NAŽIVO

Orbán oznámil, že maďarská vláda pracuje na zavedení 14. dôchodku.

Včera 20:13

Ukrajinské armádne zdroje uviedli, že dve ruské balistické rakety zasiahli vojenské cvičisko na juhu Ukrajiny, pričom došlo aj k stratám na životoch.

Včera 18:49

Turecko vyslalo do palestínskeho Pásma Gazy odborníkov na likvidáciu následkov katastrof. Niektorí z nich budú pomáhať pri hľadaní ostatkov 19 izraelských rukojemníkov.

Včera 18:36

Riaditeľ MI5 Ken McCallum uviedol, že Británia je vystavená rastúcej hrozbe zo strany nepriateľských štátov, ako sú Rusko, Irán a Čína. Riziko terorizmu je naďalej vysoké, keďže al-Káida a Islamský štát sa opäť stávajú ambicióznejšími a využívajú nestabilitu v zahraničí na získanie pevnejších pozícií.

Včera 18:23

Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social informoval, že sa začal telefonát medzi Trumpom a Putinom. Dodal, že telefonát prebieha a bude dlhý.

Včera 18:21

Fórum rodín rukojemníkov a nezvestných osôb vyzvalo tamojšiu vládu, aby odložila implementáciu ďalších fáz prímeria s Hamasom v Pásme Gazy v prípade, že militanti nevrátia telá zvyšných rukojemníkov.

Včera 18:20

Nórska luteránska cirkev sa ospravedlnila tamojšej LGBTQ komunite za spôsob, akým boli jej členovia v minulosti spoločensky a cirkevne diskriminovaní.

Včera 18:17

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že francúzsky pár, ktorý už viac než tri roky zadržiavajú v Iráne a tento týždeň odsúdili na dlhé väzenské tresty za špionáž, zadržiavajú svojvoľne na základe nepodložených obvinení.

Včera 16:56

Húsíovia priznali, že pri jednom z izraelských útokov na ciele v Jemene zahynul aj veliteľ ich generálneho štábu, generálmajor Muhammad Abdal Karím al-Ghamárí.

Včera 16:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Česi sa zastali Blahu, píšu predsedovi SAV list: Etika je to posledné, čo mu možno vytknúť

Slovenská akadémia vied, ktorá sa nevedela zastať svojho člena, ale podľahla tlaku mimovládnych aktivistov, dostala studenú sprchu od svojich českých kolegov

❚❚
.

Minulý týždeň po nátlaku mimovládnych aktivistov, predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) vyzvalo poslanca Národnej rady (NR) SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied SAV.

Predsedníctvo začalo konanie pred etickou komisiou vo veci možného porušenia Etického kódexu SAV zo strany poslanca Blahu. Zároveň ho vyzvalo, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied, ktorého renomé a aj renomé celej SAV svojimi vystúpeniami vážne poškodzuje.

Blaha nevidel dôvod, aby predsedníctvo zasahovalo do politického zápasu na Slovensku, „tobôž nie v predvolebnej kampani“. „Ak chcú hodnotiť moje vedecké práce, nech sa páči, ale je absurdné, aby sa vyjadrovali k mojej poslaneckej činnosti, je to porušenie akademického poslania, rešpektu k pluralite názorov a je to zjavná snaha o obmedzovanie mojich ústavných práv ako slobodného občana a poslanca,“ vyhlásil. Týmto konaním podľa neho škodí SAV svojej povesti apolitickej inštitúcie.

.

Na stranu Ľuboša Blaha sa včera postavili také kapacity, ako bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan, či slávny sociológ prof. Keller.

Do politiky sa miešajúcej SAV, napísali otvorený list, v ktorom predsedovi Slovenskej akadémie vied píšu, že jeho postup voči poprednému politológovi SAV, poslancovi NR SR a predsedovi výboru pre európske záležitosti PhDr. Ľubošovi Blahovi vzbudzuje znepokojenie v radoch českej intelektuálnej komunity.

Českí intelektuáli píšu, že doktora Blahu poznajú ako autora originálnych odborných štúdií, ktoré sa opierajú o úctyhodnú škálu literatúry a prameňov. Mnoho rokov je aktívnym účastníkom vedeckého a politického diania v ich krajine, kde si vydobyl nefalšovaný  rešpekt a širokú popularitu práve tým, čo zdobí skutočného vedca a politika-rozhodnou obhajobou verejného záujmu proti každej svojvôli.

Českí intelektuáli chápu, že odvaha doktora Blahu opretá o hlbokú erudíciu a komunikačný šarm, dráždi jeho názorových oponentov. V demokratickej diskusii je to pochopiteľné. Ale že by jednal v rozpore s etikou, je podľa nich to posledné, čo by mu mohli vytknúť.

Obracajú sa preto na SAV s výzvou na podporu Blahu ako “intelektuála významne prispievajúceho k prestíži slovenskej akademickej obce a celého Slovenska,” ktorý si podľa nich nezaslúži ostrakizáciu, ale spoločnú podporu.

.

 

Celé znenie otvoreného listu:

Prezídiu Slovenské akademie věd                                                      15. 12. 2019

B r a t i s l a v a

K rukám pana předsedy Slovenskej akademie vied

.

Prof. RNDR. Pavola Šajgalíka, DrSc.

 

Vážený pane předsedo,

vážené dámy,

vážení pánové,

obracíme se na vás s veškerou úctou, abychom vám sdělili, že váš postup vůči přednímu politologovi SAV, poslanci NR SR a předsedovi výboru pro evropské záležitosti PhDr. Luboši Blahovi, PhD. vzbuzuje znepokojení i v řadách české intelektuální komunity.

Doktora Blahu známe jako autora originálních odborných studií opřených o úctyhodnou škálu literatury a pramenů. Řadu let je aktivním účastníkem vědeckého a politického dění i v naší zemi. Také zde si vydobyl nefalšovaný respekt a širokou popularitu právě tím, co zdobí skutečného vědce a  politika – rozhodnou obhajobou veřejného zájmu proti každé svévoli “práva” silnějšího.

Nikdo nedokáže zpochybnit, že za pravdu a spravedlnost kříží kordy z ušlechtilých, a nikoli nízkých osobních pohnutek. Jistě i díky tomu patří k nejsledovanějším aktérům debat na sociálních sítích, aniž by disponoval nákladným aparátem a movitými mecenáši.

Dokážeme si představit, že odvaha doktora Blahy opřená o hlubokou erudici a komunikační šarm jeho názorové oponenty dráždí. To je v demokratické diskusi pochopitelné. To, že by kdy jednal v rozporu s etikou, je však tím posledním, co by mu bylo možno vytknout.

Obracíme se na vás s touto výzvou, neboť jsme přesvědčeni, že intelektuál významně přispívající k prestiži slovenské akademické obce i celé vaší země si nezaslouží ostrakizaci, nýbrž naši společnou podporu.

.

Jan Kavan, politik a diplomat

doc. PhDr. Mira Nábělková, CSc., vysokoškolská učitelka

Stanislav Novotný, právník

Lenka Procházková, spisovatelka

PhDr. Josef Skála, CSc., žurnalista

.

Ing. Jaroslav Šulc, CSc., ekonom

JUDr. Jiří Vyvadil, advokát

PhDr. Zdeněk Zbořil, historik a politolog

doc. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

 

.

Mluvčí signatářů:

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc.

Nerudova 195

Frýdek-Místek

738 01

jan.keller@osu.cz

 

.

Na stranu Blahu sa postavili aj mladí českí komunisti. “Toto som fakt nečakal”, reaguje

Na prekvapenie Blahu sa ho v spore s predsedníctvom SAV zastali aj mladí českí komunisti z Komunistického zväzu mládeže, ktorí ho údajne vždy kritizovali ako reformistu a sociálneho demokrata.

 

“Nie sme fanatickí fanúšikovia Fica či Blahu. Blahu nepovažujeme za komunistu ale za intelektuála inšpirovaného marxizmem, ktorý vychádza zo socialistických populistických a národných pozícií.

Vieme, že Ľuboš Blaha má svoje limity či už politické, či ideologické. Napriek tomu se mu podarilo oslovit široké masy ľudí pre naše hnutie.”

„Musím pripustiť, že sa to číta dobre – aj keď ma nemusia, lebo nie som komunista, pochopili, že ten lynč proti mne vyplýva z toho, že dokážem osloviť masy ľudí, čo sa mnohým ľavicovým intelektuálom nedarí – a toto liberálov desí najviac,“ reagoval na list od českých intelektuálov Blaha, ktorý priznal, že to nečakal.

Pavol Novak

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Marek Brna

Andrej Sablič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
.
.

Vyhlásenie Trumpa po rozhovore s Putinom. Najbližšie sa stretnú v Budapešti

Vyhlásenie Trumpa po rozhovore s Putinom

16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

(Ne)zvyčajná šou. Prebieha rokovanie o zákone roka

Týždeň priniesol rokovanie o štátnom rozpočte na rok 2026. Situácia v parlamente je miestami dramatická…

17. 10. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 10. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vzbura proti Druckerovej reforme. Odovzdali petíciu, dnes sa aj protestovalo

Petícia iniciatívy Takto nie! je na konci, petičiari ju odovzdali v podateľni Národnej rady SR. Podpísalo ju vyše 32 400…

16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Čína pohrozila USA odvetou

Čína pohrozila USA odvetou za hrozby zaviesť clá na nákup ruskej ropy a výzvy ostatným krajinám, aby konali podobne

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo si to vlastne tento synáčik z rodiny boľševických predkov dovoľuje?

Expert na bezpečnostnú politiku, generál Jozef Viktorín, komentoval ostatné vydanie relácie Sobotné dialógy, v ktorej vystúpil „povolaním syn“ a líder opozičnej strany…

16. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukrajina môže skutočne prejsť do útoku, ak dostane viac zbraní

Ukrajina môže skutočne prejsť do útoku, ak dostane viac zbraní, vyhlásil ukrajinský úradník pre Politico

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok a Babiš sa zhodli na obnovení spoločných zasadnutí vlád SR a Česka

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a predseda českého hnutia ANO Andrej Babiš sa zhodli na obnovení spoločných zasadnutí vlád Slovenska…

16. 10. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Trump pred zajtrajším stretnutím so Zelenským telefonoval Putinovi

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Sociálno-ekonomické fórum v Rimavskej Sobote: Práca rodičov ako najlepšia cesta detí z chudoby

V prevádzke spoločnosti TAURIS a.s. v Rimavskej Sobote sa uskutočnilo prvé Sociálno-ekonomické fórum organizované Úradom komisára pre deti, ktoré bolo…

16. 10. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Peter Kotlár reaguje na začatie trestného stíhania voči jeho osobe

Splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár si stojí za všetkými svojimi vyjadreniami.…

16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Budanov vyzval Ukrajincov: „Pripravte sa, vojna bude v najbližších rokoch pokračovať“

Budanov vyzval Ukrajincov, aby sa pripravili na to, že vojna bude pokračovať v najbližších rokoch, ale dúfa v jej skoré…

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nehorázny útok. Bezvýznamní pritakávači z Bruselu sa opäť priživujú na Slovensku

Český europoslanec Zdechovský už je u nás dobre známa značka so svojimi krížovými výpravami na Slovensko. V tomto ťažení sa…

16. 10. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Bolek Polívka potrebuje po mŕtvici neustálu starostlivosť

Český herec Bolek Polívka sa po prekonanej mŕtvici, ktorá ho postihla minulý týždeň, už vrátil domov. Z nemocnice ho prepustili…

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Vávra: „Tieto „kecy“ musia skončiť! Progresivizmus patrí na smetisko dejín!“

Český scenárista počítačových hier a zakladateľ spoločnosti Warhorse Studios Daniel Vávra vyjadril svoj názor na rozmach progresivizmu, ktorý je citeľný všade…

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Advokát Ribár pre HS: Čurillovci si mysleli, že sú zákon, účel svätil prostriedky. Kajúcnici dostávali beztrestnosť, nevinní sedeli vo väzbe

Informácie o skupine vyšetrovateľov a operatívcov NAKA, označovaných ako „čurillovci“, sa nás z médií valia už roky. Kým jedna skupina…

16. 10. 2025 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina a USA diskutujú o nákupe amerického skvapalneného zemného plynu

Ukrajina a USA diskutujú o nákupe amerického skvapalneného zemného plynu, informuje agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanec Uhrík: „Za obrázok motora ma chceli vyhodiť“

Milan Uhrík prostredníctvom sociálnej siete informuje, že ho chceli vyhodiť z Európskeho parlamentu, kvôli tričku s obrázkom spaľovacieho motora

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kto hovorí v mene neziskového sektora? Kto je vlastne partnerom štátu pre MNO?

Kým vláda žiada od mimovládok viac transparentnosti, ich „hlavný zástupca“ – Komora MNO – sa stráca v tieni cudzej platformy.…

16. 10. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Streľba pri škole v Česku zabila dvoch ľudí a jedného človeka vážne zranila

Dvaja ľudia zomreli a jeden človek utrpel vážne zranenie pri streľbe, ktorá sa vo štvrtok popoludní odohrala v českom mestečku…

16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Marine Le Penová na súde neuspela

Štátna rada Francúzska zamietla odvolanie Marine Le Penovej proti jej vylúčeniu z volieb. Právna sága sa však týmto nekončí

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ pokarhala maďarského ministra za účasť na energetickej konferencii v Moskve

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa zúčastnil na konferencii v Moskve a otvorene označil plány EÚ na diverzifikáciu energetických zdrojov…

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Slovensko v Rade Európy podporilo práva intersex ľudí

Naši ministri musia niekedy konať dvojako: Veď uspokojiť treba domáceho voliča, ale aj západných partnerov…

16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Generála zarazili výroky Tuska v súvislosti s plynovodom Nord Stream

V akej Európe žijeme? Máme tu „lídrov“, ktorí nevedia čo hovoria, alebo naopak vedia až veľmi dobre? Takúto otázku som…

16. 10. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prvý let štátom dotovanej linky Bratislava – Košice sa uskutoční 21. novembra. Zverejnili aj lákavé ceny

Prvý let štátom dotovanej leteckej linky medzi Košicami a Bratislavou sa uskutoční v piatok 21. novembra. Spustenie linky dnes oficiálne…

16. 10. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko varuje: Britské a ukrajinské spravodajské služby pripravujú nové sabotážne útoky. Sú známe ciele

Rusko má informácie, že britské a ukrajinské spravodajské služby pripravujú sabotážne útoky proti plynovodu Turkish Stream, uviedol riaditeľ FSB Alexander…

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
Trump o Hamase

15. 10. 2025


Slovensko a Rakúsko zablokovali 19. sankčný balík proti Rusku

Stáli predstavitelia členských štátov pri Európskej únii sa v stredu nedohodli na 19. balíku sankcií proti Rusku. Podľa televízie Euronews…

16. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA, aby neprehrali „súťaž v oblasti umelej inteligencie“, zvažujú preventívny vojenský úder proti Číne

USA, 16. októbra 2025 - V Číne sa otvorene hovorí o dosiahnutí svetového prvenstva v oblasti umelej inteligencie do roku…

16. 10. 2025 | 0 komentárov

Dodávka Tomahawkov bude znamenať priamy útok USA. Tie sa ruskej reakcie vôbec neobávajú

Ak USA poskytnú Ukrajine rakety Tomahawk, budú ich pravdepodobne ovládať samotní Američania, píše Financial Times

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Toto je najväčšie horské jazero v Európe a budete pri ňom úplne sami!

16.10.2025, Redakcia Auto trendy Snívate o krištáľovo čistom horskom jazere, obklopenom majestátnymi vrcholmi, kde nebudete musieť bojovať o miesto s…

16. 10. 2025 | 0 komentárov

.


.

Kaliňák: Rezort obrany SR podpísal v Bruseli dve významné dohody

Podpredseda vlády SR a minister obrany Robert Kaliňák v stredu večer potvrdil, že Ministerstvo obrany (MO) SR podpísalo zmluvu s…

16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Aktualizované 16. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tieto škaredé tetovania vás rozplačú

Tieto škaredé tetovania vás rozplačú. Ak sa opýtate niektorých ľudí, možno žartom povedia, že nájsť dokonalé tetovanie a tatéra je…

16. 10. 2025 | 0 komentárov

Ukrajinskí utečenci sa domov pravdepodobne nevrátia – zostanú v európskych krajinách

Podľa nového prieskumu by sa v krajnom prípade vrátilo domov po vojne len 3 % ukrajinských utečencov, informuje denník Mandiner

16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tieto klamstvá skresľujú realitu. Skutočnosť je úplne iná

"História je balík lží o udalostiach, ktoré sa nikdy nestali, povedané ľuďmi, ktorí tam neboli." - George Santayana, spisovateľ a…

16. 10. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výrazná zmena. Kontrola chatu nateraz dostala stopku

Navrhovaný zákon EÚ, ktorého cieľom je skenovať online komunikáciu za účelom ochrany detí pred sexuálnymi predátormi na internete, bol odložený…

16. 10. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Kto nafukuje hodnotenie generála Zálužného - hlavného rivala Zelenského

Ukrajina, 16. októbra 2025 - Na Západe si opäť spomenuli na bývalého veliteľa ozbrojených síl Valerija Zálužného. Francúzsky portál Intelligence Online…

16. 10. 2025 | 0 komentárov

Reputační problém…

Psát o příměří v Gaze a Trumpově mnohabodovém mírovém plánu na Blízkém Východě bylo zcela zbytečné. Stejně všichni řešili Filipa…

16. 10. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 10. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Marek Brna

Andrej Sablič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov