Ide o milióny

Ide o milióny

Bratislava 18. septembra (HSP/Foto:SV) 

 

Miliónové protesty

Dnes už vieme o miliónových manifestáciách v Paríži od začiatku tohto roka za “tradičnú” rodinu, hoci médiá mlčali, skresľovali počty.  Francúzsko, ktoré Ján Pavol II. označil za “prvorodenú dcéru Cirkvi”, ponúka Európe nanajvýš protirečivé podnety, ideológiu genderu pretavenú do zákonov, legalizuje rôzne “typy” rodín. A tá sa šíri  po Európe sťa záplava. Akýkoľvek typ spolužitia, ktokoľvek s kýmkoľvek by mal byť odobrený, uznaný za “manželstvo”? 13. januára 2013  prebehla v tejto krajine nevšedná mobilizácia ľudí dobrej vôle, počtom bez obdoby. Vzbure Francúzov by médiá radi prisúdili “maržu” trojnásobným umenšením čísel: namiesto milióna bolo vraj iba  350 tisíc prítomných – zneli sporné informácie, bez komentárov, bez prenosov.

Reklama

V skutočnosti šlo o milión! Milión občanov, rodičov, detí,  kresťanov, nekresťanov!  Všetci sa hrnuli mimoriadnymi vlakmi zo všetkých kútov krajiny na protest. Marsove polia pod Eifelovou vežou čosi také nezažili od Svetových dní mládeže v r. 1997. Dokonca aj samotní “inak orientovaní” protestovali proti legalizácii ich “manželských zväzkov”. Pokojne sa búriace masy dali najavo, že nechcú ďalšie rozbíjanie rodín. Chcú iba jednu možnosť v zákone, manželstvo jedného muža a ženy.

Francúzi, ktorým po dve storočia ateistický materializmus či princíp laicity zasadzoval smrteľné rany, sa dnes pomaly prebúdzajú, spamätúvajú z poblúdení.

Reklama

 

Aká je budúcnosť človeka uväzneného v mraziacich boxoch?

Milión podpisov proti deštrukcii ľudského embrya

Začiatkom sedemdesiatych rokov bežali vo Francúzsku ostré debaty na tému uzákonenia potratu: my sme boli dávno „pred nimi“, potrat bol zlegalizovaný od päťdesiatych rokov. O dve desaťročia neskôr sa tu tvrdo polemizovalo na tému oplodňovania v skúmavke (in vitro), ktoré znásobovalo zásoby zmrazených embryí. Zmeny v zákonoch v r. 1994 spôsobili ďalšie etické posuny. Ochranu každej ľudskej bytosti od počiatku života  porušil zákon povoľujúci použitie „nadpočetných embryí“ na „vedecké“ ciele. Embryá pozbavené „rodičovských projektov“, z umelých oplodnení, vraj aj tak raz budú zničené.

Výsledkom týchto „etických“ posunov je fakt, že mnohé krajiny dnes zaobchádzajú s embryom tak, ako sa zaobchádzalo s otrokmi v staroveku. Ich životy závisia od svojvôle silnejšieho. A to je opakom práva. (Slovensko deštrukciu v legislatíve zakazuje, nepovoľuje).

Ak sa embryá vylučujú spomedzi bytostí, ktorým sa priznáva jurisdikčný štatút, nie sú ani ľudskou bytosťou, ani vecou. Sú mimo zákona. Popritom, čo je v jednej krajine Európy povolené, v inej je trestné. Môže byť funkčné takéto spojenie štátov?

Reklama

Logické dôsledky týchto praktík padajú priamo i na nás. Schválením 6., 7., alebo 8. rámcového programu pre vedu a výskum Európska únia vynakladá prostriedky daňových poplatníkov aj na výskumy, ktoré naša národná legislatíva nepovoľuje, ako napr. výskumy na embryách.

Mnohí politici, odstrašení vlastnou nekompetenciou v otázkach vedy o živote, bez morálnych oporných bodov, abdikujú, a prenechávajú rozhodnutia výborom etikov. Expertom, ktorí nemajú oporné body, ani transcendentný zdroj etiky. Navyše, ich rozhodnutiam chýba elementárna demokratická legitímnosť. A tak vzniká skutočný etický chaos, nesúlad, z ktorého plynie nespravodlivosť:

 

Milióny z našich malých platov na kontroverzné výskumy

Prizrime sa inému miliónu, o ktorom médiá až toľko nehovoria. V priebehu II. európskeho týždňa Európa za život, organizovaného Komisiou biskupských konferencií COMECE v Bruseli s tridsiatkou pro-life organizácií Európy a pro-life poslancami v Európskom parlamente vznikla iniciatíva JEDEN Z NÁS – ONE OF US. Medzi jej najdôležitejšie požiadavky patrí:

Reklama

–  aby finančné prostriedky EÚ nemohli byť použité na financovanie výskumov, ktoré ničia ľudské embryá alebo predpokladajú ich zničenie;

–  aby z prostriedkov EÚ nemohla byť financovaná výskumná činnosť zameraná na klonovanie ľudí, ani výskumy určené na vytváranie alebo ničenie ľudských embryí (napr. výskum na embryonálnych kmeňových bunkách). Naopak eticky bezproblémovou je alternatíva výskumu na dospelých kmeňových bunkách a kmeňových bunkách z pupočníkovej krvi;

 – aby rozvojová pomoc zo strany EÚ nemohla byť použitá na financovanie potratov, a to priamo alebo nepriamo, prostredníctvom financovania organizácií, ktoré vykonávajú alebo podporujú potraty.

Iniciatíva sa rozbehla už v 18 krajinách. Ak ju podpíše aspoň milión občanov EÚ zo siedmich krajín, môže byť úspešná. Medzi tridsiatkou zakladajúcich organizácií sú aj naše – Fórum života a Donum Vitae a spolupracujú s našimi europoslancami – Annou Záborskou a Miroslavom Mikolášikom, aby aktívne mohli ovplyvniť politiku EÚ. Vyzývajú k väčšej angažovanosti rodín a tlaku na politikov z princípu povinnosti nepripustiť morálne eventuality do našej krajiny. Občania môžu aj elektronicky podpísať petíciu na webovej stránke.

Ak embryo neuznáme za jedinca chráneného zákonom, narazíme na neprekonateľné protirečenia, na zmätok. Máme ho v Európe dostatok.  Akoby sa nám poplietli jazyky, aj keď ich ovládame viacero. Nejde len o náboženstvo, to nie je politika. Podstatou je biológia. Použiť treba v prvom rade logiku. „Sľubnosť“ embryonálnych výskumov je vedeckým podvodom, prejavom dekadencie právnych štátov a  morálnou tragédiou.

MUDr. Anna Kováčová

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali