V ostravskej nemocnici sa strieľalo, hlásia 6 obetí. Útočník spáchal samovraždu. Koten: Jedinou ochranou je slušný ozbrojený človek. Ak by v čakárni bol, mohol páchateľa eliminovať

Ostrava 10. decembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Twitter)

 

Niekoľko mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok vo Fakultnej nemocnici Ostrava. Polícia pátra po mužovi, ktorého označila za strelca, informuje portál Českej televízie

Fotografie podozrivého, ktoré zverejnila polícia

14:05 Na miesto útoku v ostravskej fakultnej nemocnici dorazil český premiér Andrej Babiš. Po návšteve FN Ostrava povedal, že 17. decembra prebehne v Česku celoštátna spomienka na obete streľby. Formálne nepôjde o štátny smútok.

 

22:29: Ministerstvo spravodlivosti neskôr oznámilo, že dve zo šiestich obetí streľby boli príslušníci väzenskej služby.

 

14:01 Média informujú, že na zásah proti strelcovi z FN Ostrava bol nasadený aj elitný Útvar rýchleho nasadenia. Na mieste zasahovali aj všetky krajské policajné zložky.

 

13:54 Český minister zdravotníctva informoval, že na mieste sú špeciálne tímy psychológov, ktoré poskytujú podporu zdravotníkom, pacientom i všetkým, ktorí boli v čase streľby na mieste. „Ak by bolo potrebné, sme pripravení zasahujúcim tímom na mieste pomôcť so zaistením ďalších psychológov,“ dodáva Vojtěch.

 

13:49 Český spevák skupiny zo skupiny Bandjeez David Stypka priznal, že si istý čas písal s útočníkom streľby v nemocnici. „Vyhľadal si ma potom, čo bulvár zverejnil, že si prechádzam chemoterapiou. Potom mi písal, že má na 99 percent rovnakú chorobu, čo mám ja. Celá naša diskusia bola o tom, že ho nechcú lekári liečiť. Ako to píšem v tom statuse, bol labilný, ale nedošlo mi, že až tak veľmi, “ povedal Stypka.

 

13:40 Školy by sa podľa Víta Rakúšana nemali báť učiť deti, ako sa správať v podobných extrémnych situáciách. „Dlhodobo propagujeme akési kurzy krízovej pripravenosti. To by sa do škôl vrátiť malo a rozhodne by sa nemalo tvrdiť, že ide o návrat brannej výchovy,“ doplnil predseda hnutia STAN.

 

13:30 Strelec po svojom čine išiel domov a svojej matke oznámil, že zastrelil ľudí a ide zastreliť seba. Žena potom spolupracovala s políciou, informuje ČT24.

 

13:25 Polícia poďakovala všetkým správcom účtov na sociálnych sieťach, ktorí po ich výzve rýchlo mažú na svojich účtoch fotografie obetí z ostravskej nemocnice. „Ďakujeme hlavne za pozostalých.“

 

13:20 „Potrebujeme doplniť 0-. Prosíme, kto môžete, príďte zajtra. Čakáme vás na odber. Ďakujeme,“ žiada verejnosť Krvné centrum Fakultnej nemocnice Ostrava.

 

13:06  Premiér Pellegrini vyjadril úprimnú sústrasť: „Vyjadrujem úprimnú sústrasť českému premiérovi Andrejovi Babišovi v súvislosti s tragickými udalosťami v Českej republike, kde pri streľbe v ostravskej nemocnici prišli o život šiesti ľudia a ďalší utrpeli vážne zranenia.“

„Slovensko cíti s pozostalými obetí tohto útoku. Zraneným želá celá krajina čo najskoršie uzdravenie a čo najrýchlejší návrat do plnohodnotného života. Táto tragédia je pre nás všetkých mementom, že otázky bezpečnosti sú kľúčové pre každodenný život ľudí a musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich čo najviac chránili,“ dodal premiér.

 

13:01 Polícia vyzvala médiá a verejnosť, aby vzhľadom na pozostalých bezodkladne prestala šíriť obrazové materiály z miesta činu, na ktorých sú zachytené obete.

 

12:57 Česká polícia vyzvala médiá a verejnosť, aby vzhľadom na pozostalých bezodkladne prestala šíriť obrazové materiály z miesta činu, na ktorých sú zachytené obete.

 

12:44 Páchateľ strieľal z českej pištole CZ 75.

 

12:30 Na emócie nie je čas, tie prídu až neskôr. Predovšetkým je to hrozná udalosť pre všetkých zdravotníkov v zariadení, pre všetkých pacientov a svedkami,“ komentuje riaditeľ záchrannej služby Moravskosliezskeho kraja Roman Gřegoř a dodáva, že všetkým účastníkom sú na mieste k dipozícii zdravotníci a odborníci.

Policajný prezident Ján Švejdar sa poďakoval všetkým policajtom, ktorí v Ostrave zasahovali, za rýchly a profesionálny zákrok.

 

12:10 Premiér Andrej Babiš (ANO) na brífingu uviedol, že polícia aktuálne preveruje motiváciu útočníka. Dodal, že s policajtmi spolupracovala matka strelca, ktorú páchateľ po svojom čine kontaktoval.

„Mám informáciu, že bol v nemocnici liečený, ale ešte sa zisťuje, či kvôli jeho zdravotnému stavu došlo k nejakej reakcii,“ ozrejmil

Čin sa stal na traumatológii a páchateľ bol podľa dostupných informácií liečený na inom oddelení. „Predpokladám, že všetky tieto okolnosti budú vyšetrené a verejnosť bude informovaná,“ doplnil predseda vlády.

 

11:54  Polícia sa podľa slov českého krajského riaditeľa Tomáša Kuželu snaží identifikovať obete. Hľadá tiež osobné veci zranených, ktoré zostali na mieste činu.

 

11:22 Páchateľ podľa dostupných informácií nemal legálne držanú zbraň.

 

11:20 Medzi obeťami nie sú deti.

 

11:17 Česká polícia nemá aktuálne informácie o tom, že by páchateľ mal komplica. Muža v červenej bunde na prvej zverejnenej fotografi zadržali takmer okamžite. Následne však ale zistili, že nejde o páchateľa.

 

11:11 ČT uvádza, že streľba v ostravskej nemocnici je druhá najtragickejšie v histórii Česka. Viac obetí mal len útok v reštaurácii Družba v Uherskom Brode vo februári 2015, kedy strelec zavraždil osem ľudí a potom aj seba.

 

11:04 Po zásahu polície, pri ktorom sa strelec postrelil, bol prevezený vo vážnom stave do nemocnice. Smrť strelca potvrdil aj minister vnútra Ján Hamáček (ČSSD).

 

11:00 Polícia: „Dopadli sme páchateľa streľby. 42 ročný muž sa pred zásahom polície strelil do hlavy, je mŕtvy. Ďakujeme verejnosti za súčinnosť a pomoc pri pátraní.“ 

 

10:58 Mŕtvy podozrivý si vzal do hlavy, že je ťažko chorý a nikto ho nechce liečiť, vysvetlil českému Rádiožurnálu jeho nadriadený.

 

10:50 Muž sa chcel podľa slov svedkov zastreliť už v nemocnici. „Prišiel do čakárne a začal strieľať na ľudí, ktorí tam čakali pred ordináciou. Keď vystrieľal zásobník, pištoľ si nabil a strieľal znovu. Údajne sa chcel zastreliť aj on sám, ale keď chcel vystreliť zbraň proti sebe, mal už prázdny zásobník. Potom z miesta utiekol,“ opísali prípad svedkovia pre televíziu TV Nova.

 

10:45 Podľa informácií Českej televízie útočník spáchal samovraždu neďaleko Lodenice v Děhylove blízko Ostravy.

 

10:38  „Jedinou ochranou, ktorá je možná, je slušný ozbrojený človek. Ak by v čakárni bol, mohol páchateľa eliminovať. V Českej republike sa posúvame niekam, kam by sme nechceli, a v ľuďoch to vyvoláva strach,“  komentuje tragédiu predseda snemovne bezpečnostného výboru Radek Koten (SPD). Streľbu považuje za teroristický čin.

 

10:35 Polícia vypátrala vozidlo, z miesta nálezu sa ozvala streľba. Policajti teraz zisťujú totožnosť muža, ktorý sa pred zásahom polície strelil do hlavy.

 

 

10:30 Všetky obete boli pacienti. Konkrétne štyria muži a dve ženy, potvrdil Havrlant. Útočník vraj strieľal z bezprostrednej blízkosti na hlavu a hrudník. Poliklinika podľa riaditeľa zostáva uzavretá, v lôžkovej časti prebiehajú operačné úkony, ktoré sú neodkladné.

 

10:25  Jeden zo zranených je už po operácii a nachádza sa vo vážnom stave, priblížil riaditeľ nemocnice Jiří Havrlant. Neskôr upresnil, že so strelným poranením sú operovaní dvaja ľudia.

 

10:10 Podľa posledných informácií je na mieste 6 mŕtvych a 2 zranení. Polícia zverejnila aj fotku podozrivého.

 

10:05 Polícia: „V súvislosti so streľbou pátrame po nebezpečnom ozbrojenom páchateľovi, ktorý sa pohybuje v striebornom sivom vozidle Renault Laguna 9T57401. Páchateľ je nebezpečný, pravdepodobne ozbrojený, prosíme, nepokúšajte sa ho zadržať a volajte ihneď linku 158.“

 

10:00 Policajti pátrajú po mužovi, majú jeho fotografiu, ŠPZ i meno. Strieľal z krátkej ručnej zbrane. „Máme vo vzduchu dva monitorovacie vrtuľníky a veríme, že v krátkej dobe podozrivého zabezpečíme,“ uviedli policajti.

Policajti zároveň vyzývajú ľudí k opatrnosti, je podľa nich možné, že nebezpečný útočník je stále ozbrojený.

 

09:55 Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v súčasnosti nie je v Česku, ale v Rijáde v Saudskej Arábii. Ihneď však svoju cestu zrušil a večer bude späť v krajine a zamieri rovno do Ostravy. „Zídem sa s riaditeľom vedenia nemocnice, som s ním kontakte po telefóne. Jeden z ťažko zranených má priestrel hrudníka a druhý priestrel hlavy, “ povedal Novinkám minister Vojtěch.

 

09:45 Políciou pôvodne zverejnená fotografia zobrazuje dôležitého svedka udalosti, strelcom však pravdepodobne nie je. Teraz policajti ale pracujú s inou verziou a pátrajú po inej osobe.

Na snímke pravdepodobný podozrivý

09:40 Prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým. „Vo svojom srdci som s vami, myslím na vás v týchto tragických hodinách,“ uviedol. Poďakoval tiež príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú.

 

9:32 Dvaja zranení neprežili, potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). „Som v kontakte s ministrom vnútra, policajným prezidentom aj riaditeľom nemocnice. Zrušil som program a vydám sa na miesto,“ doplnil predseda vlády.

Obeťami útoku boli podľa premiéra pacienti v čakárni. „Našťastie ich tam nebolo toľko. Údajne ten človek strieľal zblízka na hlavu,“ uviedol Babiš.

Skutočnosť, že si streľba vyžiadala obete, potvrdil aj samotný minister vnútra Jan Hamáček. Prebežne uviedol štyri obete. Podľa moravskosliezskeho hajtmana Iva Vondrák (ANO) je obetí šesť.

Podľa Hamáčka na mieste zasahujú špeciálne policajné jednotky vrátane Útvaru rýchleho nasadenia a policajného vrtuľníka.

Podľa informácií spravodajského servera Novinky.cz na miesto vyrazil aj evakuačný autobus hasičov. Nemocnicu uzavreli.

Streľbu Novinkám potvrdila aj hovorkyňa polície Pavla Jiroušková. „Prebieha evakuácia desiatok až stoviek ľudí,“ povedala. Dodala, že na mieste sú aj dve ťažko zranené osoby.

 

 

Zamestnanci fakultnej nemocnice zostávajú na oddelení a nesmú vychádzať. „Všetci sú nervózni,“ uviedla jedna z pracovníčok.

Podľa informácií portálu idnes.cz k streľbe malo dôjsť na traumatologickej ambulancii, útočník je momentálne na úteku.
Polícia hľadá 180 centimetrov vysokého muža v červenej bunde, zistila ČTK. Uzatvorená je aj blízka univerzita.

 

 

Správu aktualizujeme.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Európa sa pre delta variant nachádza na tenkom ľade, vraví nemecká kancelárka

0 icon

Berlín 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok uviedla, že Európa sa počas boja s koronavírusom ocitla „na tenkom ľade“. Vysoko nákazlivý delta variant pochádzajúci z Indie podľa nej ohrozuje pokrok, ktorý „starý kontinent“ dosiahol v uplynulých mesiacoch pri znižovaní počtu infekcií COVID-19 Merkelová pred…

Izrael odkladá otvorenie hraníc pre turistov do 1. augusta

0 icon

Jeruzalem 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Izraelská vláda odložila plánované opätovné otvorenie krajiny vakcinovaným turistom pre obavy zo šírenia nákazlivejšieho delta variantu koronavírusu. Izrael sa chystal otvoriť hranice pre turistov zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 od 1. júla. Skupinám vakcinovaných zahraničných návštevníkov začal povoľovať vstup do krajiny už v máji. Všetci…

Zo Slovenska možno do Maďarska cestovať bez obmedzení

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Illyes)   Maďarsko od stredy (23. 6.) zrušilo kontroly na vnútorných schengenských hraniciach Maďarska. Zo Slovenska tak možno vstupovať bez obmedzení s výnimkou vstupu civilnými lietadlami. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR "Na území Maďarska je potrebné dodržať všetky protiepidemiologické…

Kňaz v Aténach zaútočil kyselinou na biskupov

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   V gréckych Aténach zatkli kňaza, ktorý podľa polície zaútočil kyselinou na siedmich biskupov tamojšej pravoslávnej cirkvi. Ako uviedol spravodajský portál BBC, útok sa stal v stredu popoludní počas disciplinárneho konania proti spomenutému 36-ročnému kňazovi Traja biskupi skončili po útoku v nemocnici s popáleninami, prevažne…

Proces s exsiskárom Kosíkom sa nezačal pre absencie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR- MV SR)   Proces, v ktorom bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík čelí obžalobe pre vydieranie, sa dnes na Okresnom súde Bratislava I nezačal. Dôvodom bola ospravedlnená absencia spoluobžalovaného Herberta G. a tiež viacerých obhajcov. Voči samotnému Kosíkovi sa koná ako proti ušlému.…

Pri bývalej škole v Kanade objavili stovky hrobov detí pôvodných obyvateľov

0 icon

Montreal 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V blízkosti bývalej internátnej cirkevnej školy pre deti pôvodných obyvateľov v západnej Kanade sa našli stovky neoznačených hrobov, informovali v stredu kanadské médiá. Prekopávanie pozemku v okolí bývalej školy, ktorá sa nachádza v meste Marieval v provincii Saskatchewan a patrila katolíckej cirkvi, sa začalo…

Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Povinne sa budú preclievať všetky zásielky z tretích krajín a zruší sa aj oslobodenie od dane z pridanej hodnoty (DPH). Precliť zásielky do 150 eur bude možné prostredníctvom nového portálu…

Delta variant vírusu bude v USA o niekoľko týždňov dominantný

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Jim Lo Scalzo)   Hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci, ktorý je popredným expertom na infekčné choroby, uviedol, že delta variant koronavírusu teraz v USA tvorí 20 percent nových odhalených prípadov nákazy. Fauci predpokladá, že v priebehu niekoľkých týždňov sa tento variant stane…

Pre 39 percent Slovákov je bariérou obnovy domov nedostatok peňazí na spolufinancovanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Zlá finančná situácia je pre 39 percent Slovákov hlavným dôvodom, prečo sa nemôžu uchádzať o financie z plánu obnovy určené na obnovu rodinných domov. Druhým problémom, ktorý odrádza až 26 percent občanov od využitia dotácií na obnovu ich príbytkov, je byrokracia spojená so…

Zmeko: Vojaci si napriek prestávke udržali vysokú úroveň profesionality

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vojaci si napriek prestávke udržali vysokú úroveň profesionality v plánovacích procesoch i v obsluhe zbraňových systémov. Vyhlásil to náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Daniel Zmeko v rámci inšpekčného dňa najväčšieho vojenského cvičenia OS SR - Slovenský štít 2021 v Lešti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Raz a navždy k všeobecnej záväznosti vyhlášok ÚVZ

0icon

Vyhlášky ÚVZ SR nie sú prameňom práva Tento krátky právny príspevok možno nebudete hodnotiť ako krátky, ale verte tomu, že to tak je. Nemá vôbec zmysel, aby som sa vyjadroval nejako rozsiahlo, keďže názorové pozície sú jasné. Preto sa vyjadrím iba „v krátkosti“, nebudem písať ani žiadne rozsiahle právne stanovisko, i keď…

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Dôkaz, že úsmev zmení tvár na nepoznanie

0 icon

Predstav si svet, v ktorom ťa pozdraví a venuje ti úsmev každý, koho stretneš. Austrálsky fotograf a cestovný sprievodca, Jay Weinstein, nám prostredníctvom svojho projektu s názvom „ Tak som ich požiadal o úsmev “ nahliadol so toho, ako by takýto svet vyzeral. To, čo sa začalo ako náhodná fotografia v roku  2013, rozkvitlo do bohatej galérie…

Fastfood: TOP10 šokujúcich faktov o rýchlom občerstvení

0 icon

Fastfood je rýchly, pohodlný a často aj chutný spôsob, ako si naplniť žalúdok. Dokonca ani nemusíš variť. Ako rastie fastfoodový trh, tak sa množia aj šokujúce fakty okolo tohto spôsobu stravovania. TOP10 ti prináša rebríček tých našokujúcejších faktov o fastfoode. Niektoré ťa znechutia! 10. Milkshake – Mliečne kokteily obsahujú viac chemikálií ako…

Let Nemcov do New Yorku a Michiganu 1. časť

0 icon

Podľa niektorých správ letel 27. augusta 1943 Junkers Ju-390 z Nórska plniť prieskumnú úlohu až do Severnej Ameriky. Miesto druhého pilota údajne zastávala Anna Kreislingová, prezývaná „biela vlčica luftwaffe“, pretože mala plavé vlasy a prenikavo modré oči. Prinášame ďalší záhadný príbeh druhej svetovej vojny. Leteli Nemci do Severnej Ameriky? Pozrite sa s nami…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Vo svete IT

Výrobca Tronsmart spúšťa exkluzívny výpredaj. Tieto slúchadlá kúpiš vo viac ako 30 percent zľave!

0 icon

Spoločnosť Tronsmart je na trhu už 8 rokov, oslávte toto malé výročie s týmto stále populárnejším výrobcom aj Vy. Na e-shope Geekbuying.com sa spúšťa neuveriteľné zľavové šialenstvo, vďaka ktorému môžeš ušetriť niekoľko desiatok eur pri kúpe nových bezdrôtových slúchadiel, či bezdrôtového reproduktoru. Celú ponuku nájdeš priamo na e-shope Geekbuying.com, no…

Kozmické déjá vu potvrdilo Einsteinove teórie: Trikrát po sebe, ten istý úkaz!

0 icon

Je naozaj zložité predstaviť si, že vo vesmíre existujú galaxie tak vzdialené, že svetlo, ktoré od nich prichádza, môže byť ohnuté a pocítiť formu časovej dilatácie, píše portál Universe Today. Dilatácia času je efekt, ktorý vychádza z Einsteinovej špeciálnej teórie relativity. V podstate ide o to, že čas plynie pomalšie v sústave, ktorá sa pohybuje…

Blíži sa najväčšia kométa v histórii ľudstva: Čo to pre nás znamená?

0 icon

Blíži sa ku nám kozmický objekt, ktorý by mohol byť tou najväčšou kométou, akú sme v histórii ľudstva zaznamenali, píše portál IFL Science. Obežná dráha objektu je neobyčajne veľká a v najvzdialenejšom bode sa môže od Slnka nachádzať takmer jeden svetelný rok. Odhadnúť dráhu objektu je pre vedcov nesmierne zložité, pretože sa veľmi…

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

0 icon

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today. Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené…

To trvalo! Xiaomi uvoľňuje MIUI 12.5 spolu s Androidom 11 pre 2 roky starý smartfón. Evidujete už aktualizáciu?

0 icon

Len pred pár dňami sme vás informovali o prebiehajúcom beta testovaní nadstavby MIUI 12.5 pre Xiaomi smartfóny, ktoré neboli na zozname aktualizačných vĺn. Toto beta testovanie malo odhaliť všetky chyby v systéme a vo chvíli, keď bol systém bezproblémový, malo Xiaomi vypustiť aktualizáciu medzi používateľov týchto modelov. Tejto chvíle sme…

Armádny Magazín

Ruský generálny štáb: tajné služby mnohých krajín financujú terorizmus vo svete

0 icon

Rusko, 24. júna 2021 (AM) – Tajné služby mnohých krajín financujú a vyzbrojujú skupiny medzinárodných teroristov, vyhlásil na 9. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti náčelník Generálneho štábu OS Ruska Valerij Gerasimov.   Podľa jeho slov v súčasnosti v Sýrii

Rheinmetall dodal pre Bundeswehr celkovo 405 vozidiel GTK Boxer

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Spoločnosť ARTEC GmbH, spoločný podnik Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetallu, oficiálne odovzdala posledné kusy celkovej dodávky obrnených transportérov Boxer (GTK) zástupcom ministerstva obrany a nemeckého Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a podporu prevádzky (BAAINBw).  

„Som pripravený na vojnu aj so svojím bratom, ak pôjde proti Kadyrovovi“ Koná sa svetový kongres Čečencov

0 icon

Čečensko, 24. júna 2021 (AM) – Dnes sa v Groznom koná Svetový kongres národov Čečenskej republiky, na ktorom sa stretli zástupcovia národa z 23 krajín sveta: Turecka, Francúzska, Nemecka, Gruzínska, Ukrajiny atď. Svetový kongres čečenského ľudu má presvedčiť Ramzana Kadyrova, aby išiel voliť.   „Dnešná republika, ktorá je každým dňom čoraz kra

Hlavná chyba Hitlera pri útoku proti ZSSR

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Podľa autora článku Johanna Althausa v novinách Die Welt išlo o chybu, v dôsledku ktorej bolo Nemecko nakoniec porazené.   Išlo vraj o to, že rýchle víťazstvá Wehrmachtu v Európe boli nesprávne interpretované. Bleskové obsadenie Poľska, Nórska, Francúzska, Beneluxu a Juhoslávie presvedčili Nemecko, ž

Boli to len "cvičné streľby". Británia popiera ruskú paľbu na jej torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Včera hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali