Arnolf a Agnesa o Molièrovej Škole žien

Košice 11. januára 2019 (HSP/Foto:Ján Štovka)

 

Titulné postavy žiarlivca Arnolfa a jeho vyvolenej mladej Agnesy v klasickej komédii Jeana B. Molièra Škola žien, ktorá bude mať na Malej scéne Štátneho divadla Košice premiéru v piatok 18. januára 2019, hrajú Ivan Krúpa a Alensa Ďuránová. Hovorili sme s nimi nielen o tom, ako sa hrá vo veršoch, ale aj o tom, v čom je Molièrov text starý vyše 350 rokov aktuálny aj v dnešnej dobe

Alena Ďuránová ako Agnesa a Ivan Krúpa ako Arnolf v Molièrovej Škole žien v Štátnom divadle Košice

 

Ivan Krúpa: Arnolfovia sa nám tu množia geometrickým radom

Ivan Krúpa ako Arnolf v Molièrovej Škole žien v Štátnom divadle Košice

Moliére, považovaný za majstra komédie, napísal svoje hry vo veršoch. Je to určite aj výzvou pre hercov. Bola príprava na postavu Arnolfa náročnejšia a iná?

Hranie vo veršoch je zaujímavé tým, že význam každej repliky je treba veľmi pozorne hľadať v tom konkrétnom zoskupení slov. Ale musím povedať, že ja verš ako taký milujem. Veľmi rád hrám vo verši a tých príležitostí zahrať si vo verši je v týchto časoch plných realizmu a podobných záležitostí veľmi málo. Vždy je to pre herca veľká výzva podať ten verš tak, aby neotravoval diváka, aby z neho vyšiel ten význam, ktoré z neho vyjsť má. Ale keď sa to podarí, je to niečo úžasné a nádherné.

 

Postava Arnolfa je patrí medzi najväčšie klasické divadelné postavy a je aj darčekom k Vášmu životnému jubileu….

… Jožko Stražan hovorí to je tak, ako keby baníkovi povedali: Máš sviatok, môžeš sfárať päťkrát navyše.

 

Na aké miesto v obľúbenosti spomedzi desiatok postáv, ktoré ste v divadle stvárnili, sa Arnolf zaradil?

Nedá sa to presne povedať. Ja nedelím postavy na obľúbené a neobľúbené. Ku každej postave soi človek musí nájsť vzťah. Je to nádherná postava, je to obrovská výzva. Na tejto postave je veľmi zaujímavé to, že Moliére sa z obrovského nadhľadu dokázal pozrieť na svoj vlastný život. Arnolf má v sebe mnohé autobiografické črty svojho autora, keďže on sa takisto snažil o lásku omnoho mladšej ženy. Jeho sebareflexia bola natoľko úžasná  a natoľko vyvinutá, že bol schopný si sám zo seba urobiť takúto obrovskú srandu.

Ivan Krúpa ako Arnolf a Adriana Ballová ako Katalin v Molièrovej Škole žien v Štátnom divadle Košice

Čím je žiarlivec Arnolf blízky a čím naopak vzdialený Ivanovi Krúpovi?

Arnolf mi nie je blízky takmer ničím. Je to egocentrický a narcistický chlap, taký naničhodník, ktorý si myslí, že dokáže spútať aj city ženy. To sa nepodarí nikomu na svete. Ani peniazmi, ani rozumom, ani mocou, jednoducho ničím. Žena je samostatná jednotka, s ktorou si chlap neporadí, keď to ona nebude chcieť.

 

Moliérov text vznikol pred vyše 350 rokmi. Čím môže osloviť súčasného diváka? Nájdeme aj dnes medzi nami Arnolfov či iné postavy a postavičky z Moliérovej Školy žien?

Ja mám pocit, že Arnolfovia sa nám tu množia geometrickým radom. A najsmutnejšie na tom je to, že oni si to neuvedomujú. V tom sú v obrovskej nevýhode oproti Moliérovi. A o to komickejšie potom pôsobia.

 

Aké bolo skúšobné obdobie. Atmosféra skúšok totiž často predurčuje konečný výsledok?

Bolo to jedno z najlepších skúšobných období, aké som v divadle zažil. Robilo sa vo vynikajúcej atmosfére a nezostáva nám nič iné len dúfať, že sa to odrazilo aj na výsledku. Každý, počnúc režisérkou, dramaturgom či scénickým výtvarníkom prinášal obrovské množstvo pozitívnej energie a bol by som veľmi šťastný, keby sa táto energia preniesla aj do hľadiska.

 

Alena Ďuránová: Milujem džentlmenov a distingvované ženy

Alena Ďuránová ako Agnesa a Ivan Krúpa ako Arnolf v Molièrovej Škole žien v Štátnom divadle Košice

Moliére, považovaný za majstra komédie, napísal svoje hry vo veršoch. Je to určite aj výzvou pre hercov. Bola príprava na postavu Agnesy náročnejšia a iná?

V mojom prípade je to o tom, že sa chvalabohu rýchlo učím texty, nemám s tým nejaký problém. Prvý zádrheľ som zažila pri  Mojich babách, kde boli niekoľkostranové monológy.  Teraz prišiel moliérovský verš. Určite netvrdím, že som sa nad tým netrápila a že som náš osemstranový dialóg s Ivanom Krúpom netočila každý deň aj pri „plotni“ ako sa vraví, aby som to nejako zvládla. Ale musím pochváliť režisérku Aďku Totikovú aj dramaturga Miška Baláža, ktorý ten text tak nádherne vyškrtali a vyčistili, že je absolútne jasný a jednoduchý, a tým pádom sa aj verš učili relatívne ľahko.

 

Je vám postava Agnesy niečím blízka a čím naopak vzdialená?

Myslím si, že nie som až tak jednoduchá ako ona. Nebola som zatvorená v kláštore, vychovávaná mníškami, ani si ma neukradol žiaden starší muž, nezavrel ma do „pivnice“, aby som nevidela vonkajší okolitý svet a vyrastala podľa jeho pravidiel a plánov. Určite som nikdy na tom nebola tak, aby som vedela len piecť, šiť a pliesť. V tomto smere mi je veľmi vzdialená, lebo som nikdy nebola v takomto mužskom väzení. Ale blízka mi je jednoducho tým, že je normálnym dievčaťom, ktoré túži po láske a slobode. Predstavenie sa síce volá Škola žien, ale možno by mu mohol slušať aj názov, v ktorom by sa odzrkadlilo to, že nad prírodou, pudmi a láskou nikto nezvíťazí.

Henrieta Kecerová ako Margita a Stanislav Pitoňák ako Milan v Molièrovej Škole žien v Štátnom divadle Košice

Moliérov text vznikol pred vyše 350 rokmi. Čím môže osloviť súčasného diváka? Nájdeme aj dnes medzi nami Arnolfov, Agnesy či iné postavy a postavičky z Moliérovej Školy žien?

Možno nenájdeme rovnaké postavičky v živote, ale určite je nám ten text blízky tým, že aj dnes tu máme vzťahy, v ktorých je muž starší a žena mladšia. A povedzme si úprimne: Všetci by sme chceli, aby náš partner, bez ohľadu na vek a výchovu, fungoval podľa našich pravidiel a podľa toho, ako by sme chceli my. A keďže to chceme aj my ženy, aj vy muži, tak potom prichádzajú stresy, lebo sa nejako nevieme stretnúť a robíme si zlobu v tom, že sa predháňame v tom, kto koho prerobí na svoj obraz respektíve v tom, či majú ženy poslúchať mužov, alebo muži ženy.

Zľava Ivan Krúpa ako Arnolf, Henrieta Kecerová ako Margita a Stanislav Pitoňák ako Milan v Molièrovej Škole žien v Štátnom divadle Košice

Klasika sa vrátila po viac ako pätnástich rokoch. Bolo v niečom nové či iné skúšobné obdobie. Atmosféra skúšok totiž často predurčuje konečný výsledok…

Pravdou je určite to, že som sa s klasickým textom stretla po dlhšej dobe. Ale myslím, že za všetkých kolegov môžem povedať, že sme sa od prvej čítačky nasmiali neuveriteľným spôsobom pri čítaní, hľadaní charakterov, budovaní situácií. Robili sme si z toho neuveriteľnú srandu a bolo to veľmi vtipné. Za seba môžem povedať, že som veľmi rada, že sa vrátila klasika nielen, čo sa týka textu, ale aj scény či kostýmov. Mne sa to páči aj v tom, že v čase, keď Moliére hru napísal, si ľudia dovolili veľmi málo v oblasti fyzického prejavu, ale znamenalo to veľmi veľa. Dnes je bozkávanie ruky či vejárikovanie považované za trápnosť, ale mne sa tieto prejavy, ktoré sa dnes už veľmi nenosia páčia. Ja milujem mužov, ktorí dokážu byť gentlemanmi a ženy, ktoré sú v svojich prejavoch distingvované.

Zľava Róbert Šudík ako Oront, Adriana Ballová ako Katalin, Milan Antol ako Enrique, Henrieta Kecerová ako Margita, Stanislav Pitoňák ako Milan, Alena Ďuránová ako Agnesa a Ivan Krúpa ako Arnolf v Molièrovej Škole žien v Štátnom divadle Košice

Škola žien. Vyškolili ste napokon tých mužov?

Povedala by som to tak, že muži majú naozaj čo robiť, aby nejakým spôsobom vyhrali respektíve sa aspoň dotiahli na ženy. Tak ako to väčšinou býva.

Redakciu informoval Svjatoslav Dohovič zo Štátneho divadla Košice.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

EK navrhuje viac cestovných obmedzení proti šíreniu nových variantov vírusu

0 icon

Brusel 25. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys, Pool)   Európska komisia (EK) v pondelok navrhla, aby členské štáty Európskej únie (EÚ) zaviedli viac cestovných obmedzení v boji proti šíreniu nových variantov koronavírusu, no zabezpečili hladký pohyb tovaru a pracovníkov naprieč hranicami EK vyzvala krajiny, aby posilnili testovanie a karanténne opatrenia pre…

Korčok: Práva Navaľného musia byť rešpektované, vrátane práva na spravodlivý súdny proces

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Práva Alexeja Navaľného musia byť rešpektované, vrátane práva na spravodlivý a súdny proces, k čomu sa Ruská federácia zaviazala pristúpením k medzinárodným dohodám. Zdôraznil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý sa v pondelok 25. januára zúčastnil…

Na východe SR naďalej komplikuje dopravu sneh

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová)   Husté sneženie naďalej komplikuje situáciu na cestách vo východnej polovici Slovenska. Slovenská správa ciest (SSC) na svojom portáli zjazdnost.sk uvádza, že pre silné sneženie je obmedzená dohľadnosť na 100 metrov v lokalitách Široké, Fričovce, Záborské, Korytné a Dargov Stellacentrum informuje, že v okresoch…

Naď: Očkovanie v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku je k dispozícii aj verejnosti

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Očkovanie proti vírusu COVID-19 je od pondelka 25. januára verejnosti dostupné aj v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, kde plánujú zaočkovať 300 záujemcov denne. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) Očkovanie je dostupné v čase…

Brannobezpečnostný výbor odporučil na post šéfa polície Petra Kovaříka, Hamran nezískal dostatok hlasov. Mikulec do týždňa rozhodne: „Chcel by som to ešte prehodnotiť“

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Výbor Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť odporučil do funkcie prezidenta Policajného zboru (PZ) Petra Kovaříka. Členovia výboru to odhlasovali po pondelkovom vypočúvaní kandidátov. Okrem Kovaříka sa o funkciu uchádzal Štefan Hamran. Šéfa polície má vymenovať minister vnútra Roman Mikulec…

Podľa legendárneho útočníka Borisa Majorova je Slovensko najlepšou alternatívou pre IIHF pri spoluorganizácii MS 2021 s Rigou

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Podľa legendy sovietskeho hokeja 82-ročného dvojnásobného olympijského šampióna a štvornásobného majstra sveta Borisa Majorova je Slovensko najvhodnejšou alternatívou pre Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF) ako spoluorganizátor MS 2021 po boku Lotyšska Pôvodne sa s lotyšskou Rigou mal na tohtoročnom svetovom šampionáte podieľať aj bieloruský…

Slovenská lyžiarska asociácia stále považuje odobratie štatútu národného športového zväzu ako neoprávnené

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predstavitelia Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) označili minulotýždňové stretnutie so zástupcami Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vrátane štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára ako neúspešné a uvádzajú, že sa údajne nemá kto postarať o juniorských reprezentantov SR "Nemá ich kto financovať. Juniorskí…

Vakcína firmy Moderna je účinná aj proti britskému a juhoafrickému variantu vírusu

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Charlie Riedel)   Americká biotechnologická spoločnosť Moderna, ktorá je výrobcom vakcín na báze mediátorovej ribonukleovej kyseliny (mRNA), v pondelok oznámila, že podľa výsledkov štúdií jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 prejavuje účinnosť aj proti novým variantom nového koronavírusu SARS-CoV-2 Firma konštatovala, že očkovanie vakcínou spoločnosti Moderna proti…

Čínsky prezident na virtuálnom „Davose“ varoval pred obnovením studenej vojny

0 icon

Peking 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ju Peng/Xinhua via AP)   Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok varoval svetových lídrov pred vypuknutím "novej studenej vojny" a žiadal spoločný postup medzinárodného spoločenstva proti pandémii koronavírusu a klimatickým zmenám. Jeho apel zaznel na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF), ktoré sa ináč každoročne koná vo…

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell navštívi Rusko

0 icon

Brusel 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-John Thys/Pool Photo via AP)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell navštívi začiatkom budúceho mesiaca Moskvu, aby tak vyvinul tlak na Kremeľ po zatknutí Alexeja Navaľného, uviedla v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov EÚ "Borrell odcestuje do Moskvy začiatkom februára, aby priniesol…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Mnohé Matovičove činy, ktoré napáchal sú mafiánskymi kriminálnymi praktikami toho najhrubšieho zrna. VÝZVA Pavlíne Matovičovej, aby ako manželka predsedu vlády SR bezodkladne a hodnoverne preukázala pôvod svojho obrovského majetku!

0icon

Na poste predesedu vlády SR momentálne sedí nebezpečný kriminalnik, mafián a podvodník Matovič, ktorý sa neštíti používať najhoršie mafiánske a kriminálne praktiky! Sú na to nezvratné dôkazy! DÔKAZ ČÍSLO 1.: Keď niekto zneužíva zamestnanca ako bieleho koňa tak ako Matovič zneužíval svojho bývalého zamestnanca Vandáka, je alebo nie je to…

Marek Brna

Pellegrini, nástup!

0icon

Toť nedávno som stratil všetky ilúzie o tejto vláde. Áno, treba dať vždy každému šancu... Ale... Čo je veľa, to je veľa. Nech teda nastúpi ten Pellegrini s tým jeho padni komu padni. Nech sa spojí pre mňa za mňa aj so stranou Za ľudí. Táto spoločnosť nutne potrebuje nové…

Jana Tutková

Vakcíny proti COVID-19 ako vrchol korupcie – štát a výrobcovia v jednej posteli

0icon

Treba dôverovať, že „nekorumpovateľní“ úradníci schvália len nezávadnú vakcínu a len bezpečný liek? Konflikt záujmov bol evidentný pri schvaľovaní neefektívneho predraženého lieku Remdisivir, pre ktorý zomreli desiatky tisíc na chybne liečený Covid. Viacerí, ktorí ho narýchlo v marci 2020 schvaľovali v americkom Národnom inštitúte zdravia (NIH), dostávali peniaze od je

Boris Mesár

1. WHO chystá ďalší obrovský podvod 2. Je pripravený nový ,,nach Osten "

0icon

1. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nenápadne v októbri 2020 zmenila pôvodnú a všeobecne uznávanú definíciu tzv. Stádovej imunity (herd IMMUNITY). Medzi lekárskou a odbornou komunitou je stádová imunita definovaná ako priama ochrana pred infekciou, ktorú možno získať buď očkovaním, alebo tým, že infekciu prekoná dostatočné vysoké percento populácie. Podľa WHO…

Gustáv Murín

Pandémia? Konečne nás majú!

0icon

Motto na úvod: Čelíme tretiemu globalizačnému pokusu. Prvým sa pod zámienkou globalizácie mala presadiť amerikanizácia sveta. To vyvolalo tak masívne protesty, že svetovládci hľadali inú páku. A našli duševne nestabilnú Grétku a začali masívnu celosvetovú (ale hlavne na Západe masírovanú) mediálnu kampaň o „globálnom oteplení“. Skonštruovali pritom dedičný hriech celého ľudstva, ktoré…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Bežné veci, ako si ich ešte nevidel!

0 icon

Aj známe veci, s ktorými sa stretávame každý deň, sa môžu prejaviť a odhaliť neobvyklú stránku. Potom sa z bežných predmetov stane niečo úplne iné - na pohľad sú dvakrát tak zaujímavé. Nie každý sa môže pochváliť toho, že videl jeden milión dolárov v hotovosti alebo má bankovky všetkých mien z celého sveta na…

Viera vo vesmírne telesá a kolíska astrológie

0 icon

V 3. tisícročí pred našim letopočtom chaldejskí astrológovia pozorovali planéty a skúmali ich vplyv na ľudské konanie. V 7. storočí pred našim letopočtom počas vlády Nabukadnesara II. sa astrológia a veštenie výrazne zdokonalili. V tejto dobe bola spísaná aj Biblia. Prinášame - z nášho pohľadu - ďalší zaujímavý článok, o veciach, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli. Mezopotámia, podľa…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Ako sa správne pripraviť na príchod bábätka? – 1. časť

0 icon

Čakanie na príchod bábätka je pre každý pár niečím výnimočný. Okrem šťastného očakávania, ktoré pociťujeme pred príchodom nového člena rodiny, je to tiež obdobie, v ktorom je potrebné urobiť mnoho pre to, aby sme boli dobre pripravení na nové obdobie, ktoré nás čaká.  Pár, ktorý čaká na svoje prvé bábätko, musí…

Lego predstavilo špeciálne kocky pre milovníkov záhrady a kvetov

0 icon

Spoločnosť Lego predstavila novú kolekciu, ktorá zaujme predovšetkým milovníkov kvetov a záhrady, ako aj tých, ktorí chcú mať doma vždy „čerstvé“ kvety. Kocky lega nikdy nevyschnú a neumrú. Nová sada pre všetkých dospelých milovníkov kociek lega sa volá Lego Botanical Collection. Obsahuje súčiastky na zostavenie kytice kvetov a stromu bonsai. V krabici…

Vo svete IT

Tieto populárne zariadenia od Xiaomi a Redmi, od 24. apríla nebudú už dostávať pravidelné aktualizácie

0 icon

Mnohí z nás nový týždeň začínajú s elánom a dobrou náladou, bohužiaľ, pre vybraných majiteľov populárnych zariadení z kuchyne Xiaomi, resp. Redmi, máme zlé správy. Koniec softwarovej podpory je predo dvermi Portál xiaomiadictos.com upozorňuje na to, že niekoľko populárnych smartfónov, a to nielen v našom regióne, ale celosvetovo, stratia softwarovú…

Huawei údajne zvažuje odpredaj ďalšej časti podnikania spojenej so smartfónmi

0 icon

Bývalý americký prezident, Donald Trump, v posledných dňoch svojho pôsobenia v úrade, urobil Huweiu vrásky na čele. Už to vyzeralo tak, že Huawei sa dostane k tak potrebným súčiastkam, hoci nie ku všetkým čo by spoločnosť chcela, ktoré by im umožnili ako také prežitie. Nakoniec sa však tak nestalo a…

Google zvažuje, že po nátlaku miestnych úradov, opustí austrálsky trh. Prečo nad týmto krokom uvažuje?

0 icon

Niekoľko dní dozadu obehla svet správa, že vo Francúzsku sa musí spoločnosť Google dohodnúť s vydavateľmi, aby im platili za to, že využívajú ich obsah naprieč rôznymi platformami. Ide o takzvané licenčné poplatky za obsah dostupný napríklad pomocou služieb, ako je News Showcase . K podobnému kroku sa schyľuje aj…

Prečo vám niekedy ponúkaná aktualizácia v Xiaomi smartfóne neskôr zmizne? Tu je dôvod!

0 icon

Aktualizácia softwaru a obzvlášť v prípade Xiaomi, ktorá vo väčšine prípadoch vypúšťa okrem bezpečnostných záplat častokrát aj nové funkcie, vedia potešiť. Ich distribúcia sa môže však zdať pomalou. Dôvodom je, že po uvoľnení aktualizácie, niekto hlási jej dostupnosť, a niekto zas hovorí o tom, že ju ešte nemá k dispozícii. Nehovoríme teraz…

Cestovanie mimo Slnečnej sústavy: Môže to byť jedného dňa realitou?

0 icon

Ľudstvu sa podarilo pristáť na Mesiaci, dostať sondy na Mars, alebo ku vzdialeným asteroidom, ale aj dostať sondu na jeden z mesiacov Saturnu, Titan. Kedy ale budú môcť ľudia cestovať na vzdialené planéty tak, ako to môžeme vidieť v sci-fi filmoch? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Vsauce. Cestovanie medzi hviezdami by…

Armádny Magazín

Neznáma bitka námorníkov ZSSR so „zelenými baretmi“, ktorá zmenila beh dejín

0 icon

Rusko, 25. január 2021 (AM) - V histórii sovietskej armády bolo veľa slávnych udalostí. Bohužiaľ, obrovské množstvo príbehov zostáva nevypovedaných. A toto je jeden z nich. Pripomenul ho ruský politik Franz Klincevič, ktorý šéfuje Ruskému zväzu veteránov z Afganistanu. Sám slúžil v armáde a odišiel do dôchodku s hodnosťou plukovníka.   Počas rozhovoru

Erdoganova pýcha: Turecko uviedlo vedúcu fregatu triedy I „Istanbul“. Video

0 icon

Turecko, 25. január 2020 (AM) - Istanbulská lodenica dnes spustila na vodu vedúcu loď fregát triedy I, budúcu TCG Istanbul (F-515). Na slávnosti sa zúčastnili VIP hostia vrátane prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana, ministra obrany Hulusi Akara, náčelníka tureckých ozbrojených síl a náčelníka tureckého námorníctva. Slávnostné zahájenie sa

Čo dokáže jediný medzikontinentálny Sarmat?

0 icon

Čína, 25. január 2021 (AM) - Čínsky portál Sina.com uvádza, že jedna raketa RS-28 Sarmat stačí na vymazanie územia o veľkosti Francúzska a desať týchto medzikontinentálnych balistických rakiet (MBR) vraj kompletne zlikviduje všetkých Američanov.   Autor týchto slov, neskrývajúc svoje nadšenie, hovorí čitateľom o „neuveriteľnej sile,“ ktorá n

IRAK : Ďalší americký konvoj nedorazil

0 icon

Irak, 25. január 2021 (AM) - 22 januára bol zničený ďalší logistický konvoj, ktorý bol zničený v regióne Abou Ghraib, západne od Bagdadu. Išlo v poradí už o 5 konvoj, ktorý nedorazil do cieľa. Iracké zdroje tiež potvrdili ďalšie napadnuté americké konvoje v Iraku. USA sa už na pieskovisku nebudú cítiť…

Svetlo sveta

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali