiť, dať bokom a začať pracovať na nových projektoch a nových programoch. V novom vysokoškolskom zákone budú viaceré výrazné zmeny a budú sa približovať európskym normám.

– To znamená, že nový vysokoškolský zákon už nebude rátať s externou, ale len dištančnou formou?

Rezko
Rezko

Možno, že bude rátať, ale je to môj názor, ktorý budem presadzovať, pokiaľ budem vo funkcii, aby sme externú formu, ktorá nie je tradičná, od istého roku zrušili a nahradili dištančným vzdelávaním.

– Platili by študenti za dištančnú formu?

Najprv diskusia, a potom rozhodnutia. A zásadná diskusia ešte neprebehla.

– Čo si prakticky majú študenti predstaviť pod dištančnou formou?

Nepôjdem v tomto do detailov. Musel by som napísať nejaký článok, kde by som vysvetlil, aká je dištančná forma v oblasti prírodných vied, technických vied, medicínskych vied… To je typická forma v zahraničí a vychádza z Bolonského procesu. My sa tu hlásime k Bolonskému procesu, ale mnohé veci sme neprevzali. Budeme ich postupne preberať, aby neboli menovaní profesori, ale aby prechádzali konkurzom, že garantovať nebudú garanti, ale určité tímy pracovníkov, ktoré budú niesť zodpovednosť za odbor, ktorý sa pripravuje. Ja viem, že keď poviem svoj názor, tak niekto vyskočí a vypáli proti mne. Je to môj názor, s ktorým idem do diskusie, ale ktorý sa netýka najbližších dvoch rokov. To sa týka budúceho roku, keď začneme pripravovať zákon o vysokých školách. Tam otvoríme celospoločenskú diskusiu.

– Začína sa nový školský rok a opakuje sa už tradičný scenár – školám chýbajú učebnice. Na začiatku roka sa budú musieť zaobísť bez asi 34 titulov. Ako to, že sa tento problém stále nevyriešil a opakuje sa od roku 2008, keď odštartovala reforma exministra Jána Mikolaja (SNS)?

Problém je v tom, že keď sa v roku 2008 prijímala reforma, tak sa malo myslieť aj na učebnice. Potom sa každý rok naháňali nové reformné učebnice a ja si uvedomujem, že nám chýbajú a že ich vydávanie je veľmi náročné nielen po odbornej stránke, ale aj po stránke verejného obstarávania. Lebo často sa nám pri transparentných verejných obstarávaniach prihlási neuspokojený účastník, a to nám celý proces zabrzdí. Ale nechcem sa vyhovárať. Osobne mi ide o to, aby bol kvalitný obsah a ten nie je vždy dobrý. Myslím, že sa to vyrieši nástupom nového riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) docenta Viliama Kratochvíla, ktorý je didaktik a dlhé roky aj prednášal na vysokej škole a písal učebnice. Tieto veci nemožno zmeniť za tri mesiace od jeho nástupu. A je tu veľmi významná výzva, aby sme niektoré učebnice dostali na naše základné a stredné školy aj prostredníctvom digitálnych foriem a tu nám môže napomôcť, ako budú doriešené všetky nedostatky v súvislosti s projektom Planéta vedomostí. Zrejme pôjdeme aj touto cestou.

– Viaceré školy aj vydavateľstvá volajú po otvorení trhu s učebnicami. V Česku tento systém funguje od 90. rokov. Nepomohol by práve tento krok pri riešení nedostatku učebníc?

Budeme završovať jednu etapu. Reformné učebnice išli v jednom systéme, tak sa držme toho, aby sme to dotiahli. Otvorený trh má jedno pozitívum, že mnohé veci môžu nakupovať priamo učitelia, ZŠ, zriaďovatelia. Ale otvorený trh potrebuje aj certifikačné a akreditačné kritériá, kto môže napísať učebnicu, kto je kvalitný. Najprv tu musíme urobiť isté mantinely a ja sa potom nebránim ani takýmto zmenám, ale musím mať jasné kritéria. V Česku ich majú. Ale nie vždy sú spokojní, z akých učebníc sa učí. Pretože učebnica musí obsahovať minimum štátneho vzdelávacieho programu.

Som zástanca toho, aby každý ročník, každý predmet mal v každej triede určené minimá štátneho vzdelávacieho programu, a potom sa môže dať vôľa školskému vzdelávaciemu programu. Ale minimum, čo musí ten žiak ovládať, musí byť, aby sme ho mohli hodnotiť v rámci monitoru. Robíme všetko preto, aby sme tie štandardy nastavili čo najrýchlejšie ešte tento rok a od budúceho roka 2013/2014, aby sme na ne nabehli.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Proti Saakašviliho prepusteniu na slobodu protestovalo v Rustavi asi 2000 ľudí

0 icon

Tbilisi 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Shakh Aivazov)   Pred bránami väznice v gruzínskom meste Rustavi, kde je zadržiavaný exprezident Michail Saakašvili, sa v sobotu konal protest proti jeho prepusteniu na slobodu. Zúčastnilo sa na ňom asi 2000 ľudí, ktorí boli za Saakašviliho vlády perzekvovaní. Informovala o tom agentúra Interfax Účastníci akcie…

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku a uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o detských onkologických pacientov. Uviedla to na 30. konferencii detských hematológov a onkológov Českej a Slovenskej republiky v Bratislave "Fakt, že sa u nás darí úspešne vyliečiť vyše 80 percent týchto…

Nórska polícia spochybňuje konverziu páchateľa útoku v Kongsbergu

0 icon

Oslo 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Terje Bendiksby)   Nórska polícia má čoraz väčšie pochybnosti o tom, že motívom stredajšieho útoku v meste Kongsberg bola islamistická ideológia, ako sa pôvodne domnievala. Vyšetrovatelia sa stále viac prikláňajú k tomu, že páchateľ zabíjal pod vplyvom svojho psychického ochorenia Na tlačovej konferencii to v sobotu…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

Väčšina učiteľov nie je zatiaľ pripravená na zmeny modelu odmeňovania

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Väčšina oslovených učiteľov nie je zatiaľ pripravená na zmeny modelu odmeňovania založenom najmä na výsledkoch hodnotenia ich práce. Vyplýva to zo zisťovania Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), na ktorom sa na začiatku minulého školského roka do uzatvorenia škôl pre pandémiu zúčastnilo 304 učiteľov z 18…

Klaus: Nastala ďalšia fáza súboja. Politici okolo Vystrčila sa hrajú na vojnu. Je to trápne

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Václav Klaus poskytol portálu Novinky.cz krátky mailový rozhovor, v ktorom ozrejmil, ako vníma súčasnú vyhrotenú atmosféru okolo hospitalizovaného prezidenta Miloša Zemana. Klaus si myslí, že by prezidentská kancelária mala lepšie informovať o zdraví Miloša Zemana, ale uznáva, že sú dôvody, ktoré…

Pri tragickej dopravnej nehode v Makove zahynul 17-ročný mladík

0 icon

Bytča 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Žilinský kraj)   Život 17-ročného mladíka a štyri ťažké zranenia si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v piatok v noci v katastri obce Makov v Bytčianskom okrese. Informoval o tom žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík "Podľa doterajšieho vyšetrovania viedol 18-ročný vodič osobné…

Clinton sa má podľa Bidena dobre, čoskoro ho vraj prepustia z nemocnice

0 icon

Washington 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý prezident USA Bill Clinton sa má dobre a čoskoro ho prepustia z nemocnice, uviedol prezident Joe Biden. Informovala o tom v sobotu agentúra AP. Clintona hospitalizovali v utorok večer s bližšie nešpecifikovanou infekciou Biden počas piatkového vystúpenia na univerzite v americkom štáte…

Matovič: Ak obvinený guvernér NBS Peter Kažimír nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať z funkcie. Očakávanú daňovo-odvodovú reformu predstaví vraj už čoskoro

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Ak obvinený guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter K. nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať zo svojej funkcie. V dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO) „Bohužiaľ, ako guvernéra NBS…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečenského cvičenia jednotky SOBR:

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali