Zdechovský: Stratégia boja proti radikálnemu islamizmu potrebuje zmenu. Mäkkí európski politici však viac riešia svoje dôchodky

Zdechovský: Stratégia boja proti radikálnemu islamizmu potrebuje zmenu. Mäkkí európski politici však viac riešia svoje dôchodky

Európa 31. marca 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-RTL via AP)

 

Frázy, chyby, rôzne pochody a kytice… to bola reakcia väčšiny európskych politikov na parížske útoky a teraz je to reakcia na útoky v Bruseli. Podľa českého europoslanca Tomáša Zdechovského je to bohužiaľ slabá a nedostatočná reakcia, ktorá poukazujúce na to, ako malý je pud sebazáchovy EÚ.

Na videosnímke ľudia počas ošetrenia po výbuchoch na letisku Zavantem v Bruseli
Na videosnímke ľudia počas ošetrenia po výbuchoch na letisku Zavantem v Bruseli

Zdechovský vzhľadom na nedávne teroristické útoky v Bruseli na svojom blogu poukazuje na fakt, že namiesto toho, aby sa už konečne všetky tajné i policajné služby spojili a začali systematické operácie v Bruseli, Paríži, Londýne, Berlíne, Kodani, Štokholme, Haagu a ďalších európskych mestách, v ktorých sídlia radikálni islamisti, svetoví lídri mlčia, prípadne hovoria o tom, že sa nesmieme báť terorizmu.

Reklama

To, že belgická polícia nemá pod kontrolou radikálnych islamistov, sa podľa českého europoslanca vie už dávno. Do krajiny prichádzajú ročne desiatky ľudí, ktorí miznú v no-go zónach. „Nedávno mi povedali kolegovia zo Španielska, že stopy baskických teroristov viedli opakovane do Molenbeeku. To, ako polícia pracuje, ukázala aj ďalšia správa z Bruselu, keď len tak mimochodom vyšlo najavo, že akýsi terorista s batohom výbušnín si vo Schaerbeeku vzal ženu s dieťaťom ako rukojemníkov,“ píše na svojom blogu Zdechovský. Dodáva, že polícia následne ohlásila ďalšie zatýkanie v Schaerbeeku a Molenbeeku (no-go zóny v Bruseli – pozn. red.), ale väčšinu zo zatknutých už večer prepustila.

Extrémizmus ako prirodzená reakcia na terorizmus

Reklama

Zdechovský zároveň tvrdí, že výdaje štátov na vnútornú bezpečnosť nedosahuje ani päť percent. Väčšina tajných služieb podľa jeho slov nemá rozpočet ani porovnateľní s neziskovkami, keďže platy ľudí pracujúcich v tajných službách sú žalostne nízke. „Európa sa potýka nielen s novo prichádzajúcimi prisťahovalcami, ale aj s problémami migrantov tretej generácie, ktorí neuznávajú jej hodnoty. Len za pripomenutie stojí fakt, že do bojov v Sýrii sa zapojilo odhadom tridsať tisíc ľudí z Európy, ktorí sa nepozorovane vracajú do Európy späť. A tá nemá šancu ich skontrolovať a zadržať. Proste súčasná kapacita bezpečnostných zložiek na to nestačí a nikto ich nechce posilňovať,“ vysvetľuje.

Dodáva, že ak budeme mať v Európe slabých politikov, ťažko sa vyrovnáme s nárastom extrémizmu, ktorý je prirodzenou reakciou na terorizmus. „Dnes je cieľom teroristov odpáliť sa v metre a zabiť čo možno najviac ľudí. Preto sa pýtam, ako dlho budeme ešte pozerať na to, že nemáme bezpečné vonkajšie hranice a v Európe sa pohybuje cez milión ľudí bez toho, aby sme poznali ich skutočnú identitu?“

Medzi Európanmi vládne pocit strachu. A práve tento pocit strachu sa dá podľa Zdechovského zmeniť len skutočnou stratégiu proti radikálnemu islamizmu. Tá ale potrebuje politickú podporu, ktorej sa nedostáva od zmäknutých belgických alebo európskych politikov, ktorí riešia viac svoj dôchodok ako bezpečnosť Európy.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:07

Cena za nájom priestorov pre Ministerstvo cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR a jeho organizácie bola najvýhodnejšia. Uviedol to minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom vládny kabinet vyjadril súhlas s návrhom komerčných priestorov na účely MCRŠ.

Sídlom MCRŠ majú byť priestory Skladu číslo 7 pri bratislavskom obchodno-administratívnom centre pri Dunaji.

31. rokovanie vlády SR Dušan Keketi
Na snímke minister cestovného ruchu a športu (MCRaŠ) SR Dušan Keketi (nominant SNS) pred 31. rokovaním vlády v Bratislavae
13:47

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že pridala liehovinu zo Slovenska, trenčiansku borovičku JUNIPERUS, do registra chránených označení pôvodu (CHOP). 

Komisia opísala, že trenčianska borovička JUNIPERUS je číra bezfarebná liehovina s obsahom alkoholu 42 %, s výraznou vôňou a intenzívnou chuťou borievky obyčajnej a pichľavej.

13:34

Český prezident Petr Pavel v stredu pri príležitosti Dňa víťazstva pripomenul prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Hovoril pritom o historickom paradoxe, keď sa rola niektorých krajín od konca druhej svetovej vojny zmenila.  Informovali spravodajské portály Novinky.cz a iDnes.cz.

Vojnu na Ukrajine označil za ťažkú skúšku nielen pre Európu. Bez podpory a spojenectiev však podľa Pavla vo vojne nemôže uspieť žiadna krajina.

13:22

Kremeľ uviedol, že Rusko nemôže vyšetrovať zabitie novinára AFP Armana Soldina počas raketovej paľby na východe Ukrajiny pred takmer rokom.

13:21

Sídlom Ministerstva cestovného ruchu a športu (MCRŠ) majú byť priestory Skladu číslo 7 pri bratislavskom obchodno-administratívnom centre pri Dunaji. Vláda na svojom stredajšom rokovaní vyjadrila súhlas s návrhom komerčných priestorov pre účely MCRŠ a zaviazala ho podpísať do 14. mája nájomnú zmluvu.

13:20

Žiadatelia o pracovné víza musia k žiadosti pri zamestnaniach, kde sa nevyžaduje doklad o vzdelaní, priložiť pracovnú zmluvu alebo, pokiaľ ide o kvalifikované povolania, aj doklad o vzdelaní. Vláda na stredajšom zasadnutí novelou nariadenia spresnila rozsah dokladov, ktorú sú pri jednotlivých povolaniach potrebné.

13:17

Španielska prokuratúra požiadala vyšetrovacieho sudcu, aby odložil vyšetrovanie podozrení z daňových podvodov v prípade kolumbijskej speváčky Shakira. Minulý rok sa speváčka vyhla súdnemu procesu v samostatnom prípade po zaplatení vysokej pokuty.

12:39

Hnutie Slovensko po mesiaci opäť porovnávalo ceny potravín na Slovensku a v Poľsku. Začiatkom apríla boli podľa opozičnej strany ceny na Slovensku vyššie o polovicu, no aktuálne sa rozdiel zvýšil takmer na 65 %. Poslanci hnutia nakupovali 6. mája v rovnakom obchodnom reťazci potraviny od rovnakých výrobcov a na Slovensku zaplatili 75,15 eura, zatiaľ čo v Poľsku 45,63 eura. Informovali o tom na brífingu poslanci hnutia Július Jakab a Michal Šipoš.

12:38

Zdravotné poisťovne očakávajú na konci roka straty dokopy vo výške viac ako 276 miliónov eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) očakáva stratu viac ako 200 miliónov eur, Dôvera takmer 70 miliónov eur a Union ZP 6,5 milióna eur.

12:37

Príjmy štátneho rozpočtu vlani dosiahli výšku 23,69 miliardy eur a výdavky 31,36 miliardy eur. Slovensko tak v roku 2023 hospodárilo so schodkom štátneho rozpočtu vo výške 7,67 miliardy eur, čo je 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu, ktorý v stredu schválila vláda.

12:36

Organizátori piesňovej súťaže Eurovízie sa ospravedlnili za porušenie zákazu používať politické symboly. Švédsky spevák Eric Saade mal v utorok v prvom semifinálovom kole súťaže okolo ruky obtočenú čiernobielu palestínsku šatku – kúfiju. Bol to najkontroverznejší čin večera, z ktorého do finále po hlasovaní postúpili Ukrajina a Chorvátsko.

12:35

Rusko varovalo Francúzsko pred nasadením svojich jednotiek na Ukrajine. Ruské sily by ich v takom prípade vnímali ako legitímne ciele, uviedla hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová.

12:31

Veľvyslanci členských krajín pri EÚ budú v Bruseli rokovať o príprave 14. balíka sankcií voči Rusku. Podľa týždenníka Politico by sankcie mali obmedziť zisky Moskvy z predaja skvapalneného zemného plynu (LNG) a hélia, pričom nové opatrenia sa chystajú aj proti Bielorusku.

11:18

V apríli tohto roka zbankrotovalo na Slovensku 854 fyzických osôb. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 7,29 % a v medzimesačnom porovnaní to bolo o 49,04 % viac. Zbankrotoval aj 12-ročný tínedžer. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rôzne druhy listnatých stromov v arboréte Borová hora pri Zvolene

Autor: FOTO TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Erik Majercak

Milan Náhlik

Marian Kotleba

Miroslav Urban

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali