Voľby na Ukrajine: Radikáli budú mať väčšinu

Voľby na Ukrajine: Radikáli budú mať väčšinu

Kyjev 26. októbra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

Dnes sa na Ukrajine konajú parlamentné voľby. Analytici sú naladení pomerne pesimisticky, mnohí tvrdia, že sa po voľbách do Najvyššej rady prehĺbi politický rozkol v krajine. Očakáva sa, že sa do parlamentu dostanú radikáli ťažkého kalibru.

O víťazstvo si dnes zabojuje 29 strán. Na Ukrajine síce platí moratórium, ale v zahraničí, ako aj na Slovensku sa o priebehu ukrajinských volieb môže informovať. Určite bude horúco. Určite bude problém zvoliť potrebných 225 poslancov. Experti a pozorovatelia očakávajú búrlivý deň – s hádkami, krikom, protestmi, bitkami, možno aj so streľbou: situácia v krajine je ako súd s pušným prachom – stačí iba škrtnúť zápalkou…

Reklama
Na snímke členovia volebnej komisie počas posledných príprav na parlamentné voľby vo volebnej miestnosti v Mariupole

Podľa výsledkov úplne najnovších prieskumov lídrom predvolebnej kampane je prezidentov Blok Petra Porošenka. Na druhom mieste je v prieskumoch Národný front premiéra Arsenija Jaceňuka. Ako tretia sa do Najvyššej rady dostane pravdepodobne Radikálna strana radikála, nacionalistu a nacistu Olega Ľaška. Prekvapením je zaostávanie Baťkivščiny bývalej premiérky a bývalej väzenkyni Júlie Timošenkovej. Podľa všetkého, Ukrajinci prestávajú veriť jej sľubom. Samozrejme, v týchto voľbách môže prekvapiť aj táto kandidátka.

Napriek chaosu, neporiadku a nepredvídateľnosti udalostí, analytici sa zhodujú v jednom: do parlamentu sa dostane veľká väčšina najradikálnejšie naladených politikov. Dokonca mnohí z nich vôbec nie sú politici. Lídrov rôznych ozbrojených skupín, veliteľov žoldnierskych bataliónov riadených a platených miestnymi oligarchami, nemožno nazvať politikmi.

Reklama

Experti sa obávajú, že ukrajinský parlament bude maximálne amatérsky. Dostane sa tam veľa ľudí takpovediac z ulice, ktorí nemajú ani najmenšie politické, hospodárske a organizátorské schopnosti či odborné poznatky a pojem „legislatíva, zákon, systém“ je pre nich prázdny zvuk. Väčšina analytikov perspektívy práce podobného „súboru“ hodnotí dosť pesimisticky. Mnohí hovoria, že parlamentnými voľbami to neskončí a vypukne tretí Majdan, ktorý sa pomaly začína. Predpovedajú ďalší štátny prevrat a vraj to radikáli a nacionalisti urobia prezidentovi Petrovi Porošenkovi – upodozrievajú ho, že nie je dostatočne radikálny…

Kým vo viacerých štátoch panujú obavy z týchto volieb na Ukrajine, sú krajiny, ktoré sa na ne pozerajú pomerne optimisticky. Sú to predovšetkým Spojené štáty. Asi najpopulárnejšia hovorkyňa na svete Jen Psakiová vyhlásila, že USA veria, že na Ukrajine zvíťazia demokratické sily, ktoré začnú úspešne obnovovať krajinu. Ubezpečila, že USA mienia značne rozšíriť spoluprácu s novým ukrajinským vedením. Naznačila, že Spojené štáty majú jasnú predstavu, kto príde k moci na Ukrajine.

Iba málo expertov sa odváži predpovedať povolebný vývoj udalostí na Ukrajine: vôbec nie je jasné, kto tam príde k moci a čo sa stane už v najbližších dňoch. Dokonca keby sa k moci dostal líder predvolebnej kampane a súčasný prezident Petro Porošenko – bude mať dostatočnú podporu v parlamente, dokáže zostaviť väčšiu schopnejšiu koalíciu? Ak sa do parlamentu dostane až príliš veľa radikálov, nacionalistov alebo aj nacistov – zvládne víťaz volieb situáciu? Väčšina expertov sa obáva, že nový parlament zavelí do útoku a nová vojna na juhovýchode Ukrajine bude ešte brutálnejšia a krvavejšia.

Aj keď organizátori volieb formálne pripravili „voľné miesta“ v parlamente pre zástupcov juhovýchodu krajiny a Krymu, je jasné, že tam hlasovať nebudú. Na Kryme žijú podľa „ruského času“ a na juhovýchode Ukrajiny budú mať vlastné voľby – 2. novembra. V Doneckej a Luhanskej republike kvôli organizačným problémom chceli voľby odložiť na 9. novembra, ale potom sa rozhodli, že sa voľby budú konať v pôvodnom termíne.

Na účasť vo voľbách hlavy Doneckej ľudovej republiky si podalo prihlášku päť kandidátov. Informoval o tom predseda Ústrednej volebnej komisie DĽR Roman Ľagin. Prezradil, že prihlášku si podali: predseda Rady ministrov DĽR Alexander Zacharčenko, poslanec Najvyššej Rady republiky Jurij Sivokonenko, šéf hnutia Novorossia Pavel Gubarev, vicepremiér DĽR Andrej Purgin a predseda Najvyššej Rady Boris Litvinov.

Reklama

Predseda Ústrednej volebnej komisie Luhanskej ľudovej republiky Sergej Kozjakov prezradil, že organizátori volieb vytvorili 95 volebných okrskov, z toho je 5 mobilných. Voliči budú mať k dispozícii 2 druhy volebných lístkov: voliť budú hlavu republiky a poslancov do Národnej rady. Celkovo pripravili vyše 2 mil. volebných lístkov. Kvôli nebezpečnej situácii tu očakávajú volebnú účasť vyše 50 percent. Ubezpečujú, že keby v meste a na okolí denne nevybuchovali míny a bomby, k volebným urnám by prišlo oveľa viac ľudí. Mnohí sa zákonite obávajú o svoje životy.

Sergej Kozjakov prezradil, že kandidátmi na najvyššiu funkciu v republike je súčasný šéf LĽR Igor Plotnickij, riaditeľ Federácie odborov Oleg Akimov, ministerka zdravotníctva LĽR Larisa Ajrapeťan a podnikateľ Viktor Penner. O miesta v parlamente si zabojujú zástupcovia viacerých občianskych organizácií republiky: Mier Luhansku, Luhanský ekonomický zväz, Ľudová únia a iné.

eu

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali