Pred niekoľkými dňami Spojené štáty zakázali vstup na svoje územie niekoľkým občanov Maďarska, ktorých Washington podozrieva z korupcie.
“Maďarsko je zdržanlivé, čo sa týka sankcií (proti Rusku). Buduje pragmatické vzťahy s Ruskom, podporujúc South Stream, budeme budovať jadrovú elektráreň Paks a konáme tak na základe maďarských záujmov. Takýto pragmatický prístup sa teraz mnohým na Západe nepáči. Prikláňam sa k názoru, že je to trest za to, že sa bavíme s Ruskom,” povedal Stier.
Je ešte jedna príčina nespokojnosti Ameriky a to vnútorná politika Maďarska, dodáva novinár.
“Amerika si myslí, že sme skorumpovaní, ale my sme len suverénny štát a je to naša vec. Mnohým v Spojených štátoch sa nepáči, že Viktor Orbán (ministerský predseda Maďarska) je veľmi nezávislý. Nemyslíme si, že je to jediný model demokracie – .. liberálna demokracia a to sa nepáči mnohým a to najmä v Spojených štátoch,” dodal Stier.
“Korupcia? je to len výhovorka,” dodáva na záver novinár.
Európska únia a Spojené štáty v posledných rokoch kritizovali maďarskú vládu vedenú premiérom Viktorom Orbánom za reformy, ktoré sú z pohľadu Bruselu a Washingtonu škodlivé pre zahraničných investorov.
jf