Snyder: Byť občanom neznamená automaticky všetko akceptovať

Viedeň/Bratislava 8. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Je americkým historikom a spisovateľom. Timothy Snyder vyštudoval Oxfordskú a Brownovu univerzitu. V súčasnosti pôsobí na Yalovej univerzite a spolupracuje s viedenským Inštitútom humanitných vied (IWM). Zameriava sa predovšetkým na dejiny strednej a východnej Európy a holokaust. Myslí si, že EÚ je pre Slovensko nevyhnutnou možnosťou. “Existencia EÚ zabezpečuje rovnosť medzi jednotlivými štátmi, aká by tu inak nemohla byť. Toto všetko by zmizlo a šanca pre také malé štáty, ako je Slovensko, že by ju nahradila lepšia Európa, by sa podľa mňa rovnala nule.” 

Na snímke americký historik a spisovateľ Timothy Snyder počas rozhovoru pre TASR.

V rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky hovoril profesor histórie Timothy Snyder aj o tom, aké nebezpečné signály možno v porovnaní s históriou pozorovať v súčasnosti, o prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho diktátorských sklonoch, o tom, čo by znamenal rozpad EÚ a čo nás čaká.

 

Raz ste povedali, že história sa neopakuje, ale ponúka nám ponaučenia. Majú dnešní ľudia dostatok informácií o histórii?

Nie, a myslím si, že je to obrovský problém, pretože história je jediná zo všetkých akademických disciplín, ktorá vám môže povedať, čo sa môže stať. Vieme, že bolo sovietske Rusko a nacistické Nemecko práve vďaka histórii. Môžeme diskutovať o tom, čo je pravdepodobné alebo nepravdepodobné, ale ukazuje nám, čoho sú ľudské bytosti schopné. História sa neopakuje, pretože tá istá skutočnosť neprichádza znova. Ukazuje nám však, čo sa môže stať a ako rýchlo sa dokážeme adaptovať na nové skutočnosti, ktoré sme nikdy neočakávali. Ukazuje nám, že zmena môže prísť veľmi rýchlo, že neočakávané veci sa stávajú realitou a aký dôležitý je zmysel človeka pre zodpovednosť. Myslím si, že neberieme históriu dostatočne vážne a taktiež o nej nemáme dostatočné množstvo informácií.

 

Kto v spoločnosti zvyčajne prekrúca históriu?

Nechcem hovoriť o zneužívaní histórie, skôr by som rád poukázal na to, že propaganda sa pokúša využiť poznatky z minulosti veľmi obmedzeným spôsobom, aby zároveň obmedzila budúcnosť. Myslím si, že hlavným problémom dnešnej Európy je využitie minulosti na vytvorenie pocitu nezodpovednosti. Aj keď je Rusko veľmi veľká krajina s veľkou armádou a napriek tomu, že Sovietsky zväz vzbudzoval strach, Rusko tvrdí, že je vždy obeťou a všetci ostatní sú agresori. Poľsko a Maďarsko sa tiež za posledné roky vydali týmto smerom. Nič nie je naozaj našou zodpovednosťou, nikdy sme neurobili nič zlé, vždy sme boli obete. Ak sa história dostala do situácie “my a oni”, potom sme prirodzene my tí dobrí a problém musí prichádzať od druhých. Druhý problém s históriou v Európe je ten, že štáty nemajú spoločný historický príbeh.

 

Vaša kniha O tolerancii je takzvanou príručkou pre aktívnych občanov. Myslíte si, že sme aktívnymi občanmi, prípadne sme pripravení sa nimi stať?

Môžeme nimi byť. To je skvelá otázka. Ide skôr o predstavu aktívneho občianstva ako jednoduchého očakávania. Očakávania napríklad, že moja krajina bude demokratickou a ak nie, nebudem pre to nič robiť. Ide o koncepciu demokracie, ktorá si vyžaduje konkrétny svet a špecifický svet musí byť vytvorený vami, mnou a každým, kto je jeho súčasťou. Preto nesieme so sebou veľa zodpovednosti. Takže sme aktívnymi občanmi? Niektorí z nás sú. Napríklad nedávno sa na Slovensku udiali prekvapujúce momenty, keď mnohí Slováci boli aktívnymi občanmi. V USA sú niektorí ľudia, ktorí robia úžasné veci, ale stále ich nie je dosť. Ale vaša otázka je dôležitá, pretože sa dostávame k problému. Byť občanom neznamená automaticky všetko akceptovať.

 

Majú Američania demokraciu zakorenenú priamo vo svojej DNA, ako sa to hovorí? Špeciálne po posledných prezidentských voľbách, keď ste si zvolili za prezidenta Donalda Trumpa? Bolo toto rozhodnutie signálom niečoho vo vašej spoločnosti?

Nikto nemá demokraciu zakorenenú vo svojej DNA. Počas posledných 25 rokov, predtým ako prezident Donald Trump nastúpil do svojej funkcie, myslím si, že Spojené štáty americké sa postupne odkláňali od demokracie. Je to irónia, keďže sme strávili 25 rokov tým, že sme vám všetkým hovorili, ako sa musíte stať dobrými demokratmi. Zároveň sme však našu demokraciu postupne oslabili. Dovolili sme korporáciám, aby napríklad financovali kampane politických kandidátov. Vzdialili sme sa od demokracie a zvolenie prezidenta Trumpa je toho čiastočne výsledkom. Je čiastočne dôsledkom pocitu Američanov, že veci nie sú pod kontrolou. Myslím si, že je to problém, pretože Američania vybrali človeka, ktorý problémy nevyrieši, ale ich, naopak, ešte zhorší. Mnohí Američania si mysleli, že keď ho v roku 2016 zvolia, po nástupe do úradu vyrieši problémy. V skutočnosti je to presne naopak.

 

Ak sa bavíme o lídroch, vieme nájsť nejaké paralely medzi lídrami súčasnosti a minulosti? Badať pri nich nejaké spoločné znaky na ceste za mocou?

Prezident Trump nemá rád právny systém. Nemá rád inštitúcie, preto nemá rád ľudí ako nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron alebo kanadský premiér Justin Trudeau. Nemá rád ľudí, ktorí sú zástancami volieb, alebo ktorí musia robiť kompromisy. Naopak, má rád diktátorov, ľudí, ktorí ráno vstanú a robia si, čo chcú. Je jasné, že sa cíti dobre v spoločnosti ľudí, ako sú severokórejský vodca Kim Čong-un alebo ruský prezident Vladimir Putin. Taký chce byť. Chce byť diktátorom. Chce ráno vstať a robiť si, čo len chce počas celého dňa. Nezaujíma sa o právo, políciu, inštitúcie.

 

Čo to znamená pre vašu budúcnosť, ak krajina ako USA má prezidenta s takýmito sklonmi?-

Neznamená to nič dobré. To, čo sa deje so Spojenými štátmi, je extrémne dôležité. Trump je jednoduchším príbehom, o ktorom môžu americkí a európski novinári písať, pretože každý deň urobí niečo zvláštne. Čo to znamená pre americkú demokraciu? To ešte nevieme. Ak vyhrá, bude to znamenať niečo extrémne zlé. Už aj tak výrazne “znečistil politickú atmosféru”. Spôsob, akým rozpráva o ženách, o černochoch, imigrantoch a moslimoch znížil úroveň politických diskusií. Ak sa mu podarí všetko uskutočniť, bude to znamenať koniec pre americkú demokraciu. Každý deň hľadá miesta, kde môže oslabiť naše inštitúcie. A darí sa mu to. Otázkou však je, ako ďaleko až môže zájsť? Ako dlho bude mnoho Američanov toto považovať za normálne? Pretože mnohých z nich nezaujíma demokracia, chcú len silného lídra, ktorého považujú za svojho človeka. Viete, to je ako kedysi na Slovensku s Vladimírom Mečiarom. Existuje mnoho ľudí, ktorí vsádzajú na to, že najdôležitejšie je, aby to bol “ich” človek.  Aby s ním vysielali na rovnakej vlne. Je to hrozná vec pre americkú demokraciu. Ale nie je to všetko len o Trumpovi. V podstate je to o tom, ako si Američania uvedomujú svoju zodpovednosť za to, aby napravili veci a aby klesla možnosť, že budú robiť podobné rozhodnutia aj v budúcnosti. Pretože ja môžem zmeniť Trumpa, ale môžem tiež podniknúť také kroky, ktoré minimalizujú možnosť úspechu ďalšieho kandidáta podobného Trumpovi.

 

Rozprávali sme sa o americkej demokracii, ale čo hovoríte na súčasné relatívne mladé európske demokracie? Čo si myslíte, kde sa momentálne nachádzame?

Neverím veľmi tomu, že je veľký rozdiel medzi starými a novými demokraciami, medzi tými na západe a na východe. Myslím si, že tento rozdiel je argumentom pre západ, že všetko je v poriadku. Avšak, ak sa pozriete na brexit, je to znak toho, že, naopak, vo svete staršej demokracie to tak nie je. Takže si myslím, že to, kde sa momentálne nachádzate, je veľmi podobná situácia tomu, kde sa nachádza aj mnoho iných krajín. Ak sa bavíme konkrétne o Slovensku, nie ste v situácii, ako je Maďarsko či Poľsko a určite nie ste ani v ruskej situácii. Nachádzate sa niekde uprostred. Zlé veci sa dejú neustále, ale stále je to situácia, keď verejnosť môže reagovať rozdielne. Menej záleží na tom, ako dlho žijú ľudia v demokracii, skôr na tom, čo reálne robia. Náš prezident neverí v demokraciu a ľudské práva, prial by som si, aby to nebola pravda, ale je to tak. Ale aj toto má svoju pozitívnu stránku – je len na vás, ako bude vaša národná demokracia vyzerať.

 

Kde je podľa vás hranica, ktorú budú občania ešte akceptovať a kedy si povedia, že toto je už pre nich za hranicou únosnosti?

Myslím si, že je lepšie si zadefinovať, o čo sa jednotlivci zaujímajú v demokracii a potom tieto veci napĺňame. Nečakáme na vládu, kým prekročí našu hranicu únosnosti, ale sami tlačíme veci tak, aby šli správnym smerom. Myslím si, že toto je cesta, ako robiť veci správne.

 

Ak si porovnáme minulosť a súčasnosť, môžeme rozoznať určité nebezpečné znaky, ktoré by nás mali varovať?

Spôsob, akým používame jazyk, je veľmi jasným signálom. Keď sa vrátime do 30. rokov minulého storočia, v Európe nájdete ľudí, fašistov, nacionalistov, ktorí sa stotožňovali s ľuďmi, s národom. Také prípady možno nájsť aj v súčasnosti, či už Vladimira Putina alebo Donalda Trumpa. Tvrdia, že nepotrebujeme inštitúcie, skutočne záleží len na tebe a mne, vy ste ľudia, ja som líder. Ďalšia vec, ktorú sme sa naučili z 30. rokov, je, že globalizácia nie je výzvou, ale sprisahaním. Globalizácia je náročná, je to výzva, nie je férová, ale nie je ani sprisahaním. Neexistuje skupina piatich alebo desiatich ľudí, ani etnická skupina, ktorá je za ňu zodpovedná. Národný socializmus v Nemecku hovoril, že globalizácia je sprisahaním Židov. V Sovietskom zväze, napriek odlišnej rétorike, globalizácia bola sprisahaním kapitalistov, určitej skupiny ľudí, ktorá je proti nám. Dnes prezident Trump hovorí o globalizácii konkrétne tak, že Čína je k nám neférová, alebo otvorené hranice s Mexikom spôsobia, že Američanov prídu zničiť.

 

U nás je podobná rétorika v súvislosti s migračnou krízou.-

Je to to isté ako u nás. Ľudia, ktorí sú najviac znepokojení z utečencov v USA, sú práve tí, ktorí ich nikdy nevideli na vlastné oči. To sú veci, ktoré sú veľmi podobné 30. rokom, ale tiež ich môžeme pripodobniť k Česku a k Slovensku a k slovu “normalizácia” zo 70. rokov. Myšlienka normalizácie je veľmi dôležitá. Zakladá sa na tom, že ľudia sa prispôsobia veľmi rýchlo a nezistia, že sa vlastne prispôsobili. To je veľmi dôležitá lekcia histórie. Ak sa dostanete k moci a urobíte zmeny veľmi rýchlo, ľudia vás budú vo všeobecnosti nasledovať.

 

Bavili sme sa o globalizácii, čo si myslíte o EÚ? Je pre nás riešením?

Myslím si, že EÚ je pre vás nevyhnutnou možnosťou. Predovšetkým pre Slovensko, ale taktiež pre Českú republiku a Poľsko. Dokonca aj pre Nemecko a Francúzsko a obávam sa, že aj pre Veľkú Britániu. V súčasnosti si ľudia myslia, že Európa ohrozuje národy. Myslím si, že opak je pravdou. Európa nie je bez chyby, neustále sa môže zlepšovať, ale práve EÚ umožňuje národom, aby mali svoje štáty, aby prosperovali a boli demokratické. Takže si myslím, že potrebujete EÚ. Domnievam sa, že populisti alebo ľudia, ktorí si prajú jej rozpad, nerozumejú dobre tomu, že ak sa rozpadne, vznikne iná forma európskej integrácie. Nie lepšia. Británia to zistí teraz. Integruje sa do Európy nejakým spôsobom, ale bude oveľa slabšia. Už viac nebude určovať pravidlá. Ak Slovensko, Maďarsko, Poľsko opustia EÚ, alebo sa toto zoskupenie rozpadne, čo potom nastane? Iná forma európskej integrácie. Posilní sa postavenie Nemecka a tento tradičný právny systém, dodržiavanie zmlúv, všetko sa stane minulosťou. Takže stále budete v Európe, ale už nie v takej, aká bola. A toto je tragická irónia, ktorú som zistil. Jej existencia zabezpečuje rovnosť medzi jednotlivými štátmi, aká by tu inak nemohla byť. Toto všetko by zmizlo a šanca pre také malé štáty ako je Slovensko, že by ju nahradila lepšia Európa, by sa podľa mňa rovnala nule.

 

Nezáujem o európsku politiku dokazujú napríklad posledné výsledky z volieb do europarlamentu. SR mala jednu z najnižších volebných účastí.

Na voľbách do Európskeho parlamentu skutočne záleží. Ľudia si to nemyslia, ale záleží. Je prinajmenšom veľmi zvláštne, že Európania, nielen Slováci, sa nezúčastňujú na voľbách do Európskeho parlamentu, ale na Brusel sa sťažujú. Naozaj to nedáva zmysel.

 

Bavili sme sa doteraz o minulosti, ale čo naša budúcnosť? Aká bude podľa vás? Rozloží sa moc rovnomerne medzi viacero mocenských centier, alebo sa bude koncentrovať do jedného, ako tomu bolo pri USA ako hegemónovi v minulosti?

História silných štátov ukazuje, že mnohokrát stratili iba svoj záujem. To sa momentálne stalo aj USA. Ľudia, ktorí sú dnes pri moci, sa nezaujímajú o to, aby USA hrali dôležitú úlohu vo svete. Nie je to o tom, že by nemohli, máme rovnaké zdroje i moc ako pred dvoma rokmi, ale stratili záujem. Amerika je dnes slabšia, ako by mohla byť. Navyše, nie je to ani o tom, že by Čína, Rusko alebo Európa mali jasnú predstavu, ako by mal svet vyzerať. Je to skôr o zmesi odlišných vízií a hodnôt, takže určitý druh pluralizmu je našou budúcnosťou. Pre mňa, pre vás a tento rozhovor je dôležité, že úlohu v ňom zohrá práve demokracia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Peter Stano: Poľsko na hranice nepustilo expertov EÚ, preto nedostalo podporu

0 icon

Brusel 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mateusz Wodzinski)   Poľsko na svoje hranice s Bieloruskom nepustilo expertov Európskej únie (EÚ), ktorá v dôsledku toho doteraz neposkytla Poľsku podporu na boj proti nelegálnej migrácii. Vonkajšie hranice EÚ by však mali byť primerane chránené, uviedol pre TASR Peter Stano, hovorca vysokého predstaviteľa Európskej únie…

Pellegrini: Slovensko si plán obnovy napísalo samo a ušilo na seba bič

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko do projektu plánu obnovy zahrnulo konkrétne stanovené reformné ciele, ktoré bude mať problém reálne naplniť. V diskusii na TASR TV to povedal líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini „Slovensko si plán obnovy malo napísať, aj napísalo samo. A myslím si,…

V prvom tréningu pred Veľkej ceny USA dominoval Mercedes

0 icon

Austin 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darron Cummings)   Majster sveta F1 Lewis Hamilton a jeho tímový kolega Valtteri Bottas potvrdili v prvom tréningu pred Veľkou cenou USA dominanciu Mercedesu Za Fínom Bottasom a o 0,045 s pomalším Britom Hamiltonom skončil na Circuit of the Americas v Austine líder priebežného poradia seriálu…

Padajúce lešenie zlomilo „zub“ na kremeľskom múre

0 icon

Moskva 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Алексей Майшев )   Ruské úrady museli v piatok uzatvoriť Červené námestie v Moskve. Spôsobil to pomerne kuriózny dôvod. Pod vplyvom silného vetra sa zrútilo lešenie, ktoré odlomilo jeden zo „zubov“ na vrchole múru Kremľa Dočasná oceľová konštrukcia bola postavená pri časti spomenutého múra v blízkosti…

Pápež František sa poďakoval Lionelovi Messimu za dres

0 icon

Rím 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František sa poďakoval futbalovému útočníkovi Lionelovi Messimu za darček v podobe dresu francúzskeho klubu Paríž St. Germain "Milý brat, ďakujem za dres a venovanie. Ďakujem za blízkosť a za to, že nie si namyslený. Boh ťa žehnaj, vždy môžeš so mnou počítať,"…

Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni. Záujemcovi stačí prísť do očkovacieho centra s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Je možné navštíviť miesta, ktoré aktuálne očkujú jednodávkovou vakcínou Janssen od Johnson & Johnson alebo niektorou z…

Korčok vo Viedni: Pandémia nás so susedmi zblížila, nesmieme však poľaviť

0 icon

Bratislava/Viedeň 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pandémia nás so susedmi zblížila, ale nesmieme poľaviť, pretože zima bude testom pre všetkých. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok počas piatkovej pracovnej návštevy v rakúskej metropole Viedeň, kde na pozvanie rakúskeho ministra zahraničných vecí Michaela Linharta rokoval aj s ministrami…

Po Lukašenkovej kritike v Bielorusku zrušili povinnosť nosiť rúška

0 icon

Minsk 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Guchek/ Pool Photo via AP)   Bieloruské ministerstvo zdravotníctva zrušilo povinné nosenie rúšok, ktoré platilo od 9. októbra. Toto opatrenie predtým kritizoval Západom neuznávaný prezident Alexandr Lukašenko, informovala v piatok agentúra Interfax Lukašenko podľa nej na jednej z porád v utorok žiadal, aby sa na…

Izrael od 1. novembra povolí zahraničným turistom vstup do krajiny

0 icon

Jeruzalem 22. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Izraelskí lídri navrhujú znovuotvorenie krajiny pre úplne vakcinovaných turistov od 1. novembra. Tento krok prichádza v čase, keď sa krajina vynára zo štvrtej vlny pandémie koronavírusu V júli Izrael odštartoval kampaň zaočkovania posilňujúcou dávkou a tretiu dávku vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech ponúkol prakticky všetkým…

Kosovská prezidentka nariadila vyhostiť dvoch ruských diplomatov

0 icon

Priština 22. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrik Domi)   Kosovo nariadilo vyhostenie dvoch ruských diplomatov pre údajné "ohrozenie národnej bezpečnosti". V piatkovom vyhlásení to uviedla kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, ktorá zároveň obvinila Moskvu zo snahy destabilizovať región, píše agentúra AP Osmaniová podľa vlastných slov požiadala kosovské ministerstvo zahraničných vecí, aby dvojicu…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Americká Heritage Foundation zhodnotila vojenský potenciál USA na „trojku“, najnižšie hodnotenie u námorníctva

0 icon

USA, 22. október 2021 (AM) – Na pozadí vyhlásení amerického prezidenta Josepha Bidena, že vojenská sila Spojených štátov je nepopierateľná, zverejnil strategický výskumný ústav United States Heritage Foundation analýzu vojenských spôsobilostí. Inštitút vykonal štúdiu vojenské

Video: Rusko otestovalo raketu Bulava vypustenú z jadrovej ponorky v Bielom mori

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Sputnik) – Jadrová ponorka projektu 955A Borej-A Kňaz Oleg vykonala v Bielom mori vypustenie balistickej rakety Bulava, informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.  

Najcynickejšia politická vražda USA po 10 rokoch stále bez pravdy. Kaddáfiho rodina zverejnila nahrávku jeho posledných slov

0 icon

Lýbia, 22. október 2021 (AM) – 20. októbra uplynulo 10 rokov od ukončenia americkej vojenskej operácie v Líbyi. Skutočným koncom nepriateľských akcií bolo zavraždenie vládcu krajiny Muammara Kaddáfího. Ale zlepšil sa potom život Líbye?  

Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: "Zabila by som ťa!"

0 icon

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali