Černobyľ: neoficiálna verzia katastrofy

Černobyľ: neoficiálna verzia katastrofy

Černobyľ 29. júna 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Tento deň stále nenecháva pokojne spať vedcov, ktorí sa podieľali na vyriešenie príčin černobyľskej katastrofy. 26. apríla 1986 došlo ku tragédii, ktorej príčiny sa vykladali rôzne, ale nikdy nebolo ani jedno vysvetlenie dokázané, ak vezmeme do úvahy celý obraz skazy.

Na snímke zo 7. apríla 2016 pohľad na výbuchom poškodený 4. blok atómovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle

Mnoho likvidátorov teraz hovorí: “Nemôžete sa ani pokúšať tvrdiť, čo sa stalo v Černobyle, ak ste nevideli zničený reaktor na vlastné oči.”

Reklama

Existuje samozrejme oficiálna verzia, prečo došlo k výbuchu 4. reaktora, pretože v opačnom prípade by museli povedať: “Vôbec nevieme, čo sa v Černobyle stalo.”

V súčasnosti existujú dve oficiálne verzie (už to je divné, prečo dve?), ktoré v skutočnosti nič nevysvetľujú, len konštatujú, čo sa stalo. V oboch verziách sa zdôrazňuje hrubé porušenie pravidiel prevádzky jadrových elektrární, ktoré sú v prvej verzii: pri vykonaní pokusu (skúška režimu “dobehu rotora turbogenerátora” ako dodatočný systém núdzového zásobovania) za akúkoľvek cenu, nehľadiac na zmenu stavu reaktora; vyvedenie z prevádzky fungujúcich technologických ochrán, ktoré by jednoducho zastavili reaktor ešte predtým, než sa dostal do nebezpečného režimu; zatajovanie rozsahu havárie vedením Černobyľskej jadrovej elektrárne v prvých dňoch.

Reklama

V druhom prípade (správa INSAG-7, skrátene: International Nuclear Safety Advisory Group) sa ukazovalo na mnohé chyby v prevádzke reaktora.

A nikde nie je detailne uvedené, čo sa v skutočnosti 26. apríla 1986 na Černobyľskej jadrovej elektrárni stalo. Verzie sa nezhodujú dokonca ani v tom, ku koľkým došlo výbuchom. Jeden, dva, niekoľko? Jasné je jedno, že za niekoľko sekúnd bol reaktor úplne zničený. Tiež nie je nikde uvedené, že zmizlo skoro 200 ton uránu, na stenách reaktora zostala farba, vzniklo “divné žiarenie” v podobe svietiaceho stĺpu.

Vedúci smeny stanice B. Rogožkin to opísal takto:

“V noci 26. apríla 1986 som pozoroval svietiaci stĺp z šachty reaktora, pravidelnej valcovitej formy s priemerom 20 metrov a výškou 100 metrov. Vnútri tohto svietiaceho stĺpu plynule stúpali a klesali útvary rôzneho tvaru (podobne, ako sa tomu deje v čínskom lampióne), pritom to boli farby, aké som v živote nevidel. ”

Na miesto tragédie spoločne s ďalšími špecialistami vyrazil ruský fyzik Leonid Uruckojev, expert Kurčatovského inštitútu, ktorý ihneď pochopil, že tvrdenia, že pokusy fyzikov a geológov o tom, že prebehlo lokálne zemetrasenia, neodolajú kritike.

Reklama

Leonid Uruckojev počkal až budú zverejnené dokumenty havárie a tiež až budú prepustení odsúdení pracovníci jadrovej elektrárne. Stretol sa s mnohými pracovníkmi, ktorí tú noc pracovali a zistil zaujímavé detaily, ktoré úplne zapadali do jeho teórie. Aby bolo možné sa presvedčiť o správnosti úvah, museli sa urobiť stovky laboratórnych pokusov.

Hovorí doktor fyzikálnych a matematických vied, dvojnásobný laureát štátnych cien a ceny Moskovskej štátnej univerzity Anri Rukhadze:

“Keď sa Leonid vrátil z Černobyľu, zostavil zariadenie, aby mohol skúmať nárazové vlny a deformácie v poréznom prostredí, ktoré vznikajú pri vplyve silných impulzov elektrického prúdu. Uránoveé rozpätie, drôt a elektrický výbuch. Získal nielen nové izotopy, ale aj to “divné” žiarenie. Jediný problém bol v tom, že periodicita pokusov bola relatívne nízka, niekedy sa to podarilo a niekedy nie. ”

Správnosť hypotézy Uruckojeva dokazovalo aj to, že obohatený urán privezený zo zóny havárie bol po výskume 18 %. Ale veď také obohatenie “v prírode” neexistuje? Začalo byť jasné: prebehla nízkoenergetická jadrová reakcia. Práve túto myšlienku Leonid Uruckojev preveroval ohromným množstvom pokusov. Pretože táto hypotéza patrila svetu “novej fyziky”, Uruckojev a Anri Rukhadze, ktorý úplne podporoval jeho myšlienky, ju posunuli pseudovedcůom. Skrátka, každú hypotézu treba dokazovať pokusom, ktorý je možné vykonať a v tom bol problém.

A ako si predstavoval Leonid Uruckojev udalosti noci 26. apríla 1986?

Reklama

V dôsledku vážnej elektrotechnickej havárie, ktorá sa stala na turbogenerátore 4. bloku, veľký tok išiel do zeme a vyvolal “divné žiarenie”. Jeho zásah reaktora musel viesť k mnohonásobnému zrýchleniu rozpadu jadier uránu, rastu sily reaktora a tepelnému výbuchu, ktorý bol zvýšený výparom vody chladiacej reaktor. To znamená, že zmiznutie 200 ton uránu sa vysvetľuje jeho rádioaktívnym rozpadom a premenou na iné chemické prvky, vrátane stabilných. A farba zo stien reaktora nezmizla, pretože výbuch nebol tak veľký, ako by sa mohlo predpokladať u obyčajných jadrových reakcí, ktoré si vieme predstaviť.

Všetko je to činnosť nízkoenergetickej jadrové reakcie, ktorá prebieha podľa svojich pravidiel, ktoré nie sú súčasnej fyzike známe. Tieto pravidlá Leonid Uruckojev stále hľadá.

“Mimochodom, keď Fukušimu zatopila vlna tsunami, bol vyvolaný rovnaký proces, dodáva Anri Rukhadze. Podľa opisov to bolo veľmi podobné. Ale veď v oficiálnej verzii černobyľskej havárie napríklad nie je uvedená táto vodná para, preto o tom Japonci nevedia. Pritom popisujú rovnaký obrázok. ”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali