Čaputová zvíťazila so značným náskokom a má našliapnuté k celkovému víťazstvu

Bratislava 17. marca (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,Ivan Kopčáni,Ľudovít Vaniher)

 

Zuzana Čaputová presvedčivo zvíťazila v prvom kole prezidentských volieb na Slovensku a ak sa situácia bude vyvíjať podobne, môže sa reálne stať po druhom kole prezidentkou Slovenska. Jej jasné víťazstvo v 1. kole dokazuje, že minimálne pred parlamentnými voľbami 2019 bude mať SMER nad čím rozmýšľať a rovnako majú nad čím rozmýšľať aj kandidáti, ktorí sa hodnotia ako národní a konzervatívni

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová

Dôležitým faktom je však to, že Čaputová zvíťazila s vysokým náskokom, podľa predbežných výsledkov s takmer 40,6 % hlasmi, na druhom mieste sa síce umiestnil euroúradník Šefčovič 18,7%, vo vzájomnom dueli sa však odstavili z druhého kola Harabin s približne 14,4% a Kotleba s 10,4% hlasov. Takže, ak to zhrnieme, časť konzervatívnych a národne orientovaných voličov, ktorí vnímajú Čaputovú ako liberálne zlo, utrpela v prvom kole prezidentských volieb jasnú porážku.

Čaputová sa poďakovala voličom za hlasy, ktoré dostala v 1.kole a zablahoželala Šefčovičovi k postupu do druhého kola. Vyjadrila radosť nad skutočnosťou, že v ďalšom kole nebude „predstaviteľ extrémizmu“ a znova podčiarkla, že volebné výsledky hovoria o vôli občanov po zmene, spravodlivosti a práve.

Smerom k predstaviteľom katolíckej cirkvi vyslala takisto jasný signál. Nemieni oslovovať cirkevných hodnostárov, ktorí vnímajú Čaputovú kriticky, ak by však oni prejavili záujem o stretnutie, tak sa s nimi stretne (podporu jej tradične vyjadruje emeritný arcibiskup Bezák, ktorý sa netají svojimi liberálnymi názormi). Smerom ku konzervatívnym voličom Čaputová nechystá žiadnu novú a špeciálnu stratégiu.

Pripomíname, že katolícky arcibiskup Orosch niekoľko dní pred prezidentskými voľbami počas nedeľnej kázne v trnavskej katedrále na margo prezidentských volieb uviedol, že prezident by mal byť svetlom pre všetkých nielen intelektuálnym, ale aj mravným životom. Orosch vystúpil proti liberálnym hodnotám, aj proti členom katolíckej cirkvi, ktorí liberálne hodnoty podporujú a vyjadril podporu tradičnej rodine, ktorej základom je jeden otec a jedna matka.

Arcibiskup Orosch vo svojom prejave narážal najmä na svojho predchodcu Bezáka, ten sa netají svojou podporu Čaputovej, ktorá v predvolebných debatách nevylučovala ani možnosť adopcie detí homosexuálnymi partnermi. (V online debate s čitateľmi portálu Pravda Čaputová doslovne uviedla: „Ja som predovšetkým za to, aby deti vyrastali so svojimi biologickými rodičmi, teda so svojou matkou a svojím otcom, pretože považujem za dôležité, aby dieťa vyrastalo s mužským a ženským vzorom. V prípade, ak by dieťa malo vyrastať v ústavnej starostlivosti, preferujem radšej možnosť, aby ho vychovávali dve milujúce bytosti, hoci aj rovnakého pohlavia.“).

Čaputová odvetila na Oroschov výpad klasickým úhybným a úspešným manévrom. „Vnímam to ako posolstvo, ktoré  ktoré nespája, ale rozdeľuje. Nechcem k tomu prispievať, a preto chcem skôr prehovoriť k ľuďom, aby sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení. Preto chcem týchto ľudí poprosiť, aby sme zostávali jednotní a nenechali sa rozdeľovať konfliktom. Stojíme pred výzvou nespravodlivosti a na to je potrebný spoločenský konsenzus presahujúci názorové rozdiely. Myslím, že volanie po súcite, ľudskosti a spravodlivosti je niečím, čo nás spája. Chcem osloviť všetkých – Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, liberálov, konzervatívcov, veriacich aj neveriacich.“

Na snímke trnavský arcibiskup Ján Orosch

Slovensko od roku 1989 vykonalo dlhú cestu, uskutočnila sa generačná výmena a aj keď sa na Slovensku pomerne stále veľa ľudí hlási ku katolicizmu, ukazuje sa, že pribúda občanov Slovenska, ktorí sa ku katolíckej cirkvi stavajú indiferentne alebo kriticky.

To, že katolícka cirkev vo viacerých otázkach nemôže hľadať konsenzus (ochrana rodiny, ochrana nenarodených detí, rozvod, antikoncepcia), je v sekularizovanej spoločnosti vnímané ako negatívum. Drvivá väčšina „matrikových katolíkov“, ktorí vnímajú svoju vieru ako súčasť milého a neškodného folklóru sa teda skôr cíti byť súčasťou Čaputovou deklarovanej spoločnosti slušných ľudí a odmieta Oroschom prezentované hodnoty. Tento typ katolíkov má dokonca podstatne bližšie k Bezákovi či Krajniakovi, ako k Oroschovi.

Čaputovej slová padli teda na úrodnú pôdu a naozaj sa jej podarilo osloviť aj keď nie všetkých, tak mnohých – Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, liberálov, konzervatívcov, veriacich aj neveriacich.“. Dôkazom tohto tvrdenia sú výsledky 1. kola prezidentských volieb. Čaputová samozrejme poďakovala svojim voličom nielen v slovenčine, ale aj v maďarčine, rusínčine či rómčine, čo určite väčšina jej voličov vníma ako pekné gesto.

Veľkú radosť z víťazstva Zuzany Čaputovej vyjadril súčasný prezident Kiska. Podľa Kisku víťazstvo Čaputovej v prvom kole ukázalo, že „Slovensko si želá slušnú a spravodlivú krajinu a Čaputová je osoba, ktorá dokáže vytiahnuť Slovensko z krízy, v ktorej sa Slovensko nachádza“. O Čaputovej mnohí jej kritici hovoria ako o „Kiskovi v sukni“, Kisku a Čaputovú spája mnoho spoločných faktorov a záujmov v domácej i zahraničnej politike, najmä smerom k USA.

Na snímke Béla Bugár

Určité sklamanie z výsledkov volieb vyjadril prezidentský kandidát Bugár, ktorý možno neočakával až tak jasný výsledok Čaputovej. Podľa Bugára „dôležitú úlohu mohlo zohrať aj to, že moji voliči nechceli, aby extrémistický kandidát prešiel do  druhého kola. Naši voliči asi v  druhom kole najpravdepodob­nejšie podporia pani Čaputovú, ale chceme sa s ňou stretnúť a rokovať. Vyzerá to, že podpora Šefčoviča našimi voličmi v hre nie je.“

Bugár vyslal smerom k Čaputovej jasný signál, že bude pokračovať v tom, v čom sa ozajstne vyzná. Vo vedení submisívnych politických rozhovorov, ktoré majú priniesť jemu i strane Most-Híd určité politické výhody a zisky. Bugár nemá dobrú pozíciu, pretože ani maďarskí voliči neboli príliš Bugárom nadšení a napríklad v Komárne získala Čaputová pribižne 50% hlasov a Bugár ako jediný kandidát maďarskej národnosti asi len 22% hlasov. To sa dá vnímať ako dôkaz, že už aj Bugárova hviezda pomaly zapadá. V slovenskej vrcholnej politike sa však ako jeden z mála udržal už úctyhodných 30 rokov, čo je jednoznačne úspech.

Na snímke František Mikloško

Mikloško, ďalší matuzalem slovenskej politickej scény, (na rozdiel od Bugára s totálne marginálnymi preferenciami a bez väčšieho politického významu) uviedol, že prezidentské voľby boli jeho posledným politickým vypätím, po prezidentských voľbách sa chystá mnoho vecí vo svojom živote prehodnotiť. Na záver svojej politickej kariéry však nezabudol na adresu Šefčoviča uviesť, že ide o Ficovho človeka a Ficovu éru treba ukončiť, pretože „Pán Šefčovič je schopný povedať v zásadných veciach behom dvoch mesiacov dve úplne odlišné veci. Jednu ako hovorca ľavice v Európe a druhú na konferencii biskupov Slovenska. To je pre mňa neprijateľné. Pokiaľ ide o pani Čaputovú, nechám na voličov, nech sa rozhodnú podľa svojho svedomia.“

Duel medzi Harabinom a Kotlebom sa skončil pre oboch prezidentských kandidátov tak, ako sa skončiť musel. Prehrali v prvom rade ich voliči, ktorí nechceli aby sa v prezidentskom paláci usadil liberálny „Kiska v sukniach“ a teraz im neostáva nič iné len v druhom kole so škrípaním zubov podporiť Šefčoviča, alebo sa druhého kola prezidentských volieb vôbec nezúčastniť.  Harabin sa už na tlačovom brífingu vyjadril, že voľby sú zmanipulované, právo sa musí uplatniť a reagovať bude „podľa práva“. Podľa Harabina práve Kotleba posunul Šefčoviča do druhého kola a podporil tak , zánik rodiny, islamizáciu a rozširovanie vojenských základní na území Slovenska

Kotleba si robí svoju vlastnú politiku a sústreďuje sa už na parlamentné voľby 2020. Dosiahol pomerne cenný politický úspech, od mimoparlamentného extrémistu sa prebojoval cez banskobystrického župana k stoličke slovenského poslanca a teraz siahal aj po prezidentskom mandáte a nevyzerá to tak, že by sa jeho rast zastavil. Do budúcna získa ešte nejakých znechutených voličov, pravdepodobne sa už však blíži ku svojmu politickému stropu.

Šefčovič si stále verí a tvrdí, že v druhom kole sa začne odznova. Šefčovič sa vyjadril, že chce budovať skutočne silné Slovensko a práve dnes sa rozhoduje o tom, aká krajina Slovensko bude, aké hodnoty bude vyznávať a ako bude vyzerať o 5 a 10 rokov. Šefčovič uviedol, že nechce bojovať proti zlu ako protistrana a ani nechce nálepkovať ľudí na dobrých či zlých, slušných a neslušných, chce byť prezidentom pre všetkých (zaujímavé bude kde sa zastaví pokles preferencií SMERU po voľbách 2020).

Problémom pre Šefčoviča v druhom kole však môže byť paradoxne jeho kariéra európskeho komisára a najmä to, že Šefčovič kandidoval s podporou SMERU.  Ak sa SMER nezmobilizuje, parlamentné voľby 2020  môžu byť pre stranu fiaskom. A pre SMER by bolo ozajstne katastrofou, keby Šefčovič ostal posledným SMERÁKOM na slovenskej politickej scéne, tak ako v minulosti ostal Gašparovič posledným HZDSÁKOM. (je to čiastočne nadnesené tvrdenie)

Čaputová tak môže byť aj pred druhým kolom volieb naplnená viac ako opatrným optimizmom. Po prvom kole sú jej prívrženci samozrejme rozradostení a plní pozitívnej energie, voliči ktorí sa voči Čaputovej vyhranili a ktorí nevolili Šefčoviča (ak pôjdu voliť) budú voliť so škrípaním zubov a s negatívnymi emóciami, pretože pôjdu voliť zmierení s tým, že volia menšie zlo.

Branislav Krasnovský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Je potrebné, aby sa ozbrojené sily vrátili k príprave a výcviku, tvrdí prezidentka

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Zuzana Čaputová)   Napriek veľkému rozsahu zapojenia Ozbrojených síl (OS) SR do riešenia pandémie sa podarilo udržať úroveň ich operačnej pripravenosti. Pre jej udržanie a postupné zvyšovanie je však potrebné, aby už prešli z plnenia asistenčných úloh do režimu prípravy a výcviku, vrátane medzinárodných cvičení. Prezidentka…

Ruské MZV: Ak Česko bude ďalej ničiť vzťahy, odpovieme

0 icon

Moskva 20. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Foreign Ministry of the Russian Federation, SITA-Marko Erd)   Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že Rusko nenechá ďalšie rokovania Českej republiky bez odozvy. Zacharovová v rozhovore pre ruskú televíziu RBK uviedla, že Česká republika si musí uvedomovať, že Rusko bude aj naďalej reagovať na ďalšie…

Biden o procese so Chauvinom: Modlím sa, aby bol vynesený ten správny verdikt

0 icon

Washington 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden v utorok vyjadril nádej, že v súdnom procese s bývalým policajtom obvineným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda bude vynesený "ten správny verdikt". Celý prípad je podľa Bidenovho názoru úplne jasný, informovali agentúry AP a AFP "Dôkazy sú podľa mňa…

Fico obvinil Kolíkovú z kšeftovania. Jej firemná spoločníčka bola vlani odsúdená za spreneveru. Okamžitá reakcia ministerky: „Toto nie je náhoda!“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 TASR AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, TASR - Martin Baumann)   Konateľka firmy, ktorej spoločníčkou je údajne aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), bola v januári 2020 odsúdená za spreneveru. Na tlačovej besede o tom informoval predseda strany Smer-SD Robert Fico Kolíková reagovala, že podiel…

Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho vyčerpali v štandardnom čase iba tretinu eurofondov, tvrdí Heger

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR – Jakub Kotian)   Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho z balíka eurofondov v hodnote 15 miliárd eur stihli za roky 2014 až 2020 v štandardnom čase vyčerpať iba 4,8 mld. eur. Upozornil na to v utorok na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.…

Česko žiada partnerov v EÚ a NATO, aby tiež vyhostili ruských diplomatov

0 icon

Praha 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Česko žiada členské štáty Európskej únie a partnerské krajiny NATO, aby prejavili solidaritu s Prahou a takisto vyhostili ruských diplomatov. Povedal to na utorňajšej tlačovej konferencii český vicepremiér Jan Hamáček, informovala agentúra AFP i české médiá "Budeme vyzývať na kolektívnu akciu…

Kotleba mal vycestovať do Egypta po svojho syna. Matka plánuje podať trestné oznámenie

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Médiá začiatkom týždňa priniesli informáciu, že poslanec NR SR a líder opozičnej strany ĽSNS Marian Kotleba vycestoval do Egypta údajne za účelom priniesť na Slovensko svojho 5-ročného syna, s ktorým jeho matka žije v tejto severoafrickej krajine. Kotleba sa podľa médií nachádza v…

Blaha sa pýta, či ho budú špehovať, alebo ho rovno zatvoria, keďže podľa ministra Naďa predstavuje „bezpečnostné riziko“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD zverejnil na sociálnej sieti reakciu na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naď z OĽaNO o tom, že Blaha má predstavovať "bezpečnostné riziko" Minister Naď v rozhovore pre Denník N označil politického oponenta Ľuboša Blahu ako "bezpečnostné riziko". Blaha to v…

Klus: „Zavedenie Covid-19 certifikátov neznamená obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ. Očkovanie nebude podmienkou vycestovania.“ V čom teda bude rozdiel?

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa (SaS) platí, že digitálne zelené covid pasy by sa mali používať "len dovtedy, kým sa nákaza nevytratí z našich každodenných životov". Klus v pondelok v blogu, pre portál hnonline.sk skonštatoval, že príchod jari a…

Sociálnymi sieťami sa šíri video, ako policajt tvrdo zakročil voči bezdomovcovi. Ľudia sú pobúrení. Policajný prezident reaguje

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot)   Prezident Policajného zboru Peter Kovařík sa na sociálnej sieti vyjadril k incidentu zo Starej Turej, ktorý obletel sociálne siete. Podľa záberov, ktoré medzičasom zdieľali stovky ľudí, policajt zakročil tvrdo voči mužovi ležiacemu na parkovisku. Kovařík vysvetľuje Zábery, ktoré sa objavili na sociálnej sieti,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (1/4)

0icon

Prinášam vám otitulkovanú prvú zo štyroch diskusií medzi dvoma významnými intelektuálmi, v ktorej sa konečne začalo rozprávať o otázke, ktorá je kľúčová pre prežitie západnej civilizácie: Má náboženstvo nejaký význam? Diskusia číslo 1 sa uskutočnila 23. júna 2018 v kanadskom Vancouveri v Orpheum Theatre a naživo ju sledovalo 3 000…

Matej Kečkéš

Klamstvá mainstreamu

0icon

Existuje veľa lží a poloprávd, ktoré šíri mainstream. Veľa z nich má za účel zničiť ľudského ducha a spiritualitu v ľuďoch. Napr. mainstream dokáže propagovať laserové operácie zraku, ktoré sú pomerne drahé, oproti takej očnej joge, ktorá je úplne zadarmo, akurát treba mať pri nej viac trpezlivosti. Totižto laserová operácia…

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 fotografií ti dokáže, že aj čiarové kódy môžu tvoriť dizajn produktu

0 icon

V súčasnosti má všetko čo si kúpime čiarový kód. Ten už berieme ako samozrejmosť a často si ho na samotnom produkte ani nevšimneme. Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií budeš určite obozretnejší a tieto malé čiarky budeš sledovať na každom obale. A prečo? Pretože sa ľahko môže stať, že v rukách budeš…

Čo sa stane, ak sa ľudia nudia v práci?

0 icon

V svoj bežný pracovný deň, by si nikdy nemal snívať o tom, ako premeníš počas 6 hodín avokádo na umelecké dielo. Prípadne by si sa nikdy nemal zamýšľať nad podobnými hlúposťami. Kreativite sa však medze nekladú a práve aj vďaka nej (no hlavne nude), mohli nasledujúce fotografie vzniknúť. Podľa profesora…

Atentát na Hitlera - úvod

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov, v ktorej sa tentokrát pozrieme na atentát na Hitlera v pivnici, ktorý sa odohral dňa 8. 11. 1939 a ktorému unikol Hitler len o sekundy. Bomba vybuchla v mníchovskej pivnici, kde práve dokončil prejav. Osem ľudí zomrelo. Poďme spoločne na úvodnú časť článku z minisérie s názvom Atentát na Hitlera. Od tej…

Školy v Japonsku sú najefektívnejšie na svete! Prečo?

0 icon

V Japonsku sa škola považuje za dôležitý odrazový mostík v živote. Preto je tam 210 školských dní (na porovnanie, v USA majú iba 180 dní). A aj keď existuje veľa podobností medzi japonským vzdelávacím systémom a systémami v iných krajinách, je tu niekoľko aspektov, vďaka ktorým sú japonské školy jednými z najefektívnejších na svete.  1.…

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Vo svete IT

Misia Ingenuity bola úspechom: Čo plánuje NASA ďalej?

0 icon

V pondelok sa americkej vesmírnej agentúre, NASA, podarilo niečo, čo sa navždy zapíše do histórie. S malým dronom Ingenuity po prvýkrát vykonali kontrolovaný let na povrchu iného kozmického telesa – Marsu. Let prebehol úspešne, drobná helikoptéra sa na 30 sekúnd vzniesla do výšky troch metrov a následne pristála na povrchu, píše…

Záblesky gama lúčov: Sú hviezdy, ktoré ich vytvárajú „vykopnuté zo svojej galaxie?

0 icon

Krátke záblesky gama žiarenia sú krátke záblesky vysoko energetických lúčov, ktoré sa zjavia ďaleko od galaxií, z ktorých pôvodne vyšli, píše portál Space. Astronómovia si niekoľko rokov mysleli, že keď tieto záblesky vzniknú, niečo ich „postrčí,“ no nové pozorovania poukazujú na pravý opak. Trvalo im dlhú dobu, kým začali pomaly prichádzať…

Pomáha nám, alebo škodí? Takto Jupiter ovplyvňuje našu planétu

0 icon

Niektorí vedci sa domnievajú, že Jupiter môže byť dôvodom, prečo je naša Zem obývateľná, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity. Jupiter je najväčšou planétou našej sústavy a jeho gravitácia môže odkloniť kométy, ktoré by sa v opačnom prípade mohli zraziť so Zemou. Sú to predovšetkým kométy, ktoré sa ku nám dostanú zo vzdialenejších…

Sonda americkej NASA, New Horizons nedávno prekročila dôležitý míľnik. Kde sa práve nachádza?

0 icon

Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, New Horizons, práve prekročila vzácny vesmírny míľnik, píše portál IFLScience. 17. apríla prekročila hranicu 50 astronomických jednotiek. Znamená to, že je sonda od nás 50-krát ďalej, než sme my od Slnka. Sonda odštartovala v roku 2006 a ak s ňou chceli vedci komunikovať, trvalo to…

Android 12 automaticky uspí nepoužívané aplikácie, aby uvoľnil miesto

0 icon

Uvedenie Androidu 12, hoci v BETA verzii, sa pomaly, ale isto blíži. Spolu so skracujúcim sa termínom, postupne sa dostávajú na povrch nové a nové informácie okolo pripravovaných funkcií. Je to možné hlavne vďaka dostupnosti skorého náhľadu Androidu. Najnovšie na jednu z funkcií upozorňujú vývojári známeho xda-developers.com fóra, ktorí objavili…

Armádny Magazín

Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

0 icon

Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali