Rakúsky islamský teológ vysvetlil, prečo sa mladí muži s islamskými koreňmi, žijúci na Západe v druhej či tretej generácii, radikalizujú

Rakúsky islamský teológ vysvetlil, prečo sa mladí muži s islamskými koreňmi, žijúci na Západe v druhej či tretej generácii, radikalizujú

Viedeň 27. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Rajesh Kumar Singh))

 

Rakúsky denník Kurier priniesol rozsiahly rozhovor s liberálnym islamským teológom a náboženským pedagógom Mouhanadom Khorchideom, ktorý pochádza z Libanonu a už dvadsať rokov je rakúskym štátnym občanom. Podľa neho je islam chybne interpretovaný a vyžaduje reformu, ak chce prežiť. Pri všetkej kritike o zneužití moci a zaostalosti v mnohých islamských štátoch vidí Mouhanad Khorchide šancu na reformu islamu. Tým však naráža na odpor u svojich súvercov, v dôsledku čoho je nútený žiť pod policajnou ochranou.

Ilustračné foto

Kurier: Pán Khorchide, po atentáte v Manchesteri, pri ktorom zomrelo 22 ľudí, stále častejšie zaznieva otázka, prečo práve mladí muži s islamskými koreňmi, ktorí žijú na Západe v druhej alebo tretej generácii, sa radikalizujú?

Reklama

Mouhanad K.: Hlavnou príčinou je ťažké hľadanie identity mladých mužov. Mnohí sa nevčlenia do západnej spoločnosti. V škole skončia zle, nenájdu prácu, cítia sa diskriminovaní. Aj v domovských krajinách ich rodičov nie sú akceptovaní, a tak strácajú národnú identitu. Mnohí nachádzajú útočisko v náboženstve, ale súčasne vedia príliš málo o islame. Vo fundamentalistickom prostredí získajú pocit uznania alebo dokonca sily.

Kurier: Prečo sa miesto umierneného islamu presadzuje fundamentalizmus?

Reklama

Mouhanad K.: Rozhodujúcu úlohu tu hrá náboženský analfabetizmus. Kto sa dnes skutočne zaujíma o intelektuálne porozumenie islamskej tradície a súčasnosti? Mnohí pokladajú islam za Mohamedom ohlásený hotový produkt, bez jeho dejín vzniku počas viacerých storočí. Hlavná časť islamskej teológie zostáva visieť na slovách koránu. Nemoslimov vidia ako neveriacich, ktorí budú trestaní v pekle iba preto, že sú nemoslimami. V pluralitnej spoločnosti je nemysliteľné, že niekto je iba vďaka svojej náboženskej príslušnosti lepší človek ako iný.

Kurier: Keď sa pozeráme do islamského sveta vidíme, že tón udávajú štáty ako Saudská Arábia. Reforma viery je zrejme nerealistická…

Mouhanad K.: Saudská Arábia je hlavný exportér extrémizmu. Preto sa môže niekto pýtať: prečo tam cestuje americký prezident Donald Trump a uzatvára zmluvy o zbraniach za 110 miliárd dolárov? Ja však vidím šancu na reformný potenciál v islamských univerzitách v Európe. Tu sa môže rozvíjať islamská teológia vo vnútri demokratických štruktúr. Inak ako v niektorých islamských štátoch, kde sa náboženstvo zneužíva ako nástroj moci.

Kurier: Prečo sa interpretuje v islamskom svete zmena ako slabosť?

Mouhanad K.: Islamský svet trpí na krízu vzdelania. K tomu pristupuje pocit podriadenosti voči Západu. Tak sa pozerá na každú snahu o reformu ako na pozápadnenie. V stredoveku boli moslimovia oveľa otvorenejší voči iným kultúram a omnoho intelektuálnejší ako dnes.

Reklama

Kurier: Keď Saudská Arábia podporuje terorizmus nie sú potrebné sankcie proti nej?

Mouhanad K.: Premýšľanie o našich vzťahoch k takýmto krajinám je už mnohé roky prekvapujúce. Mali by sme konečne vedieť, ktorá krajina exportuje terorizmus. Definitívne to nie je Irán, na ktorý boli dlhé roky uvalené sankcie. Mnohí teroristi prichádzajú priamo zo Saudskej Arábie alebo sympatizujú s wahhábistickým presvedčením. Žiaľ, posledné slovo majú vždy politické a hospodárske záujmy.

Kurier: V Saudskej Arábii a mnohých iných krajinách platí šaria ako zákon. Sú sekularizácia a islam protirečením?

Mouhanad K.: Mnohí islamskí vládcovia zavádzajú šariu na legitimizáciu svojich vlastných mocenských záujmov. Pre despotov je predsa žiaduce, aby veriaci mali trestajúci obraz boha. Neide o boha ale o moc v jeho mene.

Kurier: Touto mocou sú utláčané predovšetkým ženy. Je nosenie šatky iba náboženskou povinnosťou ženy?

Reklama

Mouhanad K.: Mnohí to vidia ako povinnosť. Niektorí učenci však pokladajú šatku v časoch proroka Mohameda za sociálny znak. Nemá žiadny náboženský význam. Šatka slúžila vtedy – ako hovorí korán – na ochranu žien, aby sa vedelo, ktorá žena je slobodná a ktorá otrokyňa.

Kurier: Burka a nikáb sú aj pre vás ako islamského teológa znakom útlaku…

Mouhanad K.: Absolútne. Burka je vylúčením žien zo spoločnosti. Keby mi prišla študentka na skúšku v šatke, chcel by som vedieť, kto sa za ňou skrýva. Preto dobre rozumiem, keď bude závoj tváre zakázaný.

Kurier: Vo vašej knihe porovnávate islam s nákladným autom, ktoré stratilo rovnováhu. Ako môže islam v budúcnosti opäť nájsť svoju rovnováhu?

Mouhanad K.: Vývoj je veľmi rôzny. Na jednej strane extrémizmus narastá. To sa musí otvorene povedať. Ale je aj iný pohyb. V Indonézii, najväčšej islamskej krajine, sa má inštalovať demokracia. V Saudskej Arábii budú smieť čoskoro ženy samotné šoférovať. V Egypte bolo prednedávnom oznámené, že už viac sa nesmie tvrdiť, že kresťania a židia sú neveriaci, ktorí nenájdu blaženosť. To ma robí optimistickým, že reformy sú ešte možné.

Máme však ešte aj tretí vývoj, ktorý doteraz nikto nepoznal – totiž rastúci ateizmus. V Iráne, Saudskej Arábii alebo Egypte hovoria mnohí moslimovia: ak to je islam, čo sa dnes propaguje, potom ja sa chcem s tým rozlúčiť. Aj v Nemecku registrujeme medzi mladými moslimami úbytok návštev mešít. 32 % prvej generácie migrantov s tureckými koreňmi išlo do mešity jedenkrát za týždeň. V druhej a tretej generácii je to iba 23 %. Keď to takto pôjde ďalej, budú mešity o pár rokov takmer prázdne. Dnešná ponuka v mešitách sa zdá byť pre mladistvých sotva atraktívna.

Kurier: Vaše výskumy nepotešia fundamentalistov. Vyhrážali sa vám smrťou?

Mouhanad K.: Áno, už viackrát. Preto stojí pred dverami môjho bytu policajt a aj pri všetkých mojich verejných vystúpeniach dostávam policajnú ochranu.

Ivan Lužák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:23

Slovenský futbalový reprezentant Ivan Schranz pomohol gólom a dvoma asistenciami k triumfu Slavie Praha nad Baníkom Ostrava v 1. kole skupiny o titul v českej lige. Slavia má na konte 75 bodov a v tabuľke je druhá, o bod zaostáva za vedúcou Spartou Praha.

Včera 20:10

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan si v sobotu zabezpečil rekordné tretie, po sebe nasledujúce funkčné obdobie a niekoľko mesiacov pred očakávanými všeobecnými voľbami uštedril konzervatívcom ďalšiu porážku.

Sadiq Khan
Znovuzvolený labouristický starosta Londýna Sadiq Khan vystupuje s príhovorom v Londýne
Včera 19:58

Taliansky tenista Jannik Sinner sa odhlásil z turnaja ATP v Ríme. Dôvodom nútenej pauzy svetovej dvojky je zranenie bedra, pre ktoré odstúpil v tomto týždni z turnaja ATP v Madride. Stalo sa tak pred plánovaným štvrtkovým duelom štvrťfinále, v ktorom mal byť jeho súperom Felix Auger-Aliassime z Kanady.

Včera 19:45

Futbalisti KFC Komárno oslavujú historický postup do najvyššej slovenskej súťaže. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy si definitívne zabezpečili sobotným víťazstvom v dueli 28. kole MONACObet ligy na ihrisku Slavoja Trebišov 3:1.

Včera 18:45

Rusko pridalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na svoj zoznam hľadaných zločincov, ukázala v sobotu vládna databáza.

Včera 18:33

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odsúdil útok na svojho spolustraníka a europoslanca Matthiasa Eckeho a uviedol, že takéto útoky predstavujú hrozbu pre demokraciu.

Včera 18:06

Berlínska polícia v sobotu oznámila, že otvorila viacero vyšetrovaní po tom, čo musela v piatok zasiahnuť proti propalestínskemu protestu na Humboldtovej univerzite v Berlíne.

Demonštranti na piatkovom proteste kričali kontroverznú frázu: “Od rieky až po more Palestínčania budú slobodní”. Berlínska polícia pritom chce túto frázu klasifikovať ako antisemitskú.

propalestínsky protest
Ľudia sa zhromaždili na propalestínsky protest pred Humboldtovou univerzitou v Berlíne v piatok 3. mája 2024
Včera 17:25

Študenti prestížnej univerzity Trinity College v írskom Dubline zabarikádovali hlavný vchod do univerzity a v sobotu zorganizovali protest proti konaniu Izraela v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

Včera 16:50

Dráma o utečencoch “Ja kapitán” režiséra Mattea Garroneho sa v piatok večer stala tohtoročným hlavným víťazom talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello).

Matteo Garrone
Taliansky režisér Matteo Garrone (vpravo) stojí na pódiu počas ďakovnej reči na 69. ročníku talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello) v Ríme
Včera 16:23

Preletom vrtuľníkov, hymnou Slovenskej republiky, kladením vencov a viacerými príhovormi si v sobotu na Bradle uctili pamiatku 105. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

Včera 16:09

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu. Podľa egyptských zdrojov by na rokovaniach mal byť prítomný aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

Včera 15:58

Dánska spoločnosť Pandora, najväčší producent šperkov na svete, oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb o viac než desatinu a prevádzkového zisku o takmer pätinu. Podporil ju najmä kľúčový americký trh, na ktorom zvýšila podiel. Spoločnosť zároveň prekonala očakávania trhov a v reakcii na vývoj na začiatku roka zlepšila prognózu vývoja tržieb za celý rok.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali