Global Times hodnotí výsledok návštevy Macrona a Leyenovej veľmi pozitívne. Iní si myslia, že ju ostentatívne ponížili. Macron vyjadreniami šokoval

Global Times hodnotí výsledok návštevy Macrona a Leyenovej veľmi pozitívne. Iní si myslia, že ju ostentatívne ponížili. Macron vyjadreniami šokoval

Peking 9. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP- Jean-Francois Badias)

Aktualizované 9. apríla 2023

Čínske oficiálne anglicky písané vydanie Global Times hodnotí výsledok návštevy Emmanuela Macrona a Ursuly von der Leyenovej v Číne veľmi pozitívne

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová

Podľa publikácie Čína dosiahla s Francúzskom aj EÚ určitý konsenzus v hlavných globálnych otázkach vrátane Ukrajiny.

Reklama

Si Ťin-pching uviedol, že Čína víta riešenia navrhnuté Francúzskom týkajúce sa politického urovnania a je pripravená ich podporiť v konštruktívnom duchu. Vyjadril pripravenosť hovoriť s ukrajinským lídrom, keď “príde čas”.

Publikácia pripomína, že šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell a nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková údajne plánujú v najbližších týždňoch navštíviť Čínu.

Reklama

“Tento prílev európskych politikov ukazuje: čínska múdrosť a rozhodnutia priťahujú čoraz viac ľudí a hlavným tónom vzťahov Číny a EÚ v tomto roku je stabilizácia vzťahov, obnovenie výmen na všetkých úrovniach a premena tohto konsenzu na činy,” píše sa v publikácii.

Samostatne konštatuje, že postoj Číny znižuje riziko jadrovej vojny uprostred konfliktu na Ukrajine.

“Po tom, ako Čína zdôraznila, že jadrová vojna je nemožná, a objasnila náš postoj k tejto otázke v pozičnom dokumente, si Európa uvedomila, že praktická úloha Číny pomohla znížiť riziká jadrovej vojny,” povedal pre Global Times Cui Hongjian, riaditeľ oddelenia európskych štúdií Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií.

Pre niektoré európske krajiny bolo ťažké vzdať sa svojich predsudkov a dohodnúť sa s Čínou na sprostredkovaní v rusko-ukrajinskom konflikte, uviedol Cui Heng, odborný asistent Centra ruských štúdií na Východočínskej normálnej univerzite.

“Uvedomili si však, že v kontexte globálnych geopolitických zmien nie sú USA jediným centrom moci, čoho dôkazom je medzinárodný vplyv Číny. Čoraz viac krajín začalo podporovať návrh Číny na posunutie rokovaní dopredu,” povedal.

Reklama

 

Zatiaľ čo čínske médiá sú slušné, americkí a ruskí komentátori si všimli rôzne detaily

Podľa nich Ursulu von der Leyenovú v Číne ostentatívne ponížili

Vyhlásenia von der Leyenovej, ktorá sa pred svojou návštevou Číny rozhodla vyhrážať, sprevádzalo počas jej návštevy viacero vyzývavo odmietavých gest z čínskej strany.

Kým Macrona vítali červeným kobercom, banketom a vojenskými prehliadkami na pozdrav a privítal ho minister zahraničných vecí, Ursulu prijal minister životného prostredia. Pri obvyklom vstupe cestujúcich na letisko.

Reklama

Macronov program bol nabitý, zatiaľ čo von der Leyenová nemala žiadne stretnutia. Zatiaľ čo Macron obedoval na honosnom štátnom bankete so Si Ťin-pchingom, von der Leyenová usporiadala veľmi depresívnu tlačovú konferenciu vo vlastnom sídle delegácie EÚ.

Zatiaľ čo štátne médiá trúbia o čínsko-francúzskych vzťahoch, čínske sociálne médiá démonizujú von der Leyenovú ako americkú bábku.

Si kráčal po obrovských schodoch Veľkej sály Ľudového zhromaždenia, aby s úsmevom a podaním ruky pozdravil francúzskeho prezidenta. Ursula musela po prázdnych schodoch kráčať sama.

Macronovo rozhodnutie pozvať von der Leyenovú na cestu malo byť prejavom európskej jednoty. Výsledok sa ukázal byť niečím iným, sumarizuje Politico.

Čína ukazuje dokonalý príklad toho, že v medzinárodnej politike je často najúčinnejšia zásada oko za oko.

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová opustila ČĽR cez bežný terminál na letisku s kontrolou batožiny a pasov

Reuters dokonca tvrdí, že Si Ťin-pching sa snažil Macrona presvedčiť, aby sa postavil proti USA

Čína buduje diplomatické vzťahy s Európou, najmä s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, aby čelila USA, píše agentúra Reuters. Podľa Čao Su-šenga, profesora čínskych štúdií na Denverskej univerzite, sa Si Ťin-pching pokúsi spolupracovať s akoukoľvek krajinou, najmä so strednými alebo veľkými mocnosťami, čím expert označil Francúzsko, aby čelil Spojeným štátom.

V článku pre agentúru Reuters analytik tiež poukazuje na to, že Si Ťin-pching Macrona privítal “nezvyčajne veľkoryso”. ” Dvorenie Číny Macronovi je súčasťou série diplomatických krokov v tomto roku, keď sa Čína snaží vymaniť z amerického zadržiavania uprostred sporov o Taiwan, konfliktu na Ukrajine a obmedzení Washingtonu na vývoz technológií. Čína tento rok zvýšila svoje diplomatické výdavky o 12,2 %, pričom v posledných týždňoch ju navštívili vedúci predstavitelia a vysokí úradníci zo Singapuru, Malajzie, Španielska a Japonska,” uvádza sa v texte.

 

Macronove vyjadrenia sa vo Washingtone nebudú dobre počúvať

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre Politico počas letu z Pekingu do Paríža uviedol, že Európa musí znížiť svoju závislosť od Spojených štátov a vyhnúť sa tomu, aby bola zatiahnutá do konfrontácie medzi Čínou a Spojenými štátmi v súvislosti s Taiwanom.

Reklama

Macron zdôraznil svoju obľúbenú teóriu “strategickej autonómie” Európy, pravdepodobne pod vedením Francúzska, ktorá sa má stať “treťou superveľmocou”.

Vidí v tom “veľké riziko”, ktorému Európa čelí. Toto riziko spočíva v tom, že sa “zapletie do kríz, ktoré nie sú naše, čo jej bráni v budovaní strategickej autonómie”.

Si Ťin-pching a Komunistická strana Číny nadšene podporili Macronovu koncepciu strategickej autonómie a čínski predstavitelia sa na ňu neustále odvolávajú pri rokovaniach s európskymi krajinami, konštatuje Politico. Stranícki lídri a teoretici v Pekingu sú presvedčení, že Západ upadá a Čína je na vzostupe a že oslabenie transatlantických vzťahov by pomohlo tento trend urýchliť.

“Paradoxom je, že zachvátení panikou sa považujeme len za nasledovníkov Ameriky. Otázka, na ktorú si Európania musia odpovedať, znie: je v našom záujme urýchliť krízu na Taiwane? Nie. Horšie by bolo myslieť si, že my Európania by sme sa mali stať nasledovníkmi tohto problému a vziať si príklad z agendy USA a prehnanej reakcie Číny,” povedal Macron.

Macron tiež tvrdil, že Európa zvýšila svoju závislosť od USA v oblasti zbraní a energie a teraz by sa mala zamerať na rozvoj európskeho obranného priemyslu. Navrhol tiež, aby Európa znížila svoju závislosť od “extrateritoriality amerického dolára”, čo je kľúčový politický cieľ Moskvy aj Pekingu.

Reklama

“Ak sa bude napätie medzi oboma superveľmocami stupňovať, nebudeme mať čas ani zdroje na financovanie našej strategickej autonómie a staneme sa vazalmi,” povedal.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:43

Stavba diaľničného úseku pri Ružomberku v súčasnosti postupuje veľmi rýchlo. Všetky náročné úseky a problémy sú vyriešené. Zhodnotil to minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Vo finálnom štádiu výstavby je podľa ministra aj tunel Čebrať. Ráž opätovne potvrdil, že obchvat plánujú odovzdať do užívania motoristom v roku 2025.

12:42

Vojna na Ukrajine, ale aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov by mali stále nahlodávať kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.

Výhľad priemyslu SR na nadchádzajúce mesiace teda naďalej nie je optimistický. Uviedol to analytik UniCredit Bank Czech Ľubomír Koršňák v komentári k údajom o marcovej priemyselnej produkcii, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

ŠÚ SR v piatok informoval, že priemyselná produkcia SR v marci 2024 medziročne poklesla o 6,9 %.

12:41

Počet štátnych úradníkov narástol v minulom roku o 567 miest. Mzdové výdavky na nich predstavujú 750 miliónov eur. Upozornil na to v piatok poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Vladimír Ledecký na tlačovej konferencii. Poslanec NR SR za SaS Marián Viskupič sa zas obáva, že prijaté výdavkové limity budú len sľubom.

12:37

Financovaniu železničnej infraštruktúry by mohlo pomôcť zriadenie fondu na financovanie dopravnej infraštruktúry po vzore Českej republiky. Navrhuje to Asociácia železničných dopravcov (AROS), podľa ktorej je súčasný stav financovania do budúcna neudržateľný a neumožňuje zabezpečiť dlhodobé plánovanie a udržateľný rozvoj železničnej infraštruktúry.

Výkonný riaditeľ AROS Patrik Benka dodal, že riešením by mohlo byť zriadenie fondu na financovanie dopravnej infraštruktúry.

12:34

Čína je rozhodne proti zneužívaniu nástrojov na kontrolu exportu, ako sú nové reštrikcie USA proti čínskym firmám. Uviedol to v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí po tom, čo USA pridali 37 čínskych firiem na tzv. čiernu listinu pre obavy o národnú bezpečnosť. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Zaradenie čínskych spoločností na čiernu listinu bráni americkým firmám uzatvárať s nimi kontrakty a dodávať im komponenty bez špeciálnej licencie, ktorú je ťažké získať.

12:33

Ratingová agentúra Fitch vo štvrtok (9. 5.) varovala, že potenciálne druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa vo funkcii prezidenta USA by mohlo viesť k zníženiu domácej aj celosvetovej produkcie a utlmenému ekonomickému rastu.

Trump avizuje možné zvýšenie ciel pre dovoz z Číny až o 60 % a plošné clo vo výške 10 % na všetok dovoz do USA, uviedla Fitch vo svojej správe.

12:30

Poľský premiér Donald Tusk ohlásil v piatok zmeny vo svojom vládnom kabinete. Výmena sa týka štyroch ministrov, a to vrátane šéfov rezortu vnútra či kultúry, ktorí kandidujú v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Informovali agentúry AP a PAP.

Reorganizácia je vnímaná aj ako príležitosť na prílev novej energie do Tuskovej vlády, ktorá sa svojho mandátu ujala v decembri a následne pristúpila k zásadným reformám v mnohých oblastiach vrátane justície a médií, približuje AP.

12:13

Kostarika sa nedávno pridala k latinskoamerickým krajinám, ktoré pre veľké sucho zavádzajú prídely energií s platnosťou od pondelka na neurčito. Kostarické úrady vo štvrtok ohlásili, že obmedzia prístup k elektrickej energii, ktorú krajina získava najmä z hydroelektrární. Informovala agentúra AFP.

12:11

Najmenej 61 ľudí prišlo v Thajsku od začiatku roka o život v dôsledku horúčav. Oznámilo to v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva, informuje agentúra AFP.

10:17

Netanjahu dal jasne najavo, že Izrael sa nevzdá operácie v Rafahu kvôli obmedzeniu vojenských dodávok zo strany USA.

“Ak budeme musieť bojovať sami, budeme bojovať sami. Už som povedal, že ak budeme musieť, budeme bojovať zubami nechtami. Ale my máme oveľa viac ako nechty a s našou húževnatosťou a s Božou pomocou zvíťazíme. Pred 76 rokmi, vo vojne za nezávislosť, nás bolo málo a našich nepriateľov bolo veľa. Nemali sme žiadne zbrane. Na Izrael bolo uvalené zbrojné embargo. Ale vďaka veľkej statočnosti, hrdinstvu a jednote medzi nami sme zvíťazili,” – povedal predseda izraelskej vlády vo videoposolstve.

10:04

Olympijský oheň v deň otvorenia letných olympijských hier bude podľa radnice niesť ulicami Paríža drag queen Minima Geste.

“Potvrdzujem jej plnú podporu. Zopakujem: som hrdá, a áno, Paríž je hrdý na to, že pochodeň a hodnoty mieru ponesie drag queen,” povedala parížska starostka.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali