Vojna na Ukrajine, 3. deň: Ruská armáda dostala rozkazy na rozšírenie svojej ofenzívy. Na území už bojujú Čečenci. Čaká krajinu veľký masaker?

Kyjev 26. februára (TASR/HSP/Foto: TASR/AP Photo-Efrem Lukatsky) AKTUALIZUJEME

 

V hlavnom meste Ukrajiny prebiehajú aj v sobotu boje. Priebeh tejto šokujúcej vojny vám prinášame online

Ruské vojská útočia na Kyjev
Na snímke ukrajinskí vojaci kráčajú okolo trosiek horiacich vojenských vozidiel v Kyjeve

 

22:14 – Mapa bojov po dnešku

mapa boje ukrajina
Mapa bojov večer 26. 2. 2022

 

22:06 – Obyvatelia Ľvova sa snažia dostať do Poľsko

 

19:40 – Počas dňa ruskí vojaci vyhodili do povetria priehradu, ktorá bránila tiecť vode na Krym

 

18:52 – Ukrajinské ozbrojené sily a ozbrojenci národných práporov skonfiškovali autobusy, vrátane veľkokapacitných autobusov z električkového a trolejbusového oddelenia Mariupoľu. DAN to oznámil zdroj z vedenia podniku.

„Zobrali nám mestské autobusy vrátane harmoník. Chystajú sa s nimi vyjsť z mesta. Idú do Záporožia,“ povedal.

 

18:48 – Nemecko v sobotu oznámilo, že pracuje na vylúčení Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT “cieleným a funkčným spôsobom”, ktorý by obmedzil akékoľvek kolaterálne škody.

 

18:40 –  Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva sa domnieva, že rýchlosť ruskej ofenzívy na Ukrajine sa “dočasne spomalila”, pravdepodobne v dôsledku “akútnych logistických ťažkostí a silného ukrajinského odporu”.Armáda sa domnieva, že ruské sily obchádzajú kľúčové ukrajinské populačné centrá a nechávajú ich obkľúčiť a izolovať.Poznamenávajú, že do nočných stretov v Kyjeve bol s najväčšou pravdepodobnosťou zapojený obmedzený počet vopred rozmiestnených ruských sabotážnych skupín. Dodávajú, že “dobytie Kyjeva zostáva hlavným vojenským cieľom Ruska”.

 

18:31 – Nemecko schválilo dodávky 400 protitankových raketometov na Ukrajinu, informoval v sobotu vládny zdroj. Je to zásadný obrat v dlhodobej politike Nemecka, ktorá zakazuje vývoz zbraní do konfliktných oblastí

 

18:28 – Mapa aktuálneho stavu bojov na Ukrajine

front Urkajina
Mapa bojov na Ukrajine 26. 2. 2022

 

18:15 – Ruské ministerstvo obrany: 16 ukrajinských námorných člnov sa včera pokúsilo zaútočiť na lode ruskej Čiernomorskej flotily, ktoré evakuovali 82 ukrajinských vojakov z Hadieho ostrova.
Časť útočiacich člnov pôsobila pod krytím civilných plavidiel. Účelom útoku bola predovšetkým odveta za zabitých vojakov a obvinení ruskej armády z zabitia zajatcov

 

18:10 – V Miroupoli sa už bojuje priamo v meste

 

17:30 – Ruská armáda dostala rozkazy na rozšírenie svojej ofenzívy na Ukrajine “všetkými smermi” po tom, čo Kyjev odmietol rokovať v Bielorusku, uviedlo v sobotu ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení

 

16:05 – Ruské vojská obkľučujú Mariopoľ z dvoch smerov

Ruské vojská obkľučujú Mariopoľ z dvoch strán
Ruské vojská obkľučujú Mariopoľ z dvoch strán

 

15:12 – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu svojho ruského rezortného kolegu Sergeja Lavrova v sobotu počas telefonického rozhovoru požiadal o ukončenie ruského útoku na Ukrajinu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

 

15:10 – Biely dom znovu vyhlásil, že na Ukrajinu nepošle vojakov.

„Úlohou prezidenta Spojených štátov je posúdiť, čo je v záujme Spojených štátov, v záujme národnej bezpečnosti, v záujme amerického ľudu a samozrejme v záujme svetového spoločenstva. Ale ísť do vojny s Ruskom nie je naším záujmom. Preto nepošleme amerických vojakov na Ukrajinu,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Psakiová.

 

14:35 – Heger tvrdí, že odpojenie Ruska od SWIFT-u je “viac áno ako nie”. No zároveň podotýka, že kým nie je úplný súhlas, tak je to jedno.

“Sme krajina, ktorú to bude bolieť menej. Sú krajiny, ktoré to bude bolieť výrazne viac, pretože majú väčšiu obchodnú aj platobnú bilanciu s Ruskou federáciou,” podotkol predseda vlády.

 

14:20 – Vám Ukrajincom zostáva iba pár hodín. Nemá zmysel vám teraz pomáhať, počul vraj veľvyslanec od Nemcov

Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk poskytol rozhovor pre nemeckú televíziu ZDF, v ktorom rozprával o reakcii nemeckých politikov na žiadosť o darovanie techniky a streliva ukrajinskej armáde bojujúcej proti ruským okupantom. Diplomat priznal, že „plače prvýkrát po mnohých rokoch“, a to nielen kvôli vojne vo svojej krajine, ale aj kvôli „chladu a ľahostajnosti“, ktorú ukrajinská otázka v Nemecku vyvoláva. Informuje o tom poľský server Do Rzeczy.

Veľvyslanec povedal, že hovoril s niekoľkými nemeckými ministrami a požiadal ich, aby Ukrajincov podporili. Po odpovedi, ktorú počul, však „onemel“. “Podľa nášho názoru môžete mať vy Ukrajinci pár hodín. Nemá zmysel vám teraz pomáhať,” popísal znenie odpovedí ukrajinský veľvyslanec v Nemecku.

“Akékoľvek žiadosti o pomoc sú jednoducho odmietnuté. Je to veľmi smutné,” povedal Melnyk a vyzval nemeckú spoločnosť, aby vyvinula tlak na vládu v Berlíne. \”Táto politika, toto váhanie nás stavia do role ovce vedenej na porážku,\” dodal.

 

14:00 Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) by mal odstrániť mŕtve telá “tisícok” Rusov zabitých počas invázie na Ukrajinu a vrátiť ich do Ruska, uviedla v sobotu ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC.

Vereščuková počas televízneho brífingu povedala, že ide o telá “tisícok okupantov” a “humanitárnu potrebu”.

“Žiadame, aby telá ruských okupantov opustili územie a boli vrátené do Ruskej federácie,” dodala. Ukrajinská vicepremiérka podľa BBC priamo vyzvala MVČK: “Urobte, čo je potrebné, aby sa tento humanitárny problém vyriešil.”

Ukrajinská armáda predtým na sociálnej sieti Facebook uviedla, že v bojoch zahynulo viac než 3500 ruských vojakov. Rusko doposiaľ nepriznalo žiadne obete, píše BBC.

Britská spravodajská stanica ITV News v piatok informovala o dokumentoch ruského ministerstva zdravotníctva, ktoré podľa všetkého odhaľujú prípravy Moskvy na masové obete v konflikte, ktoré si vyžiadajú povolanie lekárov z celej krajiny, pripomína BBC.

Naznačuje to, že Rusko očakáva masívnu zdravotnú pohotovosť a nariadilo zdravotníckym organizáciám, aby okamžite identifikovali zdravotnícky personál pripravený na presun a prácu. Dokument z ruského ministerstva zdravotníctva bol podpísaný námestníkom ruského ministra zdravotníctva a datovaný 25. februára.

 

13:50 Čečenskí príslušníci špeciálnych jednotiek vyvesujú na Ukrajine vlajky s podobizňou Ramzana Kadyrova, aby zastrašili ukrajinských obrancov. Ich nasadenie predznamenáva, že vojnový stav sa neuberá smerom k civilizovaným riešeniam, ale boje naberú charakter masakry. Kadyrov už pred odchodom Čečencov na Ukrajinu avizoval, že “fašistov” do zajatia ani neberú…

 

http://

13:45 Na Youtube sa objavilo video z tlačovej konferencie ministra zahraničných vecí RF Sergeja Lavrova. Ten odpovedal novinárovi CNN, ktorý sa pýtal priamo z miesta bojov, či plánujú zvrhnúť vedenie Kyjeva, pričom však prerušil otázku novinárov z Číny. Lavrov nervózne vytkol novinárovi, že je neslušný, asi “nakazený vírusom neslušnosti, kvôli tomu, kde sa nachádza”. Novinár mu zdôrazňoval, že je na mieste bojov, a Lavrov uviedol, že nechcú útočiť na Ukrajincov a zareagoval protiotázkou, či niekedy bol niekto z CNN na Donbase.

“Keď ste teraz zdesený tým, čo sa deje v Kyjeve, bol niekto z CNN niekedy na Donbase?! A videl, ako tam (ukrajinskí nacionalisti, pozn. red.) ničia školy, ako vraždia ženy, ktoré nesú deti v náručí?! Bol tam niekto z vás?!”, povedal Lavrov.

 

13:40 Rusko uzatvára svoj vzdušný priestor pre lietadlá z Bulharska, Poľska a Českej republiky

 

13: 30 Ukrajinská spravodajská služba SBU poprela v sobotu správy o pristátí ruských vrtuľníkov v Ľvovskej oblasti na západe krajiny.

 

13:25 Francúzske námorné sily v noci na sobotu v Lamanšskom prielive zadržali nákladnú loď nesúcu automobily, ktorá smerovala do ruského mesta Petrohrad. Loď zadržali na základe možného porušenia sankcií, ktoré Európska únia zaviedla voči Rusku.

 

13:20  Úrady v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v sobotu sprísnili nariadenia v oblasti zákazu vychádzania s cieľom posilniť obranu mesta. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko uviedol, že zákaz vychádzania bude v platnosti od 17.00 h do 8.00 h v období od soboty do pondelka rána. Cieľom je podľa jeho slov posilnenie obrany hlavného mesta a zaistenie bezpečnosti obyvateľov. “Všetci civilisti, ktorí sa počas zákazu vychádzania budú nachádzať na ulici, budú považovaní sa členov nepriateľských sabotérskych a prieskumných skupín,” napísal Kličko na sociálnej sieti Telegram.

 

13:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uviedol, že ukrajinské sily úspešne odrážajú snahy Kremľa o dobytie Kyjeva a jeho zosadenie. Vyzval tiež Rusov, aby vyvíjali na svojho lídra Vladimira Putina tlak na zastavenie invázie.

“Prekazili sme ich plán,” vyhlásil Zelenskyj v novom videopríhovore a zdôraznil, že ukrajinská armáda kontroluje metropolu Kyjev a hlavné mestá v jej okolí. Obvinil tiež ruské sily z útokov na civilné oblasti a infraštruktúru.

Poďakoval okrem toho Rusom, ktorí sa vyslovili proti vojne, a požiadal ich, aby pokračovali v tlaku na Kremeľ. “Zastavte tých, ktorí vám klamú, klamú nám, klamú celému svetu,” citovala ukrajinského lídra AFP.

Zelenskyj zopakoval aj výzvu na vylúčenie Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT, ktorá má podľa neho už takmer úplnú podporu medzi členskými krajinami EÚ. “Dúfam, že Nemecko a Maďarsko budú mať odvahu podporiť toto rozhodnutie,” dodal.

 

12:20 – 198 mŕtvych, z toho 3 deti, 1115 zranených, z toho 33 detí – šéf ministerstva zdravotníctva Viktor Ljaško o civilných obetiach od začiatku ruskej invázie.

 

11:50 – Na Slovensku nastane od soboty obeda mimoriadna situácia

Vyhlásenie mimoriadnej situácie súvisí s hromadným prílevom cudzincov na územie SR pred vojnou na Ukrajine. Rozhodla o tom vláda na sobotnom rokovaní.

„Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky,“ uvádza vládny kabinet v materiáli.

 

11:45 Ukrajinské ozbrojené sily sa pripravujú na obranu veľkých miest. Ťažké zbrane umiestňujú do obytných zón

 

11:35 – Podľa starostu Ľvova Sadového. Rusi vysadili výsadok v Ľvovskej oblasti v oblasti Brodu.

 

11:30 – Dmitrij Medvedev o západných sankciách:

“Tieto zázračné sankcie nič nezmenia, operácia na ochranu Donbasu bude vykonaná v plnom rozsahu.”

Medvedev varoval pred možnosťou úplného ukončenia diplomatických stykov s krajinami, ktoré uvalili sankcie.

„Sankcie sa môžu stať príležitosťou na záverečnú revíziu vzťahov s krajinami, ktoré ich uvalili, vrátane prerušenia dialógu o strategickej stabilite. A ďalej sa bude pokračovať v kontaktoch, pozeraním sa na seba ďalekohľadmi a optikou na úrovni zbraní.

 

10:40 – Česko posiela Ukrajine zbrane za 188 miliónov, Poľsko svoje už doviezlo

Česko poskytne Ukrajine zbrane a muníciu za 188 miliónov korún, informoval v sobotu ráno rezort obrany. Súčasne zaistí aj ich transport na miesto, ktoré si tamojšia vláda určí. Vláda už skôr pre Ukrajinu schválila 4006 protitankových striel, doteraz ale zostávali v českých skladoch.

 

10:30 – Vojská protivzdušnej obrany Ukrajiny údajne zostrelili ďalší ruský Iljušin 76 s kapacitou 135 výsadkárov. 

Na snímke dopravné lietadlo Il- 76 dotankúva palivo do ruského strategického bombardéra Tu-95MS ruských vzdušných síl počas vojenského cvičenia 27. januára 2022

Druhé ruské vojenské dopravné lietadlo Iľjušin 76 bolo údajne zostrelené v blízkosti mesta Bila Cerkva, asi 85 km južne od Kyjeva.

V piatok ukrajinská obrana uviedla, že zostrelila dopravné lietadlo s výsadkarmi na palube. Podľa generálneho štábu, prvý zostrelený Il-76 bol zostrelený v blízkosti mesta Vasylkiv, asi 40 km južne od Kyjeva. Rusi tieto incidenty zatiaľ nekomentovali.

 

10:15 – Americký prezident Joe Biden podpísal dokument o poskytnutí “okamžitej vojenskej pomoci” Ukrajine v hodnote 600 miliónov dolárov.

Urobil tak v čase, keď ruské sily v sobotňajších skorých ranných hodinách postupovali ďalej do ukrajinskej metropoly Kyjev, informuje agentúra DPA. Biden dal v nariadení ministrovi zahraničných vecí USA Antonymu Blinkenovi pokyn, aby poskytol okamžitú vojenskú pomoc Ukrajine vo výške 250 miliónov dolárov “bez ohľadu na akékoľvek ustanovenie zákona”.

Ďalších 350 miliónov bolo vyčlenených na “v oblasti obranných produktov a služieb ministerstva obrany (USA) a vojenského vzdelávania a výcviku”, uvádza sa podľa AP v nariadení.

 

10:00 Boje v Kyjeve sa presunuli do ulíci predmestia, ale už aj do blízkosti centra. V sobotu ráno bola ruskou strelo  zasiahnutá výšková budova, pri ktorej bolo zranených 6 ľudí. Ruské je jednotky sa snažia uvládnuť vodnú elektráreň, ktorá je pod paľbou.

An apartment building damaged following a rocket attack on the city of Kyiv, Ukraine, Saturday, Feb. 26, 2022. Russian troops stormed toward Ukraine’s capital Saturday, and street fighting broke out as city officials urged residents to take shelter. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Ruské ministerstvo obrany neskôr potvrdilo, že v noci udreli riadenými strelami na Ukrajine. Cieľom mala byť výhradne vojenská infraštruktúra. Úmyselný útok na obytný dom ministerstvo odmietlo.

 

9:45 – Ministerstvo vnútra Ukrajiny hlási, že ruská armáda sa pokúša o výsadok na ľavom brehu Kyjeva. 

Ukrajinská armáda drží mosty pod kontrolou a je pripravená začať paľbu na ciele, ktoré sa pokúsia prejsť most v smere na pravý breh.

Ministerstvo vnútra žiada všetkých občanov, aby zostali na bezpečných miestach a nepokúšali sa prekročiť rieku Dneper smerom na Pravý breh.

 

9: 40 – Maďarsko rozmiestňuje na hraniciach s Ukrajinou ďalšie jednotky ozbrojených síl. 

 

9: 35 – V Kyjeve rozmiestňujú protitankové zátarasy. Podľa ukrajinského ministerstva obrany vstúpili do Irpiňu v Kyjeve ruské jednotky Specnaz. 

V Kyjeve dopĺňajú protitankové zátarasy

 

8:00 – Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v sobotu povedal, že boje prebiehajú v hlavnom meste Kyjev a na juhu krajiny. Ukrajinská armáda podľa neho úspešne odráža ruské útoky, informuje agentúra AP.

Poradca Mychajlo Podoľak uviedol, že menšie skupiny ruských vojakov sa snažia vniknúť do Kyjeva a dostali sa do bojov s ukrajinskými jednotkami. Rusko chce podľa neho obsadiť ukrajinskú metropolu a zničiť vedenie krajiny, ukrajinské sily však majú situáciu v Kyjeve pod kontrolou.

Ruské sily sa podľa Podoľaka zameriavajú aj na juh krajiny, kde prebiehajú intenzívne boje v Chersone severne od Krymu, ako aj v ďalších prístavných mestách Mykolajiv, Odesa a v okolí Mariupola.

Ukrajinská armáda predtým oznámila, že oblasti okolo miest Sumy, Poltava a Mariupol boli terčom raketových útokov, pri ktorých ruské sily odpálili z Čierneho mora riadené strely Kalibr, uviedla stanica BBC.

Podoľak uviedol, že medzi priority Ruska patrí obsadenie juhu Ukrajiny, kde však podľa neho významnejšie nepostúpilo.  “Ukrajina nielen odolala. Ukrajina víťazí,” vyhlásil poradca prezidenta pred novinármi.

 

7: 30 –  Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok vyzval ruských vojakov na Ukrajine, aby sa “vrátili do kasární”. “Nikdy sa nesmieme vzdať. Musíme dať ďalšiu šancu mieru,” Guterres povedal novinárom po tom, čo Moskva vetovala rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN odsudzujúcu ruskú agresiu voči Ukrajine.

 

7:00 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu odmietol ponuku Spojených štátov na evakuáciu z Ukrajiny. Informovala o tom britská stanica BBC s odvolaním sa na americké médiá.

“Boj prebieha tu. Potrebujem muníciu, nie odvoz,” citovala prezidentovu odpoveď agentúra AP. Tá sa odvoláva na vysokopostavený zdroj v tajných službách priamo prítomný pri rozhovore.

Denník The Washington Post uviedol, že americká vláda je pripravená Zelenskému pomôcť.

Zelenskyj získava priaznivé reakcie na sociálnych médiách za svoju ochotu ísť počas ruskej invázie osobne do boja. Bývalý komik a herec pred ruským útokom na Kyjev prisľúbil, že neprestane bojovať za vlasť.

“Keď nás napadnete, uvidíte naše tváre. Nie naše chrbty,” odkázal ruským jednotkám prostredníctvom internetu. V piatok takisto zverejnil video, v ktorom spolu so svojimi kľúčovými spolupracovníkmi stojí v hlavnom meste, čím vyvrátil informácie, podľa ktorých z Kyjeva utiekol. “Sme tu všetci,” povedal vo videu. “A tak to aj zostane.”

 

6:00 Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün vyhlásil, že Peking je “hlboko znepokojený” posledným vývinom situácie na Ukrajine. Uviedla to v sobotu agentúra DPA.

“Už to prerástlo do takého bodu, ktorý si neželáme vidieť,” Čang Ťün povedal počas výnimočného zasadania Bezpečnostnej rady OSN v piatok. “Sme toho názoru, že zvrchovanosť a územná celistvosť všetkých štátov by sa mala rešpektovať a ciele a princípy Charty OSN kolektívne dodržiavať,” dodal.

5:00 – V piatok Bezpečnostná rada OSN hlasovala o rezolúcii odsudzujúcej ruskú agresiu v Ukrajine. Rusko schválenie rezolúcie vetovalo, zatiaľ čo Čína sa hlasovania zdržala. Agentúra DPA píše, že diplomati zo Západu to vnímajú ako úspech v snahe diplomaticky izolovať Rusko a vraziť klin medzi Moskvu a Peking.

 

4:00 – Podľa britskej stanice BBC otriasli Kyjevom viaceré explózie. Silný výbuch bolo počuť neďaleko centrálneho Námestia nezávislosti (Majdan) a viaceré explózie boli hlásené v sídlisku Troješčina. Podľa svedkov delostreleckú paľbu na Kyjev je počuť na kilometre ďaleko od centra mesta.

Invázia Spustenie

Ukrajinské médiá informujú taktiež o streľbe, pričom “extrémne tvrdý boj” prebieha neďaleko kyjevskej zoologickej záhrady. Na kyjevskej ulici Víťazstva je na videách vidno horiace vozidlá.

Ruské jednotky sa približujú ku Kyjevu z východu a severu.

Ukrajinská protivzdušná obrana vyhlásila, že sa jej podarilo zostreliť neďaleko Kyjeva dve nákladné lietadlá Il-76 s ruskými výsadkármi. Nie je známe, koľko výsadkárov bolo celkovo na palube.

Korešpondent stránky novinky.cz natočil video, zachytávajúce byty v Kyjeve zničené raketou.

Zahraničný korešpondent Fox News Trey Yingst tvrdí, že ruské vojská útočia na hlavné mesto “práve teraz z viacerých strán”.

Kyjevom sa večer rozzvučali sirény, ľudia sú schovaní v úkrytoch. Ulice sú prázdne, po 22. hodine platí zákaz vychádzania.

Starosta Kyjevu Vitalij Kličko označil situáciu v meste za “hrozivú” a dodal, že ukrajinskí vojaci strážia mosty a všetky dôležité prístupové body. Dnešná noc bude najťažšia, nesmieme prísť o hlavné mesto,” povedal v krátkom videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred začatím ruského útoku na Kyjev. Dodal, že o osude krajiny sa rozhodne túto noc.

 

3:00 – Ruské jednotky vstúpili do mesta Melitopoľ na juhovýchode Ukrajiny neďaleko Krymu, informovala v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na ruské a ukrajinské zdroje.

Podľa ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na ruské ministerstvo obrany, ruské jednotky sa vylodili v meste Azov pri Azovskom mori a obsadili Melitopoľ “bez akéhokoľvek odporu”.

Ukrajinská agentúra Ukrinform tvrdí, že mesto je obkľúčené a vstúpila doň malá skupina ruských vojakov. Podľa guvernéra Záporožskej oblasti Oleksandra Starucha ruské jednotky vstúpili do Melitopoľu a snažili sa ovládnuť kritickú infraštruktúru, avšak z mesta ich vytlačili. Dodal, že boje pokračujú neďaleko Melitopoľu.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slovenský volejbalisti zvíťazili na ME v Maďarsku 3:1

0 icon

Budapešť 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Slovenská volejbalová federácia)   Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom štvrtom dueli v F-skupine kvalifikácie o postup na ME 2023. V Budapešti zdolali domáce Maďarsko 3:1 a na konte majú deväť bodov. Sobotným triumfom sa priblížili k účasti na európskom šampionáte V ďalšom zápase nastúpia v stredu…

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolal vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Fico: NAKA a ÚŠP vedú proti predstaviteľom SMERu otvorenú osobnú vojnu. Hamran je “lacný Jožko”

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Expremiér Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) sa pre svoje obvinenie v kauze Súmrak obrátili na generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Žiadajú o zrušenie obvinení podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Fico o tom informoval na sobotnej tlačovej konferencii s tým,…

Medvedev pohrozil Západu: Netreba zabúdať, že aj v Európskej únii sú jadrové elektrárne. Aj tam môže dôjsť k nehodám

0 icon

Moskva 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom komentári o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni nepriamo pohrozil západným krajinám útokom na ich elektrárne "Zdá sa, že kyjevskí šmejdi a ich západní patróni sú pripravení vytvoriť nový Černobyľ. Rakety a strely dopadajú čoraz bližšie k reaktoru…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovenský volejbalisti zvíťazili na ME v Maďarsku 3:1

0 icon

Budapešť 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Slovenská volejbalová federácia)   Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom štvrtom dueli v F-skupine kvalifikácie o postup na ME 2023. V Budapešti zdolali domáce Maďarsko 3:1 a na konte majú deväť bodov. Sobotným triumfom sa priblížili k účasti na európskom šampionáte V ďalšom zápase nastúpia v stredu…

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolal vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Fico: NAKA a ÚŠP vedú proti predstaviteľom SMERu otvorenú osobnú vojnu. Hamran je “lacný Jožko”

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Expremiér Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) sa pre svoje obvinenie v kauze Súmrak obrátili na generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Žiadajú o zrušenie obvinení podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Fico o tom informoval na sobotnej tlačovej konferencii s tým,…

Medvedev pohrozil Západu: Netreba zabúdať, že aj v Európskej únii sú jadrové elektrárne. Aj tam môže dôjsť k nehodám

0 icon

Moskva 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom komentári o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni nepriamo pohrozil západným krajinám útokom na ich elektrárne "Zdá sa, že kyjevskí šmejdi a ich západní patróni sú pripravení vytvoriť nový Černobyľ. Rakety a strely dopadajú čoraz bližšie k reaktoru…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Čo čaká sľubovaný vojenský závod Bayraktar na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) - Sergej Cekov, člen výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, čo čaká závod Bayraktar na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel, ktorý sa začal stavať na Ukrajine. Ukrajincov vyzval, aby sa z tureckej pomoci príliš neradovali.   Rusko nepovolí výstavbu závodu Bayraktar n

Ruské jednotky prelomili obranu v oblasti New York. Záporožskú jadrovú elektráreň ostreľuje 44. delostrelecká brigáda Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) – Ruské jednotky prerazili ďalšiu medzeru v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v Doneckej ľudovej republike. Tentoraz sa to spolu s jednotkami Republikánskej ľudovej milície stalo v oblasti osady Novgorodskoye. Pripomeňme, že nedávno kyjevský režim premenoval toto sídlisko mestského typu na New York.   Správy z frontov nazn

Izrael podozrieva Irán z dodávok zbraní Rusku. Uskutočnil viac ako 40 transportov počas konfliktu na Ukrajine

0 icon

Izrael, 13.august 2022 (AM) – Po začatí operácie na Ukrajine sa z Iránu do Ruska uskutočnili asi štyri desiatky letov nákladných lietadiel, z ktorých väčšina bola na moskovské letiská. Informuje o tom izraelský blog Gerjon. Zoznam izraelského zdroja zahŕňa iránske letecké spoločnosti Iran Air Cargo, Pouya Air a Qeshm Fars Air. Prvý…

Čím chcú Spojené štáty nahradiť bojové delfíny?

0 icon

USA, 13.august 2022 (AM) – Vraj ponorkovými dronmi, na vývoj ktorých treba mať 130 miliónov USD.   V júli tohto roku sa objavila v médiách informácia, že Pentagon znížil objem plánovaných prostriedkov na vydržiavanie a výcvik delfínov zo 6,5 milióna $ na 1 milión $ v roku 2023. Tí, ktorí toto rozhodnutie prijali, boli…

Taiwanská kríza zblížila Čínu a Rusko. Čo bude nasledovať?

0 icon

Rusko, 13.august 2022 (AM) – Kremeľ analyzoval všetky rozhodnutia Si Ťin-pchinga a Bidena s rovnakou starostlivosťou, s akou čínske vedenie a Biely dom sledovali začiatok ruskej operácie na Ukrajine. Silu vôle vedenia a súdržnosť tímu, mieru prepracovanosti jeho osudových rozhodnutí, jeho prezieravosť, schopnosť nepodľahnúť hystérii spolitizova

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali