KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Analýza predvolebnej debaty Denníka N: Ideologické návrhy neomarxistického liberalizmu, časť 2.

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:Screenshot:Video Facebook)

 

V predvolednej debate boli podpredsedníčka Progresívneho Slovenska, liberálna a antropologická extrémistka Irena Bihariová, predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská a morálne indiferentný Juraj Šeliga, zo strany Za ľudí. Debata sa nevyhla sporným hodnotovým témam, v ktorých ako obyčajne, opäť nikto nesklamal, lebo účastníci debaty boli čitateľní ako Kiskove daňové a pozemkové kauzy alebo Hlinovo desatoro. Je ale otázkou, či potencionálni voliči týchto politikov (ich politických strán) pochopili, čo im títo herci, hrajúci sa na kresťanov, liberálov či stredových, vlastne ponúkli?

Na snímke z videa Irena Bihariová a Anna Záborská

Záborská opäť vo svojej prezentácii nesklamala, keď v odpovedi začala tvrdením, že konzervatívci aj liberáli sú v prvom rade demokrati, čím jasne svojim naivným kresťanským voličom vyslala zásadný signál, že prvou prioritou bude vraj demokracia, a až potom (keď náhodou bude čas) kresťanské princípy, zásady a morálne postoje z nich vyplývajúce. Čiže presne tak, ako posledných 30 rokov tzv. kresťanskodemokratickej politiky.

Nič principiálne nenavrhnúť, neklásť si podmienky pri povolebných rokovaniach, nič nežiadať z toho, čo katastrofálne ničí slovenský národ a  túto spoločnosť či štát, a potom sa diplomaticky vyhovoriť na nedostatočnú podporu pre kresťanské riešenia. Je otázkou. kedy toto potencionálni voliči KÚ pochopia, ale pravdepodobne až po voľbách a aj to len niektorí. Záborská totiž jasne povedala, že najprv sú demokrati, obe skupiny nie sú extrémisti, ale že sa vedia dohodnúť.

A presne o to ide tzv. kresťanským politikom už 30 rokov: dohodnúť sa na všetkom a o všetkom. Nevadí, že počas trvania týchto špinavých demokratických dohôd bolo na Slovensku zavraždených desiatky tisíc nenarodených detí, nevadí ani to, že slovenské rodiny trpia pod ťarchou sociálnoekonomických dôsledkov týchto dohôd, výsledkom ktorých bolo rozkradnutie strategických monopolov a zdevastovanie národného hospodárstva a jeho odovzdanie do rúk cudzincov, pre ktorých sú slovenskí občania len lacnou pracovnou silou, ktorú treba doslova vyžmýkať a potom na starobu odhodiť. Nevadí, že počas trvania týchto demokratických dohôd slovenské rodiny boli a sú rozdelené z dôvodu cestovania rodičov za prácou stovky až tisíce kilometrov (ideológia pracovnej mobility) len preto, aby prežili.

Záborská pokračovala tvrdením, že konzervatívci aj liberáli chcú, aby na Slovensku nastala zmena, čím sa zaradila do politického zástupu populistov sľubujúcich zmenu. Podľa nej je treba dať pozor, aby to nebola tá zodpovedná zmena Pellegriniho, alebo nejaká extrémna zmena Kotlebu, lebo má to byť vraj zmena v boji proti korupcii, v jasnom dodržiavaní platnej legislatívy, čím vlastne implicitne potvrdila, že sa má zachovať súčasný (i legislatívny) stav spoločnosti.

Ona si myslí, že ak by sa od 1.3.2020 dodržiavala legislatíva, potom môžeme porobiť ďalšie zákony, tak spoločnosť by fungovala inak, ale nepovedala aké nové zákony. Je evidentné, že ani  Záborská asi nedokáže rozmýšľať, rozlišovať a odvodzovať logické závery, lebo práve súčasná platná legislatíva umožnila dospieť do dnešného stavu spoločnosti. Práve platná legislatíva v SR umožnila, aby zločin akéhokoľvek druhu získal status legálnosti, a teda, aby už nebol zločinom ale zákonným postupom.

Poslaním kresťanských demokratov v  politike je podľa Záborskej, brániť ľudský život a rodinu či snažiť sa, aby rodičia mali právo na výchovu, ale to, čo predstavili na tlačovke, to nie zmena v krátkom časovom horizonte zmena zákona potratového tým, že by sa na Slovensku zakázali potraty (čiže nikdy), bolo tam 15 bodov, ktoré by sa snažili obmedziť potraty, bude to otázkou dohody a bude to otázkou na rokovania po voľbách.

Takže Záborská (podobne ako to robilo a robí KDH) dopredu vysiela signál, že rezignuje z toho, čo tak okázalo prezentovala na tlačovke, ale súčasne rýchlo uisťuje svojich naivných kresťanských voličov, že to bude predmetom rokovania koaličnej rady. Toto je kresťanstvo a kresťanská politika v podaní Záborskej, lebo je jasné ako takéto rokovania kresťanských demokratov dopadli v minulosti. Asi nevie, že podľa učenia pápežov, na ktorých sa tak rada verejne odvoláva, o ľudskom živote a o manželstve a rodine sa nevyjednáva a že s ľudským životom a rodinou sa neobchoduje. Je tak jasné, že v skutočnosti Záborská vyznáva iné učenie pre oblasť politiky, a to morálny relativizmus a morálny utilitarizmus, kde je možné zdôvodniť rezignáciu z kresťanských zásad v mene tzv. vyššieho dobra.

Vyjadrila dokonca infantilné presvedčenie, že pani Biháriová bude s viacerými bodmi programu KÚ súhlasiť, čím vystavila seba samú do pozície naivného idiota, ktorý sa už teraz vidí v koaličnej rade, a ešte si infantilne myslí, že tam bude klásť liberálnym antropologickým extrémistom a neomarxistom podmienky. Už desaťročia je známe, že neomarxistickí liberáli a antropologickí revolucionári v politike nikdy neustupujú ani o milimeter v podstatných hodnotových otázkach, a vždy nekompromisne zotrvávajú na dosiahnutých pozíciách z minulosti.

Ba dokonca, ak skutoční kresťanskí politici získajú v parlamente väčšinu a zmenia legislatívu, tak okamžite začne liberálne neomarxistické besnenie vo svetových médiách o údajnom ohrození demokracie a ľudských práv. Nasledujú otvorené politické vyhrážky sankciami a často i násilné prejavy netolerancie kresťanského svetonázoru, spojené s volaním po sekulárnom charaktere štátu a jeho legislatívy, ako keby zákaz potratov bol iba náboženskou otázkou a nie prioritne otázkou spravodlivosti a ľudských práv, ktoré prislúchajú každej živej ľudskej bytosti, lebo je členom ľudskej komunity.

Na otázku moderátora, či si budú klásť nejaké podmienky (ako Kollár) pre vstup do koalície odpovedala, že určite nebudú súhlasiť, aby boli tieto otázky vo vládnom programe. Tým sa implicitne a predovšetkým hlúpo priznala ku klamstvu, lebo na tlačovej besede sa tvárila, že KÚ bude bojovať za život, manželstvo a rodinu, a hneď v ten istý deň v debate povie, že kultúrnoetické, otázky bioetiky nebudú v programe, že to je ich podmienka.

Ako chce teda Záborská bojovať za to, čo prezentovala na tlačovke? Odpoveď je zrejmá: nijako. Ťažko povedať, či je toto spôsobené nastupujúcou senilitou či začínajúcim alzheimerom, ale Záborská vyzerá byť zdravotne v poriadku, preto je možné v nasledujúcej otázke vyjadriť pochybnosť: klame svojich potencionálnych kresťanských voličov? Takže toto je politika v podaní bývalej kresťanskej demokratky, kde sa ráno tvrdí jedno a o pár hodín večer sa tvrdí presný opak toho, čo sa povedalo ráno. Ako budú na tento hodnotový cirkus Záborskej reagovať kresťanskí voliči a čo vlastne môžu od KÚ očakávať? Ukazuje sa, že nič, lebo nikto sa podľa Záborskej sa nikto nemusí obávať, že by KÚ dávala nejaké návrhy, z ktorých by vytĺkala politický kapitál (zvláštne pomenovanie ochrany ľudského života, manželstva a rodiny).

Moderátor totiž otvoril otázku možného neskoršieho predloženia návrhu zákona o partnerstvách PS a pýtal sa Záborskej, ako bude reagovať KÚ. Záborská povedala, že tu sa v konkrétnych veciach predbieha, lebo všetko vraj bude záležať od rozloženia síl, a strán ktoré sa nakoniec dohodnú a zostavia vládu. Podľa nej ide najmä o to, aby sa po voľbách dohodli na tom najnižšom spoločnom menovateli, kde sú všetci zajedno a aby sa snažili dodržať tento program. Poukázala na minulé pády vlády a hodnovernosť je vraj závislá ako kto dostojí svojmu slovu, pričom sama ukázala ako je hodnoverná, keď sa vezme do úvahy to čo povedala na tlačovke a potom v debate.

Totiž je dopredu jasná a priehľadná stratégia tých, ktorí chcú napr. partnerstvá presadiť v parlamente, lebo stačí, aby každý poslanec hlasoval napríklad podľa svojho svedomia. Čiže strany vládnej koalície dajú poslancom úplnú slobodu v týchto otázkach, pričom chýbajúce hlasy vládnej koalície doplnia hodnotoví neomarxisti z opozície a antropologická revolúcia dostane zelenú, za predpokladu, že budú tvoriť celkovú väčšinu v parlamente. Tato väčšina neomarxistických antropologických revolucionárov ani nemusí byť matematickou väčšinou z čísla 150. Stačí ak bude momentálnou väčšinou pri konkrétnom hlasovaní, čo sa dá ľahko dosiahnuť zázračnou neprítomnosťou istých poslancov, ktorí vyhlásia, že mali iné povinnosti v čase, keď sa táto antropologická revolúcia bude legalizovať, poprípade sa zdržia alebo nebudú hlasovať. Správny pomer sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Ale budú čistí ako Pontský Pilát a umyjú si svoje farizejské ruky, pričom začnú roniť krokodýlie slzy nad tým, čo svojimi nejednoznačnými a chameleónskymi predvolebnými postojmi sami spôsobili, keď týmto taktizovaním podviedli svojich vlastných voličov s cieľom získať ich hlasy.

Biháriová okamžite prudko a rozhodne reagovala, že ideálny scenár pre ňu osobne bude, ak oni (PS) budú zostavovať vládu, a tak by bolo správne, aby sa pokúsili dostať to (partnerstvá a iné zvrátenosti) do programového vyhlásenia vlády, lebo vraj oni (neomarxistickí liberáli) už viackrát boli postavení pred argument, že treba riešiť korupciu, zdravotníctvo, teraz neotravujte pri odstránení Fica atď.

Spomenula, že liberáli sú už podľa nej naozaj frustrovaní a otrávení, pričom tieto jej lamentácie sú falošným plačom, keďže nikdy neboli súčasťou vládnucej koalície. To je podľa nej  spôsob, ako sa vyrábajú frustrovaní voliči. Má pocit, že liberálne hlasy neboli v politike poctivo reprezentované, a ak sa im podarilo byť pri tom (zostavovanie vlády), tak vraj vždy liberáli boli prví, ktorí boli vyzvaní podľa nej zraziť opätky.

Ona vraj prišla do politiky na to, aby tieto hodnoty (antropologická revolúcia – partnerstvá, ktoré Biháriová subjektívne považuje za hodnoty) presadzovala a urobila všetko preto, aby liberáli nemuseli opäť ustúpiť kvôli nejakým vyšším cieľom. Biháriovej by mal niekto objasniť, že vždy to boli práve kresťanskí politici, ktorí boli tými politikmi, ktorí vždy utilitaristicky ustúpili od presadzovania vlastných cieľov v politike, hoci témy, v ktorých ustúpili boli primárne a podstatne otázkou ľudských práv a spravodlivosti (napr. právo na život) pre každú ľudskú bytosť.  Čiže bolo to vždy presne opačne, ako Biháriová lživo tvrdila v debate, čím sa opäť len dokázalo ako liberálni a neomarxisticky postupujú v politike.

Ideologické posolstvo Biháriovej bolo jasné a zreteľné, keďže navrhla časovú postupnosť počas volebného obdobia, kedy sa môžu legalizovať registrované partnerstvá neskôr počas vládnutia koalície. Je otázkou, či porozumela Záborská tomu, čo odznelo z úst Biháriovej. Šeliga následne upozorňoval na postoj Beblavého, ktorý ideologicky stojí na strane antropologickej revolucionárky Biháriovej, ako aj na výsledok volieb, pričom zdôraznil potrebu dohody, a keď nebude zhoda všetkých partnerov, tak by to podľa neho nemalo byť  programovom vyhlásení vlády.

Podľa neho je možné sa postupne posúvať a nájsť dohodu v týchto témach neskôr. Záborská reagovala na tvrdenia Biháriovej o ustupovaní liberálov, tým, že toto vyplývalo s percentuálneho zastúpenia liberálov v jednotlivých vládnych koalíciách po páde tzv. mečiarizmu. Väčšina strán z koalíciách  s liberálnymi návrhmi jednoducho nesúhlasila. Poukázala i na fakt, že práve konzervatívci museli ustúpiť zo svojich požiadaviek (napr. vláda Radičovej), a že vždy je to o kompromisoch a nie je správne klásť nášľapné míny do programu. Vrátila sa k téme extrémizmu a k faktu, že práve reči liberálov podľa nej posilňujú kotlebovcov, ktorí varujú pred tým, že sa extrémistickí liberáli dostanú do vlády a ľudia sa budú musieť vzdať hodnôt, ktoré doteraz vyznávali. Je potrebné vychádzať z reálnej situácie na Slovensku

 

 

Biháriová začala okamžite takticky a zdanlivo ustupovať a hovoriť o optimistickom scenári, ale hneď sugestívne poukázala, že ona má pocit, že „túto pragmatickú politiku tu robíme už 30 rokov, a teda či máte pocit, že sa krajina zlepšila? Že spoločenský a politický diskurz scitlivel? Že sme sa niekam posunuli? 30 rokov hovoríme o tom, že tie hodnoty sú síce dôležité, ale tie pragmatické veci treba v politike vyriešiť. Mám pocit, že toto garde treba otočiť. Nemôžeme mať dobrú pragmatickú politiku, ak sa zbavíme alebo nejakým spôsobom dáme na vedľajšiu koľaj akcent na tie hodnotové témy.“

Z jej sugestívnych slov je evidentné, že antropologická revolucionárka Biháriová považuje za pozitívny posun len to, čo vyhovuje jej extrémistickému liberalizmu a jej ideologickému konceptu videnia sveta. Podľa nej sa „krajina“ zlepšuje len vtedy, ak sa ideologicky posúvajú antropologické hranice medziľudských vzťahov, čiže ak získa status legálnosti to, čo je v rozpore s ľudskou prirodzenosťou a dôstojnosťou, ako aj s objektívnymi vedeckými faktami biomedicínskych vied.

Je paradoxom slovenskej politiky, že ideologická revolucionárka a antropologická marxistka Biháriová požaduje v politike hodnoty a tzv. hodnotové témy, hoci je evidentné, že nemá ani len základné poznatky z axiológie. Je tragédiou slovenskej politiky, ak axiologicky nevzdelaní ľudia (absolútni analfabeti) hlasno kričia a volajú po hodnotách, pričom sami nevedia, čo termín hodnota znamená. V skutočnosti hlasno kričia preto, aby na seba upútali pozornosť v čase, keď nemajú nič objektívne hodnotné ponúknuť spoločnosti a voličom. Nezachránia to ani Šeligove pokusy diplomaticky obrúsiť hrany svetonázorového a hodnotového konfliktu, ktorý je v danej antropologickej rovine nezmieriteľný.

Biháriovej (ona však plní len ideologickú úlohu užitočného idiota) navrhovaná antropologická revolúcia je cestou do pekla postupnej degenerácie a zániku toho, na čom stojí spoločnosť a civilizácia: vzťah muža a ženy, ktorý je známy odjakživa pod názvom manželstvo. Žiaľ Marxove ideologické a filozofické fantázie majú svojich nasledovníkov aj dnes.

René Balák

 

1. časť si môžete prečítať TU

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Brocková: Aj slovenské riešenia prispievajú k vysporiadaniu sa s globálnymi problémami

Bratislava 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/MZV)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ingrid Brocková sa dnes (4. júna 2020) stretla so zástupcami spoločnosti Rokosan - slovenského výrobcu ekologických hnojív na báze zhodnocovania organického odpadu, ktorá sa úspešne angažuje nielen v Taliansku, Číne, Rusku, či v Španielsku, ale aj…

Polícia: Grécko otvára 15. júna hranice. Po návrate na Slovensko je nutná karanténa

Bratislava 4. júna 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Thanassis Stavrakis)   Pre dovolenkárov sa 15. júna otvoria hranice v Grécku, ale ako upozorňuje Polícia SR na sociálnej sieti, medzinárodné lety začnú lietať 1. júla. Policajti tiež pripomínajú, že po návrate z dovolenky v Grécku je povinná dvojtýždňová karanténa. V Grécku sa koronavírusom k 1.…

Minister Korčok prijal nemeckého veľvyslanca Bleickera

Bratislava 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:Ivan Korcok Twitter)   Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskou republikou a Nemeckom, zhodnotenie Akčného plánu spolupráce medzi oboma krajinami na roky 2019 – 2021, ako aj otázky súvisiace s aktuálnym vývojom v Európskej únii boli témami rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a…

Léonzi: Československo bolo demokratickejšie ako Francúzsko

Brezová pod Bradlom 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Veľvyslanec Francúzska v Slovenskej republike Christophe Léonzi pri príležitosti otvorenia výstavy Trianonská mierová zmluva 1920, Versaillský systém a Slovensko v Brezovej pod Bradlom uviedol, že v čase podpisu mierovej zmluvy malo Československo demokratickejšie zriadenie ako samotné Francúzsko v tej dobe "Modernosť…

Merkelová odsúdila „vraždu“ Afroameričana Georgea Floyda

Berlín 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-John MacDougall)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok odsúdila "vraždu" Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel minulý týždeň počas zásahu polície v americkom meste Minneapolis. Informovala o tom agentúra AFP "Rasizmus je niečo príšerné," povedala Merkelová v rozhovore pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ZDF. Súčasná americká spoločnosť…

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo USA, aby dodržiavali právo ľudí na protest

Moskva 4. júna 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Russia in RSA Twitter)   Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo úrady v Spojených štátoch amerických, aby rešpektovali právo Američanov na pokojný protest. Reagovalo tak na súčasnú situáciu, ktorú rozpútalo zabitie Georgea Floyda Hovorkyňa rezortu Marija Zacharovová uviedla, že Moskva vzala na vedomie použitie slzného plynu na…

Minister Korčok prijal veľvyslankyňu USA Bridget A.Brink

Bratislava 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:Ivan Korcok Twitter)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal vo štvrtok veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink. Partneri zhodnotili vzájomnú úroveň bilaterálnych vzťahov a stretnutie potvrdilo záujem prehlbovať spoluprácu oboch krajín najmä bezpečnostnej a obrannej oblasti Minister využil prijatie americkej…

Padlo definitívne rozhodnutie: Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude, vyhlásil Matovič. Ale možno sa aspoň nepredĺži

Bratislava 4. júna 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skôr ako po 90 dňoch sa núdzový stav rušiť nebude. Po rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), ktorý dodal, že ak bude prevládať priaznivá epidemiologická situácia, núdzový stav sa predlžovať nebude Matovič upozornil, že zrušením núdzového…

V kauze korupcie v Bratislavskom kraji je medzi tromi obvinenými i starosta

Bratislava 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Polícia Slovenskej republiky)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vo štvrtok vzniesol obvinenie voči trom osobám za zločin prijímania úplatku, ktorý sa stal v jednej z obcí Bratislavského kraja. Z prijímania úplatku obvinili policajti starostu obce, ďalšie dve osoby sú obvinené za spoluúčasť na korupčnom zločine "Skutok…

Premiér prehovoril o stretnutí s maďarskou komunitou a ich požiadavkách: Bolo to ako opľutie ruky. Takto sa so mnou a so Slovákmi nikto baviť nebude!

Bratislava 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Krok predstaviteľov SMK s predložením radikálnych požiadaviek maďarskej komunity bolo opľutím podanej ruky. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) to vo štvrtok uviedol v súvislosti s odovzdaním súboru požiadaviek, mieriacich napríklad k vytvoreniu "Maďarského okolia" na Slovensku spravovaného Maďarmi, uznaniu maďarčiny ako…

Generálna prokuratúra reaguje na vyhlásenie podpredsedu NR SR Šeligu v súvislosti s obvinenou Jankovskou: „Máme sa báť vysloviť právne úvahy?“

Bratislava 4. júna 2020 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   K podnetu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky J. Šeligu generálny prokurátor Slovenskej republiky uvádza, že odmieta akékoľvek zasahovanie do trestnej veci, vedenej na Úrade špeciálnej prokuratúry, v tzv. kauze Búrka V predmetnej trestnej veci prvá námestníčka generálneho prokurátora JUDr. Kováčiková žiadny pokyn na…

Ministri spravodlivosti EÚ diskutovali o dopadoch pandémie aj extradícii občanov EÚ do tretích krajín

Bratislava 4. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:Ministerstvo spravodlivosti SR Facebook)   Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Novotný sa dnes zúčastnil videokonferencie ministrov spravodlivosti členských krajín Európskej únie Hlavnými témami neformálneho zasadnutia pod taktovkou končiaceho chorvátskeho predsedníctva boli extradície občanov EÚ do tretích štátov, návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o rozhodnom práve…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Smer sa nám rozpadá

Už keď odstúpil Marek Maďarič, bolo potrebné spozornieť. Potom aj Peter Kažimír. Na vonok nám v posledných rokoch vyrazila špina, kopec špiny. Nedá sa to už ani upratať. Sociálna demokracia, slovenská sociálna demokracia, zdá sa, plná ziskuchtivých indivíduí. Aký to rozpor... Navonok záujem o obyčajných ľudí, chudobu a starých, v…

Ak by som kandidoval na funkciu generálneho prokurátora, lex Lipšic by v parlamente zrušili obratom

Keď som pred parlamentnými voľbami ako sudca Najvyššieho súdu ohlásil, že budem kandidovať na poslanca ako líder strany Vlasť, parlament takmer jednohlasne prijal zákon s názvom lex Harabin. Tento zákon prijatý kvôli jednej osobe ustanovoval, že sudca ktorý bude kandidovať do parlamentu automaticky stratí mandát sudcu. Dôvod mal byť ten, aby…

Macron diagnostikoval NATO stav kómy... Kto bude jeho hrobárom?...

Macron: NATO sa nachádza v stave mozgovej smrti. Pod týmto názvom uverejnila Pravda v novembri minulého roku kritický  článok francúzskeho prezidenta Macrona. Nebudeme zachádzať ďaleko do histórie, pretože vieme ako vzniklo NATO, ako vznikla Varšavská zmluva, ako sa nerovnovážny stav vyvinul po skončení studenej vojny. Po zániku Varšavskej zmluvy, aj NATO…

Prečo nenosiť rúška

Nedáva to zmysel. Lekári nosia rúška na pohotovosti alebo v prvom kontakte, aby chránili seba aj pacientov, pretože tam sa môžu vyskytovať

Covid 19 a ekonómia.

Covid 19 má mimoriadne cenné poučenie pre ekonómiu a ekonómov, ktoré bude v závere článku. Minule v blogu https://blog.hlavnespravy.sk/20799/dialektika-takmer-neznamy-to-jazyk-vo-vedach-o-spolocnosti/

Premiér: zosobnený Budha, Napoleon a Mao, ktorý sa pasuje za mesiáša

Podvedomé kopírovanie vzorov je súčasťou ľudskej psychiky. Aj silné a nezávislé osobnosti dejín mali často morálne autority, vojvodcov či mudrcov človečenstva ako predlohy na vlastné napredovanie. Bohužiaľ, iba nemnohí dokázali predčiť objekty obdivu a zbožňovania. O to častejší je model, kedy prebehla transformácia a adept na osobnosť začal glorifikovať sám seba. Takéto prerody bývajú komické…

TopDesat

TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 4. časť

0

Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

666: Zlovestné číslo - 1. časť

0

Diabolské číslo 666 spolu s číslom 13 sa považuje za zlovestnú číslicu. Potom, ako sa toto číslo objavilo v Zjavení Jána, vzniklo množstvo hypotéz o jeho skutočnom význame, všetky však na znepokojujúcom pozadí symbolu zla. Pripravili sme si pre vás opäť dvojdielny článok a opäť o viac než zaujímavej téme. Poďme na prvý diel. „V…

Svoju jedinú úlohu nezvládli a bavia tak celý internet

0

Každý z nás občas bojuje so svojim zamestnaním. Mnohokrát sú požiadavky našich nadriadených nad naše sily a nám tak neostáva nič iné, ako sa potrápiť a ich požiadavkám vyhovieť. Títo ľudia sú však iní. Svoju jedinú úlohu v práci nezvládli a bavia tak celý internet. Dúfame, že ty nepatríš medzi…

Zvyky, ktoré sa po celom svete veľmi líšia 2.

0

Ľudia po celom svete majú svoj vlastný spôsob, ako robiť veci. Nie je preto žiadnym prekvapením, že určité zvyky, ktorým zvyčajne nevenuješ pozornosť, dokonca aj jednoduché veci, ktoré robíš pri návšteve reštaurácie alebo nakupovaní, by sa v skutočnosti mohli považovať za urážlivé alebo čudné v inom kúte sveta. A niektoré veci,…

Naj budovy Slovenska: Najvyššie položené kino je v srdci Veľkej Fatry

0

Medzi korunami stromov Veľkej Fatry sa v nadmorskej výške približne 1 400 m. n. m. sa nachádza kino, ktoré budeš mať možno celé iba pre seba. Takto to dopadne, keď chce majiteľ hotela ponúknuť svojim návštevníkom aj niečo originálne a nevídané. Kino nie je najväčšie, no zmestí sa doňho dokopy 30 ľudí,…

Čo spraví s tvojím telom pravidelné plávanie?

0

Plávanie môže byť tvojou vstupenkou pre zdravé telo a dušu bez ohľadu na tvoj vek. Nielenže ti môže poskytnúť celotelové cvičenie, ale tiež pomáha tým, ktorí sa vysporiadajú s depresiou tým, že uvoľňuje endorfíny, ktoré majú ti dodávajú dobré a pozitívne pocity. Ale to nie je jediná výhoda, ktorú táto aktivita môže priniesť. 1. Plávanie…

Vo svete IT

Pozrite si zoznam smartfónov, s ktorými je zážitok zo sledovania Youtube najlepším. Našli ste tam aj svoj?

0

Približne rok dozadu sme Vám priniesli zoznam smartfónov, s ktorými je zážitok zo sledovanie  Youtube je najlepším. Aspoň to tvrdí spoločnosť Youtube. Ide o zariadenia, ktoré boli certifikované najväčším video serverom na svete. Medzičasom na zoznam zariadení pribudlo viacero smartfónov, a práve preto Vám prinášame ich aktuálny prehľad. Na to,…

Kométa 2l/Borisov prežije „stret“ s našou Slnečnou sústavou. Vedcom to otvára nové možnosti bádania

0

Začiatkom tohto roka sa začala rozpadať kométa 2l/Borisov, ktorá ku nám prišla od inej hviezdy. Spočiatku si vedci mysleli, že sa vplyvom gravitačných síl zničí úplne, no zdá sa, že kométa stret s našou Slnečnou sústavou prežije. Pre astronómov sú to dobré správy, kométa sa totiž rozpadla len čiastočne. Môžu…

Nie muž, ale žena je najlepšie platenou riaditeľkou. Lisa T. Su stojí na čele spoločnosti AMD

0

Ženy v IT, resp. v technologickom odvetví boli dlho „nedostatočným tovarom“, to sa však postupom času mení. Stále viac a viac žien inklinuje k technológiám a IT. Ide vskutku o pozitívny trend, ktorý prináša nový pohľad na riešenia problémov. Hoci štúdia z augusta minulého roka odhalila, že ženy stále v…

Ako zistiť, ktoré aplikácie sledujú Vašu polohu a ako vypnúť zdieľanie tejto informácie?

0

Smartfóny sú vcelku inteligentnými zariadeniami, ktoré dokážu viac ako len „telefonovať“ a „písať správy“. Mnohé aplikácie, ktoré máme v smartfónoch zbierajú o nás kvantá informácií. Otázne je, ako ich využívajú. Prejdime však k jednej z najcitlivejších informácií, ktorou je naša poloha. Zatiaľ čo v prípade niektorých aplikácií je sledovanie polohy…

SmartBanking od ČSOB žnie na AG platforme úspechy. Huawei zároveň bližšie približuje budúcnosť ich platformy

0

V priebehu dnešného rána sme sa zúčastnili raňajok so spoločnosť Huawei, v rámci ktorých jednou s nosných tém bola aplikácia banky ČSOB, ktorá je už niekoľko týždňov súčasťou platformy App Gallery (AG). Okrem toho sa samozrejme rozoberala aj samotná platforma a jej budúcnosť. Za spoločnosť Huawei diskutoval David Liška, ktorý…

Omrzel Vás vzhľad rozhrania Vášho Android telefónu? Pozrite si tieto najlepšie aplikácie, ktoré Vám ho prekopú od základov

0

Operačný systém Android od spoločnosti Google má jednu veľkú výhodu oproti konkurencií, dokážete si ho prispôsobiť podľa svojho gusta. Nižšie sme si pre Vás pripravili zoznam najlepších launcherov, pomocou ktorých si môžete kompletne zmeniť vzhľad Vášho Android smartfónu. Čo je to Android launcher? Android Launcher môžeme charakterizovať ako „spúšťač“ Vášho…

KAMzaKRÁSOU

Pleťová maska z matcha čaju: Zázrak nielen pre začervenanú pleť!

3

Ak vás trápi začervenanie na pleti, akné, suchá pleť a pod. ,tak táto maska z matcha čaju a Aloe vera je pre vás to pravé orechové. Oplatí sa vyskúšať ju!

Tipy na bezmäsité jedlá na leto: Chutiť budú každému!

5

Ak hľadáte recepty na rýchle bezmäsité jedlá na leto, tak ste na správnom mieste. Máme pre vás recepty, ktorých prípravou nezabijete polovicu dňa!

Tip na výlet po Slovensku: Čo navštíviť v Bratislavskom kraji?

5

Okrem hradu, centra a Devínu tento kraj ponúka i ďalšie zaujímavosti. Aké to sú? Čo navštíviť v Bratislavskom kraji a kam sa vydať na túru?

Olej z čiernej bazy: Ako vplýva na naše zdravie a ako pomôže pleti?

4

Olej z čiernej bazy je lisovaný zo semien rastliny a môže byť veľkým pomocníkom pre zdravie. Taktiež nájde uplatnenie pri starostlivosti o pleť. Aké má účinky?

Ako zoštíhliť vnútorné stehná? Vďaka týmto cvikom ich vyformuješ!

2

Keď príde na posilňovanie nôh, väčšinou sa nevenujeme jednotlivým častiam nôh, ale nohám ako celok. Ako zoštíhliť vnútorné stehná sa dozviete v tomto článku.

Vyhraj 3x Salvatore Ferragamo FERRAGAMO v hodnote 46 €

1

Fougére, citrusová a drevitá vôňa zložená z neodolateľných tónov. Salvatore Ferragamo FERRAGAMO vás pohltí svojou vôňou. Zapojte sa do súťaže!

Svetlo sveta

Päťdesiat dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Zoslania Ducha Svätého

0

Katolícka cirkev oslávi v nedeľu 31. mája Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorý je známy aj pod názvom Turíce. Svätodušná nedeľa sa slávi 50 dní po Veľkej noci aj v iných kresťanských cirkvách. Svätodušné sviatky sú po Vianociach a Veľkej noci tretie najvýznamnejšie kresťanské sviatky. Veriaci si na Svätodušnú nedeľu pripomínajú…

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Armádny Magazín

Slovenskí vojaci posilnia prítomnosť NATO v Pobaltí o pol roka dlhšie

0

Slovensko, 4.jún 2020 ( AM, MO SR ) - Národná rada SR dnes schválila predĺženie mandátu príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí aktuálne pôsobia v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO v Pobaltí. Súhlas s návrhom vyslovilo 110 poslancov, čo je dokonca viac, ako by bolo potrebné napríklad na prijatie ústavného zákona.…

Ministerstvo obrany zahájilo boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám

0

V priestoroch Ministerstva obrany SR sa dnes uskutočnilo rokovanie štátnych tajomníkov celkovo ôsmich rezortov a vedúcich predstaviteľov bezpečnostných orgánov štátu. Cieľom stretnutia bolo naštartovať procesy prípravy akčného plánu boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám, ako jedného zo záväzkov Progr

Český delostrelci dostanú nové húfnice Caesar od francúzskej spoločnosti Nexter

0

Česko, 4.jún 2020 ( AM, MO ČR ) - Ministerstvo obrany Českej republiky sa rozhodlo začať rokovania s francúzskym výrobcom samohybných diel Caesar spoločnosťou  Nexter o obstaraní 52 týchto húfnic. Cieľom je uzavrieť zmluvu ešte v tomto roku. Tento zámer kolégium MO jednohlasne sch

Americká oranžová revolúcia pokračuje - Pentagon vyslal do okolia Washingtonu 1 600 vojakov

0

USA, 4.jún 2020 ( AM, Sputnik ) - Okolo 1,6 tisíca vojakov bolo vyslaných do okolia Washingtonu, kde prebiehajú protesty kvôli smrti Afroameričana Georgea Floyda. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na oficiálneho zástupcu P

Rusi so zbraňami v rukách ochránili svoju reštauráciu v americkom San Diegu pred agresívnymi demonštrantmi. Video

0

USA, 4.jún 2020 ( AM ) - Dvanásť priateľov, z ktorých mnohí sú prisťahovalci z Ruska, dva dni, so zbraňami v rukách, ochraňovali svoju ruskú reštauráciu v San Diegu pred agresívnymi demonštrantmi reštaurácie Pushkin Russia.   [caption id="attachment_17437" align="alignnone" width="604"]

Prehliadky víťazstva v Moskve sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov

0

Rusko, 3.jún 2020 ( AM ) - Prehliadky víťazstva, ktorá sa bude konať 24. júna, sa zúčastní 75 srbských vojakov a dôstojníkov. Informoval o tom srbský veľvyslanec v Rusku Miroslav Lazanski.   "Pre Veľvyslanectvo Srbskej rep

Tvoja Svadba

Bilingválna svadba: Ako ju naplánovať a na čo si dať pozor?

0

Bilingválna svadba v dnešnej dobe už nie je ničím nezvyčajným. Ako ju však naplánovať tak, aby si ju obe strany užili a zažili skvelý deň? My vieme.

Svadobné menovky na stôl: Inšpirácie, ktoré potešia viac ako kartičky

0

Ak plánujete vytvoriť zasadací poriadok na svadbu, tak by ste nemali zabúdať ani na menovky na stôl. Čo je aktuálne trendy namiesto papierových kartičiek?

Ako zariadiť svadbu v zahraničí? Čo všetko je potrebné vybaviť?

0

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíte premyslieť je, či v zahraničí plánujete mať civilný alebo cirkevný sobáš, skutočný sobáš alebo len symbolické požehnanie manželstva.  Pri cirkevnom sobáši si treba vyberať krajiny s vierovyznaním, ktoré je rovnaké ako vaše. My kresťania predsa nebudeme žiadať o sobáš v moslimskom Turecku alebo Egypte. Ak jeden…

Ako schudnúť do svadobných šiat v priebehu niekoľkých týždňov?

0

Blíži sa deň D, no vy máte hlavy v smútku, pretože vaša postava nespĺňa vaše ideály. Zmeňte to! Ako schudnúť do svadobných šiat a byť tou najkrajšou nevestou?

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

0

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Tvoje Zdravie

Najlepšie bylinky na vlasy: Ktoré pomôžu pri ich padaní či zlej kvalite?

0

Byliniek, ktoré podporujú zdravie a krásu vlasov a odstraňujú viacero vlasových problémov je skutočne mnoho a my spomenieme ešte jednu. Je ňou podbeľ liečivý, ktorý pomôže zlepšiť kvalitu vlasov a navrátiť im stratený lesk. Rovnako podporí ich zdravý rast. Má protizápalové účinky. Výluh z listov podbeľa môžete pravidelne vtierať priamo do vlasovej pokožky.…

TOP pleťové oleje na problematickú pleť: Ktoré pomôžu aj pri akné?

0

Že sú pleťové oleje určené len pre suchú pleť? To sa mýlite! Pomôžu i mastnej a aknóznej pleti. Predstavíme vám najlepšie pleťové oleje na problematickú pleť!

Pľúcny ventilátor vám môže zachrániť život: Ako vlastne funguje?

0

V súvislosti s koronavírusom sa častokrát hovorí aj o umelej pľúcnej ventilácii. Pľúcny ventilátor totižto dokáže zachrániť život. Ako však funguje?

TOP 5 dôvodov, prečo jesť bulgur: Oplatí sa ho zaradiť do jedálnička?

0

Viete, prečo jesť bulgur pravidelne? Aké benefity prináša konzumácia tohto pokrmu? Aké telu prospešné látky obsahuje? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

Ako využiť liečivý kostihoj? Prinášame recept na domácu kostihojovú masť!

0

V článku prinášame recept na domácu kostihojovú masť. Ide o tradičné liečivo ľudovej medicíny, ktoré si môžete pripraviť z nazbieraného kostihoja. Ako na to?

Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

0

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri…