VÝROČIE: Československí vojaci o „družbu“ so Sovietmi záujem nemali

VÝROČIE: Československí vojaci o „družbu“ so Sovietmi záujem nemali

Bratislava 20. augusta (TASR) – K rýchlemu a úspešnému vstupu vojsk Varšavskej zmluvy pri obsadení Československa dopomohol aj pasívny postoj Československej armády. Príslušníci ozbrojených síl ČSSR Sovietom nijako výrazne nepomáhali, no ani v jednom prípade sa okupantom nepostavili na odpor.

Michal Štefanský z Vojenského historického ústavu (VHÚ) pripomenul, že ešte pred vojenskou inváziou musel vtedajší minister obrany Martin Dzúr svojmu sovietskemu náprotivku, maršálovi Grečkovi prisľúbiť, že československá armáda nebude spojeneckým vojskám brániť v obsadení Československa. Takýto rozkaz vydal armáde aj prezident Ludvík Svoboda. "Československí vojaci mali dokonca podľa Dzúrovho rozkazu spojeneckým vojskám pomáhať, no nie je známe, že by sa tak naozaj udialo, ak, tak sa snažili pomáhať iba jednotlivci, ktorí chceli Sovietom nadbiehať," uviedol Štefanský.

Dodal, že sa na druhej strane nezaznamenali ani prípady otvoreného odporu voči invázii. "Existovali síce určité skupiny, výsadkárov, ktoré sa chceli postaviť na odpor, no k žiadnym otvoreným stretom podľa Štefanského neprišlo. Podľa Štefanského to boli iba myšlienky napríklad na partizánsky spôsob boja, no konkrétnym činom chýbala organizácia i logistika. "Je známa napríklad iniciatíva istej časti výsadkárov, ktorí chceli oslobodiť Dubčeka potom, čo ho zajali Rusi, no v tom čase už bol Dubček v Moskve," poukázal na jeden z príkladov Štefanský.

Historik zdôraznil, že armáda ČSSR sa proti invázii ani prakticky nemohla postaviť. "Spojenecké vojská boli vo veľkej presile, napríklad na Slovensko vstúpilo približne 47.000 sovietskych, maďarských a bulharských vojakov, pričom tu bolo iba 1600 vojakov 14. tankovej divízie, ktorí ani neboli vyzbrojení, boli iba tylovou jednotkou," poznamenal Štefanský.

Reklama

Zatiaľ čo maďarskí, poľskí a bulharskí vojaci odišli z územia ČSSR už na začiatku novembra 1968, sovietski vojaci tu ostali aj naďalej na základe dohody o dočasnom umiestnení sovietskych vojsk na území ČSSR. Podľa tajnej vojenskej časti tejto zmluvy ostalo na území ČSSR 73.500 vojakov. Tí sa nasťahovali do uvoľnených priestorov po československej armáde.

Napriek tomu, že Sovieti vyvíjali úsilie o úzku spoluprácu s príslušníkmi československej armády i civilným obyvateľstvom, úspech nemali. "Už v septembri 1968 sa náčelník hlavnej politickej správy generál Jepišev sťažoval Moskve, že sa nedarí upevňovať družbu medzi sovietskymi a československými vojakmi," pripomenul historik Michal Štefanský. V jesenných mesiacoch 1968 si Sovieti robili niekoľko sociologických prieskumov medzi vojakmi ČSSR. Podľa výsledkov prieskumu 89 až 90 percent vojakov a dôstojníkov československej armády zastávalo názor, že na vojenskú intervenciu nebol dôvod.

Reklama

Sovieti sa síce usilovali získať sympatie aj formou pomoci civilnému obyvateľstvu, no ani to nemalo úspech. "Ponúkali napríklad, že roľníckym družstvám pomôžu pri zbere zemiakov či cukrovej repy, no priateľské vzťahy sa nedarilo vytvárať," uviedol Štefanský.

Koncom decembra 1968 Sovieti naopak zorganizovali operáciu Sivý jastrab, keďže predpokladali, že príde k masovým vystúpeniam civilného obyvateľstva voči sovietskym vojakom. K tým však prišlo až na jar 1969, počas tzv. hokejových dní, keď obyvateľstvo protestovalo pred kasárňami sovietskych vojakov.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali