Čaputová sa teší, že v druhom kole nebude čeliť extrému. Kiska: Ona je tá osoba! Radičová: Ľudia ukázali vysokú mieru sebapoznania. Harabin: Mojich nominantov však nevpúšťali ku sčítavaniu hlasov, zamkli pred nimi dvere!

Bratislava 16. marca 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/TASR/Foto: TASR/SITA)

 

V druhom kole prezidentských volieb sa stretnú súperi Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič

Na snímke vľavo Zuzana Čaputová, vpravo Maroš Šefčovič

 

07:00 Tabuľka neoficiálnych výsledkov volieb prezidenta

Tabuľka neoficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb. Zdroj: SITA, Štatistický úrad SR

Oficiálne výsledky predstaví volebná komisia v nedeľu o 12:00.

 

3:15 Ukončili sme publikovanie volebných výsledkov 1. kola prezidentských volieb, ďakujeme za sledovanie.

 

03:10 Sčítaných je 100 % zápisníc

Víťazkou prvého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová. Do druhého kola ide s Marošom Šefčovičom. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po sčítaní 100 % okrskových zápisníc.

Čaputová v prvom kole získala 40,57 % hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 % hlasov.

Volebná účasť dosiahla 48,74 %.

Do druhého kola sa nedostal Štefan Harabin, ktorý vo voľbách získal 14,34 % hlasov, za ním nasleduje Marian Kotleba, ktorý dostal 10,39 % hlasov.

Päticu kandidátov uzatvára František Mikloško s 5,72 % hlasov.

Béla Bugár získal 3,10%%, Milan Krajniak 2,77% a Eduard Chmelár 2,74%.

Menej ako 1 percento získali Martin Daňo 0,51%, Robert Švec 0,30%, Juraj Zábojník 0,28%, Ivan Zuzula 0,17% a Bohumila Tauchmannová 0,16%.

Graf sčítaných 100% hlasov

 

 

 

03:00 Výsledky ukázali vysoký dopyt po zmene štýlu politiky, myslí si Radičová

Výsledky prvého kola prezidentských volieb ukázali vysoký dopyt po zmene na slovenskej politickej scéne. Pre agentúru SITA to povedala expremiérka a sociologička Iveta Radičová, podľa ktorej výsledky tiež ukázali vysokú mieru sebapoznania slovenských voličov z hľadiska názorov a postojov.

Víťazka prvého kola Zuzana Čaputová podľa Radičovej reprezentuje väčšiu spravodlivosť a lepší právny štát, ako aj nový štýl a obsah politiky.

Na druhej strane, neúspešní kandidáti Marian Kotleba a Štefan Harabin zas personifikujú kritiku liberálnejšej a demokratickejšej politiky a predstavujú autoritatívny režim pevnej ruky.

Na snímke bývalá predsedkyňa vlády Iveta Radičová

Výsledky Radičová tiež vníma ako zlyhanie súčasných parlamentných strán, ktoré do prezidentských volieb postavili svojich kandidátov.

„Výsledky sú výzvou na prehodnotenie štýlu súčasnej politiky,“ vyhlásila s tým, že súčasné politické strany podľa nej nepredstavujú ani hrádzu proti rastu extrémizmu na Slovensku.

 

02:20 Sčítaných je 99,94 % zápisníc

Víťazkou prvého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová. Do druhého kola ide s Marošom Šefčovičom. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po sčítaní 99,94 % okrskových zápisníc.

Čaputová v prvom kole získala 40,56 % hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 % hlasov. Čaputová mala náskok pred Šefčovičom vo väčšine krajov, tesnejší rozdiel medzi nimi bol napríklad v Prešovskom kraji.

Volebná účasť dosiahla 48,74 %.

Do druhého kola sa nedostal Štefan Harabin, ktorý vo voľbách získal 14,34 % hlasov, za ním nasleduje Marian Kotleba, ktorý dostal 10,39 % hlasov. Päticu kandidátov uzatvára František Mikloško s 5,72 % hlasov. Do druhého kola sa nedostali ani Béla Bugár, Milan Krajniak, Eduard Chmelár, Martin Daňo, Róbert Švec, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula, ani Bohumila Tauchmannová.

 

02:17 Zuzana Čaputová získala v Bratislavskom kraji šesť z desiatich hlasov

Zuzana Čaputová získala v Bratislavskom kraji v prvom kole prezidentských volieb takmer 60 % hlasov. Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní všetkých okrskov v kraji jej volebný zisk dosiahol 59,65 %. S výrazným odstupom nasledoval Maroš Šefčovič, ktorého podporilo 13,57 % voličov.

Tretí najvyšší volebný výsledok v Bratislavskom kraji dosiahol Štefan Harabin s podielom 10,22 %.

 

 

02:05 Ľudia v prvom kole volili podľa emócií, myslí si politológ Baránek

Slováci volili v prvom kole prezidentských volieb podľa emócií, a nie podľa rozumu. Pre agentúru SITA to konštatoval politológ Ján Baránek.

„Keby prevládlo rácio, výsledok by bol iný,“ vyhlásil. Víťazstvo Čaputovej, ktorá získala vyše 40 percent hlasov, pripisuje súčasnej politickej atmosfére v krajine. Ľudia chcú podľa Baránka „niečo nové“, a to nové im prináša práve Čaputová.

Na snímke politický analytik Ján Baránek

V konečnom dôsledku si však myslí, že prvé kolo prezidentských volieb neprinieslo veľké prekvapenie. Mierne ho prekvapil vysoký náskok Čaputovej oproti Marošovi Šefčovičovi, ktorý získal 18,6 percenta hlasov.

Sklamaný je z nízkeho výsledku Františka Mikloška, ktorého volilo 5,7 percenta ľudí.

V druhom kole je podľa Baránka dôležité, ako sa rozhodnú hlasovať voliči neúspešných kandidátov, čo je podľa neho ťažké zhodnotiť. Voliči Mariana Kotlebu a Štefana Harabina sa podľa neho nepriklonia ani k Čaputovej ani k Šefčovičovi, skôr voliť nepôjdu. „Nasledujúce dva týždne bude veselo,“ povedal na záver.

 

2:00 Politologička Darina Malová: Toto nebolo žiadne prekvapenie. Čaputová pritiahne aj voličov Kotlebu a Harabina 

Výsledky volieb podľa nej zodpovedajú posledným prieskumom. Malová si myslí, že Čaputová ukázala svoju schopnosť osloviť nejednotný segment voličov s rôznymi názormi – od liberálov až po ľudí nespokojných so súčasnou situáciou.

Čaputovej kampaň bola podľa Malovej efektívna, autentická a konzistentná a tento štýl by si mala zachovať aj v kampani pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorom sa stretne s Marošom Šefčovičom. „Ľudia uvítali jej nekonfliktný štýl. Na negatívnu kampaň nereagovala negatívne. To by malo fungovať aj pri druhom kole.“

Myslí si, že Čaputová by mohla pritiahnuť aj časť voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina, ktorí sú nespokojní sú súčasnou politickou elitou. K Čaputovej víťazstvu v prvom kole, v ktorom získala vyše 40 percent hlasov, pomohlo podľa Malovej aj načasovanie prezidentských volieb skoro presne rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

 

1:50 Andrej Kiska: „Ona je presne tá osoba!“

Jasným víťazstvom Zuzany Čaputovej v prvom kole prezidentských volieb sa ukázalo, že Slovensko chce slušnú a spravodlivú krajinu. Vo svojom vyjadrení to uviedol prezident SR Andrej Kiska, ktorý podporuje Zuzanu Čaputovú. Podľa neho je ona presne tá osoba, ktorá dokáže vytiahnuť Slovensko z krízy.

„Neostaňme doma ani v druhom kole. Prvé kolo sme vyhrali. Slovensko je na dobrej ceste,“ uviedol prezident na svojom facebookovom profile.

 

1:40 Čaputová zvíťazila v 71 zo 79 okresov Slovenska. V siedmich vyhral Maroš Šefčovič (Čadca, Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Snina a Sobrance), vo Svidníku bol prvý Štefan Harabin.

 

1:37 Harabin: Pán Kotleba posunul Šefčoviča do druhého kola. Štefan Harabin po oznámení výsledkov ohlásil, že pôjde vyhrať „ďalšie voľby“. S trpkosťou v hlase uviedol, že za výsledok je zodpovedný Marian Kotleba. Podľa neho teraz vyhrá islamizácia v spoločnosti a LGBTI.

Na snímke zľava syn Branislav Harabin, manželka Gabriela Harabinová, kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin, dcéry Katarína a Tamara

Do druhého kola nebude podporovať žiadneho z postupujúcich kandidátov. „Išiel by som proti Slovensku“. Rovnako uviedol, že nezagratuluje žiadnemu z postupujúcich, lebo by to bolo tiež proti Slovensku.

Zopakoval, že vzdanie sa Mistríka v prospech Čaputovej bola tvrdá korupcia v priamom prenose. „Kto by len tak vyhodil pol milióna eur?“, uviedol na margo nákladov Mistríka a jeho volebnej kampane, ktorá napokon vyšla nazmar.

Ďalej Harabin uviedol, že momentálne nemá politické plány a ostáva sudcom najvyššieho súdu. „Môj kariérny rast môže byť už len sudca Ústavného súdu, prezident, luxemburský alebo štrasburský sudca.“

Štefan Harabin priznal porážku, ale svoj volebný výsledok považuje za dobrý základ pre ďalšiu kandidatúru na post prezidenta.

„Ďakujem všetkým voličom, ktorí mi dali svoj hlas a tento úspech, ktorý som dosiahol iba s rodinou, je dobrým základom pre budúce prezidentské voľby,“ doplnil.

 

1:33 Podľa prieskumu Focusu pre Markízu by v 2. kole mohla získať Zuzana Čaputová 64,4 % a Maroš Šefčovič 35,6 %. Štefan Harabin sa nevyjadril, koho by odporučil voliť svojim voličom, spomenul siamské dvojčatá.

 

1:30 Mikloško je z výsledku volieb sklamaný: „Nehodlám ale teraz hodnotiť, či už moju kampaň, alebo kde som urobil chyby,“ uviedol. Zopakoval však, že to bolo jeho posledné politické vzopätie. „Nehovorím to nejako skleslo, ale v tejto chvíli moje angažovanie sa ako politika, ktorý by sa chcel ešte zúčastniť nejakých volieb, definitívne končí,“ poznamenal Mikloško.

Jasno má v súvislosti s druhým kolom prezidentských volieb, ktoré bude o dva týždne. Otvorene zdôraznil, že Maroša Šefčoviča voliť nebude a neodporúča to ani svojim voličom. „Tento človek nemá moju dôveru, aby vystupoval a uchádzal sa o môj hlas,“ skonštatoval.

V prípade Zuzany Čaputovej však nechá rozhodnutie na voličoch, aby sa rozhodli podľa svojho svedomia. „Ja sám sa rozhodnem podľa svojho svedomia a nebudem to v tejto chvíli špecifikovať,“ povedal Mikloško. Podotkol ale, že v rozhodujúcich chvíľach, ktoré boli krajné, vraj kládol celoživotný hodnotový systém nad politický pragmatizmus. „Viac k tomu nepoviem,“ doplnil Mikloško.

 

1:11 Béla Bugár: „Časť našich voličov prešla ku Čaputovej, lebo sa báli, aby sa do druhého kola nedostal extrémistický kandidát.“ Preto sa chce s Čaputovou stretnúť

„Hrozil postup aj extrémistického kandidáta. Medzi druhým a tretím miestom podľa prieskumov verejnej mienky bol rozdiel dosť malý. Práve preto si myslíme, že aj časť našich voličov radšej hlasovala za favorizovanú kandidátku Čaputovú, aby sa do druhého kola volieb nedostal extrémistický kandidát,“ skonštatoval Bugár.  Predstavitelia strany Most-Híd sa chcú preto s Čaputovou stretnúť a rokovať. Na otázku, či tým jasne odmietajú podporu kandidátovi Marošovi Šefčovičovi v druhom kole volieb, Bugár odpovedal, že „nič vylúčené nie je“.

Šéf Mosta-Híd tvrdí, že robili všetko pre to, aby dosiahol dobrý výsledok v prezidentských voľbách. „Možno keby som bol zdravší, bol by som aktívnejší. Som však pred operáciou,“ priznal. To, že neuspel, podľa neho nemá súvis s budúcoročnými parlamentnými voľbami. „To nemôžete porovnávať,“ vyhlásil. Výsledky prezidentských volieb však budú v strane analyzovať.
00:57 Michal Katuška /redaktor RTVS/: „U Zuzany Čaputovej v štábe Progresívne miesto aj progresívne spoločná toaleta (jedna) pre všetkých a všetky. Tak teda ….GRATULUJEME!“

 

00:55 Mladí voliči vo veku 18-33 rokov volili na prvom mieste Zuzanu Čaputovú 43%, na druhom mieste Mariana Kotlebu 14,8%

 

00:50 Harabin: „Mojich nominantov nevpustili do volebných komisií sčítavať hlasy! Zamykajú dvere, ide o jasnú manipuláciu!

Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin a jeho manželka Gabriela Harabinová

Ku Harabinovi sa dostali informácie, že jeho nominanti sa nevedia dostať do volebných komisií na sčítavanie hlasov. „Akurát mám informácie z volebných komisií, že nepúšťajú mojich nominantov do volebných komisií sčítavať hlasy. Zamykajú dvere, teda ide o jasnú manipuláciu. Ja si nič nemyslím, ja len hovorím, čo mi hlásia nominanti v okrskových volebných komisiách,“ uviedol po polnoci na krátkom brífingu Harabin.

Komentovať priebežné výsledky nechcel: „Ja nekomentujem výsledky v polčase alebo v tretine zápasu. Nemám na to dôvod.“
„Hovorím, že v štáte treba urobiť poriadok a nastoliť právo. Možnože sa niektorí toho boja a už aj v okrskových komisiách robia neprávo – to je všetko, čo mám na to povedať. Veď to je niečo nenormálne,“ zdôraznil sudca Najvyššieho súdu SR.
Na otázku, či podá sťažnosť na Ústavný súd SR na priebeh týchto volieb, Harabin povedal, že „pokiaľ sa neuplatňuje právo, tak sa musí na to reagovať“.

Víťazka prvého kola volieb sa tiež vyjadrila k manipulácii so sčítavaním hlasov, na ktoré upozorňuje Harabin: „Žiadne indície o manipulovaní pri sčítaní hlasov nemám,“ povedala s tým, že ak on má, mal by túto otázku otvoriť. S tým však súvisí aj problematika Ústavného súdu SR, na ktorom momentálne pôsobia štyria z 13 sudcov. Verí, že v marci sa zvolí dostatok kandidátov a je presvedčená, že vybrať z nich by mal prezident Andrej Kiska. Ten jej už poblahoželal, ona s ním však ešte osobne nehovorila. Takisto nevedela zareagovať na návrh Bélu Bugára, ktorý by sa s ňou chcel stretnúť.

 

00:47 Peter Sokol z Národnej koalície – Národný tábor mal potenciál na 24%: „Tam, kde extrémistickí liberáli urobili správny a nevyhnutný krok vzdali sa jeden pre druhého, tam Marián Kotleba zlyhal. Vďaka nemu si bude Slovensko vyberať medzi ružovým a bledoružovým kandidátom. Chcem sa poďakovať Štefanovi Harabinovi, že bojoval do poslednej chvíle. Politický kapitál jeho vyše 14% hlasov národných a kresťansko-sociálnych hlasov by do budúcna nemal zaniknúť“

 

00:45 Zrátaných je vyše 90% volebných okrskov

 

00:37 Čaputová: Veľmi sa teším postupu pána Šefčoviča a že obaja nebudeme čeliť extrému.

Čaputová vo svojom vyhlásení po sčítaní väčšiny okrskov povedala ďakujem nielen v slovenčine, ale aj v maďarčine, rusínskom či rómskom jazyku. Poďakovala sa svojej rodine, tímu, Progresívnemu Slovensku, ale aj darcom a podporovateľom. Ukázalo sa, že človek nemusí opustiť svoje hodnoty, môže ostať autentický a nemusí sa utiekať k populistickému jazyku, aby uspel, dodala.

„Som rada, že nebudeme musieť čeliť extrému,“ povedala na margo toho, že kandidát s podporou Smeru-SD sa dostal do druhého kola. „Dnešné víťazstvo vnímam ako volanie ľudí po zmene, po ktorej túžia. Budem v kampani hľadať to, čo nás spája a pokúsim sa voličov presvedčiť, kadiaľ vedie cesta – cez slušnosť a konštruktivitu.“

Vyjadrila sa aj k tomu, čo ju odlišuje od Šefčoviča. Tvrdí, že zatiaľ čo on hovorí len o budúcnosti, nechce sa vyjadrovať k súčasnej realite a minulosti, s ktorou ešte nie sme vyrovnaní.

Konzervatívnych voličov chce osloviť „zjednotením sa na hodnotách“ – spomenula v tejto súvislosti „lásku k blížnemu“, súcit. Čo sa týka adopcie homosexuálmi, trvá na tom, že si za svojím benevolentným postojom v tejto problematike stojí. „Zároveň som veľmi citlivá a vnímam, že ľudia s touto orientáciou sa stávajú objektom obrovskej nenávisti, a to je pre mňa absolútne neprijateľné“.

00:33 Zrátaných je vyše 80% volebných okrskov, poradie sa nemení

 

00: 30 Šefčovič upozornil na to, kto podporuje Čaputovú: Uviedol, že je potrebné sa pýtať a upozorňovať, s kým sa stretávali Richard Sulík a Igor Matovič, ktorí ju vehementne podporovali.

 

00:26 Robert Mistrík: Víťazstvo musíme dotiahnuť do konca:

Na snímke kandidát na prezidenta SR, ktorý sa vzdal kandidatúry Robert Mistrík a kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová

Odídený kandidát Robert Mistrík dúfa, že voliči zabojujú o víťazstvo Zuzany Čaputovej aj v druhom kole prezidentských volieb. „Myslím si, že to uhrá, ale ešte to nie je vyhraté,“ povedal dnes Mistrík po tom, čo bola sčítaná zhruba polovica okrskov. „Je to veľké víťazstvo pre Slovensko,“ povedal na margo približne 40-percentného zisku Čaputovej. Avizoval, že je ochotný pomáhať v kampani a podporovať ju aj naďalej, napríklad tým, že jej poskytne svoje bilbordy.

 

00: 29 V okrese Svidník vyhral Štefan Harabin s 25,7 %, za ním nasleduje Maroš Šefčovič (24,5 %). Zuzana Čaputová je tretia s 19,6 %, Marian Kotleba získal 11 %.

 

00:17 Vyhlásenie Maroša Šefčoviča: „Chcem priniesť všetko, čo som tie roky budoval, späť na Slovensko“, povedal. „Chcem sa o týchto občanov pobiť, pobiť sa o našu krajinu. Som to pripravený urobiť. Som presvedčený, že moja osobná história je toho dôkazom.“

„Kampaň si riadim sám, chcem byť nadstranícky. Najdôležitejšie bude zdôrazňovanie môjho programu“, uviedol, pričom opäť zopakoval dôraz na starších ľudí a tradičné kresťanské hodnoty. Tie, ako uviedol, považuje „skutočne za civilizačnú kotvu našej krajiny, nášho ľudu“.

Všetky kroky kampane vraj podriadi čo najvyššej účasti v druhom kole volieb. Nasledujúce dni tiež podľa Šefčoviča potvrdia, že on a Čaputová sú veľmi odlišní kandidáti.

Ako chce osloviť voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina? „Budem sa snažiť osloviť všetkých voličov na Slovensku. Som presvedčený, že môj program je ten najlepší. Budem sa snažiť získať ľudí pre moje sociálne priority, moje kresťanské hodnoty“.

„Od malička som chodil do kostola, odmalička sa moja stará mama, moja mama starali, aby som vyrastal v kresťanských hodnotách – či už to bolo v Zimbabwe, či v Kanade. A z toho vyplývajú aj moje dobré vzťahy s predstaviteľmi kresťanskej cirkvi. Aj z tohto dôvodu cítim z ich strany podporu.“

 

00:15 Zuzana Čaputová zatiaľ vedie v boji o prezidentské kreslo vo všetkých krajoch.

 

00:10 Harabin: „Ja idem voľby vyhrať!“ Prezidentský kandidát Štefan Harabin je napriek predbežným neoficiálnym výsledkom sobotňajších volieb naďalej presvedčený, že prezidentské voľby vyhrá.

Dodal, že treba si počkať na konečné výsledky volieb. „Myslím si, že ma podporil východ Slovenska, sever Slovenska, Horehronie a Nitra,“ povedal krátko po zverejnení prvých výsledkov. Na otázku, či pre neho nebolo vhodnejšie spojiť sa s prezidentským kandidátom a predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom, Harabin uviedol, že sa nikdy nedohaduje s nikým. „Odmietal som a aj vždy budem odmietať kupčenie. Ale počkáme si na koniec,“ zdôraznil.

Harabin aj v prípade volebného neúspechu si neplánuje založiť politickú stranu. „Pokiaľ mierite na zakladanie politickej strany, tak to neprichádza do úvahy. Ja nemám žiadnu politickú budúcnosť, nie som politik, som sudca Najvyššieho súdu. Prečo by som vstupoval do nejakej strany? Bol som pred rokom 1989 v strane a odvtedy som apolitický,“ uviedol Harabin.

 

00:00 Sčítaných bolo 50% volebných okrskov. Po sčítaní hlasov v polovici volebných okrskov vedie v prezidentských voľbách Zuzana Čaputová. Získala 329 123 hlasov, čo predstavuje 39,14 % hlasov. Na druhom mieste je Maroš Šefčovič so ziskom 157 847 hlasov, čo je 18,77 % hlasov.

Nasledovali Štefan Harabin so ziskom 14,52 % hlasov, Marian Kotleba s 10,73 % hlasov, František Mikloško s 5,55 %, Béla Bugár s 3,87 %, Milan Krajniak s 2,89 %, Eduard Chmelár s 2,76 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Juraj Zábojník 0,30 %, Róbert Švec 0,31, Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %

 

23:53 Najkonzervatívnejší voliči boli v Prešovskom kraji, kde Zuzana Čaputová po zrátaní 58% okrskov získala 28% voličov – teda najmenej zo všetkých krajov. Tiež bol v tomto kraji najmenší rozdiel medzi ňou a druhým Marošom Šefčovičom

 

23:50 Po sčítaní hlasov v 40 % volebných okrskov má stále najväčšiu podporu z kandidátov na prezidenta medzi voličmi Zuzana Čaputová, ktorá vedie so ziskom 247 442 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 39,08 % hlasov.

Do druhého kola prezidentských volieb by podľa predbežných výsledkov postúpil so Zuzanou Čaputovou Maroš Šefčovič so ziskom 119 342 hlasov, čo je 18,85 % hlasov.

Nasledujú Štefan Harabin so ziskom 14,58 % hlasov, Marian Kotleba s 10,59 % hlasov, František Mikloško s 5,46 %, Béla Bugár s 3,98 %, Milan Krajniak s 2,90 %, Eduard Chmelár s 2,77 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Juraj Zábojník 0,31 %, Róbert Švec 0,31 , Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %.

 

23:27 Vyhlásenie Zuzany Čaputovej: Veľmi milo ma to prekvapilo, lebo po tých 2 týždňoch nebolo isté, aké percentá prinesú. Zatiaľ k tomu pristupujem s pokorou. Zrátaných je len 20%, ale tie čísla ma napĺňajú nádejou. To, čo to pre mňa signalizuje, je volanie po zmene. Zdá sa mi, že slovenskí voliči si vedia predstaviť človeka, ktorý nie je v politike dlho, ale prináša nový pohľad na realitu a nové riešenia.

Za najprijateľnejšieho súpera do druhého kola považuje Maroša Šefčoviča.

 

23:22 Víťazkou prvého kola sa teda stáva Zuzana Čaputová: Priebežná účasť bola približne 46%. Favorizovaní kandidáti podľa prvých exitpollov dopadli nasledovne: Čaputová 38,9%, Maroš Šefčovič 18,8%, Štefan Harabin 14,6 % Marian Kotleba 11%. 

 

23:10 Vo volebnom štúdiu TA3 liberálna sociologička Porubanová tvrdí, že konzervatívne témy týkajúce sa LGBTI, interrupcií sú len „zástupné témy“ a kladie si otázku, kto tieto témy „umelo vyvoláva“. Hovorí dokonca, že sú úplnou absurditou, pretože podľa nej v súvislosti s nimi nie je spoločenská požiadavka. „Byť homosexuálom neznamená, že nemáte rodičovské túžby ale biologické“, preto podľa nej nie je z ich strany tlak po požiadavkach adoptovať si deti z detských domovov.

Moderátor a sociologička sa zhodli na tom, že cirkevný postoj je veľmi „nebezpečný“ pre politiku. O arcibiskupovi Oroschovi sa vyslovujú dehonestujúco, hovoria až o klerikálnom tlaku, ktorý nemá opodstatnenie, lebo má minimálnu podporu v spoločnosti.

 

23:06 Štefan Harabin prisľúbil rozhovory novinárom tesne po polnoci

 

23:03 Šefčovič si dal s novinármi čapované pivo. V jeho centrále čaká vyše 50 novinárov. Podľa komentátorov pôsobí neformálne, rozpráva o zaujímavostiach, ktoré zažil. Vyjadril sa, že je plný očakávania. Na otázky denníka N o tom, či neľutuje, že je v spojení so SMERom obzvlášť po odsúdení Bašternáka, uviedol, že viac ako milión voličov SMERu si nezaslúži označovanie za zlých či neslušných.

 

23:00 Do centrály Bélu Bugára prišli aj ministri, celkovo má mať 40 hostí.

 

22:50 Pre ČTK komentuje priebeh volieb Milan Kňažko: Verím, že ľudia zvolili triezvo. „Ľudia potrebujú niekoho, kto má myšlienky a niekto, kto sa zastal spravodlivosti.“

 

22:40 V štábe Zuzany Čaputovej fandí Robert Mistrík. Kandidát, ktorý sa zriekol svojej kandidatúry v prospech Čaputovej, bol pozvaný fandiť tejto kandidátke priamo v jej centrále. Pred novinármi uviedol, že verí vo víťazstvo, ktoré Slovensko „posunie dopredu“. „Je to náš spoločný večer. Bude to veľký deň pre Slovensko,“ povedal.

Zuzana Čaputová by sa mala vyjadriť pre médiá najskôr o 23:30, teda krátko po skončení moratória a zverejnení prvých výsledkov a prieskumov. Avizovala, že dnešný večer strávi s najbližšími – či už rodinou, alebo jej tímom. Atmosféra je pravdepodobne pokojná, novinári sú však od Čaputovej tímu oddelení. Niektorí členovia Progresívneho Slovenska, ktorého je Čaputová podpredsedníčkou, medzi novinárov na chvíľku prichádzajú.

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová prichádza do centrály svojho volebného štábu

 

22:30 Martin Slosiarik z agentúry Focus očakáva veľmi vysokú účasť: Slosiarik pre TV Markíza uviedol, že očakáva účasť až okolo 57-60%, čo je podľa neho až „neuveriteľné“.

 

22:25 Sociologička Silvia Porubanová pre televíziu TA3 hovorí o niektorých kandidátoch ako o reprezentantoch zla. Tvrdí, že slobodu voliť netreba podceňovať. Ľudia, ktorí volia extrémistov, či antisystémových kandidátov, vraj volia na základe jednoduchých svojich myšlienok, láka ich „zdanlivý poriadok“, majú svoj vlastný život frustrujúci.

Antisystémové strany sa podľa nej vyvíjajú, ich komunikácia sa zlepšuje a vraj sa objavujú aj nové tváre, ktoré budú ťahom na bránku v nasledujúcich parlamentných voľbách. Má sa to týkať práve niektorých z dnešných kandidátov na prezidenta.

 

22:10 Ako vysvetlila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, v Medzanoch volič odcudzil hlasovaciu urnu aj s hlasovacími lístkami, pričom došlo k jej poškodeniu. Volebná miestnosť sa musela zatvoriť na hodinu aj 16 minút, aby sa overilo, či nedošlo k odcudzeniu alebo zmanipulovaniu obsahu urny.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa vo volebný deň zaoberala podnetmi týkajúcimi sa napríklad podozrenia z protizákonného vedenia volebnej kampane. Išlo tiež o podnety, v ktorých sa voliči sťažovali na nesprávne umiestnenie volebných komisií. Za veľmi závažný podnet označil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány ten, ktorý sa týkal celoštátneho denníka SME, ktorý na svojom vzorom hlasovacom lístku uviedol nesprávne poradie prezidentských kandidátov. Okrem dvoch incidentov v Malackách a Medzanoch bol podľa Báránya priebeh volieb pokojný, pripomenul, že voľby prezidenta SR patria k tým najpokojnejším z organizačno-technického hľadiska.

Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Na bezpečnosť a pokojný priebeh volieb dohliadali posilnené policajné hliadky.

Neoficiálne predbežné výsledky bude zverejňovať Štatistický úrad SR na webstránke www.volbysr.sk až po 23.16 h, aktualizovať ich bude približne v desaťminútových intervaloch.

Počas volebného dňa bolo otvorených takmer 6000 volebných miestností. Voľba prezidenta je dvojkolová, ak nebude prezident zvolený v prvom kole, bude druhé. Naplánované je na 30. marca.

Oficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu napoludnie, keď sa plánuje tlačová konferencia.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku a uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o detských onkologických pacientov. Uviedla to na 30. konferencii detských hematológov a onkológov Českej a Slovenskej republiky v Bratislave "Fakt, že sa u nás darí úspešne vyliečiť vyše 80 percent týchto…

Nórska polícia spochybňuje konverziu páchateľa útoku v Kongsbergu

0 icon

Oslo 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Terje Bendiksby)   Nórska polícia má čoraz väčšie pochybnosti o tom, že motívom stredajšieho útoku v meste Kongsberg bola islamistická ideológia, ako sa pôvodne domnievala. Vyšetrovatelia sa stále viac prikláňajú k tomu, že páchateľ zabíjal pod vplyvom svojho psychického ochorenia Na tlačovej konferencii to v sobotu…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

Väčšina učiteľov nie je zatiaľ pripravená na zmeny modelu odmeňovania

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Väčšina oslovených učiteľov nie je zatiaľ pripravená na zmeny modelu odmeňovania založenom najmä na výsledkoch hodnotenia ich práce. Vyplýva to zo zisťovania Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), na ktorom sa na začiatku minulého školského roka do uzatvorenia škôl pre pandémiu zúčastnilo 304 učiteľov z 18…

Klaus: Nastala ďalšia fáza súboja. Politici okolo Vystrčila sa hrajú na vojnu. Je to trápne

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Václav Klaus poskytol portálu Novinky.cz krátky mailový rozhovor, v ktorom ozrejmil, ako vníma súčasnú vyhrotenú atmosféru okolo hospitalizovaného prezidenta Miloša Zemana. Klaus si myslí, že by prezidentská kancelária mala lepšie informovať o zdraví Miloša Zemana, ale uznáva, že existujú dôvody, ktoré…

Pri tragickej dopravnej nehode v Makove zahynul 17-ročný mladík

0 icon

Bytča 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Žilinský kraj)   Život 17-ročného mladíka a štyri ťažké zranenia si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v piatok v noci v katastri obce Makov v Bytčianskom okrese. Informoval o tom žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík "Podľa doterajšieho vyšetrovania viedol 18-ročný vodič osobné…

Clinton sa má podľa Bidena dobre, čoskoro ho vraj prepustia z nemocnice

0 icon

Washington 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý prezident USA Bill Clinton sa má dobre a čoskoro ho prepustia z nemocnice, uviedol prezident Joe Biden. Informovala o tom v sobotu agentúra AP. Clintona hospitalizovali v utorok večer s bližšie nešpecifikovanou infekciou Biden počas piatkového vystúpenia na univerzite v americkom štáte…

Matovič: Ak obvinený guvernér NBS Peter Kažimír nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať z funkcie. Očakávanú daňovo-odvodovú reformu predstaví vraj už čoskoro

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Ak obvinený guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter K. nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať zo svojej funkcie. V dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO) „Bohužiaľ, ako guvernéra NBS…

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Mimoparlamentné KDH chce byť úspešné v budúcoročných komunálnych a regionálnych voľbách. Pre svojich kandidátov bude hľadať aj širšiu podporu. Prípadnú spoluprácu s inými stranami majú v rukách miestne štruktúry KDH, ktoré už v regiónoch rokujú. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu hnutia Milana Majerského "KDH…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok týkajúci sa Biblie, knihy Enocha a padlých anjelov, o ktorých osude sme načrtli aj v predchádzajúcich článkoch. Začíname prvou časťou. Anjeli z knihy Enoch sa neskôr stali hrdinami ezoterickej literatúry a začali v nej žiť svojim vlastným životom. Najčastejšie tu boli premenení v démonov ochotných prepožičať…

10 hudobných žánrov, ktoré (bohužiaľ alebo vďaka bohu) postupne vymreli

0 icon

Všetko dobré alebo zlé sa jedného dňa skončí a hudobné trendy nie sú výnimkou. V tomto článku sa pozrieme na 10 hudobných žánrov, o ktorých dnes už niet ani chýru ani slychu. V tomto zozname nájdeš 10 najvýznamnejších hudobných žánrov, ktoré (v niektorých prípadoch bohužiaľ, v iných vďaka bohu) už určite nezačuješ z rádia. Každý z týchto žánrov…

10 fotografií naháňajúcich hrôzu, na ktoré sa nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Všetci to poznáme. Niektoré fotografie nám síce naháňajú hrôzu, no napriek tomu na ne nemôžeme prestať zízať. Jednoducho je na nich niečo tak zvrátene magické, čo nás priťahuje. Tajomstvo úspechu týchto konkrétnych 10 fotografií spočíva v tom, že v podstate ide o úplne obyčajné a bežné veci, ktoré nejakým zázrakom…

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Armádny Magazín

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Čečensko, 16. október 2021 (AM) – Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečens

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali