Demokrati a republikáni hlasujú o prezidentských kandidátoch v 12 štátoch

Demokrati a republikáni hlasujú o prezidentských kandidátoch v 12 štátoch

Washington 1. marca 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)

 

Väčšina volebných stredísk sa zatvorí o 19.00 alebo 20.00 h východoamerického času (v stredu o 01.00 alebo 02.00 h SEČ) a výsledky sa očakávajú krátko nato. Na Aljaške sa bude hlasovať až do 6.00 SEČ

V USA dnes majú tzv. supervolebný utorok. Prezidentské primárky alebo volebné zhromaždenia sa konajú v 12 amerických štátoch – Alabame, Aljaške (len republikáni), Arkansase, Colorade (len demokrati), Georgii, Massachusetts, Minnesote, Oklahome, Tennessee, Texase, Vermonte a Virgínii. Hlasovať sa bude aj v tzv. nezačlenenom území Americká Samoa (len demokrati).

Reklama

nnn

Počas dnešného supervolebného utorka môžu republikánski kandidáti získať až 25 percent – spolu 595 – z celkového počtu straníckych delegátov na tohtoročný nominačný zjazd. Pre prezidentskú nomináciu musia získať spolu 1237 delegátov.
Prezidentskí uchádzači Demokratickej strany, Hillary Clintonová a Bernie Sanders, dnes zabojujú o 865 delegátov. Na získanie prezidentskej nominácie potrebujú získať 2383 delegátov.

Reklama

Podľa stanice BBC budú mať veľký význam predovšetkým výsledky v štáte Texas. Vzhľadom na jeho veľkosť v ňom kandidáti zabojujú o 55 republikánskych a 252 demokratických delegátov. Je tiež domovom republikánskeho prezidentského kandidáta, senátora Teda Cruza. Ak by ho v jeho domovskom štáte porazil Donald Trump, mohol by Cruz z kampane odstúpiť.

Väčšina volebných stredísk sa zatvorí o 19.00 alebo 20.00 h východoamerického času (v stredu o 01.00 alebo 02.00 h SEČ) a výsledky sa očakávajú krátko nato. Na Aljaške sa bude hlasovať až do 6.00 SEČ.

TASR prináša históriu vzniku supervolebného utorka, ktorý zaviedli demokrati aj vďaka republikánovi Ronaldovi Reaganovi:

Predstavitelia Demokratickej strany na juhu USA chceli výraznejšie ovplyvniť rozhodovanie o oficiálnej nominácii demokratov na funkciu prezidenta. V roku 1984 stál totiž proti republikánovi Reaganovi liberálny demokrat Walter Mondale z amerického Stredozápadu, ktorého Reagan v prezidentských voľbách prevalcoval a porazil takmer vo všetkých amerických štátoch.

Demokratická strana sa preto rozhodla zjednotiť termíny rozhodovania o nominácii prezidentského kandidáta a pokúsiť sa tak presadiť vlastného nominanta na funkciu prezidenta. Prvý supervolebný utorok sa uskutočnil 8. marca 1988 v štátoch Texas, Florida, Tennessee, Louisiana, Oklahoma, Mississippi, Kentucky, Alabama a Georgia.

Reklama

Táto stratégia však zlyhala hneď počas svojej premiéry, keď černošský kandidát Jesse Jackson síce zaznamenal v južných štátoch výrazný volebný úspech, demokratickú nomináciu však napokon získal Michael Dukasis. Toho potom vo všeobecných voľbách porazil George H.W. Bush.

Zjednotenie termínu primárnych volieb sa však pomaly ujalo a dnes je tzv. superutorok jednoducho dňom najvyššieho počtu primárnych volieb. Zatiaľ najvýznamnejším takýmto dňom bol 7. marec 2000, keď sa volilo v 16 štátoch.

V roku 2008 bol superutorok prvýkrát už vo februári, a to s voľbami až v 24 amerických štátoch. Väčšina štátov rozhodovala pôvodne o prezidentských nomináciách bližšie k termínu všeobecných volieb v novembri. Keď sa však kandidáti začali viac zaujímať o štáty s prvými voľbami, predstavitelia štátov s neskorším termínom presunuli voľby na zimné a jarné termíny.

Výnimočne skorý začiatok volebnej kampane v prezidentských voľbách v USA viedol v roku 2008 k niekoľkým rekordom. Nielenže zvýšil náklady kandidátov na predvolebnú kampaň, ale rekordne zvýšil aj objem vyzbieraných finančných prostriedkov, potrebných na úspešnú kampaň.

Intenzívna kampaň vedie tiež k rekordnej účasti a vysokému záujmu o voľby i v tých skupinách voličov, ktorí sa predtým o politiku nezaujímali.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali