KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

V ostravskej nemocnici sa strieľalo, hlásia 6 obetí. Útočník spáchal samovraždu. Koten: Jedinou ochranou je slušný ozbrojený človek. Ak by v čakárni bol, mohol páchateľa eliminovať

Ostrava 10. decembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Twitter)

 

Niekoľko mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok vo Fakultnej nemocnici Ostrava. Polícia pátra po mužovi, ktorého označila za strelca, informuje portál Českej televízie

Fotografie podozrivého, ktoré zverejnila polícia

14:05 Na miesto útoku v ostravskej fakultnej nemocnici dorazil český premiér Andrej Babiš. Po návšteve FN Ostrava povedal, že 17. decembra prebehne v Česku celoštátna spomienka na obete streľby. Formálne nepôjde o štátny smútok.

 

22:29: Ministerstvo spravodlivosti neskôr oznámilo, že dve zo šiestich obetí streľby boli príslušníci väzenskej služby.

 

14:01 Média informujú, že na zásah proti strelcovi z FN Ostrava bol nasadený aj elitný Útvar rýchleho nasadenia. Na mieste zasahovali aj všetky krajské policajné zložky.

 

13:54 Český minister zdravotníctva informoval, že na mieste sú špeciálne tímy psychológov, ktoré poskytujú podporu zdravotníkom, pacientom i všetkým, ktorí boli v čase streľby na mieste. „Ak by bolo potrebné, sme pripravení zasahujúcim tímom na mieste pomôcť so zaistením ďalších psychológov,“ dodáva Vojtěch.

 

13:49 Český spevák skupiny zo skupiny Bandjeez David Stypka priznal, že si istý čas písal s útočníkom streľby v nemocnici. „Vyhľadal si ma potom, čo bulvár zverejnil, že si prechádzam chemoterapiou. Potom mi písal, že má na 99 percent rovnakú chorobu, čo mám ja. Celá naša diskusia bola o tom, že ho nechcú lekári liečiť. Ako to píšem v tom statuse, bol labilný, ale nedošlo mi, že až tak veľmi, “ povedal Stypka.

 

13:40 Školy by sa podľa Víta Rakúšana nemali báť učiť deti, ako sa správať v podobných extrémnych situáciách. „Dlhodobo propagujeme akési kurzy krízovej pripravenosti. To by sa do škôl vrátiť malo a rozhodne by sa nemalo tvrdiť, že ide o návrat brannej výchovy,“ doplnil predseda hnutia STAN.

 

13:30 Strelec po svojom čine išiel domov a svojej matke oznámil, že zastrelil ľudí a ide zastreliť seba. Žena potom spolupracovala s políciou, informuje ČT24.

 

13:25 Polícia poďakovala všetkým správcom účtov na sociálnych sieťach, ktorí po ich výzve rýchlo mažú na svojich účtoch fotografie obetí z ostravskej nemocnice. „Ďakujeme hlavne za pozostalých.“

 

13:20 „Potrebujeme doplniť 0-. Prosíme, kto môžete, príďte zajtra. Čakáme vás na odber. Ďakujeme,“ žiada verejnosť Krvné centrum Fakultnej nemocnice Ostrava.

 

13:06  Premiér Pellegrini vyjadril úprimnú sústrasť: „Vyjadrujem úprimnú sústrasť českému premiérovi Andrejovi Babišovi v súvislosti s tragickými udalosťami v Českej republike, kde pri streľbe v ostravskej nemocnici prišli o život šiesti ľudia a ďalší utrpeli vážne zranenia.“

„Slovensko cíti s pozostalými obetí tohto útoku. Zraneným želá celá krajina čo najskoršie uzdravenie a čo najrýchlejší návrat do plnohodnotného života. Táto tragédia je pre nás všetkých mementom, že otázky bezpečnosti sú kľúčové pre každodenný život ľudí a musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich čo najviac chránili,“ dodal premiér.

 

13:01 Polícia vyzvala médiá a verejnosť, aby vzhľadom na pozostalých bezodkladne prestala šíriť obrazové materiály z miesta činu, na ktorých sú zachytené obete.

 

12:57 Česká polícia vyzvala médiá a verejnosť, aby vzhľadom na pozostalých bezodkladne prestala šíriť obrazové materiály z miesta činu, na ktorých sú zachytené obete.

 

12:44 Páchateľ strieľal z českej pištole CZ 75.

 

12:30 Na emócie nie je čas, tie prídu až neskôr. Predovšetkým je to hrozná udalosť pre všetkých zdravotníkov v zariadení, pre všetkých pacientov a svedkami,“ komentuje riaditeľ záchrannej služby Moravskosliezskeho kraja Roman Gřegoř a dodáva, že všetkým účastníkom sú na mieste k dipozícii zdravotníci a odborníci.

Policajný prezident Ján Švejdar sa poďakoval všetkým policajtom, ktorí v Ostrave zasahovali, za rýchly a profesionálny zákrok.

 

12:10 Premiér Andrej Babiš (ANO) na brífingu uviedol, že polícia aktuálne preveruje motiváciu útočníka. Dodal, že s policajtmi spolupracovala matka strelca, ktorú páchateľ po svojom čine kontaktoval.

„Mám informáciu, že bol v nemocnici liečený, ale ešte sa zisťuje, či kvôli jeho zdravotnému stavu došlo k nejakej reakcii,“ ozrejmil

Čin sa stal na traumatológii a páchateľ bol podľa dostupných informácií liečený na inom oddelení. „Predpokladám, že všetky tieto okolnosti budú vyšetrené a verejnosť bude informovaná,“ doplnil predseda vlády.

 

11:54  Polícia sa podľa slov českého krajského riaditeľa Tomáša Kuželu snaží identifikovať obete. Hľadá tiež osobné veci zranených, ktoré zostali na mieste činu.

 

11:22 Páchateľ podľa dostupných informácií nemal legálne držanú zbraň.

 

11:20 Medzi obeťami nie sú deti.

 

11:17 Česká polícia nemá aktuálne informácie o tom, že by páchateľ mal komplica. Muža v červenej bunde na prvej zverejnenej fotografi zadržali takmer okamžite. Následne však ale zistili, že nejde o páchateľa.

 

11:11 ČT uvádza, že streľba v ostravskej nemocnici je druhá najtragickejšie v histórii Česka. Viac obetí mal len útok v reštaurácii Družba v Uherskom Brode vo februári 2015, kedy strelec zavraždil osem ľudí a potom aj seba.

 

11:04 Po zásahu polície, pri ktorom sa strelec postrelil, bol prevezený vo vážnom stave do nemocnice. Smrť strelca potvrdil aj minister vnútra Ján Hamáček (ČSSD).

 

11:00 Polícia: „Dopadli sme páchateľa streľby. 42 ročný muž sa pred zásahom polície strelil do hlavy, je mŕtvy. Ďakujeme verejnosti za súčinnosť a pomoc pri pátraní.“ 

 

10:58 Mŕtvy podozrivý si vzal do hlavy, že je ťažko chorý a nikto ho nechce liečiť, vysvetlil českému Rádiožurnálu jeho nadriadený.

 

10:50 Muž sa chcel podľa slov svedkov zastreliť už v nemocnici. „Prišiel do čakárne a začal strieľať na ľudí, ktorí tam čakali pred ordináciou. Keď vystrieľal zásobník, pištoľ si nabil a strieľal znovu. Údajne sa chcel zastreliť aj on sám, ale keď chcel vystreliť zbraň proti sebe, mal už prázdny zásobník. Potom z miesta utiekol,“ opísali prípad svedkovia pre televíziu TV Nova.

 

10:45 Podľa informácií Českej televízie útočník spáchal samovraždu neďaleko Lodenice v Děhylove blízko Ostravy.

 

10:38  „Jedinou ochranou, ktorá je možná, je slušný ozbrojený človek. Ak by v čakárni bol, mohol páchateľa eliminovať. V Českej republike sa posúvame niekam, kam by sme nechceli, a v ľuďoch to vyvoláva strach,“  komentuje tragédiu predseda snemovne bezpečnostného výboru Radek Koten (SPD). Streľbu považuje za teroristický čin.

 

10:35 Polícia vypátrala vozidlo, z miesta nálezu sa ozvala streľba. Policajti teraz zisťujú totožnosť muža, ktorý sa pred zásahom polície strelil do hlavy.

 

 

10:30 Všetky obete boli pacienti. Konkrétne štyria muži a dve ženy, potvrdil Havrlant. Útočník vraj strieľal z bezprostrednej blízkosti na hlavu a hrudník. Poliklinika podľa riaditeľa zostáva uzavretá, v lôžkovej časti prebiehajú operačné úkony, ktoré sú neodkladné.

 

10:25  Jeden zo zranených je už po operácii a nachádza sa vo vážnom stave, priblížil riaditeľ nemocnice Jiří Havrlant. Neskôr upresnil, že so strelným poranením sú operovaní dvaja ľudia.

 

10:10 Podľa posledných informácií je na mieste 6 mŕtvych a 2 zranení. Polícia zverejnila aj fotku podozrivého.

 

10:05 Polícia: „V súvislosti so streľbou pátrame po nebezpečnom ozbrojenom páchateľovi, ktorý sa pohybuje v striebornom sivom vozidle Renault Laguna 9T57401. Páchateľ je nebezpečný, pravdepodobne ozbrojený, prosíme, nepokúšajte sa ho zadržať a volajte ihneď linku 158.“

 

10:00 Policajti pátrajú po mužovi, majú jeho fotografiu, ŠPZ i meno. Strieľal z krátkej ručnej zbrane. „Máme vo vzduchu dva monitorovacie vrtuľníky a veríme, že v krátkej dobe podozrivého zabezpečíme,“ uviedli policajti.

Policajti zároveň vyzývajú ľudí k opatrnosti, je podľa nich možné, že nebezpečný útočník je stále ozbrojený.

 

09:55 Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v súčasnosti nie je v Česku, ale v Rijáde v Saudskej Arábii. Ihneď však svoju cestu zrušil a večer bude späť v krajine a zamieri rovno do Ostravy. „Zídem sa s riaditeľom vedenia nemocnice, som s ním kontakte po telefóne. Jeden z ťažko zranených má priestrel hrudníka a druhý priestrel hlavy, “ povedal Novinkám minister Vojtěch.

 

09:45 Políciou pôvodne zverejnená fotografia zobrazuje dôležitého svedka udalosti, strelcom však pravdepodobne nie je. Teraz policajti ale pracujú s inou verziou a pátrajú po inej osobe.

Na snímke pravdepodobný podozrivý

09:40 Prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým. „Vo svojom srdci som s vami, myslím na vás v týchto tragických hodinách,“ uviedol. Poďakoval tiež príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú.

 

9:32 Dvaja zranení neprežili, potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). „Som v kontakte s ministrom vnútra, policajným prezidentom aj riaditeľom nemocnice. Zrušil som program a vydám sa na miesto,“ doplnil predseda vlády.

Obeťami útoku boli podľa premiéra pacienti v čakárni. „Našťastie ich tam nebolo toľko. Údajne ten človek strieľal zblízka na hlavu,“ uviedol Babiš.

Skutočnosť, že si streľba vyžiadala obete, potvrdil aj samotný minister vnútra Jan Hamáček. Prebežne uviedol štyri obete. Podľa moravskosliezskeho hajtmana Iva Vondrák (ANO) je obetí šesť.

Podľa Hamáčka na mieste zasahujú špeciálne policajné jednotky vrátane Útvaru rýchleho nasadenia a policajného vrtuľníka.

Podľa informácií spravodajského servera Novinky.cz na miesto vyrazil aj evakuačný autobus hasičov. Nemocnicu uzavreli.

Streľbu Novinkám potvrdila aj hovorkyňa polície Pavla Jiroušková. „Prebieha evakuácia desiatok až stoviek ľudí,“ povedala. Dodala, že na mieste sú aj dve ťažko zranené osoby.

 

 

Zamestnanci fakultnej nemocnice zostávajú na oddelení a nesmú vychádzať. „Všetci sú nervózni,“ uviedla jedna z pracovníčok.

Podľa informácií portálu idnes.cz k streľbe malo dôjsť na traumatologickej ambulancii, útočník je momentálne na úteku.
Polícia hľadá 180 centimetrov vysokého muža v červenej bunde, zistila ČTK. Uzatvorená je aj blízka univerzita.

 

 

Správu aktualizujeme.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Írsko odložilo otvorenie barov pre rastúci počet prípadov nákazy

Dublin 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Írsko v utorok odložilo uvoľňovanie epidemiologických opatrení z dôvodu nárastu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Oznámil to premiér Micheál Martin, ktorého citovala agentúra AFP V ďalšej vlne uvoľňovania sa mali opäť otvoriť bary, nočné kluby a kasína. Tie nateraz zostanú zatvorené. Martin uznal,…

Presunutie pojednávania v kauze Kuciak je legitímne, zhodujú sa Para a Lipšic

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Jakub Kotian)   Zrušenie stredajšieho (5. 8.) pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciak na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku označili advokát obžalovaného Mariana K. Marek Para a advokát poškodených Daniel Lipšic za legitímne rozhodnutie senátu. Vzhľadom na závažnosť danej veci považujú predĺženie…

Pri havárii ľahkého lietadla vo Východnom Sussexe zahynul pilot

Heathfield 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Sussex Live Twitter)   Pri havárii ľahkého lietadla v anglickom grófstve Východný Sussex zahynul v utorok jeho pilot, uviedla miestna polícia, na ktorú sa odvolala televízia Sky News Záchranné služby vrátane hasičov z niekoľkých staníc vyslali na miesto nehody neďaleko mesta Heathfield. Lietadlo sa zrútilo tesne…

V Londýne zomrela vo veku 91 rokov česká sochárka Irena Sedlecká

Praha 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Česká sochárka Irena Sedlecká zomrela v utorok v Londýne vo veku 91 rokov. V Spojenom kráľovstve žila od roku 1967, keď emigrovala s rodinou z Československa Preslávila sa najmä svojimi dielami stvárňujúcimi britské osobnosti, napríklad futbalistu Bobbyho Charletona či herca Richarda Briersa. K jej…

Abrams: USA budú Guaidóa uznávať za prezidenta aj v prípade neúspechu vo voľbách

Washington 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Osobitný vyslanec Spojených štátov pre Venezuelu Elliott Abrams verí, že kľúčové svetové veľmoci budú uznávať venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta bez ohľadu na výsledok nadchádzajúcich parlamentných volieb vo Venezuele. Informovala o tom v utorok agentúra AFP Spojené štáty a väčšina…

VideoBejrútom otriasli dva výbuchy, ohnivý kotúč zabil najmenej 70 ľudí, zranil tisíce. Šéf tajných prišiel s vysvetlením

Bejrút 4. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:WTOP Twitter)   Libanonskou metropolou Bejrút otriasli v utorok dva výbuchy, ktoré si vyžiadali minimálne 70 mŕtvych a tisícky zranených. Výbuchy hlásili z prístavu, bolo ich počuť vo veľkých častiach mesta. Tlaková vlna rozbila sklá na oknách budov a nad mestom sa vzniesol veľký oblak…

VideoFico: Rozhodnutie, kto sa stane predsedom Špecializovaného trestného súdu, bude jasným signálom, čo je podstatné pre súčasnú vládnu koalíciu

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že výber predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) bude napokon politickým rozhodnutím a bude záležať na tom, ktorý z kandidátov je pripravený plniť pokyny vládnej koalície a pokračovať v kriminalizovaní a šikanovaní opozície Uviedol to na sociálnej sieti. Zdôraznil,…

Sólymos odmieta tvrdenia Budaja o straníckom protekcionizme

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) odmieta vyjadrenia súčasného ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) o straníckom protekcionizme v súvislosti s prideľovaním dotácií na projekty starostom za stranu Most-Híd. Tvrdí, že Budaj na utorkovej tlačovej konferencii využíval čísla účelovo Verí, že projekty na…

Stredajšie pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka bolo zrušené. Senát sa potrebuje poradiť ohľadom rozsudku. Verdikt padne až v septembri

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová zrušila stredajší (5. 8.) termín pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka z dôvodu nutnosti pokračovania porady senátu o pripravovanom rozsudku. Novým termínom hlavného pojednávania je 3. september. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína…

Polícia v Melbourne sa potýka s násilnými odporcami opatrení proti koronavírusu

Melbourn 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AAP-Erik Anderson)   Úrady v austrálskom Melbourne varujú pred nebezpečným nárastom počtu ľudí, ktorí odporujú opatreniam proti koronavírusu a v niektorých prípadoch sú aj násilní. Podľa polície sú medzi takýmito osobami aj "suverénni občania" hlásiaci sa k protivládnej ideológii, ktorí napádajú policajtov. V jednom prípade dokonca…

WHO vyzvala Rusko k dodržiavaniu medzinárodných nariadení týkajúcich sa vakcín

Ženeva 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala Rusko, aby dodržiavalo medzinárodné nariadenia týkajúce sa vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Moskva nedávno vyhlásila, že s očkovaním začne v októbri "Vedci niekedy tvrdia, že niečo objavili, čo je, samozrejme, skvelá správa. Ale medzi objavením alebo domnienkou o vynájdení…

V Indii začali druhú fázu testovania vakcín proti koronavírusu

Naí Dillí 4. augusta 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/John Cairns, University of Oxford)   V Indii sa začala druhá fáza testovania kandidátov na vakcíny proti novému koronavírusu, ktoré vyvinuli indické spoločnosti. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva Medzi testovanými liečivami je potenciálna vakcína s inaktivovaným vírusom od firmy Bharat Biotech a DNA vakcína od…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Študujú vôbec sudcovia elitného ŠTS v Pezinku trestné spisy, alebo konajú iba podľa pokynov SIS, alebo iných tajných služieb?

 Ešte včera som napísal na môj FB profil príspevok, kde porovnávam politické procesy z 50-tých rokov so súčasnosťou v nasledujúcom znení. Trestného sudcu robím skoro 40 rokov. Prešli mi cez ruky aj také kauzy ako Janík, Rigo, Šajgal, Vymyslický (policajná inšpekcia), Slanské lesy, Okoličány, Lališ a spol a mnohé iné. Ani v jednej…

AK ZRUŠÍME DOPLATKY ZA LIEKY, POMÔŽEME TÝM NAJZRANITEĽNEJŠÍM

Keď sme zdraví, vôbec nás táto téma nezaujíma. Možno ju dokonca pokladáme za prehnane medializovanú. Ak máme nejaké ochorenie, ale nie je to nič závažné, a sme zároveň ekonomicky aktívni a dobre zarábame, tiež sa doplatkami za lieky príliš nezaoberáme. Potom sú tu ale takí, pre ktorých je to otázka života a smrti.…

Kde hľadať skutočných vinníkov každoročného znečisťovania vodnej nádrže Ružín naplaveným domovým odpadom?

Tak ako aj po iné roky, tak aj v tomto sa z tlače dozvedáme (denník Korzár, piatok 24.7.2020, str. 8), že vodná nádrž Ružín, v dôsledku zvýšenia hladiny riek Hnilec a Hornád je opäť ohrozená plávajúcim komunálnym odpadom, ktorý sa vodohospodárom podarilo zachytiť použitím nornej steny ešte nad samotnou nádržou. Autorka príspevku Norné…

Názor na éru socializmu

V našej spoločnosti je neustále prítomná diskusia o socializme. Mnohé bojovné srdcia sú stále pripravené obhajovať bývalý režim. Vraj sa mu krivdí, účelovo sú vyťahované nafúknuté čísla obetí prednovembrového systému, režim je až nespravodlivo diskreditovaný, sú mu upierané nesporné zásluhy atď, atď. Chcel by som preto aj ja vyjadriť svoj…

Cenzúra na denníku PRAVDA .

Je vysoko pravdepodobné , že súdruhovia ,,admini" z Pravdy si ešte nestihli všimnúť ,že už nie sú denník ÚV KSČ. Zrejme ani nepostrehli prevrat v 1989 ! Blog na danom denníku som si založil niekedy v apríli 2020 pod prezývkou -,,staroslovan".  Doteraz som tam mal 30 blogov s priemernou čítanosťou…

Viac argumentov na podporu nepodmieneného základného prjmu

Minulý blog v ktorom som sa venoval NZP (nepodmienenému základnému príjmu) som až príliš zjednodušil čo spôsobilo pomerne veľa nejasností. Preto sa pokúsim viacero vecí lepšie vysvetliť. Zmeny, ktoré sa v ekonomike za posledné desiatky rokov udiali spôsobili, že časť ekonomiky najmä IT sektor, plus všetko čo funguje online/digitálne má príliš veľa…

TopDesat

Máš doma staré pečivo? Nevyhadzuj, ale znova použi!

0

Ak bývaš blízko večierky, problém s chýbajúcim čerstvým pečivom sa ťa asi netýka. Čo však v prípade, že pečivo, ktoré doma skladuješ už niekoľko dní, stvrdlo? Chlebník je plný pečiva, no už je tvrdé a chceš ho vyhodiť? Alebo sa ti zunovalo jesť tvrdý chlieb, no nie je nablízku žiadny otvorený obchod, kde…

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 1.časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Záhadný gróf de Saint-Germain (1. časť)

0

Večierky na kráľovskom dvore Ľudovíta XV. Boli ideálnym miestom na zviditeľnenie sa niektorých osobností. Záhadný gróf de Saint-Germain, o ktorom sa hovorilo ako o nemanželskom synovi španielskej kráľovnej Márie Anny Falckej, vdove po Karolovi II. Očarovanom, mohol vďačiť za svoju popularitu klebetám o jeho nesmrteľnosti. Práve na tohto záhadného grófa sa spoločne pozrieme…

Prečo stále viac mužov používa lak na nechty?

0

Maľovanie nechtov nie je len populárnym módnym trendom, ale starou tradíciou, ktorá má dlhú históriu. Kto by veril, že to bolo vlastne začali muži, keď si bojovníci starovekého Babylonu používali lak na nechty pred bojom? V modernom svete sa lak na nechty tradične považuje za ženskú výsadu, ale veľa mužských celebrít ako…

Prečo je potrebné, aby si si pravidelne čistil tvár?

0

Tvár sa poškodzuje viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Preto je potrebné, aby si sa o ňu staral dodržiavaním dvoch jednoduchých krokov. Ak chceš, aby aj tvoja pleť bola žiarivá a mala všetky prvky dokonalosti, je potrebné ju pravidelne čistiť. Ale pozor! Očista tváre neznamená, že si teraz budeš drhnúť pokožku mydlom…

Ako telo trávi živiny?

0

Prinášame vám ďalší článok o pokrmoch a fungovaní ľudského organizmu vo vzťahu ku živinám. Aby telo mohlo vstrebať živiny, potravu treba najskôr v procese trávenia rozložiť. Väčšina skonzumovanej potravy sa dostane do čriev do niekoľkých hodín, no to, ako dlho sa v nich zdrží, je individuálne. Sacharidy, bielkoviny a tuky sa v rozličných fázach procesu trávenia…

Vo svete IT

Dostupnú 3D tlačiareň Creality Ender-5 aktuálne kúpiš za cenu, akej sa ťažko hovorí nie

0

3D tlač už dlhšiu dobu nie je zábavkou iba pre technicky zdatných ľudí, či nadšencov tejto technológie. Vďaka moderným a jednoducho ovládateľným 3D tlačiarňam sa do sveta tejto technológie môžu ponoriť aj úplní amatéri, ktorí si chcú 3D tlač konečne vyskúšať aj na vlastnej koži. S 3D tlačiarňou Creality Ender-5…

Dokáže planéta vzniknúť aj v blízkosti supermasívnych čiernych dier?

0

Je ľahké predstaviť si čierne diery ako galaktické monštrá, ktoré pohltia všetko v ich blízkosti. Niekedy to ale nemusí byť pravda. Prostredie, okolo supermasívnej čiernej diery, je komplexné a minulý rok sa podarilo tímu astronómov dokázať, že okolo týchto čiernych dier existuje zóna, v ktorej by sa mohli nachádzať tisícky planét. Japonský tím,…

Tieto relatívne nové Xiaomi smartfóny nedostanú najnovší Android 11! Je medzi nimi aj Váš?

0

Aktuálna verzia operačného systému Android 10 už pomaly ale isto mieri na väčšinu podporovaných zariadení z portfólia spoločnosti Xiaomi, respektíve aj jej podznačky Redmi. Nie je však žiadnou novinkou, že na ceste je už aj nový Android 11, ktorý by mal na prvé zariadenia, zrejme iba od spoločnosti Google, doraziť…

Samsung bude v najbližších rokoch vyrábať špeciálne mikročipy pre gigantov ako Cisco a Google

0

Stane sa spoločnosť Samsung v najbližších rokoch najväčším výrobcom mikročipov na svete? I keď je juhokórejský výrobca elektroniky, ale aj polovodičov od tohto bodu stále vzdialený, v najbližších rokoch by sa mohla karta obrátiť práve v jeho prospech. Začiatkom tohto roka sa podľa portálu ETNews podarilo spoločnosti Samsung uzatvoriť dohodu…

Základy fotografie: Módy fotoaparátu. Čo znamenajú jednotlivé skratky?

0

V minulom článku sme si spomenuli expozičný trojuholník, spolu so základnými hodnotami, ktoré sú základom správnej fotografie. Teraz sa pozrieme na jednotlivé módy fotoaparátu a čo znamenajú. Na každej serióznej zrkadlovke nájdete štyri základné módy, M, A, S a P. Ďalším krokom k pochopeniu funkcie fotoaparátu je naučiť sa, čo…

Xiaomi Mi 10 Pro Plus ponúkne zadný fotoaparát, ktorý pokryje 1/3 zadného panelu

0

Smartfóny prešli za posledných pár rokov naozaj ohromnými technickými i dizajnovými zmenami, ktoré úplne zmenili priemysel a zameranie sa na vybrané technické aspekty. Väčšina výrobcov si v posledných mesiacoch zakladá najmä na stále bohatšej fotografickej výbave, čo sa mnohokrát odzrkadľuje na nezmyselných pretekoch o to, ktorý výrobca ponúkne viac megapixelov.…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh

0

Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra 2020 prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. Bližšie informácie o spôsobe prihlasovani

Obrí Antonov Mrija dopravil americké bojové vozidlá Oshkosh do Izraela. Video

0

Izrael, 4. august 2020 (AM) - An-225 "Mrija" prepravné lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti "Antonov" dodalo dnes do Izraela americké vozidlá Oshkosh pre systémy protivzdušnej obrany Iron Dome.    

Podpora pechoty: návrat k ťažkým kalibrom?

0

Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia tvorcovia zbraní predpokladali vývoj podporných zbraní ťažších ako tie 20, 25 alebo 30 mm, ktoré väčšinou získali podporu armád. Je pravda, že niekoľko z nich prevzalo kaliber 35 mm, alebo dokonca 40 mm, ale žiad

Najnovšia francúzska jadrová útočná ponoka SUFFREN dorazila do Toulon-u na záverečné testy

0

Francúzsko, 4. august 2020 (AM) - SUFFREN je prvá so šiestich jadrových útočných ponoriek triedy SNA (Sous-marin nucléaire d'attaque) z programu BARRACUDA, ktorá dorazila na námornú základňu v Toulon (južné Francúzsko). Tento príchod do jej domovského prístavu predstavuje

„Záslužní nástupcovia tradícií“: Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik

0

Rusko, 3. august 2020 (AM) - Ruský vodca Vladimir Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik v jeho blahoželaní ruským výsadkárom pri príležitosti osláv Dňa ruských vzdušných výsadkových síl 2. augusta. „Ste hodní nástupcov tradícií,“ poznamenal prezident Ruskej federácie.

Srbsko upevňuje vojenské vzťahy aj s Pekingom - kupuje nový protilietadlový raketový systém - čínsky S-300

0

Srbsko, 3. august 2020 (AM) - Srbská armáda dostane protilietadlový raketový systém FK-3 (RS PVO) vyrobený v Číne. Obstarávanie bolo zazmluvnené a zaplatené podľa výročnej obchodnej správy verejnej spoločnosti Jugoimport-SDPR za posledný rok. Jeden odsek uvádza, že boli uzavreté dovozné zmluvy v hodnote 620,3 milióna ame