Zoznam 10 porušení medzinárodného práva zo strany Veľkej Británie a USA zaznel v Bezpečnostnej rade OSN

Zoznam 10 porušení medzinárodného práva zo strany Veľkej Británie a USA zaznel v Bezpečnostnej rade OSN

Brusel 17. februára 2016 (HSP/vz.ru,tass.ru/Foto:TASR/AP-Richard Drew)

 

Zástupca predstaviteľa Ruska v OSN Piotr Iľjičev v Bezpečnostnej rade OSN prečítal „krátky prehľad“ najvýraznejších prípadov porušenia medzinárodného práva Veľkou Britániou a USA

Iľjičev prečítal zoznam udalostí od druhej polovice 20. storočia dodnes ako reakciu na obvinenia voči Moskve v súvislosti s udalosťami na Ukrajine a spojenia Krymu s Ruskom, oznámila tlačová agentúra TASS.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

„Niektoré delegácie dnes spomínali porušenia princípov charty OSN neopodstatnene obviňujúc Rusko. Aby tieto fantázie nevyvolali nesprávny dojem, dovoľte mi prečítať krátky prehľad najvýraznejších prípadov porušenia medzinárodného práva, porušenia vrátane cieľov a princípov charty OSN za posledné desaťročia, obzvlášť preto, že sa na ne zjavne pozabudlo“, uviedol diplomat.

Konkrétne upriamil pozornosť na bombardovanie jemenského Мaribu v 1946 Veľkou Britániou, pričom Bezpečnostná rada OSN v rezolúcii 188 odsúdila tento čin „zvýrazňujúc nesúlad represií s cieľmi a princípmi charty OSN“.

Reklama

„V roku 1983 USA vojensky vtrhli na Grenadu. Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 37/8 označilo kroky USA za „hrubé porušenie medzinárodného práva. Mnohí vedia o reakcii vtedajšieho prezidenta USA Ronalda Reagana na tento dokument – táto správa mu nijako nepokazila chuť pri raňajkách“, pripomenul Iľjičev.

V roku 1986 USA zaútočili na Líbiu a v 1989 vtrhli do Panamy. V oboch prípadoch Valné zhromaždenie OSN odsúdilo tieto agresie a kvalifikovalo ich ako porušenie medzinárodného práva.

Ruský diplomat podčiarkol, že porušenia charty OSN konštatoval aj Medzinárodný súd.

„Napríklad v historicky prvom rozhodnutí vo veci korfského kanálu v 1946, Medzinárodný súd konštatoval narušenie suverenity Albánska Veľkou Britániou. Dobre známe je aj rozhodnutie vo veci Nicaragua versus USA v 1986 roku. V rozhodnutí Medzinárodný súd priamo vyhlásil, že USA narušili suverenitu Nicaragui a tiež normy zakazujúce miešať sa do vnútropolitických záležitosti krajiny a používať pritom vojenskú silu“, oznámil Iľjičev.

„Nezodpovedný postoj“ USA a jeho spojencov k charte OSN pokračoval aj pri bombardovaní Juhoslávie v roku 1999, a tiež pri úroku na Irak v 2003-om. Nasledovala Líbya, v ktorej „s údajne altruistickou pomocou zvonku došlo k požiaru, ktorý zničil štát a zanechal len popol a chaos“, povedal diplomat. „Práve takéto nezákonné zamiešavanie sa formou nelegitímnych leteckých úderov v Líbyi alebo dodávok zbraní mimovládnym ozbrojeným skupinám“ priviedlo k nárastu radikálnych nálad v Sýrii, čo nakoniec „vyústilo do vzniku a zosilneniu takých hrôz“ ako teroristická skupina „Islamský štát“.

Reklama

„Následky miešania sa do Líbye a Sýrie majú rozsiahle dopady. Hrozné utrpenie civilistov, zničenie kultúrneho dedičstva ľudstva a bezprecedentná migračná kríza“, povedal Iľjičev. Prešlo 70 rokov od skončenia II. svetovej vojny a základné princípy tvoriace základ medzinárodných vzťahov „sa pre niektorých stávajú rušivým prvkom a následne predmetom alternatívnych interpretácií alebo sú priamo obchádzané.“

„Pravdepodobne to bude prezumpcia vlastnej výnimočnosti, ktorá niektorým štátom už dlho dovoľuje stavať sa nad ciele a princípy charty OSN“, uviedol na záver diplomat.

16. marca 2014 prebehlo na Kryme referendum o statuse dovtedy autonómnej republiky, pričom vyše 96% zúčastnených (83% účasť) hlasovalo za spojenie s Ruskou federáciou. 21. marca 2014 prezident RF Vladimír Putin podpísal zákon o ratifikácii dohody o vstupe Krymu a nezávislého mesta Sevastopoľ do Ruskej federácie, ako aj pokyn na vznik krymského federálneho kraja.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

07:30

Nemecká polícia v stredu znížila počet obetí ťažkej nehody autobusu pri Lipsku z piatich na štyri, uviedla tamojšia polícia.

Podľa polície zahynuli pri nehode dovedna štyria ľudia a piaty sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Inšpekcia dopravnej polície prípad vyšetruje ako zabitie z nedbanlivosti.

07:12

Telá dvoch nezvestných osôb objavili záchranné zložky v stredu vo vode po zrútení mosta v meste Baltimore na východe USA, uviedli tamojšie úrady. Informujú agentúry AP a DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali