69. časť neznámych slovenských dejín: Po vojne všetko inak

69. časť neznámych slovenských dejín: Po vojne všetko inak

Bratislava 1. decembra 2019 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Veľká vojna sa skončila 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte. Po vojne, na základe dlho sa rodiacej Versaillskej mierovej dohody, v dôsledku prehry zmizli z mapy dva veľké štátne útvary: Osmanská ríša a Rakúsko-Uhorsko – žalár národov. Zároveň vzniklo jedenásť nových štátov: okrem Rakúska a Maďarska aj Poľsko, Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov (neskôr Juhoslávia), Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Slobodné mesto Gdansk, Ukrajina a aj spoločný štát Slovákov a Čechov, Česko-Slovensko

Ferdiš Juriga

S tým pred vojnou málokto počítal, sotva už aj tých len niekoľko stoviek uvedomelých Slovákov, ktorí prežívali maďarizáciu, ktorej miera dosiahla priam absurdný vrchol. Veď čo dať − otáznik, či výkričník − za text zo Slovenských ľudových novín z januára 1913: „Nech Slovákov Pán Boh ochraňuje pred odtrhnutím sa od Uhorska, zrúcanie monarchie by znamenalo našu istú národnú smrť v bruchu veľkých susedov“(?!).

Reklama

Ale potom predsa sa len Slováci zobudili. Najprv Slováci v Amerike. Jeden spomedzi nich, Daniel Šustek, zabudnutý slovenský cestovateľ, si kúpil roku 1877 v štáte Iowa 80 akrov zeme, na ktorej plánoval zriadiť čisto slovenskú kolóniu, tak veľa Slovákov utekalo pred tuhým útlakom v Hornom Uhorsku. Americkí Slováci sa angažovali politicky, čoho výsledkom boli dohovory Slovenskej ligy s Českým národným združením o spojení Slovákov a Čechov v jednom štáte. Najprv išlo o Clevelandskú zmluvu z októbra 1915, hovoriacu o „federatívnom zväzku štátov“, a potom o Pittsburskú zmluvu z mája 1918.

Tú vlastnoručne napísal budúci prezident Tomáš G. Masaryk, a ako svedčí Karol Sidor, práve Masaryk ju v liste Andrejovi Hlinkovi z 10. októbra 1921 nazval falzifikátom. Americkí Slováci vedení Slovenskou ligou v Amerike, predstavovaní takými osobnosťami ako Štefan Furdek, Jozef Murgaš, Michal Bosák, Albert Mamatey a mnohí ďalší, angažovali sa aj hmotne. Ako uvádza Karol Sidor v knihe Slováci v zahraničnom odboji, zozbierali od roku 1914–1919 milión dolárov na „oslobodenie Slovenska“. 200-tisíc dolárov darovali Masarykovi (on sám sa o tom zmienil v knihe Světová revoluce), 120-tisíc dolárov vyplatili Predsedníctvu Česko-Slovenskej národnej rady v Paríži, teda Edvardovi Benešovi. Minimálna hodnota všetkých zlatých a strieborných predmetov, ktoré americkí Slováci poslali do Prahy v zapečatenom kufri 2. júna 1921, bola viac ako milión dolárov. Za oslobodenie Slovákov spod maďarského útlaku sa usilovali aj Slováci žijúci mimo hraníc Slovenska v Európe.

Reklama

Boja proti rakúsko-uhorskej monarchii sa zúčastnili aj slovenskí vojaci – ako sme uviedli, na frontoch Veľkej vojny ich bojovalo takmer pol milióna a domov sa nevrátilo 70-tisíc. Obeťami vojny boli aj príslušníci 71. trenčianskeho pešieho pluku, ktorí sa vzbúrili a 3. júna 1918 z 81 obvinených Slovákov bolo 44 odsúdených na trest smrti zastrelením a hneď potom popravených v srbskom Kragujevaci.

V poslednom roku vojny sa aktivizovali viacerí z okolo päťsto vedúcich osobností Slovenska, ktorých evidovalo budapeštianske ministerstvo vnútra ako „vlasti nebezpečných panslávov“. Od mája 1918 sa na domácej pôde aktivizovala SNS a vyvrcholením politických aktivít bolo ustanovenie Slovenskej národnej rady (SNR), ktorú v ovzduší maďarského prenasledovania vytvorili katolíci, reprezentovaní ľudovou stranou na čele s Andrejom Hlinkom, evanjelici – luteráni, sústredení predovšetkým v Slovenskej národnej strane, vedenej Matúšom Dulom, ako aj socialisti, na čele s Emanuelom Lehockým.

Ak prijmeme tézu, že na začiatku vlády Arpádovcov v Uhorsku bola svadba (jedinej?) dcéry Mojmíra II. so Zoltánom (Zultom), najmladším synom Arpádovým niekedy na sklonku vladárenia Svätoplukovho syna, je prirovnanie zániku Uhorska k „rozvodu“ namieste. Zhodnotil to tak Andrej Hlinka, keď 24. júna 1918 na porade predstaviteľov SNS vyhlásil: „Okolkovaním nedopracovali by sme sa nikdy k vytúženému cieľu. Tu je doba činov. Nutno nám určite vysloviť, či pôjdeme naďalej s Maďarmi, alebo s Čechmi. Neobchádzajme otázku, povedzme otvorene, že sme za orientáciu česko-slovenskú. Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo. Musíme sa rozísť.“ Bol to ten Andrej Hlinka, o ktorom vládne maďarské noviny v roku 1907 napísali: „Hlinku by mali zaživa z kože zodrieť a potom to jeho už odrané mäso vrelým olejom obariť“.

Takže rozvod. Prečo k nemu došlo? A boli na vine obaja partneri? To teda nie, Slováci si nezmysleli „vrátiť“ Uhorsko, niekdajšiu Sclavoniu či Moravu(?) sebe, ale naopak, Maďari si chceli privlastniť celé kráľovstvo uhorské, aj keď v ňom boli v menšine. Na konci 19. storočia z 10 miliónov Uhrov bola len štvrtina Maďarov, a aj keď ich počet i podiel na obyvateľstve vplyvom tuhej maďarizácie rástol, nikdy nedosiahol ani len polovicu.

Jediný vtedajší slovenský poslanec v Budapešti Ferdiš Juriga, katolícky kňaz, 19. októbra 1918 pripravil uhorskému snemu nemilé prekvapenie, a privodil zúrivé útoky na seba, keď v mene svojom a v mene SNR odmietol akúkoľvek právomoc uhorského snemu rozhodovať o práve Slovákov na samourčenie. Reagoval na priebeh snemu i na slová Tiszu Istvána-úra: „Treba sa nám vynasnažiť rozptýliť tú mylnú mienku, že Maďari sú utlačovateľmi národností a česko-slovenská otázka nie je nič iného ako snahy Čechov po rabovaní“. V peštianskom parlamente prvý a posledný raz zaznela slovenčina.

Reklama

Rozhodujúce zhromaždenie SNR sa uskutočnilo 30. októbra 1918 v Dvorane martinskej Tatra banky, čo svedčí o pričinení sa slovenských bankovníkov o vznik česko-slovenského štátu. (Slovenské banky boli po zatvorení Matice slovenskej poslednou oporou nielen hospodárstva, ale i spoločenského a politického života Slovákov. Koncom roku 1918 bolo na území Slovenska takmer 230 samostatných účastinných bánk, z ktorých malo 33 slovenskú správu. Z 250 dedinských úverových družstiev mala polovica slovenskú a polovica maďarskú správu.)

Tri dni predtým rakúsko-uhorský minister zahraničných vecí Július Andráši oznámil americkému prezidentovi, že Rakúsko-Uhorsko je ochotné rokovať o prímerí. Faktická kapitulácia Rakúsko-Uhorska znamenala, že 28. októbra 1918 vydal pražský Národný výbor vyhlásenie o vzniku samostatného česko-slovenského štátu. Celkom nezávisle od toho sa 29. októbra 1918 začalo schádzať do Martina vyše 200 slovenských národných a politických činiteľov z celého Slovenska. Uhorské úrady, v snahe nestratiť nad situáciou kontrolu, povolali do Martina 15. honvédsky pluk z Levíc. 30. októbra sa dopoludnia začala dôverná predporada. Väčšina delegátov za základ budúcej deklarácie prijala návrh Samuela Zocha, ktorý sa mal štylisticky upraviť. O 14. hodine sa konalo slávnostné zhromaždenie, na ktorom najprv predseda zhromaždenia Matúš Dula referoval o situácii, a prešlo sa k ustanoveniu Slovenskej národnej rady. Andrej Hlinka ako prvý rečník vyzval Slovákov k jednote. Zhromaždenie ustanovilo 20-člennú SNR a jej 12-členný výkonný výbor. Následne zhromaždenie prijalo samotnú deklaráciu. Text pred publikovaním však „svojvoľne“ upravil Milan Hodža, ktorý sa neskoro večer vrátil z Budapešti. Na základe jeho návrhu bola vypustená požiadavka na samostatné zastúpenie Slovákov na mierovej konferencii. Slováci takto oficiálne zrušili zväzok s Uhorskom, a to nezávisle na udalostiach v Prahe. Deklarácia aj tak predstavuje jeden zo základných dokumentov zrodu česko-slovenského štátu, ktorý za zvrchovaný orgán, oprávnený vystupovať v mene slovenského národa, vyhlásil SNR.

V súvislosti s touto deklaráciou sa dodatočne vyskytlo viacero pochybnosti, diskusie sa viedli o tzv. tajnej klauzule, podľa ktorej po desiatich rokoch sa má „štátoprávny pomer“ Slovákov (v Česko-Slovensku či mimo neho) znova dohodnúť „úmluvou medzi legálnymi zástupcami“ Slovenska a Česka. Malo ísť o zápis deklarantov z 31. októbra, ktorý bol podľa signatárov Jura Koza-Matejova, Ferdiša Jurigu i Emila Stodolu chápaný deklarantmi ako záväzná časť rozhodnutia. Informáciu o tejto klauzule v novoročnom čísle denníka Slovák v roku 1928 uverejnil Vojtech Tuka, začo bol odsúdený na 15 rokov väzenia.

Osobitný význam pre vznik Česko-Slovenska mali vojenské légie zahraničných Slovákov a Čechov, ktoré organizoval Milan Rastislav Štefánik (1880–1919), ktorý významne zaslúžil o vznik nového štátu. Vo vojne vycítil možnosť zásadnej zmeny postavenia Slovákov v monarchii a túto zmenu spájal s Čechmi. Dožil sa posledného dňa vojny, ale nedožil sa návratu na Slovensko 4. mája 1919…

Marián Tkáč

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali