Branislav Fábry: Ďalší protiústavný prevrat vo Venezuele

Bratislava 3. februára 2019 (HSP/srspol/Foto: Facebook)

 

V Latinskej Amerike sa začiatok roku 2019 nesie v znamení novej politickej ofenzívy USA a jej spojencov voči Venezuele. Snaha o zvrhnutie venezuelského prezidenta je síce typická pre politiku USA od začiatku 21. storočia, tentokrát je však oveľa nebezpečnejšia, pretože USA si našli veľmi odhodlaného spojenca v osobe nového brazílskeho prezidenta J. Bolsonara, ktorý sa ešte počas prezidentských volieb v Brazílii 2018 Caracasu otvorene vyhrážal

Ilustračné foto

Nuž a práve pomoc Brazílie sa môže pri snahe o zmenu držiteľov moci vo Venezuele ukázať ako rozhodujúca, keďže Brazília je najväčšia a najsilnejšia krajina Latinskej Ameriky.

 

Pokusy USA o zmenu režimu

USA sa už dlho snažia zasahovať do vnútorných záležitostí Venezuely. Pri protestoch roku 2019 nejde o prvý americký pokus o zvrhnutie vlády vo Venezuele. Naopak, tieto pokusysa opakujú so železnou pravidelnosťou po celé 21. storočie, v podstate už od nástupu H. Chaveza. J. Guaido nie je ani prvým predstaviteľom venezuelskej opozície, ktorého USA uznali za prezidenta Venezuely bez toho, aby sa zúčastnil prezidentských volieb. Už v roku 2002 po tzv. Carmonovom puči uznali za prezidenta generála P. Carmonu. Príliš sa však poponáhľali a ukázalo sa, že prevrat zlyhal kvôli odporu verejnosti.

Plány na zvrhnutie venezuelského prezidenta sa pritom v USA diskutujú otvorene a to aj s predstaviteľmi venezuelskej opozície. Jeden z lídrov opozície J. Requesens ešte 30. júla 2017 na pôde Floridskej medzinárodnej univerzity otvorene predstavil plán násilného prebratia moci, keď povedal: „Je dôležité, že vyhlásime hodinu nula a definitívne paralyzujeme Venezuelu“. Dodal tiež, že vojnou proti vláde by sa mala vyvolať zahraničná intervencia v krajine. O zasahovaní USA sa otvorene hovorilo aj v minulom roku, keď sa 4. augusta 2018 odohral atentát na prezidenta N. Madura s pomocou dronu naplneného výbušninami. Podľa venezuelského vyšetrovania išlo o atentátnikov z Kolumbie, konajúcich s podporou z USA. Téme som sa venoval v samostatnom článku.

Washington však aj po mnohých doterajších neúspešných pokusoch o prevrat podporoval vždy nového opozičného lídra Venezuely: podporoval už Caprilesa, Lopeza, atď., teraz je to J. Guaido… Na Guaidovi je však zaujímavé, že ide o nového lídra, ktorý je vo Venezuele menej známy než napr. Capriles alebo Lopez. Funkciu predsedu parlamentu prijal až 5. januára 2019 a už 23. januári 2019 sa vyhlásil za dočasného prezidenta.

Lenže tento krok je jednoznačne protiústavný. Predseda parlamentu sa síce môže stať dočasným prezidentom, ale podľa čl. 233 ústavy len v prípade, ak „absentuje“ prezident republiky. Čl. 233 ústavy uvádza aj dôvody „absencie“ prezidenta. Lenže „absencia“ prezidenta nenastala: N. Maduro nezomrel, neabdikoval a nenastalo ani ľudové hlasovanie o jeho odvolaní. Samotný J. Guaido prezidenta odvolať nemôže, ale ak chcel taký následok vyvolať, mal v súlade s ústavou iniciovať impeachment, pri ktorom Najvyšší súd prezidenta odvolať môže. To by však trvalo dlho a výsledok by bol neistý…

 

Brazílsky verzus venezuelský prezident

Pri snahe o zvrhnutie N. Madura je veľmi paradoxné to, že úlohu hlavného spojenca USA prebral práve nový brazílsky prezident. Zvlášť rozporuplne vyznieva Bolsonarova kritika nedostatkov demokracie vo Venezuele. Netreba pripomínať, že J. Bolsonaro vyhral v roku 2018 voľby v Brazílii len kvôli tomu, že kandidovať nemohol I. Lula. Ten bol veľkým favoritom volieb a podľa všetkých odhadov by jasne zvíťazil – keby smel kandidovať. Dôvodom jeho vylúčenia bol zjavne spolitizovaný súdny proces, ktorému som sa venoval v samostatnom článku. Proti odsúdeniu a vylúčeniu I. Lulu sa v Brazílii strhla obrovská vlna protestov, ale štátna moc ju potlačila brutálnou silou, v niektorých častiach krajiny dokonca vyhlásila výnimočný stav (napr. Rio de Janeiro). Protesty proti J. Bolsonarovi v Brazílie však pokračujú i v januári.

Samozrejme, aj vo Venezuele prebehli v máji 2018 voľby, ktoré mali nedostatky a opozícia sa ich rozhodla voľby bojkotovať. Leže bez ohľadu na hodnotenie týchto volieb, Brazília je tá posledná krajina, ktorá by Venezuele mohla niečo z hľadiska demokracie vyčítať. Podobne, aj v mnohých ďalších krajinách Latinskej Ameriky sú voľby problematické a napr. v susednej Kolumbii pri každých voľbách prichádza k zastrašovaniu a vraždeniu ľavicových aktivistov. Opomenúť nemožno ani krajiny, kde sa k moci proamerické vlády dostali otvoreným vojenským prevratom (Honduras). Celkovo, USA investovali veľa prostriedkov a úsilia do obnovy svojej dominancie v Latinskej Amerike a vďaka prevratom či ovplyvňovaniu volieb v regióne z posledných rokoch tak dnes disponujú aj väčšinou v Organizácii amerických štátov (OAS), kde ich spojenci hlasujú proti venezuelskému „diktátorovi“.

 

Úloha aktivistov a mimovládnych organizácií

V politickom boji v Latinskej Amerike je treba ako dôležitý faktor spomenúť aj  niektoré mimovládne organizácie a politických aktivistov. Aj J. Guaido totiž začínal ako protivládny aktivista a potom odišiel študovať do USA. Určite nemožno podceňovať úlohu aktivistov, podporovaných z USA, ktorí presadzujú záujmy Washingtonu v Latinskej Amerike. Je zaujímavé, na čo sa jednotliví aktovisti „špecializujú“. Vo Venezuele títo aktivisti podporujú ťaženie za zvrhnutie venezuelského prezidenta kvôli tomu, že je „diktátor“. Naopak, v Brazílii proamerickí aktivisti a ich mimovládne organizácie nebojujú za slobodné a spravodlivé voľby (a za účasť I. Lulu), ale „proti korupcii“.

Paradoxne, tento „boj proti korupcii“ vedený s pomocou veľkých médií sa stal politickým nástrojom na boj proti odporcom USA v Brazílii. Vďaka tomu sa podarilo pripraviť impeachment prezidentky D. Roussefovej v roku  2016 (paradoxne aj hlasmi kúpených poslancov). Boj aktivistov proti korupcii viedol i k vylúčeniu I. Lulu z prezidentských volieb v roku 2018. Čo je zaujímavé, u brazílskych politikov, naklonených USA, vyznievajú korupčné kauzy „do stratena“ a trestať sa ich nedarí,  hoci napr. ex-prezidenta M. Temera usvedčuje i forenzne potvrdená nahrávka, umiestnená na internet. Zdá sa tiež, že „bojovníci proti korupcii“ ignorujú dokonca podozrenia aj proti Bolsonarovmu synovi.

 

Rozdelená krajina

Napriek manipulatívnemu spravodajstvu mainstreamu o situácii vo Venezuele si však treba uvedomiť, že N. Maduro má stále značnú legitimitu, pretože ho napriek problémom stále podporuje veľká časť venezuelskej spoločnosti.  Existujú rôzne odhady, aká je táto podpora, avšak vo Venezuele je spoločnosť už dlhšie rozdelená na dva nezmieriteľné tábory, ktoré sa navzájom nenávidia a potierajú. Jedna časť Venezuely odmieta politiku súčasnej vlády a dúfa, že Venezuela by mohla viac zbohatnúť z ropy. Na druhej strane však stoja podporovatelia N. Madura, ktorí síce vidia jestvujúce problémy, ale súčasnú vládu považujú za lepšiu než vlády, ktoré v krajine vládli do roku 1998.

Mnohí z podporovateľov N. Madura si dobre pamätajú 80-te a 90-te roky 20. storočia, keď dve tretiny obyvateľov krajiny žili v chudobe, zatiaľ čo  všetko bohatstvo krajiny sa delilo medzi niekoľko oligarchov. Tiež si pamätajú na vtedajšie liberálne vlády, ktoré krvavo likvidovali hladové protesty robotníkov proti reformám diktovaným MMF. Iní Venezuelčania zasa bolivarizmus oceňujú kvôli vytvoreniu zdravotnej starostlivosti aj pre chudobných či odstráneniu masovej negramotnosti, ktorá vo Venezuele panovala ešte na začiatku 21. storočia. Nie je prekvapením, že väčšina z tých, ktorí si pamätajú na obdobie pred rokom 1998, patrí medzi podporovateľov vlády.

 

Sankčná politika proti Venezuele

Napriek tomu, že problémy s demokraciou vo Venezuele nie sú o nič horšie než v mnohých krajinách spojencov Západu, je zaujímavé, aké množstvo sankcií zaviedli USA a EÚ voči tejto krajine, údajne kvôli porušovaniu „demokratických princípov“. Jedným z hlavných cieľov sankčnej politiky USA je zhoršiť ekonomickú krízu vo Venezuele, aby sa viac ľudí odvrátilo od podpory N. Madura. USA a EÚ už dlhé roky pravidelne zavádzajú nové a nové sankcie. Napriek tomu, administratíva prezidenta D. Trumpa sa rozhodla trend ešte viac zostriť: v minulom roku sa zaviedlo mnoho sankcií po zvolení N. Madura za prezidenta a ďalšia vlna prišla v posledných týždňoch.

Z dlhodobého hľadiska americké a európske sankcie zasahujú najhoršie finančný sektor. Už vpred troma rokmi sa rozhodla tzv. Wolfsbergská skupina, združujúca najväčšie západné banky zrušiť akýkoľvek obchodný styk s finančnými inštitúciami Venezuely. USA v spolupráci s týmito bankami vytvorili aj silný tlak voči čínskym bankám, ktoré by mohli predstavovať alternatívu a Číňanom za finančný styk s venezuelskými inštitúciami im hrozia sankcie nielen od USA, ale aj prerušenie obchodného styku s veľkými západnými bankami.

Problémom je však aj dovoz liekov a potravín do Venezuely. Mnohé farmaceutické koncerny, napr. Pfizer či Abbot, odmietli vydávať certifikáty na export liekov do Venezuely. Ďalšie farmaceutické firmy sa kvôli sankciám obávajú exportovať lieky do Venezuely. Podľa viacerých informácií tajné služby USA a Kolumbie tiež vytvorili skupinu, ktorá má mariť dovoz liekov a potravín do Venezuely a opakovane sa objavili správy o zadržaných potravinách pre Venezuelu. Jedným z hlavných dopadov týchto opatrení je preto stav, pri ktorom sa komplikuje dovoz najrôznejších tovarov do Venezuely. Samostatnú tému predstavujú aj sankcie voči ťažobnému priemyslu, ktoré sa zostrili práve v januári 2019.

Uvedené sankcie veľmi negatívne postihujú venezuelskú ekonomiku najmä v posledných rokoch. Kým boli ceny ropy vysoké, Caracas sa s rôznymi sankciami dokázal viac – menej vysporiadať, avšak po poklese cien v roku 2014 sa situácia veľmi zhoršila. Niet pochýb, že samotná venezuelská vláda urobila v oblasti ekonomiky alarmujúce množstvo chýb. Lenže podobné sankčné opatrenia by nutne poškodili aj silnejšie ekonomiky.

 

Zasahovanie do vnútorných záležitostí

Pri súčasnej kríze vo Venezuele ide najmä o to, či sa v Latinskej Amerike presadia neokoloniálne tendencie alebo princíp zvrchovanej rovnosti štátov. Boj týchto dvoch princípov sa v Latinskej Amerike odohráva už od začiatku 19. storočia. USA pôvodne presadzovali tzv. Monroeovu doktrínu, ktorá bola zameraná hlavne na vytlačenie európskeho vplyvu z kontinentu. Postupne sa však ako hlavné riziko pre Latinskú Ameriku ukázali nie európske štáty, ale USA a presadzovanie ich záujmov v 20. storočí sa dialo cez tzv. Tobarovu doktrínu (1907). Tá hovorila o práve zasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov alebo prinajmenšom o práve odmietnuť uznať „nelegitímne“ vlády. Doktrína vyhovovala Washingtonu, ktorý sa snažil určovať „legitimitu“ tých ostatných. Jedným z hlavných nástrojov tohto zasahovania bola idea „panamerikaniizmu“, vyjadrená aj cez OAS.

Od 30-tych rokov 20. storočia sa naopak začal presadzovať opačný trend a štáty Latinskej Ameriky sa snažili viac presadzovať svoju suverenitu. V Mexiku vznikla tzv. Estradova doktrína, ktorá postulovala ideu zvrchovanej rovnosti štátov v Latinskej Amerike a zdôrazňovala zákaz zasahovania do ich vnútorných záležitostí iných štátov. Doktrína bola namierená proti zasahovaniu USA a po Druhej svetovej vojne jej princípy potvrdila aj Charta OSN v čl. 2 ods 1, ktorý výslovne stanovuje „zvrchovanú rovnosť štátov“.

 

Médiá a ministerstvo zahraničných vecí?

Z hľadiska Slovenska je spravodajstvo západného mainstreamu o Venezuele veľmi zaujímavé, pretože trochu pripomína informácie o Slovensku z jari 2018. Aj vtedy opisovali mainstreamové médiá Západu situáciu na Slovensku nevyvážene: skorumpovaná vláda vraj nechala zavraždiť novinára, väčšina obyvateľstva sa postavila na odpor proti autoritatívnemu premiérovi a demokratickí aktivisti spôsobili pád vlády. Samozrejme, išlo o nepresný opis udalostí, avšak väčšina médií takýto obraz naozaj vytvárala. Západný mainstream tiež tendenčne zamlčoval fakt, že hoci na uliciach slovenských miest protestovalo množstvo ľudí, zďaleka nepredstavovali majoritu a veľká časť spoločnosti ich aktivity tvrdo odmietala. Niečo podobné sa deje aj pri popise udalostí vo Venezuele.

Pochopiteľne, o Venezuele sa v euro-americkom mainstreame informuje ešte oveľa jednostrannejšie než o SR, pretože Washingtonu prezident N. Maduro prekáža viac než slovenská vláda, ktorá je voči USA loajálna. Riziko však spočíva v čomsi inom: podobný trend polarizácie spoločnosti dnes vidíme v mnohých štátoch sveta, v Brazílii, v USA, ako aj v štátoch EÚ. S pomocou platených aktivistov – organizátorov a médií tam nie je až tak ťažké vyvolať vážnu krízu. A takýmto zahraničným zasahovaním sa dá vytvoriť podobná situácia ako vo Venezuele.

Na záver možno len skonštatovať, že konanie veľmocí vo Venezuele by mali odsúdiť tak slovenské médiá, ako aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí, pretože toto konanie je v príkrom rozpore s medzinárodným právom. Mimochodom, keďže sa práve MZV tak intenzívne dovoláva svojho nového návrhu bezpečnostnej stratégie, malo by sa riadiť aj jeho ustanoveniami. V čl. 48 sa píše: „SR sa bude zasadzovať za potvrdenie a udržanie platnosti základných princípov a noriem medzinárodného práva, na ktorom je založený systém medzinárodných vzťahov. Zároveň bude jasne odmietať jeho porušovanie a prispievať k opatreniam na potrestanie porušiteľov.“

Prevzaté z blog.pravda.sk

Braňo Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Transparency International Slovensko: Hnutie Sme rodina profitovalo pred parlamentnými voľbami z viac ako 30 hodín nelegálnej reklamy

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Hnutie Sme rodina profitovalo tri týždne pred tohtoročnými parlamentnými voľbami z viac ako tridsiatich hodín nelegálnej reklamy v lokálnych televíziách. Uvádza to mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že o tom minulý týždeň rozhodla Rada…

Trump oznámil, že opustí Biely dom, ak volitelia potvrdia Bidena ako prezidenta

0 icon

Washington 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov zvolí za prezidenta USA jeho protivníka z Demokratickej strany Joea Bidena. Informovala o tom agentúra Reuters Trump to uviedol po tom, ako v Bielom dome prijal príslušníkov americkej armády…

Bolo to strašne náročné. Jedno zaváhanie a bola by som v hotelovej posteli, vraví Vlhová

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Desať jázd v paralelnom obrovskom slalome absolvovala vo štvrtok Petra Vlhová v rakúskom Lechu. A väčšinu v rýchlom slede za sebou. Nečudo, že na konci sa jej z očí zračila poriadna únava. Pri zvukoch slovenskej hymny si hlavu opierala o lyže. Všetko to…

Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal aj na sériu divácky otázok. Jeho odpovede boli viac ako zaujímavé Jednou z otázok, ktorá bola premiérovi položená bola, či ak dorazí na Slovensko očkovacia…

Mimovládky z oblasti vzdelávania žiadajú premiéra a ministra školstva, aby sa deti vrátili do škôl

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimovládne organizácie z oblasti vzdelávania a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) žiadajú premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby znovu zaviedli prezenčnú formu vzdelávania Ako informoval mediálny tím SNSĽP, týka sa to druhého stupňa základných škôl a…

Alžírčan cestuje do Nemecka už druhý rok, policajti ho zadržali na hraniciach a poslali do Sečoviec

0 icon

Stakčín 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Policajti oddelenia hraničnej kontroly sídliaci v obci Topoľa v okrese Snina kontrolovali v pondelok (23. 11.) v obci Stakčín štátneho príslušníka Albánska bez cestovného dokladu Ako zistili, cieľom jeho cesty je Spolková republika Nemecka, z Alžírska vycestoval pred dvoma rokmi. Informovala o…

Na Slovensku vo štvrtok stúpol počet pozitívnych o 1849, pribudlo 22 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 16,9%

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Roman Hanc)   Na Slovensku vo štvrtok (26. 11.) pribudlo 1849 pozitívne testovaných na nový koronavírus, vykonalo sa 10.928 testov. Pribudlo 22 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2907 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk Za uplynulý deň v krajine…

Regulačný úrad posúdi oxfordskú vakcínu, v prípade priaznivých záverov by ju mohli nasadiť v decembri

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant, Pixabay)   Britská vláda požiadala tamojší Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA) o posúdenie vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, čím sa Spojené kráľovstvo posunulo o krok bližšie k možnému nasadeniu očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Informuje o…

Ľudovít Goga: Sme proti migrácii, ale naše stanovisko k maďarskému a poľskému vetu vzíde z rokovania s koaličnými partnermi

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)   Je to ťažké rozhodovanie: EÚ by nemala členským štátom blokovať peniaze pre otázky právneho štátu, lenže európske peniaze veľmi potrebujeme, hovorí nevlastný brat Borisa Kollára, poslanec Národnej rady Ľudovít Goga (Sme rodina). Ako sa Sme rodina rozhodne, keď príde na lámanie chleba? Hlavné…

Blaha: „Výpoveď Moniky Jankovskej je preplesk pre slovenských novinárov“. Má sa v nej spomínať aj nátlak vyvíjaný „siskármi a niekým z americkej ambasády“ v kauze zmenky

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Tohtotýždňové priznanie bývalej sudkyne a nominantky Smeru-SD Moniky Jankovskej najmä vo veci korupcie v súdnictve sprevádzal zaujímavý a netradičný jav. Takmer všetky slovenské médiá mali k dispozícii časť zápisnice o jej výsluchu expresne rýchlo a vo veci, v ktorej zatiaľ prebieha neverejné prípravné…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

Ivan Holek

Slováci ako pokusné myši! Výzva k občianskej neposlušnosti!

0icon

Je čas vážne uvažovať o občianskej neposlušnosti, pretože Slovensko sa stáva obeťou človeka, ktorého správanie sa začína vymykať spod kontroly. Tento človek uveril sám sebe, že chce národu dobre a považuje sa za jeho záchrancu. Tento človek nadobudol presvedčenie, že jedine on vie ako najlepšie zvládnuť epidémiu, a preto má…

Marek Danko

Či zvíťazil ukrajinský Majdan?

0icon

Takzvaná revolúcia dôstojnosti nevyriešila žiaden z problémov na Ukrajine. Naopak, stala sa zdrojom novej politickej krízy, ktorá vyústila do ľudských, ekonomických a územných strát. V čase získania nezávislosti mala Ukrajina už väčšinu formálnych atribútov a inštitúcií štátnosti. Avšak nešla tým, že by ich naplnila novým obsahom a optimalizovala ich funkčnosť, ale tým najjednoduchším spôsobom –…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

0 icon

Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

0 icon

Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

0 icon

Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

0 icon

Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

Vo svete IT

Ktorí výrobcovia smartfónov dokázali vygenerovať najväčší príjem za uplynulý kvartál? Toto sú najnovšie čísla!

0 icon

Tento rok je nielen pre bežných ľudí, ale aj pre podnikateľov náročnejším ako pominulé roky. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia. Na druhej strane treba povedať, že mnoho spoločností sa chytilo šance a podarilo sa im aj napriek sťaženým podmienkam dosiahnuť obdivuhodných výsledkov. Dobrým príkladom je výrobca smartfónov, spoločnosť Xiaomi, ktorý…

Mozgový implantát umožnil dvom paralyzovaným ľuďom ovládať počítač pomocou myšlienok

0 icon

Podľa aktuálnych štatistík v populácii žije približne 1,9% ľudí trpiacich nejakou formou paralýzy. Ide tak o veľkú časť populácie, ktorá sa ráta v miliónoch. Vo všeobecnosti ide  o stav, ktorý v nejakej miere obmedzuje bežný život ľuďom v závislosti od objemu postihnutia. V novej štúdii publikovanej v magazíne NeuroInterventional Surgery…

Zem a Venuše majú toho spoločného viac, ako sme si doposiaľ mysleli

0 icon

Tím výskumníkov, vedený Paolom Sossim, nedávno ukončil výskum, ktorý sa zameriaval na možný vznik života na Zemi. Jedným z bodov výskumu bol aj pohľad na atmosféru Zeme, ktorá existovala pred 4.5-miliardami rokov. Vedci tvrdia, že v tom období by našu planétu spoznal len málokto, píše portál Slashgear. Tá sa od…

Skladací dron MJX Bugs 7, ktorý konkuruje aj overeným modelom od DJI, aktuálne kúpiš za skvelú cenu

0 icon

Spoločnosť MJX je už roky vo svete dronov známa najmä svojimi dostupnými, no za to stále naozaj kvalitnými dronmi, ktoré spájajú najlepšie technológie pre začiatočníkov a pokročilých letcov s naozaj nízkou finálnou cenovkou. Na trh sa len nedávno objavil ďalší zaujímavý dron, ktorý by určite nemal ujsť oku žiadneho nadšenca…

Muž, ktorému chýba veľká časť mozgu, spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že sme o vedomí vedeli

0 icon

V roku 2007 sa odohral naozaj zvláštny prípad. Do nemocnice vošiel Francúz, ktorý sa sťažoval na bolesť nohy. Už v minulosti sa lekárom hlásil s podobnými problémami a tí prišli na to, že za jeho problémy môže vyplnenie mozgových komôr mozgomiešnym mokom. Píše portál iflscience.com. Lekári sa teda rozhodli pozrieť…

Armádny Magazín

Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labour

Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

0 icon

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videl

Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

0 icon

Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

0 icon

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

0 icon

Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA