Ukrajinská armáda, ktorá neexistuje

Ukrajinská armáda, ktorá neexistuje

Kyjev 30. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka,Efrem Lukatsky)

 

Dňa 28. augusta 2016 publikoval na ruskom serveri warfiles.ru článok Alexej Anufriev, v ktorom rozoberá perspektívy ukrajinskej armády v prípadnom vojnovom konflikte s Ruskom. Záujemcovia o presné znenie správy v ruštine sa môžu pozrieť tu 

Podľa Anufrievových slov vojenská prehliadka v Kyjeve za účasti ukrajinského obyvateľstva zapríčinila, že sa vzbudila “vlna hrdosti a uľahčenia nad bojaschopnosťou a silou ukrajinských jednotiek, ktoré podľa nich dokážu nielen odolať ruskému agresorovi, ale ktoré dokonca dokážu zastaviť Rusov a prinútia ruského prezidenta Putina zamyslieť sa nielen nad reálnosťou jeho krvavých ambícií, ako aj nad skutočnosťou, že mu Ukrajina žiaden dlh vracať nebude”.

Reklama
Na archívnej snímke obrnený transportér s vojakmi ukrajinskej armády
Na archívnej snímke obrnený transportér s vojakmi ukrajinskej armády

Podľa mnohých vojenských odborníkov však Ukrajina nie je schopná odolať ruskej armáde. Momentálne má podľa odborníkov Ukrajina dostatok vojenskej techniky rôznej úrovne, ktorá pochádza ešte z dôb sovietskej éry. Anufriev však upozorňuje, že Irak mal v čase I. vojny v Iraku veľmi silnú armádu, vyzbrojenú staršími sovietskymi zbraňami, nedokázal však odolať útoku americkej armády a jej spojencov. Anufriev si kladie otázku, či sa podobný scenár vojny, akým bola I. iracká vojna nemôže dnes uskutočniť aj na Ukrajine.

Anufriev chápe, že ukrajinské letectvo vpodstate neexistuje, staršie ukrajinské tanky T-64 nedokážu odolať moderným T-90 a ťažké tanky T-80 Oplot majú množstvo technických problémov. Nie všetko však podľa Anufrieva vystihuje prevaha v tankoch – pechotné zbrane majú Ukrajinci vpodstate rovnako dobré ako Rusi, letectvo im môže “zapožičať NATO”, delostrelectvo majú Ukrajinci početné a v prípade, že budú brániť vlastnú krajinu, bojová kvalita ich armády nesmierne stúpne. Čo však Ukrajina nemá je logistické a tylové zabezpečenie a financie na vedenie vojny – to je podľa Anufrieva najväčší ukrajinský problém.

Reklama

Najlepšie jednotky ukrajinskej armády sú podľa Anufrieva v zóne ATO. V zóne ATO sa nachádza aj najviac vojakov s vojenskými skúsenosťami. Anufriev podčiarkuje, že nie všetci ukrajinskí vojaci len pijú a zaoberajú sa lúpením. Mnohí z nich si zvýšili svoju bojovú kvalifikáciu a úroveň a dosahujú výborné výsledky. Podľa Anufrieva je množstvo vojakov z ATO schopných klásť prípadnému útoku ruskej armády plnohodnotný odpor a spôsobiť vysoké straty.

Momentálne sú síce mnohí ukrajinskí vojaci znechutení, pretože boj na východe berú ako boj proti vlastnému obyvateľstvu a mnohí z nich sa aj kriticky vyjadrujú na adresu politických špičiek, v prípade hypotetického ruského útoku by však pravdepodobne zabudli na nespokojnosť a s vervou sa zapojili do boja proti nepriateľovi. Problém je však v tom, že na ukrajinskú armádu nebude nikto útočiť a ukrajinská armáda nie je schopná finančne a logisticky viesť masívne bojové operácie.

Podľa Anufrieva by bol útok Ruskej armády na Ukrajinu prejavom totálnej vojenskej negramotnosti a doslovne blbosti. Takejto chyby sa nikto z ruských politikov a vojenských odborníkov nedopustí, najmä z toho dôvodu, že čas hrá proti Ukrajine. Anufriev potom rozoberá príklad z Veľkej vlasteneckej vojny 1941 – 1945, kedy v roku 1941 ZSSR mal dostatok vojenských síl a napriek tomu Wehrmacht došiel až k Moskve.

Na archívnej snímke obrnený transportér s vojakmi ukrajinskej armády
Na archívnej snímke obrnený transportér s vojakmi ukrajinskej armády

Podľa Anufrieva Wehrmacht sa k Moskve prebojoval najmä z dôvodu vynikajúcej logistiky a dostatku transportných prostriedkov. Zdvihnúť divízie, presunúť ich a zapojiť do bojov, predstavuje značné zaťaženie pre každú krajinu. V II. svetovej vojne sa na transport a plnenie logistických úloh využívali nákladné autá, železnica, kavaleristi a tanky, dnes sa situácia značne zmenila a náročnosť plnenia logistických úloh sa v porovnaní s minulosťou enormne zvýšila.

Podľa Anufrieva Ukrajina nemá dostatok finančných prostriedkov a ani dopravných prostriedkov na plnenie logistických úloh. Medzi “gaučovými vojenskými odborníkmi” sa síce šíria názory, že Ukrajinci nemôžu viesť adekvátne bojové operácie, pretože majú zlú armádu a tupých dôstojníkov, to ale v žiadnom prípade neodpovedá realite. Ukrajinskí vojaci a dôstojníci sú podľa Anufrieva schopní a ovládajú dobre vojenské remeslo, ako však spomenul Ukrajina však nemá dostatok prostriedkov na vedenie vojny.

Reklama

Anufriev načrtol vo svojom článku čisto hypotetický a zaujímavý scenár prípadného rusko-ukrajinského konfliktu. Vychádzal z predpokladu, že by Ruská armáda zaútočila z Krymu a Ukrajincom by sa podarilo nemožné na danom úseku by sa im podarilo nejakým zázrakom zastaviť ruskú ofenzívu. Čo by nasledovalo?

Ukrajinci by museli presunúť smerom na krymský front zálohy, ktoré by však nemali odkiaľ a čím presunúť – chýba im dostatok transportných prostriedkov. V prípade, ak by aj nejakým zázrakom zdvihli vojakov zo zóny ATO, vyškrabali by niekde dostatok automobilov, vlakových súprav a pod. a poslali by ich na krymský front, by okamžite nasledoval útok v oblasti Donecka a Luhanska, pretože by sa celá frontová línia v oblasti Donecka narušila. A to ako hovorí Anufriev ešte stále nespomenul ruskú nadvládu vo vzduchu a likvidáciu nekrytých ukrajinských vojenských ešalónov ruským letectvom.

Poslať v dostatočnom množstve neostrieľané jednotky z vnútrozemia by pre Ukrajinu znamenalo enormné finančné vyčerpanie pre krajinu, nehovoriac o tom, že tylové jednotky bez reálnych bojových skúseností by v pochodových kolónach a pri postupe do oblasti frontu takisto čakal krutý osud a totálna likvidácia.

Ilustačné foto
Ilustačné foto

Momentálna ukrajinská armáda, ktorej najlepšie jednotky fungujú v zóne ATO má podľa Anufrieva štyri výhody: 1. je vpodstate zakopaná na frontovej línii ATO v obranných pozíciach, 2. môže sa ukryť v mestách za civilné štíty, 3. ak vedie aktívne bojové operácie, tie majú len krátkodobý a prieskumný charakter. 4. nikto na ukrajinské jednotky reálne neútočí. Napriek tomu však útočiace jednotky majú pri útokoch na pozície jednotiek LNR a DNR relatívne vysoké straty.

Pomerne podrobnú pozornosť venoval Anufriev ďalším problémom, ktoré v prípade ukrajinského pokusu o ofenzívne ladené bojové operácie by museli Ukrajinci riešiť. Venoval sa nákladným autám, cestám a systému a organizácii tylových a dopravných vojsk.

Reklama

Podľa Anufrieva a ruských odborníkov Ukrajinci nemajú prostriedky, aby do boja poslali viac ako cca 10 000 vojakov. Poslať 50 tankov do boja na Chersonskej šiji do vzdialenosti cca 100 km s niekoľkými stovkami pešiakov a niekoľkými desiatkami automobilov so zásobami a palivom a pár delami by však hypotetický útok Ruskej armády určite nezastavilo a z vojenského hľadiska by nemalo ani význam (sebevraždená akcia). A opätovne nemajú Ukrajinci možnosti, aby takúto kolónu kryli zo vzduchu, alebo pred útokmi ruských výsadkárov či Specnazu.

Obrovským problémom sú pre Ukrajincov aj pohonné hmoty, ktorých je na Ukrajine nedostatok. Podľa Anufrieva by dokonca ani dôsledné využívanie existujúcich civilných zásob pohonných hmôt nedokázalo pokryť logistické potreby ukrajinských armádnych jednotiek. Podľa Anufrieva je logistika a transport základným kameňom vedenia vojenských operácii v dnešnej dobe (aj v rámci hybridných vojen) a Ukrajinci v tejto oblasti enormne zaostávajú.

Svoj článok zakončuje Anufriev de facto slovami, že Porošenkove “štrnganie zbraňami” má viac menej propagandistický charakter, reálny problém však nepredstavuje.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali