Kultúra v NRSR sa zhoršuje, zhodujú sa Pellegrini, Hrušovský a Sulík. Hovorí sa o prijatí etického kódexu

Kultúra v NRSR sa zhoršuje, zhodujú sa Pellegrini, Hrušovský a Sulík. Hovorí sa o prijatí etického kódexu

Bratislava 10. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Politická kultúra v Národnej rade (NR) SR sa zhoršuje a je načase prijať etický kódex. Zhoduje sa súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) a jeho predchodcovia Pavol Hrušovský (KDH) a Richard Sulík (SaS). Hovorili o tom v dnešnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Za zhoršením stavu je podľa opozície Smer-SD, ale aj samotná rozdrobená opozícia. Pellegrini vidí problém práve v roztrieštenej opozícii, s ktorou je ťažko rokovať a dohodnúť sa. Smer-SD podľa neho predviedol politickú kultúru. Opozícia si to nemyslí.

Reklama

“Smer neuniesol bremeno svojho víťazstva na pôde parlamentu. Ukázalo sa to tak, že prestal existovať dialóg. Zabarikádovala sa jedna politická strana, ktorá svojou silou hlasov dokázala presadiť všetko, čo chcela. Boli sme svedkami zneužívania moci,” povedal Hrušovský s tým, že parlament sa stal akýmsi administratívnym vykonávateľom vládnej politiky. Podľa Sulíka zodpovedala politika Smeru-SD v parlamente vyhláseniu Pavla Pašku (Smer-SD): “Vyhrajte voľby a môžete všetko”.

Pellegrini ich tvrdenie odmieta. “Smer-SD nezneužil svoje postavenie. Ukázal politickú kultúru a nezneužil politickú moc. Často to ukázal aj odvolávaním nominantov pri podozreniach. Smer-SD ukázal, že napriek tomu, že bol sám, dokázal prijať rozhodnutia aj dovnútra strany,” reagoval Pellegrini. Vyzdvihol stabilitu poslaneckého klubu Smeru-SD.

Reklama

Pellegrinimu prekáža správanie sa niektorých poslancov. Ako príklad uviedol lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča. “Vy pán Sulík ste otcom jedného z najväčších porušovateľov rokovacieho poriadku. Pána Matoviča ste do parlamentu dostali vy,” obrátil sa na Sulíka Pellegrini a spomenul viaceré Matovičove praktiky, ktorými podľa neho porušuje rokovací poriadok parlamentu. “Tak s ním spravte poriadok, ste tam od toho,” reagoval Sulík.

Pellegrini si myslí, že budúci parlament by mohol prijať etický kódex poslanca. Podľa Hrušovského poslanci nepotrebujú takýto dokument na to, aby sa slušne správali.

 

Pellegrini: NR by mala na začiatku nového obdobia prijať etický kódex

Jedným z prvých opatrení, ktoré by mal parlament schváliť na začiatku nového volebného obdobia, je etický kódex poslancov. Zároveň by mohol opäť otvoriť otázku prísnejších majetkových priznaní verejných činiteľov.

Reklama

Parlament by to mal podľa neho urobiť na začiatku volebného obdobia, aby sa vyhol riziku, že nebudú opatrenia prijaté pre blížiace sa voľby. Práve prevládajúca politika súvisiaca s voľbami zabránila podľa Pellegriniho sprísneniu majetkových priznaní. “V závere sme nenašli zhodu s kolegami z opozície a na to treba ústavnú zmenu, lebo je to ústavný zákon. Pevne verím, že nový parlament s tým príde,” povedal Pellegrini.

Pokiaľ bude v parlamente, chce pokračovať v tejto debate. Verí, že sa zhoda nájde. Zároveň si však myslí, že otázka majetkových priznaní funkcionárov nie je najväčší problém. “Dnes štát aj verejnosť disponuje toľkými informáciami z verejných zdrojov, že nie je možné, aby dnes nekontrolovateľne narástol majetok,” poznamenal.

Predseda SaS Richard Sulík pripomenul Pellegrinimu, že dohoda na sprísnení majetkových priznaní bola, ale Smer-SD z nej odstúpil. Poukázal na návrh z dielne pracovnej skupiny, v ktorej sa na znení zmien dohodli zástupcovia všetkých parlamentných strán vrátane Smeru-SD. Ten napokon predložil iný návrh.

“Smer nedodržal slovo. Ten zákon mohol byť schválený, lebo k dohode v pracovnej skupine došlo,” zdôraznil Sulík. Smer-SD podľa neho zrejme sprísnenie v skutočnosti nechcel. “Ja to aj chápem. Viacerí by mali problém vysvetliť, kde vzali na hodinky či na alobal,” poznamenal Sulík. Upozornil, že sa to však dialo ešte za čias Pavla Pašku (Smer-SD) na čele NR SR, a nie Pellegriniho.

Pavol Hrušovský z KDH je za opätovné otvorenie diskusie o prísnejších majetkových priznaniach. “Treba tú diskusiu otvoriť znovu a stanoviť si hranicu, do akej miery ideme obnažiť majetkové pomery každého ústavného činiteľa. Je najvyšší čas, aby sme to urobili,” vyhlásil. Naopak, etický kódex sa mu zdá zbytočný. “Nemyslím si, že etický kódex je až taký dôležitý na to, aby sme sa dokázali v parlamente slušne správať. Je to len gesto, nie je to norma, ktorá by niekoho prinútila správať sa slušne,” uzavrel.

Reklama

 

Pellegrini: Nikto nechce škodiť moslimom žijúcim na Slovensku

Nikto nemá záujem škodiť moslimom, ktorí na Slovensku žijú. Hovorí to predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý osobne viacerých pozná. Zároveň však súhlasí s vyjadreniami premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ohľadom migrantov, pre ktoré si vyslúžil kritiku nielen od opozície, ale aj zo zahraničia.

“Vláda má zodpovednosť za to, ako bude vyzerať Slovensko. A ja plne súhlasím, ak premiér pomenováva veci jasnými slovami. Tu sa už nemôžeme hrať na politicky korektný jazyk. Otvorený a kritický jazyk je správny, pretože sa už skončila doba, kedy sa môžu viesť pekné diplomatické reči, ktoré nikam nevedú,” povedal v dnešnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 Pellegrini. Zdôraznil, že Slovensko nie je schopné integrovať väčší počet moslimských utečencov.

Líder SaS Richard Sulík súhlasí, že zodpovednosť nesie vláda, a nie opozícia, ale o to rozvážnejšie by mal preto kabinet postupovať. “Robert Fico ide hrubo za čiaru a robí to úplne zbytočne,” vyhlásil. Zároveň zopakoval, že aj SaS je proti povinným kvótam na rozdelenie migrantov. Odmieta však premiérove výroky o monitorovaní každého jedného moslima či o zabránení vzniku ucelených moslimských komunít. Premiérove vyjadrenia vníma ako predvolebnú kampaň.

Pavol Hrušovský z KDH je presvedčený, že žiadny moslim na Slovensku sa nemusí báť o svoju bezpečnosť. “Ale nesmieme vytvárať atmosféru strachu,” zdôraznil. Zároveň nevidí dôvod príliš liberalizovať postoj k migrantom. “Nie som ale ani zástancom príliš silných prejavov a postojov, aké zvolil premiér,” doplnil s tým, že narážal na podanie žaloby na Radu EÚ za rozhodnutie o povinnom prerozdelení utečencov.

Hrušovský tento krok neschvaľuje, Sulík, naopak, áno. “Nemyslím si, že podať žalobu bola chyba, Lisabonská zmluva to pripúšťa, bolo to správne,” poznamenal. Žalobu schvaľuje aj Pellegrini, ktorému sa navyše zdá, že Brusel koná v otázke migrantov pomaly. “Keď išlo o banky, kapitál, peniaze, bola schopná únia zasadať trikrát do týždňa,” poznamenal.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali