Berlín a Ankara: Dve tváre zrážky islamu s Európou

Berlín a Ankara: Dve tváre zrážky islamu s Európou

Ankara/Berlín 29. decembra 2016 (HSP/datel.sk/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

 

Teroristické útoky v Berlíne a Ankare ukazujú dve rôzne tváre toho istého problému. Rastúca nestabilita na euroázijskej pevnine a pokusy USA o narušenie globálnej parity síl čoraz častejšie provokujú extrémne prejavy nesúhlasu s týmto vývojom. Patria k nim aj viac či menej sofistikované a dobre či horšie zorganizované teroristické útoky.

Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne
Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne

Rozdielny rukopis, rovnaký motív

Reklama

Berlínsky incident bol kópiou udalostí zo 14. júla 2016 v Nice, čo potvrdzuje, že radikalizovanie a inštruovanie takzvaných osamelých vlkov cez internet je mimoriadne účinnou, ekonomicky, časovo a konšpiratívne efektívnou formou riadenia, vyvinutou al-Káidou a zdokonalenou Islamským štátom. Na druhej strane v Ankare turecký policajt Mevlut Mert Altintas, využijúc svoj služobný preukaz na bezproblémový vstup na akciu, zastrelil ruského veľvyslanca Andreja Gennadjeviča Karlova v štýle klasického politického atentátu.

Aj napriek rozdielnej forme, udalosti v Turecku a Nemecku majú rovnakého menovateľa. Nie preto, že k nim došlo v ten istý deň; ale preto, lebo tak na vianočných trhoch v Berlíne, ako aj na výstave v Ankare sa vraždilo v dôsledku zrážky geopolitických a civilizačných tektonických dosiek.

Reklama

CSU: Alternatíva nielen pre Bavorsko

Pre Slovensko je dôležitejšie uvažovať o dôsledkoch útoku v Berlíne a treba k nemu pripočítať aj teroristické besnenie z Nice, Paríža, Bruselu a tak ďalej a tak podobne. Po dlhšej historickej prestávke sa opäť zráža islam so západom a juhom Európy a naopak, čo je pre mnohých tvrdá lekcia s experimentom multikulturalizmu v jeho naivnej podobe.

Jasne to pochopili napríklad predstavitelia bavorskej CSU, ktorá vypracovala nový program s príznačným názvom Die Ordnung, teda Poriadok. Nie je to primitívna reakcia na aktuálne problémy v štýle nemeckej AfD alebo francúzskeho Národného frontu, ale veľmi jasné pomenovanie toho, že integrácia osôb z iného civilizačného a náboženského okruhu musí byť založená na akceptovaní kultúry hostiteľskej krajiny. CSU bez obalu odmieta falošnú toleranciu a požaduje od každého, kto sa chce usadiť v Bavorsku a v Nemecku, aby prijal hodnoty, zvyky, tradície a spôsob života, na aký sú Nemci zvyknutí:

Naša kultúrna tradícia a slobodný spôsob života nie sú nikomu vnucované, ale každý, kto u nás žije, musí akceptovať našu kultúru ako súčasť verejného života. Bavorské motto „žiť a nechať žiť“ platí pre všetkých, ale nenecháme si vnucovať, aby sa naša kultúra prispôsobovala.

Berlín a jeho dôsledky pre Slovensko

Reklama

V roku 2017 budú v Nemecku voľby a je vysoko pravdepodobné, že decentný tón CSU nebude taký hlasný, ako heslá AfD. Bude to pôsobiť na radikalizovanie sa iných strán, čím sa môže nemecká politická debata vyostriť natoľko, až napokon prevážia protieurópske postoje. Mnohí voliči spájajú dôsledky migračnej krízy s európskou integráciou a asociujú si s ňou aj ďalšie krízy, akými sú napríklad grécka dlhová a talianska banková. Za príčinu migračnej vlny mnohí nepovažujú katastrofálnu intervenciu do Iraku v roku 2003, ale zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ.

Veľmi podobne budú vnímať situáciu voliči vo Francúzsku a v Holandsku, kde sa tiež blížia všeobecné voľby a strany mimo hlavného prúdu sú na vzostupe. A nie je vylúčené, že po Renziho hazardérskom referende budú voľby aj v Taliansku, kde naberajú na sile Hnutie piatich hviezd a Liga severu, ktoré majú viac než vyhranené názory na európsky projekt a najmä na spoločnú menu. Aj v týchto krajinách platí, že nesystémové strany budú určovať tón predvolebných diskusií, čo povedie k radikalizovaniu sa strán tradičných.

Ak by voľby v kľúčových európskych krajinách vyniesli k moci vlády, ktoré dostanú mandát na zásadné prehodnotenie EÚ a najmä eurozóny, bude to mať vážne dôsledky aj pre Slovensko a jeho ekonomické a geopolitické záujmy.

Ankara a geopolitický imperatív pre Slovensko

Atentát na ambasádora Karlova síce nebude mať priamy vplyv na politické nálady v Európe a sprostredkovane na Slovensko. Aj tak si zaslúži našu pozornosť.

Reklama

Keď zredukujeme „posolstvo“ atentátnika Altintasa do pár slov, môžeme povedať, že išlo o protest proti miešaniu sa neveriacich (videné z pohľadu moslimov) do konfliktu v Sýrii. Tento odkaz je síce veľmi zúžený, pretože v Sýrii sa angažujú okrem Ruska, USA či Francúzska aj Saudská Arábia, Katar, ale i samotné Turecko. Napriek tomu však Altintasov výkrik vystihuje podstatu toho, čo motivovalo jeho a mnohých iných k podobným extrémnym činom: Eurázia je od konca studenej vojny čoraz nestabilnejšia a najmä na Strednom východe sa tento pohyb prejavuje zvyšujúcim sa nábožensky a sektársky motivovaným násilím.

Turecko je priamym aktérom týchto procesov v regióne. Angažuje sa v Sýrii aj Iraku po boku sunnitských síl. Usiluje sa blokovať šiítsky Irán, aby nezískal dominantný vplyv v oboch vojnou zmietaných krajinách, zároveň je spojencom i rivalom Saudskej Arábie a hrá komplikovanú partiu s Ruskom na sýrskej scéne. Na dôvažok sa Ankara zo všetkých síl usiluje zabrániť tomu, aby Kurdi na severe Sýrie získali kontrolu nad územím pozdĺž celej hranice s Tureckom, avšak v protiklade s tým kvôli rope veľmi čulo spolupracuje s Kurdmi v Iraku.

Z tohto gulášu geopolitických záujmov vplýva mnoho dôsledkov. Jedným z nich je poznanie, že Turecko, aj keď má mnoho pevných väzieb s Európou, je kultúrne, nábožensky aj geopoliticky zviazané so Stredným východom v miere, aká vylučuje jeho členstvo v EÚ.

Európa má problém integrovať sa sama so sebou. Prijať do kontinentálneho bloku Turecko by znamenalo stať sa súčasťou náboženských a sektárskych konfliktov, v ktorých je Ankara zainteresovaná. To nie je v záujme Európy, a preto nepodporiť členstvo Turecka v EÚ je jedným z geopolitických imperatívov nielen kontinentálneho bloku, ale aj slovenskej zahraničnej politiky.

Peter Tóth

článok pôvodne vyšiel aj na datel.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali