Bývalý vysoko postavený príslušník ZVJS vyzval dozorcov z Prešova, ktorí boli pri incidente s Lučanským, aby sa prihlásili na polícii: “Určite sa vám potom uľaví. Lebo ten čas, kedy bude musieť po vás prísť polícia, sa blíži”

Bratislava 4. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)

 

Bývalý dlhoročný príslušník Zboru väzenskej a justičnej (ZVJS) Vladimír Mužík, ktorý pôsobil aj vo funkcii riaditeľa Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove, na sociálnej sieti vyzýva dozorcov z Prešova, aby sa nespoliehali na ochranu ZVJS a išli vypovedať na políciu

Ilustračné foto – ochranná výstroj príslušníkov ZVJS

Na Facebooku od smrti policajného generála a bývalého prezidenta PZ Milana Lučanského vzniklo viacero podporných stránok, z ktorých najmasovejšia s názvom “Všetci za Milana #AllForMilan” získala za pár dní už viac ako 31-tisíc členov.

Reklama

Práve na tejto platforme sa objavila aj výzva plk. v,v Mgr. Vladimíra Mužíka, ktorý po svojej viac ako 30-ročnej praxi v slovenských väzniciach popísal aktuálne dojmy z prípadu Lučanský a uviedol aj príklad jednej samovraždy za múrmi väznice spred rokov. Mužík okrem iného v minulosti viedol ústavy na výkon trestu v Nitre či v Leopoldove.

 

Reklama
Výzva príslušníkom ZVJS v Prešove

“Vyzývam príslušníkov ZVJS ÚVV Prešov, ktorí boli svedkami zranenia a úmrtia gen. Lučanského nech sa vo vlastnom záujme prihlásia na najbližší útvar PZ a podajú k veci svedectvo. Nečakajte, že vás vedenie ústavu Prešov alebo vedenie ZVJS ochráni!” Napísal Mužík 2. januára na sociálnej sieti.

“Nikto vám nehrozí bezdôvodne trestom, ale ak ste niečo spáchali, nikto vám nesľubuje ani beztrestnosť. Určite sa vám však potom uľaví. Lebo ten čas sa blíži, kedy bude musieť prísť po vás polícia. A potom to bude pre vás horšie. Urobte to aj pre ostatných príslušníkov ZVJS z celého Slovenska, ktorí sú teraz vo veľmi zlom svetle z pohľadu verejnosti.”

 

Podobný prípad spred takmer 20 rokov

“V ZVJS som odpracoval 32 rokov. Odišiel som so vztýčenou hlavou, lebo sa mi nepáčilo akým smerom sa ZVJS uberá pod vedení nového generálneho riaditeľa Ivana… A teraz k veci. V čase, keď som robil na oddelení PBS v Leopoldove, pre laickú verejnosť je to taká väzenská polícia, sme boli spolu s kolegami vyslaní nadriadeným na zdokumentovanie a zaistenie neodkladných úkonov vo veci  samovraždy odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody. Myslím, že to bolo niekedy v roku 2003.”

Mužík vysvetlil, že po príchode pred celu mu vtedy boli podané informácie referentom režimu, kde sa to udialo, kto bol na cele.

Reklama

“Začali sme s ohliadkou cely. Nebudem popisovať nepodstatné veci ohliadky, zameriam sa na samostatnú časť nájdenia mŕtvoly. Poškodený ležal na posteli, na chrbte, na krku mal zachraňujúcou službou prerezanú slučku od opasku väzenských nohavíc. Odsúdení vo výkone trestu opasky môžu mať. Druhá časť opasku bola uviazaná o rám postele. Na cele boli s ním ešte dvaja spolubývajúci odsúdení – boli už medzičasom preubytovaní. Samovražda sa udiala v nočných hodinách, poškodeného našli službukonajúci referenti režimu až ráno. Vo výkone trestu, na rozdiel od výkonu väzby sa pravidelné kontroly v noci nevykonávajú, večer po 22.00 hod je večierka, zhasne sa svetlo a cela sa otvára ráno pri sčítaní.”

“Pri ohliadke mŕtveho tela sme nenašli žiadne známky vonkajších zranení, okrem na krku slabo viditeľná strangulačná ryha po opasku a zopár modrín na nohách. Táto ryha bola viditeľná len pod bradou. Dokončili sme komplet ohliadku cely a tela a spolu s uznesením o začatí trestného stíhania a pribratím znalca do konania sme nechali telesné pozostatky odviesť na súdnu pitvu, pričom znalcovi zo súdneho lekárstva sme položili otázky a čakali sme na predbežné výsledky znalca.”

Dodal, že po tom, čo prišli výsledky, znalec potvrdil smrť udusením, avšak vylúčil, že v polohe ležmo na chrbte si muž mohol udusenie spôsobiť sám.

“Podložil to odbornými výrazmi, pri bližšom skúmaní poškodenia krku. Záver – niekto mu musel v tom pomáhať tak, že ho pravdepodobne ťahali za nohy a tým sa tlak na krk zintenzívnil. Bolo len otázkou dňa, kedy v súčinnosti s Políciou sme vypočuli dvoch spolubývajúcich na cele a tí sa priznali, že ho obesili. Boli za to trestne stíhaní a aj odsúdení za vraždu obaja na doživotie.”

Vladimír Mužík na sociálnej sieti napísal, že za svoju 8-ročnú kariéru na oddelení PBS v Leopoldove bol prizvaný na šetrenie možno 15 samovrážd, ale ani v jednom prípade ako škrtidlo nebola tepláková bunda.

Reklama

 

Lučanského osobne poznal

Poznamenal tiež, že nechce nikoho obviňovať a tvrdiť, že prípad údajnej samovraždy generála Lučanského prebehol takto.

“To čo si myslím je len moja vec. Chcem, aby bol  tento príbeh v niečom užitočný pri vyšetrovaní. Vysvetlím, prečo som sa dal na moje výzvy príslušníkom ÚVV Prešov. Jeden dôvod je očistenie dobrého mena ZVJS, ktoré je dnes veľmi pošramotené. Druhý dôvod je, že to dlžím generálovi Lučanskému, ktorého som osobne veľmi dobre poznal pracovne z medzirezortnej spolupráce medzi ZVJS a Políciou pri eliminácii organizovaného zločinu v rokoch 2005 – 2010, o ktoré sa on a jeho kolegovia veľmi zaslúžili.”

“Bol to PÁN vyšetrovateľ a operatívec. Aj keď bolo voči nemu vznesené obvinenie, to nezmenší v žiadnom prípade moju úctu, ktorú voči jeho osobe a teraz už jeho pamiatke prechovávam. Svojimi statusmi s výzvami voči príslušníkom ZVJS Prešov som si narobil veľa nepriateľov z ich radov. Myslím, že takúto výzvu mal dať niektorý zo 16 riaditeľov väzníc na Slovensku. Nestalo sa, tak som ich zastúpil.”

Mužík píše, že aj keď ma zo ZVJS nemajú za toto radi, želá im, aby ZVJS opäť nadobudlo status, aký malo za čias predchádzajúcich generálnych riaditeľov, pod ktorými osobne slúžil.

“Prosím Vás, širokú verejnosť, neuplatňujte princíp kolektívnej viny, nedávajte všetkých príslušníkov ZVJS do jedného vreca, že sú to všetko vrahovia, zabijaci a pod. Drvivá väčšina z nich sú správne motivovaní pri tak ťažkom povolaní robiť si svoju robotu na sto percent aj bez použitia násilia.”

 

“Zodpovednosť nesie ZVJS”

“A čo prosím zvlášť, vôbec do toho neťahajte políciu vo vzťahu ku tomu, čo sa Milanovi stalo vo väznici. Za to nesie plnú zodpovednosť ZVJS. Kondolujem pozostalej rodine moju hlbokú úprimnú sústrasť, nech ten neprekonateľný smútok časom prekonajú.”

Dodal, že so svojimi príspevkami v skupine “Všetci za Milana” končí, lebo sa mu nepáči, že sa to zvrhlo k hrubým vulgarizmom proti predstaviteľom jednotlivých vládnych strán.

“Za normálnych podmienok, keby nebol lockdown, by som išiel na generálovu rozlúčku do Štrby. Dodržím však pokyn hygienikov – necestovanie mimo okresu a zúčastním sa pietnej spomienky, ak sa zorganizuje pred Krajským riaditeľstvom PZ Trnava. Viem, že riskujem pokutu, ale na človeka ako Milan sú peniaze zanedbateľné. Česť Tvojej pamiatke,” dodal na záver.

Reklama

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:49

Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie (APOZE) navrhla zapracovať do novely zákona o verejnom obstarávaní zrušenie povinnosti pre samosprávy verejne obstarávať dodávateľa elektriny. Systém verejného obstarávania je podľa asociácie nanútený samosprávam za najnižšiu cenu, no môže byť pritom aj o 15-30 % vyššia ako pri výbere dodávateľa bez verejnej súťaže.

16:37

Turecko v stredu oznámilo, že uskutočnilo prvý let svojej novej stíhačky KAAN, ktorú vyvíja v spolupráci s britskou zbrojárskou firmou.

16:28

Antverpská deklarácia pre európsku priemyselnú dohodu je nevyhnutná na doplnenie Zelenej dohody Európskej únie (EÚ). Biznis plán pre Európu musí zachovať vysokokvalitné pracovné miesta pre pracovníkov v Európe a aj inovačnú kapacitu svojho priemyslu. Po podpise deklarácie o konkurencieschopnosti v Antverpách to uviedol prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík.

16:25

Litva z bezpečnostných dôvodov dočasne uzavrie ďalšie dva zo šiestich hraničných priechodov so susedným Bieloruskom. V stredu to oznámila vláda vo Vilniuse.

16:15

Londýnska dominanta BT Tower sa po predaji za 275 miliónov libier zmení na hotel.

16:10

Svetová banka varovala, že vysoké náklady na obsluhu dlhu “prudko zmenili” situáciu, čo sa týka potreby ekonomického rastu. Pri vyšších výnosoch dlhopisov oproti minulým rokom musia rozvíjajúce sa ekonomiky tempo rastu výrazne zrýchliť, ináč budú mať veľké problémy so splácaním dlhov.

15:51

Palestínske militantné hnutie Hamas sa pri vlaňajšom útoku na juh Izraela zo 7. októbra dopustilo systematického sexuálneho násilia vrátane znásilnenia a mrzačenia žien. Vyplýva to zo správy Združenia krízových centier pre znásilnenie v Izraeli (ARCCI), ktorú zverejnili v stredu.

15:50

Ministerstvo dopravy (MD) SR nakoniec nebude trvať na kontrole projektovej dokumentácie a vydávaní záväzného stanoviska pri osádzaní dopravného značenia či dopravných zariadení. Rezort dopravy sa po diskusii s predstaviteľmi samospráv rozhodol tento bod z návrhu novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) vypustiť. V stredu po rokovaní vlády o tom informoval minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

15:46

Mimoriadnu bankovú daň uvalenú na slovenské finančné inštitúcie, ktorú na návrh vlády schválili koaliční poslanci parlamentu v závere minulého roka, by mala vláda prehodnotiť. Vyzvalo ju k tomu opozičné KDH s tým, aby si osvojila jeho návrh na alternatívne opatrenie dočasného zdanenia čistej úrokovej marže bánk. Získané prostriedky by sa pritom mali dôsledne využívať na ozdravovanie verejných financií.

15:35

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu vylúčila akúkoľvek spoluprácu s “priateľmi” ruského prezidenta Vladimira Putina v novom Európskom parlamente(EP), ktorý vzíde z júnových eurovolieb.

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke farmárka pri zbere melónov na poli v dedine neďaleko kambodžskej metropole Phnom Pénh

Autor: TASR/AP-Heng Sinith

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Erik Majercak

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali