Zdá sa, že Bidenova administratíva, ktorá pôvodne odmietala diplomatické úsilie Pekingu, si to rozmyslela

Zdá sa, že Bidenova administratíva, ktorá pôvodne odmietala diplomatické úsilie Pekingu, si to rozmyslela

Washington 13. mája 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana, Evan Vucci)

 

Nedávne vyjadrenia štátneho tajomníka Antonyho Blinkena, ktorý privítal možnú úlohu čínskeho sprostredkovania v rusko-ukrajinskej vojne, sú príjemným prekvapením, píšu Anatol Lieven a Jake Werner pre Responsible Statecraft. Spolu s ďalšími nedávnymi pozitívnymi náznakmi, ako napríklad práve skončeným dvojdňovým stretnutím poradcu pre národnú bezpečnosť USA Jakea Sullivana a najvyššieho čínskeho diplomata Wanga Yi vo Viedni, by to mohlo predznamenávať významný posun Bidenovej administratívy od konfrontácie s Čínou – a ak sa takýto posun uskutoční, konštruktívnejší vzťah USA a Číny by sa mohol stať základným kameňom mieru na Ukrajine

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken

Zostávajú však značné pochybnosti o tom, či administratíva dokáže byť dostatočne flexibilná voči svojim proklamovaným protivníkom, aby tento krok mohla zrealizovať.

Reklama

Keď Čína vo februári prvýkrát vydala svoje zásady pre mier na Ukrajine, Bidenova administratíva – a samotný Blinken – tento krok odmietli ako poskytovanie záštity Rusku s tým, že Čína nie je dôveryhodná, pretože neodsúdila ruskú inváziu. Opovrhnutie, ktoré administratíva vyliala na snahy Číny, nasledovalo po bubnovaní varovaní najvyšších predstaviteľov Bidenovej vlády, že Čína zvažuje poskytnutie smrtiacej podpory Rusku – varovania, ktoré mohli byť motivované snahou zdiskreditovať čínske nároky na neutralitu, keďže administratíva priznala, že neexistujú “žiadne náznaky” takéhoto rozhodnutia v blízkej budúcnosti.

Verejné pripomienky Číny k mierovému procesu na Ukrajine boli skutočne nepodstatné, opatrne podávané ako frázy, namiesto toho, aby sa postavili tvárou v tvár obrovským ťažkostiam situácie, a postoj Číny v konflikte jasne uprednostňoval Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však reagoval úplne inak ako Biden, keď opatrne privítal úsilie Pekingu a podporil časť jeho vyhlásených mierových zásad.

Reklama

Podľa nášho názoru to bola správna reakcia. Vydávanie morálne korektných vyhlásení nemá veľkú cenu – v súčasnej situácii sú potrebné podnety, ktoré privedú Rusko k rokovaciemu stolu, a Čína má dobré predpoklady na to, aby takúto úlohu zohrala, ak sa tak rozhodne.

Bidenova reakcia sa skôr než od Zelenského odvíjala od jeho širšej orientácie na všetky čínske zahraničnopolitické iniciatívy: verejne sa snažil zdiskreditovať ciele a motivácie Pekingu. Výsledkom takéhoto prístupu vo všeobecnosti nebol pokrok v súvislosti so sťažnosťami Bidenovej administratívy, ale len otrávenie vzťahov s Čínou, priblíženie Ruska a Číny k sebe a zahodenie príležitostí na produktívnu americko-čínsku spoluprácu.

Biden: Vysoký vek mi priniesol "múdrosť"
Na snímke americký prezident Joe Biden

V takomto kontexte vyniká Blinkenovo inak nenápadné diplomatické gesto, ktorým privítal úsilie Číny v otázke Ukrajiny, ako potenciálna zmena stratégie, ktorá by mohla otvoriť významné nové diplomatické príležitosti.

Ak sa však Bidenova administratíva rozhodla nastúpiť nový kurz, bude musieť čeliť niekoľkým uzlovým problémom. Prvý sa týka podmienok, za ktorých by sa Washington snažil spolupracovať s Čínou na dosiahnutí mieru. Podľa Davida Ignatiusa z denníka Washington Post americkí predstavitelia navrhli, že “predpokladom takéhoto diplomatického úsilia by boli ukrajinské úspechy na bojisku, ktoré by mohli Kyjevu zabezpečiť silnejšiu vyjednávaciu pozíciu”.

Toto stanovisko je príliš obmedzujúce, pretože všetky možné výsledky sľubovanej ukrajinskej ofenzívy smerujú k potrebe rokovaní o prímerí, pri ktorých by sa pomoc Číny mohla ukázať ako kľúčová. Ak sa ukrajinskej ofenzíve podarí preraziť a ohroziť ruskú pozíciu na Kryme, existuje veľká pravdepodobnosť radikálnej ruskej eskalácie a volania európskych vlád (a mnohých vo Washingtone) po prímerí, ktoré by upevnilo ukrajinské zisky bez rizika jadrovej vojny.

Reklama

Na druhej strane, ak sa ukrajinskej armáde nepodarí dosiahnuť prielom, čo povedie k perspektíve nekonečného vojenského patu, potom môže ochota Západu (a najmä Európy) pokračovať v poskytovaní súčasnej úrovne podpory Ukrajine prudko klesnúť a výzvy na prímerie môžu vzrásť. Ak Ukrajinci utrpia ťažký neúspech s veľkými stratami a Rusko úspešne podnikne protiútok, potom bude prímerie naliehavo potrebné na záchranu Ukrajiny pred stratou ďalších území. Je administratíva ochotná spolupracovať s Čínou aj za zúfalejších okolností?

Druhým problémom je, či je administratíva pripravená čeliť ťažkým a nepopulárnym rozhodnutiam. Blinken a ďalší americkí predstavitelia sa tiež vyjadrovali veľmi nejednoznačne o podmienkach mieru, ktoré by boli ochotní presadzovať alebo akceptovať. Môže to byť kreatívna nejednoznačnosť – alebo to môže odrážať rozpoltenosť a nerozhodnosť. Ak ide o druhú možnosť, je nepravdepodobné, že by to v Pekingu vzbudilo veľkú dôveru.

Predovšetkým to súvisí s otázkou územia. Na jednej strane Bidenova administratíva opakovane vyhlásila, že mierové podmienky sú výlučne záležitosťou Ukrajiny – a ukrajinská vláda opakovane uviedla, že návrat všetkých území, ktoré Ukrajina stratila od roku 2014 (vrátane Krymu), je “nevyjednávateľný”. To znamená, že o mierovom urovnaní nemožno rokovať, pretože ak nedôjde k úplnej vojenskej porážke, žiadna ruská vláda sa Krymu nevzdá. Očakávať, že čínska vláda bude na Rusko vyvíjať nátlak, je zbytočné. Peking to neurobí a Moskva by to neprijala.

Vo Washingtone existujú vážne obavy, že tvárou v tvár možnej strate Krymu by Rusko eskalovalo smerom k jadrovej vojne. Aj preto predstavitelia Bidenovej administratívy naznačili, že v skutočnosti by mohlo dôjsť k určitej forme kompromisu v otázke Krymu, ak Ukrajina získa späť územie, o ktoré prišla v uplynulom roku. Vzhľadom na neprekonateľnú vzdialenosť medzi formálnymi pozíciami Kyjeva a Moskvy sa však formálna mierová dohoda zdá byť nemožná. To však stále ponecháva otvorenú možnosť vyjednaného a trvalého prímeria, v ktorom by sa de facto (ale nie de iure) akceptovala pokračujúca ruská kontrola nad niektorými ukrajinskými územiami až do budúcich rokovaní – podobne ako na Cypre, v Kašmíre a inde.

Poslednou otázkou, ktorá visí nad deklarovaným záujmom administratívy o čínsku mediáciu, je, či sa podarí vybudovať dostatočnú dôveru medzi USA a Čínou, ktorá by tento proces podporila. Blinken uviedol, že jedným z dôvodov, prečo by účasť Číny mohla byť žiaduca, je ochrana pred tým, aby Rusko jednoducho obnovilo svoje sily a v budúcnosti opäť zaútočilo na Ukrajinu. To je úplne pravda, ale prináša to so sebou dva zásadné dôsledky, ktoré Bidenova administratíva a washingtonský establišment vo všeobecnosti môžu byť veľmi vzdialené tomu, aby ich akceptovali.

Reklama

Prvým je, že Washington by musel v plnej miere verejne podporiť prímerie a svoj vplyv; a ak požiada Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko, aby zabránila budúcej ruskej ofenzíve, bude sa musieť zaviazať, že využije vplyv Ameriky na Ukrajinu, aby zabránila budúcej ukrajinskej ofenzíve. Vzhľadom na rozpad americko-čínskych vzťahov bude v Pekingu veľké podozrenie, že Washington sa snaží zvaliť na Čínu zodpovednosť za prímerie, ku ktorému sa samotné USA necítia byť zaviazané – podobne ako v prípade politiky USA voči dohode Minsk II z roku 2015, ktorú sprostredkovali Francúzsko a Nemecko s cieľom vyriešiť konflikt v Donbase.

Druhým dôsledkom je, že ak sa má Čína podieľať nielen na dosiahnutí prímeria, ale aj na pokračujúcom dlhodobom úsilí o udržanie prímeria a podporu mierových rokovaní, potom bude musieť Washington akceptovať hospodársku úlohu Číny pri obnove Ukrajiny a určité čínske slovo v oblasti európskej bezpečnosti. To by bolo v rozpore s celým nedávnym trendom politiky USA voči Číne, ale bez tohto súhlasu je ťažké si predstaviť, ako by sa mohol udržať čínsky záväzok voči ukrajinskému mieru.

Bidenova administratíva stojí na križovatke. Môže stavať na tejto skromnej, ale pozoruhodnej zmene tónu, uznať, že záujmy USA a Číny sa častejšie zhodujú, ako protikladné, a preskúmať, čo by sa dalo dosiahnuť, keď dve najmocnejšie krajiny sveta ustúpia od konfrontácie.

Alebo, čeliac frustrácii, ktorá by nevyhnutne sprevádzala dialóg s Pekingom, a demagógii v USA, ktorá by nevyhnutne nasledovala po konštruktívnom vzťahu s Čínou, môže administratíva pokračovať v ceste k otvorenému konfliktu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali