Végh prejavil väčšie vlastenectvo, než Korčok. Rusko napreduje, médiá mlčia

Végh prejavil väčšie vlastenectvo, než Korčok. Rusko napreduje, médiá mlčia

Bratislava 10. júna 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Nie raz sme na stránkach Hlavných správ spomínali, ako sa mimo záberu kamier západných médií formuje nový svetový poriadok. A nie je to „Veľký reset“, ktorý nám sľuboval Klaus Schwaab z ekonomického fóra v Davose…

Druhé kolo prezidentských volieb
Na snímke Ivan Korčok

Zimbabwe je otvorené pre biznis, a víta nové obchodné partnerstvá, investície a spolupráce. Uviedol to prezident krajiny, Emmerson Mnangagwa, počas víkendového Medzinárodného ekonomického fóra v Sankt Petersburgu (SPIEF 2024). Hovoril v mene krajín globálneho juhu, ktoré odmietajú ostávať vo svetovo hospodárskych, v kontexte marginalizovaných krajín. Odmietol aj sankcie, ktoré krajiny kolektívneho západu uvalili v priebehu rokov na tie regióny, ktoré sa rozhodli odmietnuť unipolárny svet s riadiacim centrom v USA, a rozhodli sa ísť vlastnou cestou.

Reklama

Inými slovami – privlastnili si späť svoju zem, ktorú im kolonizátori zhabali pred stáročiami.

Medzi rečníkmi boli poprední politici a odborníci zo 140 krajín celého sveta, vrátane prezidenta Vladimíra Putina. Možno preto mlčia naše médiá o tomto exkluzívnom podujatí… Aspoň teda ja som v tých liberálnych nenašiel o SPIEF ani zmienku.

Reklama

Môžeme sa potom čudovať, že bežný konzument našich denníkov nemá ani potuchy, ako sa rozvíjajú tri štvrtiny planéty? Keď pre našich politikov (opozičných) a médiá, či iné mienkotvorné inštitúcie, existuje len EÚ, NATO, USA, a nič viac?

Pravda, „kolektívny západ“ je najbohatšia, a zároveň technologicky najviac rozvinutá časť sveta. Zámerne nepíšem, že je najviac rozvinutá aj po stránke kultúrnej či duchovnej – to by totiž nebola pravda. Prakticky ľubovoľná kultúra „tretieho sveta“ vytvorila a vytvára hodnoty, vedľa ktorých naši hrdí pochodujúci na PRIDE v kožených sadomaso oblekoch alebo zvieracích kostýmoch vyzerajú, s prepáčením, ako prípady pre urýchlenú hospitalizáciu.

A pokiaľ ide o duchovnú sféru…

Úprimne? Chátrame. Dobré mravy boli rozleptané kyselinou liberalizačného uvoľňovania. Pod všeobjímajúcim heslom „Láska je láska“ – robte si, čo chcete!

Prečo naše „Zomríčatá“ vyložia fotku, kde sa držia okolo pása prezident Macron s prezidentkou Čaputovou, a prezentujú ich ako „dokonalý pár“? Ten istý muž mal iba 15 rokov, keď sa zoznámil so svojou súčasnou manželkou – ona mala vtedy 40 a bola jeho učiteľkou. Zdá sa to niekomu zdravé a prirodzené? Jasné, veď „láska je láska“. Aj za vzor ich budeme dávať?

Reklama

Osobne sa domnievam, že časom, ako znižuje veková hranica pre rôzne právne úkony a normalizuje sa neštandardná sexualita, bude povolené stýkať sa dospelým ľuďom s osobami, ktoré ešte nedosiahli plnoletosť.

Dúfam, že zo zákona bude vyplývať aspoň nevyhnutnosť súhlasu zákonného zástupcu…

Ale nie, o týchto veciach nebude „kritický novinár“ západu hovoriť či písať. Čo viac, on tieto informácie vytesní, aby na ne nemusel ani myslieť. Naštrbilo by to jeho ružový obrázok sveta.

S tým súvisí aj kríza v katolíckej cirkvi. Ako ináč pomenovať štádium, v ktorom sa ocitla? Keď kňazi prestávajú nosiť farárske goliere, a zdravia sa „čauko“? Keď vystupujú na politických mítingoch v prospech liberálnych kandidátov, a vo svojich prejavoch necitujú Bibliu ani výroky prorokov alebo Ježiša Krista? Česť výnimkám.

Centrum duchovného života, ktorým bývala v našich geografických rámcoch kresťanská Európa, sa prenieslo do pravoslávneho Ruska. Nie je náhoda, že tam vedľa seba v pokoji nažívajú rozličné etnické skupiny a náboženstvá.

Reklama

Po Francúzsku je, ak sa nemýlim, Rusko druhá najväčšia krajina s moslimskou populáciou v Eurázii. Položme si otázku: Ako to, že vo Francúzsku (a ďalších štátoch západnej Európy) majú s imigrantmi často problémy, zatiaľ čo v Rusku takmer vôbec (nepočítajúc teroristické údery naplánované v zahraničí)?

Túto otázku treba zodpovedať veľmi úprimne. Je to tak, že Moskva rešpektuje inakosť svojich obyvateľov, a vzhľadom na to, že ide primárne o konzervatívny kultúrno-civilizačný okruh, dokážu spolu nažívať v mieri. Rusko dokazuje, že „multi-kulti“ funguje. Za predpokladu, že občanov prirodzenou cestou integrujete do chodu štátu, vychádzate zo vzájomného rešpektu inakosti (nemyslím, pochopiteľne, sexuálnu inakosť), a nepúšťate si na svoje územie hocikoho hlava nehlava.

A Francúzsko? Krajina, ktorá sa pýši právami trans-osôb, ale zakazuje nosiť v školách závoj alebo krížik na viditeľných miestach? Čo môže čakať krajina, ktorá zavrhla Boha? Ktorá celé stáročia vykorisťovala národy afrického kontinentu? Spomeňme len, aké zverstvá spáchali v Alžírsku počas revolúcie ešte v 60. rokoch minulého storočia…

Dá sa to všetko vygoogliť, sú to fakty, tvrdé fakty.

A teraz sa tvária, že akí sú dobrí ľudia, keď majú otvorenú migračnú politiku? Čo čakajú za svoju kolonialistickú minulosť, že ich prišelci budú milovať?

Ekonomické fórum v Petrohrade vysiela do sveta celkom odlišnú správu. Sedia vedľa seba beloch kaukazského typu, černoch a domorodý obyvateľ južnej („bolívarskej“) Ameriky. Prezidenti, osobnosti, s podobným pohľadom na históriu, prítomnosť; s podobnými víziami do budúcna.

A na prvom mieste je prospech ich ľudu.

Ale môžeme sa čudovať, že ich priority sú stanovené takto? Keď prezident Zimbabwe sedel desať rokov vo väzení za svoju rebelantskú politickú činnosť? A na krku mal pôvodne trest smrti?

Keď vychádzate z takého životného príbehu, váš pohľad na svet a rebríček hodnôt bude veľmi jasný.

Viete, západ s jeho univerzalistickým pohľadom bude vykresľovať týchto ľudí minimálne ako darebákov či diktátorov. Neviem, aká nálepka sa teraz nosí. Ich hlavné previnenie však je, že odmietli nechať sa vykorisťovať, a zoštátnili západné firmy, ktoré za smiešnu plácu ťažili nerastné suroviny a bohatli do neuveriteľných, absurdných rozmerov. V absolútnej asymetrii k tomu, aká chudoba pretrvávala v krajinách, ktorým nás naučili hovoriť povýšene „tretí svet“.

Reklama

Prezident Putin odpovedal počas ekonomického fóra aj na otázky moderátora k vojne na Ukrajine. Prezident Zelenský mal podľa stanného práva stratiť svoju legitimitu. Putin verí, že výhra Ruska je len otázkou času. S tým, že rýchlejšie napredovanie by znamenalo väčšie straty vojenského personálu.

O kapitulácii Ukrajiny však momentálne pochybuje – vzhľadom na to, že dlhodobé pokračovanie bojov je výhodné pre krajiny západu. Vo svetle týchto informácií sa javí iniciatíva „mierových rokovaní“ vo Švajčiarsku ako obyčajná západná propaganda, ktorá má ukázať občanom „civilizovaného sveta“, že my sa predsa o mier úpenlivo snažíme – to RUSI nám v ňom bránia!

Putin hovoril aj o použití jadrových zbraní. Nukleárna doktrína Ruskej federácie ako hlavný dokument v tejto veci hovorí, že nukleárne zbrane smú byť použité len v prípade, keby niekto udrel zbraňami masového ničenia priamo na územie Ruskej federácie (zjednodušene povedané). K takému prípadu však nedošlo – a nech nás Boh predtým ochraňuje.

Spomeňme ale hlavnú tému tohoročného fóra: “Základ multipolárneho sveta – formovanie nových bodov rastu”. Presne tak, je to v súlade s tým, čo sme tu neraz spomínali: politologicky-filozofická teória „multipolárneho sveta“ sa rysuje v reálnych kontúrach.

O budúcnosti sa totiž v skutočnosti nerozhoduje len v Bruseli alebo „DC“.

Reklama

Viete, ľudia z Davosu či pohlavári korporátov so sídlom prevažne v USA, teda vlastníci a správcovia najväčšej časti globálneho finančného kapitálu, by najradšej videli svet tak, ako ho portrétuje Klaus Schwaab – teda ako akúsi nadnárodnú veľkú obchodnú spoločnosť. Inými slovami, akýsi „korporátny fašizmus obalený dúhou“, kde národné štáty prídu o svoju zvrchovanosť (Alebo už sa stalo? Hmm…), a vlády budú rozhodovať akurát o tom, či majú mať štátne inštitúcie špeciálne toalety pre genderovo nerozhodných. Opäť zjednodušene povedané.

Tri štvrtiny sveta však s tou víziou nesúhlasia. Odmietajú vzdať sa ideí vlastenectva, národného štátu s jeho osobitým svojrázom, historickým príbehom, a kultúrnou identitou. To, čo sú pre väčšinu sveta nadčasové hodnoty, dnes majú sklony naši novinári označovať ako prejavy „krajnej pravice“.

Takto sa zdeformovalo naše chápanie patriotizmu. Hovoríme o našej vlasti ako o „krajine“. Degradovali sme Slovensko z domoviny na akýsi „geografický útvar“.

Predstavte si, čo sa stalo: MMA zápasník Attila Végh v sobotu prehral dôležitý zápas. Viete, čo povedal moderátorovi tesne po vyhlásení výsledku? Okrem iného aj to, že Slováci sú silný národ, a že máme držať spolu ako tím. Pravda, použil svoju typickú lámanú slovenčinu, ale o to vôbec nejde – ide o odkaz. Predviedol sa ako národovec, ako patriot. Všetka česť.

Zoberte si, pre porovnanie, aké myšlienky šíri Ivan Korčok: Že aj on je vlastenec. Celý život slúžil Slovensku ako diplomat, to mu neberieme, avšak „slúžil“ mimo Slovenska, na krásnych miestach a za slušný plat, kde sa stýkal s ľuďmi „vyššej“ spoločnosti.

Reklama

Ako reálne asi môže vnímať život a potreby bežných Slovákov?

A nie, dve jazdy vlakom cez Kysak na tom nič nemenia. Pointa? Nemožno byť patriotom a uprednostňovať európsku vlajku pred našou vlastnou. Nemožno hlásať, že „Európa sme my“ – my sme jej súčasťou, ale to neznamená, že sa v nej ochotne „rozpustíme“, že rezignujeme na naše korene. Taký Rudolf Huliak v jeho poľovníckom saku (ak ten strih nesprávne identifikujem, opravte ma) bude vždy viac autentickým obrazom vlastenca, než ktokoľvek z progresívneho spektra.

Suma sumárum: Hoci to nebude ani dnes ani zajtra, výsledky vzmáhajúcich sa ekonomických gigantov svoje plody prinesú vo výhľade niekoľkých desiatkach rokov.

Som zvedavý, ako sa situácia vyvinie u nás – aká bude pozícia Slovenska v novom svetovom usporiadaní?

Na záver mi, prosím, povedzte váš osobný názor: Keď vecne tlmočím myšlienky z ekonomického fóra v Petrohrade, šírim azda „ruskú propagandu“?

Pýtam sa len preto, že z môjho hľadiska ide pri informovaní o tejto časti sveta o objektivitu – teda jednu zo základných požiadaviek na médiá. Nech Slováci vedia, aké myšlienky hýbu východom a globálnym juhom. Máme predsa právo na informácie.

A v tomto článku nenájdete ani „fake news“ ani „hoaxy“, ani iné populárne nálepky (pokiaľ by predsa niečo nepresné bez môjho vedomia prekĺzlo, prosím, napíšte, a opravíme to).

Reklama

Chcem to vedieť celkom vážne – aby sme si ujasnili, ako stojí slovenská žurnalistika. Či u nás možno ešte stále nezávisle a objektívne informovať o udalostiach z rôznych končín sveta, bez toho, aby ste sa vystavili riziku, že dostanete negatívnu nálepku.

Podľa niektorých našich novinárov a opozičných politikov je totiž čokoľvek, čo nezhadzuje iné civilizácie, šírením ich propagandy.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:43

Úrad a regionálne komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) v 1. polroku 2024 uskutočnili štyri obchodné misie do zahraničia, na ktorých sa zúčastnilo 19 zástupcov slovenských firiem. Prijaté boli štyri obchodné misie zo zahraničia, na ktorých sa zúčastnilo 92 slovenských firiem. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii predseda komory Peter Mihók.

14:43

Na nezákonné konanie na pracovisku by upozornilo 62 % Slovákov. Ľudí motivuje možnosť oznámiť nezákonnú činnosť anonymne i to, že sú chránení pred výpoveďou či inými postihmi v práci. Vyplýva to z prieskumu, ktorý vykonala agentúra Focus pre Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO). V pondelok o tom informovala Alexandra Znášiková z odboru prevencie a komunikácie ÚOO.

14:36

Na parížsky kabaret Moulin Rouge (Červený mlyn) začali v pondelok inštalovať nové lopatky. Tie pôvodné sa koncom apríla zrútili a pri páde sa poškodilo aj priečelie podniku, pričom odpadli prvé tri písmená z jeho názvu – M, O a U.

14:26

Ruská tenistka Ľudmila Samsonovová postúpila do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Bad Homburgu. Ako druhá nasadená zdolala Saru Sorribes Tormovú zo Španielska 6:3, 6:1.

14:21

Obchodná loď v Adenskom zálive hlásila v pondelok ráno výbuch vo svojej blízkosti. Tento možný útok jemenských húsíjskych povstalcov bol pritom zameraný na loď, ktorá sa nachádzala ďalej než predchádzajúce ciele húsíov v Adenskom zálive.

14:17

Ukrajinská tenistka Anhelina Kalininová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Eastbourne po triumfe nad Soranou Cirsteaovou z Rumunska 6:3, 6:2.

14:06

Ceny zlata na začiatku nového týždňa vzrástli. Podporilo ich oslabenie dolára a pokles výnosov amerických štátnych dlhopisov.

14:05

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) na svojom pondelkovom rokovaní schválili záverečný účet NSK za rok 2023. Ako sa v ňom konštatuje, kraj vlani hospodáril s rozpočtom, ktorý po poslednej úprave dosiahol k 31. decembru 2023 v príjmovej časti celkovú sumu 337.339.004,48 eura.

14:05

Európska komisia v pondelok oznámila, že udelila pokutu 15,9 milióna eur americkej spoločnosti International Flavors & Fragrances (IFF) a jej francúzskej pobočke za marenie inšpekcie v rámci prebiehajúceho vyšetrovania podozrení z kartelu pri dodávkach vonných látok a vonných zložiek.

13:58

Britská princezná Anne bola preventívne hospitalizovaná po tom, ako v nedeľu utrpela menšie zranenia a otras mozgu. Buckinghamský palác oznámil, že sestra kráľa Karola III., Anne (76) sa zranila vo svojom sídle Gatcombe Park v grófstve Gloucestershire na západe Anglicka. Previezli ju na pozorovanie do nemocnice Southmead v meste Bristol.

13:53

Najmenej 22 ľudí zahynulo a osem ďalších utrpelo zranenia v pondelok pri požiari v továrni na výrobu lítiových batérií v Južnej Kórei. Uviedol to v pondelok miestny hasičský zbor.

13:52

Ministerstvo financií má pripravené desiatky opatrení na konsolidáciu verejných financií. Najťažšie je však nájsť na nich prienik v rámci vládnej koalície a kým takáto dohoda nevznikne, šéf rezortu Ladislav Kamenický (Smer-SD) o konkrétnych opatreniach nebude informovať. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii. Potvrdil, že platí plán znížiť budúci rok deficit o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje sumu približne 1,4 miliardy eur.

13:47

Európska únia (EÚ) v pondelok z príjmov z obchodovania s emisiami vyplatila 2,967 miliardy eur na podporu 39 energetických projektov na výrobu čistejšej energie v desiatich členských štátoch EÚ. Slovensko získa 35 miliónov eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke invazívny a obzvlášť nebezpečný druh rastliny Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) pri meste Sobrance

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Erik Majercak

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali