Zakladateľ spoločnosti Tesla zdvojnásobuje svoj záväzok vyrábať elektrické vozidlá v Číne, čo je pre Peking dôležitým PR víťazstvom

Zakladateľ spoločnosti Tesla zdvojnásobuje svoj záväzok vyrábať elektrické vozidlá v Číne, čo je pre Peking dôležitým PR víťazstvom

Peking 3. júna 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China)

 

Zatiaľ čo globálna ekonomická inteligencia diskutuje o tom, ako sa “oddeliť” alebo “zbaviť rizika” od Číny, Elon Musk zjavne nedostal túto správu, píše William Pesek pre Asia Times

Elon Musk Čchin Kang
Na snímke čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang a šéf spoločnosti Tesla Elon Musk

Zakladateľ spoločnosti Tesla bol tento týždeň v Pekingu oslavovaný ako navrátivší sa kráľ. Od chvíle, keď v utorok priletelo jeho súkromné lietadlo, Muska údajne oslovovali “brat Ma”, čím sa dostal do vyššej ligy s miliardárom z Alibaby Jackom Ma.

Reklama

Z Muskovej prvej návštevy Číny za posledné tri roky si môžete odniesť mnoho poznatkov. Jedným z nich je, že nie každý sa od Číny odpútava, a už vôbec nie najvplyvnejší evanjelista elektromobilov (EV) na svete a majiteľ Twitteru. Ďalší: budúcnosť výroby a inovácií elektrických vozidiel sa presúva do najväčšej ázijskej ekonomiky.

Najdôležitejšie však môže byť to, ako Peking rozprestiera obrovský uvítací koberec pre zahraničných šéfov – od Muska až po Jamieho Dimona z JPMorgan Chase -, aby naznačil, že Čína je skutočne opäť otvorená podnikaniu.

Reklama

Názor, že Čína sa stáva nepriateľskou voči zahraničnému kapitálu, sa zintenzívnil po tom, ako sa Ma koncom roka 2020 dostal do konfliktu s regulačnými orgánmi Si Ťin-pchinga.

V marci čínsky líder vymenoval nového premiéra Li Čianga, ktorý sa má ujať vedenia pri zmene tohto príbehu. A čo môže byť lepšie ako Muskova návšteva Číny a potvrdenie jeho záväzku vyrábať viac Tesiel v továrňach na pevnine?

Samozrejme, Li a Ma sa poznajú už dávno. Bol to Li, ktorý ešte ako šéf strany v Šanghaji loboval u Muska, aby otvoril “gigafabriku” Tesla v meste. Závod, ktorý bol otvorený v apríli 2022, bol prvým závodom spoločnosti Tesla mimo USA.

Teraz je tu Musk, kontroverzný ako on, ktorý naznačuje ešte väčšiu prítomnosť výroby v Číne. V roku 2022 sa Tesla podieľala na celkovej automobilovej výrobe v Šanghaji približne jednou štvrtinou.

Ďalší cieľ miestnych vlád v Číne: usilovať sa o užšie vzťahy so spoločnosťou Tesla, aby získali časť týchto pracovných miest, keďže Musk sa snaží rozšíriť svoj vozový park a predaj autonómnych vozidiel čínskym zákazníkom.

Reklama

Je to presne to, v čo mohli dúfať tvorcovia obrazu Li, keďže Tesla sa chce “agresívne zamerať na budovanie svojej čínskej stopy”, hovorí analytik Daniel Ives z investičnej spoločnosti Wedbush.

Hoci Čína má vlastné sľubné spoločnosti vyrábajúce elektromobily vrátane BYD Co, Musk si uvedomuje, že Siova krajina sa stala “zlatou husou na trhu s elektromobilmi”, hovorí Ives. Preto je teraz závod Tesly na pevnine “srdcom a pľúcami” Muskovej globálnej výroby.

Musk dáva Siovi a Liovi veľkú výhru v oblasti vzťahov s verejnosťou aj iným spôsobom. Na utorňajšom stretnutí s ministrom zahraničných vecí Čchin Gangom dal Musk palec dole stratégii Washingtonu na oddelenie od Číny. Musk fakticky povedal, že vzťah medzi dvoma najväčšími ekonomikami je príliš symbiotický na to, aby zlyhal.

To je hudba pre Liove uši, keďže Čína víta mnohých šéfov nadnárodných spoločností. V posledných dňoch sa tu zastavili najvyšší predstavitelia spoločností Starbucks Corp, Jardine Matheson, Franklin Templeton a britského giganta v oblasti softvéru pre čipy Arm Ltd. Koncom tohto mesiaca údajne príde do mesta generálny riaditeľ spoločnosti Nvidia Corp Jensen Huang.

Prudké tempo týchto stretnutí prichádza v čase, keď priame zahraničné investície v Číne zažívajú nevhodný obrat. V prvých troch mesiacoch tohto roka sa z Číny odčerpalo približne 30 miliárd USD. Akcioví investori sa presúvajú aj inam. Index MSCI China stratil od svojho maxima v roku 2021 viac ako polovicu svojej hodnoty.

Reklama

Na strane dlhu Čína v apríli “utrpela odlev” vo výške 3,8 miliardy USD, “keďže pozitívny účinok opätovného otvorenia Covidu sa vytráca”, hovorí ekonóm Jonathan Fortun z Inštitútu medzinárodných financií.

Z toho vyplýva naliehavá potreba rozptýliť šíriace sa názory, že čínske vedenie je v štádiu nálad zameraných proti cudzincom. Xi si vybral Liho, aby viedol úsilie o nápravu situácie v Číne otvorenej podnikaniu.

Najskôr ide o zlepšenie šancí na dosiahnutie 5 % miery hospodárskeho rastu v tomto roku. Analytik Kelvin Wong zo spoločnosti OANDA poznamenáva, že najnovšie údaje z čínskeho indexu nákupných manažérov (PMI) “ďalej posilnili rastúce spomalenie vonkajšieho dopytu a nevýrazný vnútorný domáci dopyt po opätovnom otvorení z prísnych výluk Covid-19”.

Wong poznamenáva, že pri podrobnejšom skúmaní údaje “naznačovali riziko deflačnej špirály v hre”. Podzložka vstupných nákladov – nákupné ceny hlavných surovín – indexu PMI vo výrobe klesla v máji najrýchlejším tempom od júla 2022 – 40,8 oproti 46,4 -, zatiaľ čo podzložka výrobných nákladov klesla tretí mesiac po sebe a v máji zaznamenala najstrmší pokles za desať mesiacov na 41,6 zo 44,9.

Pointa je podľa Wonga v tom, že Peking musí zastaviť rozprávanie o “riziku deflačnej špirály v Číne”.

Ekonóm Lu Ting zo spoločnosti Nomura International dodal, že “prudší pokles výrobného PMI naznačuje, že riziko zostupnej špirály, najmä vo výrobnom sektore, sa stáva reálnejším”.

Iní sú optimistickejší. Niektorí ekonómovia tvrdia, že údaje z čínskej Béžovej knihy ukazujú, že výrobná aktivita sa môže oživiť.

Hui Shan, ekonóm Goldman Sachs China, hovorí, že nedávny vývoj PMI v rozvíjajúcich sa odvetviach Číny sa zdá byť “neistým znakom toho, že výrobná aktivita sa môže začať stabilizovať”.

Zároveň je pre tím premiéra Liho čoraz ťažšie ignorovať “stratu ekonomickej dynamiky v podmienkach oslabujúceho sa dopytu doma aj v zahraničí”, hovorí ekonóm Carlos Casanova zo spoločnosti Union Bancaire Privée.

Li, konštatuje Casanova, “začiatkom mája prisľúbil cielenejšie opatrenia na rozšírenie domáceho dopytu a stabilizáciu zahraničného dopytu v snahe podporiť trvalé oživenie hospodárstva, ale ešte sa uvidí, či budú účinné”.

Reklama

Li sa však zameriava aj na štrukturálne reformy potrebné na obnovenie dôvery investorov. V tomto prípade si Musk nemohol vybrať lepšie načasovanie.

V posledných týždňoch sa Peking vyhrieval v žiari svetových titulkov o tom, že Čína prvýkrát predbehla Japonsko ako najväčší vývozca automobilov na svete. Táto dynamika do istej miery odzrkadľuje, že Čína začala využívať elektrické vozidlá, zatiaľ čo Toyota Motor a mnohé jej podobné spoločnosti Japan Inc. sa držia hybridných vozidiel.

Zmena príbehu nasledovala po predchádzajúcom víťazstve Liovej éry: kroku rozdeliť skupinu Alibaba na šesť jednotiek – a návrate zakladateľa Ma do Číny po dlhej neprítomnosti. Štrukturálne zmeny Alibaby boli víťazstvom reformátorov a dôležitým gestom na uistenie globálnych investorov, že regulačný zásah proti veľkým technológiám sa skončil.

Odvtedy analytici, ako napríklad Kelvin Ho z agentúry Fitch Ratings, poznamenali, že “by to mohlo zvýšiť úverovú silu spoločnosti Alibaba, ak sa kapitál uvoľní z podnikov, ktoré generujú málo hotovosti, a použije sa na silnejšie podniky generujúce hotovosť alebo sa použije na splatenie dlhu”.

Dúfame, že príklad spoločnosti Alibaba by sa mohol stať vzorom pre ďalších internetových gigantov, ktorí sú v ohrození, vrátane spoločností Baidu, ByteDance, Didi, Tencent a ďalších. Ak by sa tak stalo, odblokovalo by to hodnotu najväčších čínskych spoločností v sektore služieb a prilákalo by to globálnych investorov.

Reklama

Xi aj Li určite oceňujú Muskovo rozhodné odmietnutie myšlienky, že USA a Čína môžu hospodársky prosperovať oddelene.

Ako tvrdia ekonómovia Allianz v poznámke pre klientov: “Hospodárske dôsledky ďalšieho oddelenia medzi Západom a Čínou by mohli byť ďalekosiahle” a poznamenávajú, že dôsledky pre čínske hospodárstvo by mohli byť “zďaleka nie zanedbateľné”.

“Čína,” tvrdia, “by mohla podniknúť odvetné kroky obmedzením dodávok kritických surovín, v ktorých má dominantné postavenie, čo by mohlo vážne narušiť globálne dodávateľské reťazce. Je to však nepravdepodobné, keďže už uplatňuje niektoré formy obmedzení odchádzajúcich investícií a stále sa snaží o ekonomický pragmatizmus.”

Na margo toho však treba povedať, že Muskovo zdvojnásobenie tlaku na Čínu a ponúknutie alternatívy k hlasnej diskusii o oddelení od výroby priniesli Pekingu jeden z najlepších týždňov globálnych titulkov, aké za posledné obdobie mal.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:51

Vstupný poplatok, ktorý Benátky zaviedli skúšobne pre jednodňových turistov, priniesol mestu za 11 dní približne 975.000 eur. Vstupný poplatok v hodnote 5 eur zaviedli Benátky skúšobne od 25. apríla do 5. mája.

19:35

Americký prezident Joe Biden zopakoval v pondelok izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi “svoj jasný postoj” v súvislosti s avizovaným útokom Izraela na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy. Oznámil to Biely dom po ich telefonickom rozhovore.

19:21

Spojené kráľovstvo v pondelok poprelo vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí o údajnom predvolaní britského veľvyslanca Nigela Caseyho v súvislosti s vyjadreniami šéfa britského rezortu diplomacie Davida Camerona.

19:20

Poľská prokuratúra zastavila vyšetrovanie ľudských ostatkov nájdených na mieste jedného z bývalých hlavných stanov nacistického vodcu Adolfa Hitlera počas druhej svetovej vojny. Dôvodom je pokročilý stav ich rozkladu, čo znemožňuje určenie príčiny smrti, vyhlásil v pondelok hovorca prokuratúry v meste Kętrzyn Daniel Brodowski.

19:20

Hamas informoval katarských a egyptských sprostredkovateľov o svojom súhlase s ich návrhom na prímerie v Gaze.

Informovala o tom Al-Džazíra s odvolaním sa na vysokopostavený zdroj v hnutí.

Hamas neskôr svoj súhlas oficiálne potvrdil a uviedol, že “loptička je teraz na strane Izraela”.

Izraelské médiá však s odvolaním sa na zdroje vo vláde uvádzajú, že dohoda, na ktorú je Hamas pripravený, je pre Izrael neprijateľná.

19:19

Skupina členských štátov Európskej únie vedená Českom vyzve Európsku komisiu (EK), aby presunula migračné konanie mimo Úniu. EÚ by tak podľa nej mala uzavrieť dohody s tretími krajiny, do ktorých by členské štáty mohli posielať migrantov zadržaných na mori.

19:18

Newyorský sudca udelil bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v pondelok pokutu za porušenie zákazu buričsky sa vyjadrovať o členoch poroty, svedkoch a iných účastníkoch súdneho konania v kauze podplácania pornoherečky Stormy Daniels. V prípade ďalšieho porušenie tohto zákazu mu pohrozil väzením.

19:16

Ruské vojenské cvičenie, ktoré bude zahŕňať nácvik použitia taktických jadrových zbraní, je “ďalším dôkazom, že Kremeľ má záujem len na ďalšej eskalácii situácie, ktorú spôsobila jeho nezákonná agresia voči Ukrajine”. Uviedol to v pondelok hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano.

18:49

Obhajcovia bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorý si v Haagu odpykáva doživotný trest za svoju úlohu v krvavej vojne v Bosne z rokov 1992-1995, žiadajú jeho urýchlené prepustenie do Srbska zo zdravotných dôvodov.

18:43

Európska komisia schválila prevzatie americkej oceliarskej spoločnosti U. S. Steel japonským koncernom Nippon Steel v hodnote takmer 15 miliárd USD. Ako uviedla, kontrakt by podľa nej nemal predstavovať riziko pre hospodársku súťaž.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Husi odpočívajú v plytkej vode v Tallinskom zálive Baltského mora v estónskom Tallinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali