Švajčiari v referende odmietli návrh zelených „talibancov“, čím vyrazili európskym slniečkarom dekel. Aký odkaz nám tým poslali?

Švajčiari v referende odmietli návrh zelených „talibancov“, čím vyrazili európskym slniečkarom dekel. Aký odkaz nám tým poslali?

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreibe, TASR-Martin Baumann, Pixabay)

 

Viac ako inokedy je aktuálna diskusia o tom, či európske národy a štáty majú mať právo rozhodovať o svojich veciach samy, alebo majú odovzdať svoje právo veta do Bruselu. Zaujímavou inšpiráciou nám pri týchto úvahách môže byť nedávne švajčiarske referendum

svajciarsko
Ilustračné foto

Zelené šialenstvo dorazilo aj do Švajčiarska. Aj tam sa zelení aktivisti pokúšali presadiť zákon o obmedzení emisií CO2, ktorý predpokladal do roku 2030 znížiť emisie CO2 až o polovicu. Švajčiari však používajú inštitút referenda: skôr než prijmú nejaké rozhodnutie, ktoré by ovplyvnilo život ľudí, tak sa ich najskôr spýtajú. Sfunkčnenie referenda sľubovali aj na Slovensku pred voľbami viaceré strany, ale po voľbách sa na takú nepodstatnú vec v tej kope dôležitejších problémov vždy akosi zabudne.

Reklama

No a Švajčiari si síce tesne, ale predsa len odhlasovali, že taký zákon nechcú. Naše kanály si to príliš nevšímali, ale médiá vo Švajčiarsku, a tiež aj v Nemecku a ďalších západoeurópskych krajinách sa nad týmto suverénnym rozhodnutím občanov Švajčiarska pomerne intenzívne zavzdušňovali.

O podobnom zákone bude v najbližších dňoch hlasovať aj Europarlament. Je to exemplárny príklad tvorivosti zelených ekoteroristov, ktorí sú celkom odtrhnutí od ekonomickej a sociálnej reality v členských krajinách. A je to tiež príklad zákona, proti ktorému by iste občania vo viacerých členských krajinách EÚ protestovali – keby mali možnosti a podmienky ako ľudia vo Švajčiarsku.

Reklama

Dobre, v tomto konkrétnom prípade išlo o naše spoločné životné prostredie a dalo by sa polemizovať, či je alebo nie je rozumné prijať zákon šikanujúci najmä obyčajných vidieckych ľudí a nútiaci ich predať päť- či desaťročné auto so spaľovacím motorom a kúpiť si nový elektromobil, ktorého výroba je voči životnému prostrediu možno horším hriechom, než niekoľkoročná prevádzka staršieho benzínového či naftového auta. Ale na tomto zvrchovanom rozhodnutí Švajčiarov je dôležité si všimnúť niečo iné.

 

Švajčiari môžu mať vlastné záujmy, my nie?

Občania Švajčiarska sa vôbec nestarali, či si nejaký Brusel želá, aby rozhodli tak alebo onak: oni sa rozhodli prijať riešenie, ktoré im vyhovuje a považujú ho za prijateľné z hľadiska životného prostredia a rozumné z hľadiska svojich peňaženiek.

Švajčiari nepotrebovali, „aby bola Európa jednotná“ (čo nedávno ultimatívnym tónom požadoval nemecký minister zahraničia), nepotrebovali pri rozhodovacom procese múdre mimovládky, bruselských úradníkov ani nikoho iného, aby sa im staral do ich vecí: rozhodovali si o svojich peniazoch a o svojich zákonoch vo svojej krajine.

Prečo o tom píšeme? Pretože politici, a žiaľ, zdá sa, že aj mnohí voliči v našich končinách majú celkom inú predstavu o tom, ako by mala demokracia v štáte v strede Európy fungovať.

Reklama

 

Právo veta: „kameň úrazu“

Zatiaľ je to v EÚ tak, že každý členský štát má právo veta: ak hoci iba jediný z 27 členských štátov hlasuje proti nejakému návrhu, tak ten návrh nie je prijatý. A toto nesmierne rozčuľuje tých, ktorí si EÚ predstavujú ako svoj pohodlný nástroj na ovládanie celej Európy: bruselským plutokratom a podaktorým nemeckým politikom.

Obzvlášť sa tento problém vyostril vlani, keď Maďarsko a Poľsko zablokovali prijatie európskeho rozpočtu, pretože beneluxovia chceli podmieniť jeho čerpanie možnosťou vydierať členské krajiny pod zámienkou „dodržiavania zásad právneho štátu“.

Doposiaľ to bolo iba v polohe návrhu, ale spomínaný nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas nedávno už direktívne povedal, že veto musí byť členským štátom odobraté. Ako na túto nehoráznosť odpovedali naši predstavitelia? Namiesto adekvátnej odpovede, ktorou môže byť jedine diplomatické vyjadrenie toho, čo bežní občania dávajú najavo vztýčeným prostredníkom, sme sa, žiaľ, dočkali niečoho úplne iného.

 

Reklama
Aká ešte môže byť väčšia vlastizrada, ako keď prezident odovzdá moc v štáte cudzincom?

Tento týždeň mali v Bratislave svoj sabat militaristickí satanisti. Na konferencii Globsec vystúpila aj prezidentka tejtokrajiny Zuzana Čaputová. A tá sa vyjadrila podobne ako Heiko Maas: tiež je za odstránenie veta, ktoré by malo byť nahradené hlasovaním kvalifikovanou väčšinou.

Prezidentka vymenovala Pavla Naďa za predsedu Najvyššieho správneho súdu SR
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

Vyjadrenie tejto osoby, o ktorej začína byť jasné, že bude tragickou postavou slovenských dejín, je naozaj absurdné, keď si uvedomíme, že ako prezidentka by mala prvá bojovať za zvrchovanosť svojej krajiny. Viacerí komentátori a opoziční politici hneď konštatovali, že ešte žiadny predstaviteľ Slovenskej republiky sa takto otvorene nepostavil proti vlastnému štátu.

Tá milá pani má veľké šťastie, že žijeme na Slovensku v 21. storočí. Človek radšej ani nechce pomyslieť na tresty vlastizradcom v iných krajinách a v iných historických časoch.

Zrušenie veta by totiž nebolo ničím iným, než exemplárnou vlastizradou. Ak si odmyslíme všetky tie právne „kudrlinky“ okolo toho, tak holá skutková podstata tohto kroku by bola tá, že pri rozhodovaní o podstatných veciach, ako je trebárs rozhodnutie o prísune záplavy neintegrovateľných imigrantov, by už v praxi nemali posledné slovo občania Slovenska a ich volení zástupcovia v Národnej rade, ale predstavitelia iných štátov.

Bolo by to možno definitívne zavŕšenie štátotvorného procesu Slovenského národa, ktorý by sa tak okľukou vrátil tam, kde býval kedysi: do pozície podriadeného regiónu bez akejkoľvek možnosti brániť sa pred zlovoľnými a pochopiteľne sebeckými rozhodnutiami panstva z cudziny.

 

Švajčiarsko nemôže byť členom EÚ – je príliš demokratické

Prečo vlastne bolo pri zakladaní EÚ zavedené právo veta? Jeho zmysel bol presne v tom, aby bola ochránená zvrchovanosť a demokracia v menších štátoch: aby väčšinová demokratická vôľa ich občanov nebola prehlasovaná veľkými krajinami.

Švajčiarsko
Ilustračné foto

A presne kvôli tejto hrozbe Švajčiari pred niekoľkými rokmi odstúpili od vyjednávania o členstve v EÚ. Švajčiarsko so svojou ústavou, ktorá obsahuje nielen štatút referenda a ľudovej iniciatívy ako silných nástrojov priamej demokracie, ale tiež možnosť ľudového hlasovania, ktorým je možné zablokovať ľubovoľný už prijatý zákon, jednoducho nemôže byť členom EÚ – je na to príliš demokratické.

EÚ si zvykla členským štátom nariaďovať, čo smú a čo nesmú, a predkladať im legislatívu, ktorú národné parlamenty nemôžu meniť, iba zapracovať do svojho právneho systému. V tomto smere EÚ má dlhodobo tendenciu salámovou metódou si odkrajovať čoraz viac právomocí a perspektívne vôbec neráta s možnosťou, že by občania v nejakej krajine referendom niektorú časť eurolegislatívy odmietli. Švajčiarsko so svojou demokraciou by do takejto EÚ absolútne nepasovalo.

Švajčiari si skrátka chcú vo svojej krajine o svojich veciach rozhodovať demokraticky, väčšinovo, sami. Naša pani prezidentka a ďalší koaliční politici si však myslia, že lepšie bude, keď o našich veciach budú rozhodovať cudzinci v Bruseli. A mnohým voličom to dokonca príde úplne normálne…

Reklama

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:55

Od apríla tohto roka vzniknú v každom krajskom meste na Slovensku regionálne úrady pre územné plánovanie a výstavbu. Spustí sa tiež nový portál pre územné plánovanie. Účinnosť totiž nadobudne nový zákon o územnom plánovaní. O nadchádzajúcich zmenách informovali v utorok predstavitelia Úradu pre územné plánovanie a výstavbu (UUPV) SR.

Stretnutie predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR so stakeholdermi a novinármi
Na snímke v pozadí sprava predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky (ÚUPV) Martin Hypký, podpredsedníčka UUPV Milota Sidorová a generálny riaditeľ pre výstavbu a vyvlastňovanie ÚUPV Roman Skorka počas stretnutia predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚUPV) so stakeholdermi a novinármi
11:53

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predstavilo nový projekt pomoci nezamestnaným zameraný na vzdelávacie a rekvalifikačné kurzy. Program Zručnosti trhu práce za 42 miliónov eur financovaný z Európskeho sociálneho fondu by mal pomôcť približne 40 000 ľuďom, uviedol v utorok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Erik Tomáš
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš
11:52

Britsko-švédsky farmaceutický gigant AstraZeneca sa v utorok dohodol na kúpe americkej biofarmaceutickej firmy Fusion za 2,4 miliardy USD (2,2 miliardy eur). Je to súčasť jeho expanzie do oblasti novej generácie liekov na rakovinu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Dohoda je pre AstraZeneca tento mesiac už druhou po tom, ako minulý týždeň súhlasila s kúpou Amolyt Pharma za 1,05 miliardy USD, aby podporila svoje portfólio liekov na zriedkavé choroby.

11:51

Snaha bulharskej vlády o prijatie eura je na dobrej ceste, ale jeho zavedenie môže byť posunuté o niekoľko mesiacov. Uviedol to v utorok minister financií Assen Vassilev, podľa ktorého sa vláda bude snažiť splniť kritériá na prijatie spoločnej meny v budúcom roku. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

11:49

Pri zrážka kenského autobusu s kamiónom zahynulo 11 vysokoškolských študentov a 42 ľudí utrpelo vážne zranenia. Informuje agentúra AFP podľa kenskej polície.

Nehoda sa odohrala v pondelok o 17.50 hod. miestneho času (14.50 SEČ) neďaleko obce Mangu približne 360 kilometrov od Nairobi. Študenti univerzity Kenyatta cestovali do prístavného mesta Mombasa na pobreží Indického oceánu.

11:47

Čína v utorok uviedla, že Spojené štáty nemajú právo zasahovať do Juhočínskeho mora. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v rovnaký deň vyjadril podporu USA pre Filipíny voči ozbrojeným útokom v tejto oblasti. Informovala agentúra AFP.

11:45

Bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi hrozí zhabanie majetku. Jeho právnici totiž v pondelok priznali, že nemá dostatok hotovosti na to, aby sa odvolal proti pokute vo výške 464 miliónov dolárov za podvodné nadhodnocovanie svojho majetku. Informovala agentúra AFP.

Trump musí peniaze uložiť na účet spravovaný odvolacím súdom alebo zložiť peňažnú záruku v plnej výške. Jeho žiadosť o pomoc odmietlo 30 poisťovní, uviedli právnici v novom podaní.

10:25

Výrobca spotrebného tovaru Unilever v utorok oznámil plány na zrušenie približne 7500 pracovných miest vo svojich prevádzkach na celom svete. Jeho cieľom je ušetriť v priebehu nasledujúcich troch rokov približne 684 miliónov libier (799,77 milióna eur). Informovala agentúra DPA.

Koncern, ktorý vyrába približne 400 značiek spotrebného tovaru od čajov Lipton cez mrazené pochúťky Magnum a Cornetto po mydlá Dove či kvasnicovú nátierku Marmite, uviedol, že prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.

10:22

Elon Musk potvrdil že užíva predpísaný ketamín, aby rozptýlil negatívne myšlienky, čo prináša prospech investorom Tesly. Vyhlásil to počas rozhovoru zverejneného v pondelok, informovala agentúra AFP.

Potvrdil teda užívanie anestetika zvyčajne používaného na tlmenie bolesti a liečbu depresie. Ketamín sa však vo veľkom zneužíva ako droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk
10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

09:22

Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia.

Lionel Messi Nashville FC - Inter Miami
Na snímke útočník Interu Miami Lionel Messi padá v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov CONCACAF proti Nashville FC 13. marca 2024 v americkom Fort Lauderdale
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali