Čo hovorili nacisti a čo hovorili Alfieho kati – nemocnica a sudca?

Veľká Británia 29. apríla 2018 (HSP/Foto: Facebook )

 

“S ľútosťou vám musím oznámiť, že vaše dieťa zomrelo 22. januára 1943 z dôvodu zápalu dýchacích ciest. Počas jeho liečebného pobytu nebolo zaznamenané žiadne zlepšenie jeho stavu. Dieťa by určite nikdy v budúcnosti neprinášalo žiaden úžitok pre spoločnosť, naopak, potrebovalo by starostlivosť po celý život. Nech je vám útechou skutočnosť, že vaše dieťa malo sladkú smrť.”

List nacistického psychiatra Dr. Illinga, ktorý vysvetľuje rodičom, že ich postihnuté dieťa zabili, utešujúc, že aj tak by nebolo užitočné pre spoločnosť: “S ľútosťou vám musím oznámiť, že vaše dieťa zomrelo 22. januára 1943 z dôvodu zápalu dýchacích ciest. Počas jeho liečebného pobytu nebolo zaznamenané žiadne zlepšenie jeho stavu. Dieťa by určite nikdy v budúcnosti neprinášalo žiaden úžitok pre spoločnosť, naopak, potrebovalo by starostlivosť po celý život. Nech je vám útechou skutočnosť, že vaše dieťa malo sladkú smrť.”

Toto sú slová nacistického psychiatra Ernsta Illinga v liste adresovanom rodičom jedného z mnohých detí, ktoré boli ťažko postihnuté a zabité v hitlerovských nemocniciach na základe uplatňovania tzv. Aktion T4. Vlastne vďaka nezlomným protestom katolíckej cirkvi a vďaka priamemu pastoračnému listu münsterského biskupa Von Galena Hitler formálne zastavil program eutanázie v roku 1941 po troch rokoch jeho uplatňovania, počas ktorých bolo zabitých sedemdesiattisíc postihnutých ľudí.

Niektorí nacistickí lekári však i naďalej v tajnosti pokračovali v uplatňovaní tohto programu až do roku 1945 a Illing patril medzi nich. Preto celkový počet takto zabitých postihnutých ľudí bol okolo 100 000.

To, čo ma zarazilo pri čítaní listu z nemocnice Alder Hey, ktorý oznamoval smrť malého Alfieho Evansa, bolo to, že na rozdiel od listu nacistického psychiatra list z Alder Hey nemá podpis:

“Rodine Alfieho chceme v tejto chvíli extrémnej úzkosti vyjadriť úprimnú sústrasť z hĺbky srdca. Tento proces bol pre rodinu zničujúci. Teraz prosíme, aby ste rešpektovali ich súkromie a súkromie personálu nemocnice Alder Hey”.

Kľúčovým je “rešpektovanie súkromia personálu”. Niektorí lekári a zdravotní asistenti sa totiž obávajú pomsty zo strany Alfieho Armády – hnutia, ktoré bojovalo za jeho život. No môžu byť pokojní, táto armáda nie je schopná robiť zlo. Zo samotnej povahy hnutia, pre ich vieru a prístup, akým bojovali. Aj z posledného “posolstva” Alder Hey je však zjavné, že nemocnici šlo len o jedinú vec: zachrániť samú seba. Alfie bol obrovskou záťažou. Našli však spôsob, ako to vyriešiť.

Alfie bol jedným z mnohých detí, ktoré ležia na detských oddeleniach pripojené na prístroje, od ktorých závisí ich život. Sú vážne postihnuté a len v Spojenom kráľovstve ich je 6 tisíc. Nacistický režim v rokoch 1939-1941 ich v rovnakom stave zabil 5 tisíc a dôvodom, prečo sa biskup Von Galen obrátil priamo na Hitlera, aby aspoň formálne zastavil program Aktion T4, boli práve zúfalé protesty rodičov týchto detí.

Alfie umrel ako Charlie, ako Isaiah a ako ktovie koľko ďalších detí, o ktorých len my nevieme, pretože rodičia to hneď vzdali, a potom tu máme nespočetné množstvo detí, u ktorých keď je čo len najmenšie riziko alebo podozrenie postihnutia, nie je im ani dovolené narodiť sa.

Nacistická definícia je vtelená práve v prístupe k Alfiemu a deťom ako on: “Dieťa by určite nikdy v budúcnosti neprinášalo žiaden úžitok pre spoločnosť”. Utilitaristická dimenzia v liste je explicitná, a preto nie je náhodou, že ho podpísal nacista Illing. Verdikt smrti pre Alfieho, ktorý vyniesol homosexuálny aktivista a bojovník za eutanáziu, sudca Anthony Hayden, má však ešte silnejší ráz pohŕdania. Hayden doslova povedal: “Jeho život je zbytočný”.

Spôsob, akým Alfie umrel – prechodom z 98% saturácie kyslíkom k náhlej hypoxii v dôsledku lekárskeho zásahu, nesie v sebe aspekt hodný zápisu do dejín. Hoci verím, že pre dejiny omnoho relevantnejšia bude tá stovka voľných nádychov a výdychov Alfieho, a jeho vytrvalosť. Verím, že je teraz viac ako kedykoľvek predtým nad slnko jasnejšie, že ozubené koleso, ktoré pracuje a hýbe sa proti ľudskej krehkosti je už dobre viditeľné a že viditeľné sú aj dôvody, prečo sa hýbe ako aj záujmy, prečo má byť neustále v pohybe. Odpor a vytrvalosť Alfieho nám však ukázali, že aj toto kolosálne ozubené koleso možno blokovať. Ale tiež, žiaľ, že po tom prichádza nevyhnutný koniec.

S nacistami sa nehrá. S nacistami sa bojuje. Dlhý čas sa bojuje beznádejne, ich sily sa javia byť ohromujúce a človek si myslí, že zodvihnúť bielu ružu je takmer nemysliteľným aktom, ktorý aj tak nevedie k ničomu. A predsa je nevyhnutný. Je to nevyhnutný akt odporu a jedine to nás zachráni. V tomto momente už naozaj môžeme len povedať, že my sme nezachránili Alfieho, ale vo všetkých prípadoch môže Alfie zachrániť nás.

Snažil som sa vysvetliť že bojovať s Alder Hey – s jej lekármi, sestrami, so sudcami v parochniach a s liverpoolskym biskupom a snažiť sa cez nich pretláčať ľudské príčiny a procesy je zbytočné a škodlivé, pretože nás stavia do nebezpečnej nenávisti voči detailom a núti nás “čítať veci spolu”. Vo svete, nie len v Anglicku, je dominujúcou ideológia, ktorá je omnoho viac nebezpečnejšia než nacistická pochabosť. Ide o celkovú antropologickú víziu tých, ktorým sa podarilo transformovať osoby na veci a teda choré osoby na pokazené veci, ktorých sa treba zbaviť.  Hlavným nepriateľom pre nositeľov tejto vízie je rodina a hlavná “agentúra”, ktorá sa stavia na obranu rodiny ako svojej nositeľky sociálnej doktríny: Katolícka cirkev. Veď kto je ten, čo odmieta ideu predimenzovania osoby na vec? Je to otec, matka a dieťa. V pokrvnom vzťahu spočíva archetyp odporu kultúry smrti. (Mimochodom, Alfieho sudca Anthony Hayden je bezdetný…).

Aby neomaltuziáni (Thomas Robert Malthus bol anglickým ekonómom, ktorý trval na tom, že v 19. storočí bude Európa zasiahnutá nekontrolovateľným nárastom populácie. Nazdával sa, že čím menej nás na zemi bude, tým sa budeme mať lepšie. Samozrejme, bol to anglikánsky pastor.) dosiahli víťazstvo svojej antropologickej vízie, ktorá chce numericky znížiť počet populácie, potrebujú zničiť samotnú ideu o rodine. Ideológia gender so svojím jasným antikatolíckym dôsledkom a s teóriami o homorodičovstve, prenájme materníc, obchodovaní s novorodencami a rodičkami sú obrovským útokom na prirodzenú rodinu, na jej predpoklady, špecifiká a na jej práva. Všetky teórie o nových občianskych práva (potrat bez hraníc, homomanželstvá, surogátne materstvá, eutanázia, asistovaná samovražda), majú svoj hnací motor vo svetových slobodomurárskych centrách moci, ktoré púšťajú a následne získavajú peniaze (formou regionálneho, štátneho, európskeho financovania), a to sú práve tie viditeľné formy toho kolosálneho ozubeného kolesa.

Smrť Charlieho, Isaiaha a Alfieho sú plodom refinancovania 17 miliárd libier britského NHS (National health service – národné zdravotné služby). Kto platí účet? Samozrejme, krehkí, slabí, tí, čo sa nemôžu brániť.

Alfieho boj nám opäť ukázal, že kultúra života sa vie zorganizovať a dokonca aj vyhrať, nateraz aspoň nejaké bitky. Keď Taliansko udelilo Alfiemu občianstvo, ostal som veľmi prekvapený. Bol to naozaj krásny moment, pretože bola zjavná inakosť našej krajiny a jej antropologickej vízie, ktorá je zosobnená v našom právnom systéme a potom aj zdravotnom. Sme deťmi z katolíckeho koreňa, ktorých sa mnohí snažia smrteľne vytnúť, no my neustále preukazujeme našu životnosť.

Kto zabil Alfieho (aby nedošlo k nedorozumeniam, spôsob smrti uprostred noci, počas lekárskeho zásahu, dokazujú, že lekári konali tak, aby dieťa zomrelo, akonáhle tlak médií a dokonca fyzický tlak na nemocnicu sa uvoľnili…), zabil aj Taliana. Talianske dieťa. Hrdo ho budeme mať za svojho, pretože jeho odpor bol podporom bojovníka za život proti neomaltuziánskemu slobodomurárskemu ozubenému kolesu, ktoré chce smrť krehkých a “neproduktívnych” a pokúša sa im ju nanútiť.

Rovnako sa však aj sám seba pýtam, či sme mohli urobiť viac, a odpoveď na to nie je potešujúca… Už som unavený za tie roky boja, keď vidím zorganizovanú nejakú formu odpora, ktorá potom nie je schopná vyjsť do účinného útoku, nie je schopná zastaviť ten ohromný stroj antropologickej vízie, ktorý chceme zastaviť.

Pred nemocnicou Alder Hey viali dve vlajky. Talianska a poľská. Americká administratíva tiež ocenila taliansky postoj. Mohli sme urobiť viac. Mohli sme si zavolať britského veľvyslanca v Ríme, mohli sme vyzvať prezidenta, aby sa obrátil priamym listom na kráľovnú Alžbetu, mohli sme vyzvať pápeža Františka (ktorý aj tak urobil veľa), aby zodvihol varovný prst na liverpoolskeho arcibiskupa, ktorý stiahol kňaza z nemocnice, čím tiež uvoľnil cestu k smrti (teda zabitiu) Alfieho…

Alfie nám ukázal, ako umiera talianske dieťa. Odolávajúc všetkým ľudským predstavám. My ho teraz zverujeme Bohu, pomstiteľovi nevinných mŕtvych. Nech nás vedie v nasledujúcich krokoch, ktoré budú nevyhnutné pre zastavenie týchto nacistov “zbytočných životov”, nebezpečnejších než nacisti minulosti, ktorí sa aspoň podpisovali pod svoje listy, v ktorých oznamovali smrť dieťaťa, čím na seba brali zodpovednosť a nežiadali “ochranu svojho súkromia”. Medzitým Boh, ktorý je pravda, vie všetko a spravodlivosť ostáva na ňom. My medzitým sa budeme organizovať, aby sme bojovali ako predtým. Toto je naša misia, ku ktorej je povolaná naša generácia – keď nie pre nás, tak aspoň pre naše deti.

 

 

Mario Adinolfi

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:40

USA a Čína sa napriek vzájomnému napätiu od pondelka zúčastňujú na štvordňových spoločných námorných cvičeniach pod záštitou Indonézie pri ostrove Sulawesi. Cieľom cvičení je príprava na humanitárne a iné nevojenské operácie.

12:00

Zrážka osobného vlaku s nákladným autom pri Holešove v Zlínskom kraji si v pondelok vyžiadala deväť zranených, z toho jedného ťažko. Nehodu podľa Správy železníc spôsobila zrejme nepozornosť šoféra kamiónu.

11:32

Osobitný vyslanec pápeža Františka pre vojnu na Ukrajine kardinál Matteo Zuppi absolvuje v pondelok a utorok v Kyjeve rozhovory s ukrajinskými predstaviteľmi. “Hlavným účelom tejto iniciatívy je do hĺbky načúvať ukrajinským predstaviteľom o možných spôsoboch dosiahnutia spravodlivého mieru a podporiť prejavy ľudskosti na zmiernenie napätia,” píše sa vo vyhlásení Vatikánu.

11:26

Lesný požiar pri meste Jüterbog južne od nemeckej metropoly Berlín sa v nedeľu v dôsledku vetra rozšíril, uviedli v pondelok ráno tamojšie úrady. Oblasť požiaru v spolkovej krajine Brandenbursko sa značne zväčšila a na miesto museli byť povolané ďalšie posily hasičov. Ďalšie šírenie požiaru sa im podarilo zastaviť po zhruba troch hodinách.

10:56

Dva drony dopadli na diaľnicu v ruskej Kalužskej oblasti susediacej s Moskovskou. Oznámil to v pondelok tamojší gubernátor Vladislav Šapša s tým, že nedošlo k žiadnemu výbuchu.

10:22

Rusko útočilo v priebehu mája na Ukrajine viac než 300-krát s tzv. kamikadze dronmi, vyplýva z odhadov britských tajných služieb. Išlo pritom o doposiaľ “najintenzívnejšie využitie týchto zbraní,” uviedlo v pondelok britské ministerstvo obrany v Londýne. Rusko sa podľa britského rezortu obrany týmto spôsobom pokúša prinútiť Ukrajinu k nasadeniu drahších a modernejších zbraní protivzdušnej obrany.

10:06

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa v pondelok zúčastní na cvičeniach nemeckého námorníctva, ktoré budú prebiehať v pobrežných vodách Baltského mora. Navštívi veliteľstvo námorných síl v severonemeckom prístave Rostock a následne bude sledovať manévre z paluby fregaty Mecklenburg-Vorpommern.

09:51

Výpadok počítačového systému narušil v pondelok vlakovú dopravu vo viacerých častiach Holandska vrátane metropoly Amsterdam. Oznámila to holandská štátna železničná spoločnosť NS.

09:40

Britská televízna stanica získala dokumenty, ktoré údajne dokazujú, že Irán predáva Rusku muníciu pre boje na Ukrajine. Ide o kontrakty na dodávky streliva a ďalšieho vojenského vybavenia v hodnote takmer dva milióny dolárov.

09:10

Najmenej 19 ľudí prišlo o život a päť ďalších utrpelo zranenia po zosuve pôdy v provincii S’-čchuan na juhozápade Číny, uviedli v pondelok tamojšie médiá. Na záchranných prácach sa zúčastnilo viac než 600 ľudí, spresnili miestne úrady.

08:25

Saudská Arábia na budúci mesiac výrazne zníži produkciu ropy, pričom tento krok je nad rámec dohody členských štátov ropného zoskupenia OPEC+. Tie sa na ostatnom zasadnutí dohodli, že doterajšie produkčné škrty predĺžia o jeden rok.

08:10

Nový Zéland v pondelok udelil bývalej premiérke Jacinde Ardernovej titul dáma za jej zásluhy počas pôsobenia v úrade. Je to jedno z najvyšších vyznamenaní v tejto krajine.

07:35

Zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v nedeľu opätovne kritizoval ruskú armádu. Šéf vagnerovcov v príspevku na platforme Telegram uviedol, že vojaci v máji zamínovali cestu, ktorú Prigožinovi žoldnieri využívali na sťahovanie sa z mesta Bachmut na východe Ukrajiny.

07:00

Ruská armáda v pondelok oznámila, že odrazila rozsiahlu ofenzívu ukrajinských síl na piatich častiach frontu v Doneckej oblasti, ktorá bola vlani anektovaná Moskvou. Kyjev už niekoľko mesiacov tvrdí, že pripravuje veľkú protiofenzívu s cieľom získať späť ukrajinské územia, ktoré si Rusko pripojilo vlani v septembri.

06:45

Na bojoch v ruskej Belgorodskej oblasti na hraniciach s Ukrajinou sa zúčastňujú aj poľskí vojaci. Títo vojaci sú členmi tzv. Poľského dobrovoľníckeho zboru a bojujú na strane ukrajinskej armády.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Demokrati Eduarda Hegera idú do volieb s Jablkom Lucie Ďuriš Nicholsonovej

0 icon

Bratislava 5. júna  2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Mimoparlamentní Demokrati idú do volieb spoločne so vznikajúcou stranou europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Informovali o tom na pondelkovej tlačovej konferencii. Presadzovať chcú spoločné priority. Osobnosti zo strany Jablko dostanú posledných päť miest na kandidátnej listine Demokratov "S takýmto kompromisom sme spokojní," deklarovala Ďuriš Nicholsonová…

MŽP rozdelí 317 miliónov eur z plánu obnovy na ekologizáciu troch podnikov

0 icon

Bratislava 5. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR rozdelí trom podnikom 317 miliónov eur z plánu obnovy na zelené investície. Peniaze pôjdu pre U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko v Turni nad Bodvou a Wienerberger slovenské tehelne. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf…

Vodič Dušan Dědeček z tragédie na Zochovej by sa mal vo štvrtok postaviť pred súd

0 icon

Bratislava 5. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Vodič Dušan D. z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy by sa mal vo štvrtok (8. 6.) postaviť pred senát Mestského súdu Bratislava I. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal na Dušana D. obžalobu v závere marca…

Seymour Hersh: Chýbajúce časti Russiagate

0 icon

Washington 5. júna 2023 (HSP/seymourhersh/Foto:Twitter)   Čo sa v Durhamovej správe neuvádza? Prvá vec, ktorú treba o Johnovi Durhamovi vedieť je, že bol neohrozeným prokurátorom, ktorý išiel po organizovanom zločine a do väzenia posielal vyslúžilých a aktívnych agentov FBI, ktorí chránili mafiu za peniaze. Počas štyridsiatich piatich rokov pôsobenia ako…

(Super)konšpirátor Naď a nový pozývací list, tentokrát do Bruselu

0 icon

Bratislava 5. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 5. júna 2023 08:00 Už vieme, ako vyzerá vrchol zúfalstva, previedol nám ho superkonšpirátor Jaroslav Naď, keď sa snažil verejnosti vsugerovať, že Moskva, resp. Putin sa snaží zmanipulovať, rozumej sfalšovať voľby na Slovensku. Vraj mal také spravodajské informácie, ktoré dostával ako oprávnená osoba…

Masáž sa už začala… množia sa retušované a sľubujúce hlavy pri cestách

0 icon

Bratislava 5. júna 2023 (HSP/Foto: HSP)   "Volebná kampaň začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov Slovenskej republiky a končí 48 hodín predo dňom konania volieb," hovorí zákon o volebnej kampani. Už teraz sa však popri cestách v rozpore s týmto zákonom objavujú obrovské papierové hlavy ľudí,…

“Ak nič neurobíme, príde kolaps,” hovorí minister financií. Prezradil, čo v nasledujúcich rokoch hrozí Slovensku. To ekonomika nemôže ustáť

0 icon

Bratislava 5. júna 2023 (HN/HSP/Foto: Screenshot)   Michal Horváth, súčasný minister financií bez straníckej príslušnosti, je spoluautorom toho, čo ľudia zvyknú nazývať dlhovou brzdou, a stále je aj členom rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Poskytol rozhovor Hospodárskym novinám, ktorý dostal príznačný titulok: Bez ozdravnej kúry nám hrozí kolaps Hneď v úvode…

Kiska prehodil Remišovú cez zábradlie už potopeného plavidla. Oznámil, koho bude voliť

0 icon

Bratislava 5. júna 2023 (HSP/Foto: Facebook AK)   Krátke ale jasné posolstvo: Fotka na sociálnej sieti s Vladimírou Marcinkovou (Saska) a jej otcom Vladimírom Ledeckým a niekoľko slov k nej: "Voliť PS alebo SaS? Aj vy máte túto dilemu? Ja už ju nemám." To je definitívna bodka za stranou, ktorú založil…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinská ofenzíva sa podľa Moskvy začala na týchto miestach

0 icon

Kyjev 5. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Wladyslaw Musiienko, screenshot) Aktualizované 5. júna 2023 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 12:24 - Rusko zintenzívnilo útoky dronov na Ukrajinu s cieľom vyčerpať ukrajinskú protivzdušnú…

Matovič znovu šokuje v rodnej obci Fica: “Urobím absolútne všetko preto…”

0 icon

Bratislava 5. júna 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič sa cestou zo svojich debát "Bez ochranky" zastavil priamo v rodnej obci opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SSD), kde natočil ďalšie zo svojich facebookových videí "Čáute, čáute, pekný večer vám prajem. Ideme z debát z Partizánskeho a teraz sme…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Ochudobnený urán na Ukrajine zabíja. V Európe a na Slovensku nie?

0icon

  Problém začal, keď Briti poslali na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom. Dopustili sa tak podobne ako USA v Juhoslávii (1999), Sýrii, Iraku a pod. vojnového zločinu najťažšieho rangu. Tvrdenie a zľahčovanie kolektívneho Západu, že o

Gustáv Murín

Blogosféra na Hlavných správach príkladom, ako sa vysporiadať s hejtermi na diskusiách k blogom

0icon

V internetovej TV relácii „G. Murín: Na moment, blogeri!“ hodnotíme čítanosť troch vybraných blogosfér za daný mesiac. V máji 2023 skončila doterajšia dominancia článkov na Pravda.blog, keď tu tri najčítanejšie články blogerov dosiahli súhrnne čítanosť „len“ 104 772x, kým na SME-blog bola takmer dvojn&

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Peter Kohút

Vlastenecký blok – ďalšie spájanie vlastencov s cieľom záchrany Slovenska a obnovy jeho suverenity

0icon

Blížiace sa voľby sa stanú pre Slovensko zlomové. Ak v nich zvíťazia liberálno-progresívne sily, bude to pre Slovensko znamenať koniec jeho existencie. Zločinná mocenská garnitúra na čele s prezidentkou, ktorá doteraz devastovala Slovensko, ho priviedla na pokraj kolapsu. Hospodársky ho ochromila a enormne zadlž

Marek Brna

Sloboda a demokracia v praxi

0icon

Máme tu slobodu a demokraciu. A tak si môžeme slobodne vyjadrovať svoje názory a presvedčenia. Ľudia nie sú hlúpi. Tušia, že v televízii ide len propaganda. Že všetko je presne naopak. Tak, ako aj za socializmu nás v televízii neustále presviedčali o zaručene sa blížiacich svetlých zajtrajškoch, hoci v obchodoch…

Vášeň v Tebe

Je možné zachrániť po praní scvrknuté oblečenie? Ukázala spôsob, ktorý ju naučila jej mama

0 icon

5.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Pravdepodobne každý z nás už aspoň raz vypral svoje oblečenie v práčke tak, že sa scvrklo. Ako sa to dá napraviť? V takýchto situáciách niektorí ľudia zavolajú svojej mame a požiadajú ju o cennú radu. Ako sa ukazuje, naši rodičia nám často…

Pripravte si hnojivo zo žihľavy. Na čo ho využijete? Tieto rastliny po ňom v krátkom čase vystrelia

0 icon

5.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/eChaluparka). Ak chcete svoje rastliny vyživiť, pripravte si hnojivo zo žihľavy. Na čo je najlepšie? Niektoré plodiny ho milujú, iné je lepšie ním nezalievať, pretože im môže uškodiť. Ako si vyrobíte žihľavové hnojivo a čím by ste ním mali hnojiť? Kobieta Gazeta prináša niekoľko…

Vytvorte dve guľôčky a vložte ich do umývačky riadu. Na vašom riade nezostanú žiadne biele škvrny

0 icon

5.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Umývačka riadu je spotrebič, bez ktorého si dnes nevieme predstaviť život. Upratovanie po hosťoch a každodenný život je vďaka nej oveľa jednoduchší. Niekedy však riad nevyčistí alebo na ňom zanechá nevzhľadné škvrny. Ako sa to dá napraviť? Kobieta Gazeta priniesla trik na…

S manželom sa rozišla po 24 rokoch. Dnes má 55 rokov a vyzerá lepšie ako kedykoľvek predtým

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/ms_ninette). Ninette začala svoju premenu po rozvode s manželom a teraz je v lepšom stave ako pred 18 rokmi. Tvrdí, že „v každom veku môžete zmeniť svoj život“. - "Mladneš", "Úžasná premena" - píšu pod jej fotky užívatelia internetu. Ninette je 55-ročná fitness inštruktorka a osobná trénerka. Nebolo to…

Prečo uhorky žltnú? Pozor na tri chyby. Zmaríte celú úrodu

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Couleur). Uhorky sú jednou z najčastejšie pestovaných zelenín v záhradách, no niekedy im začnú žltnúť a vädnúť listy. Znamená to, že plodiny sú odpísané? Kobieta Gazeta vysvetľuje, prečo uhorky žltnú a navrhuje ako tomu zabrániť.

Armádny Magazín

Video: Turecko vyslalo špeciálne jednotky do Kosova

0 icon

Turecko,5.jún 2023 (AM) – Turecké ministerstvo obrany dnes oznámilo začiatok nasadenia špeciálnych síl v Kosove a Metohiji. "V nadväznosti na udalosti v Kosove sa do Kosova presúva prápor komanda 65. motostreleckej brigády," uviedlo turecké ministerstvo vo vyhlásení. Včera bolo oznámené, že Turecko v priebehu nasledujúcich dvoch dní na žiadosť NATO vyšle do…

Uzbekistan sa mení na bojisko

0 icon

USA, 5.jún 2023 (AM) – USA sa všetkými prostriedkami snažia vtiahnuť Strednú Áziu do informačnej vojny a považujú tento región za ideologické bojisko proti Rusku a všetkým Rusom. Uzbekistan nie je výnimkou. Prostredníctvom mimovládnych organizácií, médií a blogov financovaných ministerstvom zahraničných vecí sa vytrvalo presadzuje protiruská agenda. Cieľ sa ani neskrýv

Päť dôvodov Erdoganovho víťazstva: "Prvýkrát sme zastihli Západ a Ameriku v slabej pozícii"

0 icon

Turecko,5.jún 2023 (AM) – Erdogan sa ukázal ako sedemnásobný triumfátor. Aj keď sa v roku 1994 ujal prestížneho postu istanbulského starostu, keď sa trikrát stal premiérom v rokoch 2002, 2007 a 2011, aj keď bol trikrát znovuzvolený v prezidentských voľbách v rokoch 2014, 2018 a teraz v roku 2023. Jeho hlavný súper…

Podarí sa Ukrajine pretlačiť cez "otvorené dvere do NATO"?

0 icon

USA,5.jún 2023 (AM) – Minule gruzínsky premiér Irakli Garibašvili vyhlásil, že jedným z dôvodov spustenia systému EWS bola snaha Ukrajiny vstúpiť do NATO. Táto verzia je určite zaujímavá, ale pravdupovediac, hodí sa len na deklaratívne politické vyhlásenia. Prinajmenšom preto, že Ukrajina by mohla ašpirovať na vstup do NATO stále - kto…

R-37 "Strela": ukrajinské Su a MiGy padajú ako zrelé hrušky. F-16 bude čeliť rovnakému osudu

0 icon

Rusko, 4.jún 2023 (AM) – Ruská protivzdušná obrana pokračuje v ničení zvyškov ukrajinských vzdušných síl. Len za posledných šesť mesiacov bolo podľa Ministerstva obrany Ruskej federácie v zóne špeciálnej operácie zostrelených 5 ukrajinských lietadiel a 2 vrtuľníky. Oba vrtuľníky Mi-8, boli zničené v blízkosti obce Lozovoye na hranici DĽR a Charkovskej oblasti…

TopDesať

Život s mužom je ťažký a zábavný. Fotografie ako dôkaz

0 icon

Život s mužom vie byť občas poriadne ťažký. Ale aby sme mužskému pohlaviu nekrivdili, musíme uznať, že často je aj poriadne zábavný. A práve tento fakt vám dokážu nasledujúce fotografie. Na nich môžete vidieť, že život s mužom nie je iba o trápení ale aj o poriadnej zábave. Chlap vymyslí všetko možné…

Očakávanie vs. krutá realita: Nakupovanie nás občas dokáže prekvapiť

0 icon

Nakupovanie má mnoho z nás v obľube. Taktiež ste už niekedy určite nakupovali na internete. Občas sa stane, že naše očakávania sú oveľa vyššie a realita nám ukáže skutočnú pravdu. V tejto dobe neustáleho rozvoja technológií a informačnej dostupnosti sme často obklopení dokonalými produktovými fotografiami, ktoré nám sľubujú naplnenie našich túžob…

TOP10: Najdesivejší sérioví vrahovia všetkých čias

0 icon

Psychológovia sa stále snažia zistiť, prečo sa z niektorých ľudí stávajú sérioví vrahovia. Existuje genetický faktor? Môže za ich správanie výchova? Alebo je to kombinácia premenných, po ktorých sa z človeka stane sériový vrah? Nikto to nevie s istotou, ale je známe, že všetci sérioví vrahovia majú niektoré spoločné znaky:…

3-dňový novorodenec prekvapivo lezie, dvíha hlavu a snaží sa rozprávať

0 icon

Čerstvá mamička bola ohromená, keď sa jej 3-dňový novorodenec začal správať ako 3-mesačný. Neuveriteľný moment, ktorý bol zachytený na video a stal sa virálnym, prekvapil ju aj jej vlastnú matku. Lekár sa k tejto skutočnosti vyjadril a vysvetlil, prečo a ako sa to stalo. Prvor

Tieto fotografie vám ukážu, aký fascinujúci je náš svet

0 icon

V dnešnom článku si ukážeme úžasné fotografie, ktoré nám dokážu, že náš svet je aj napriek mnohej zlobe fascinujúcim miestom.  Naša planéta je naozaj krásnym miestom pre život. Na svete nie je núdza o rôzne objavy a pamiatky, ktoré môžeme vidieť na vlastné oči, prípadne aspoň na displejoch svojich mobilných…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali