Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne
icon

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

19. januára 2022iconiconicon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP)

Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič sa nedeje, ide len o rámcovú a navyše „obrannú“ zmluvu…

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok oznámil, že USA nás do zmluvy netlačili, my ju chceme. Trvá na tom, že bezpečnosť Slovenska prijatím tejto zmluvy vzrastie.

No na druhej strane je veľa takých, ktorí tvrdia, že Slovensko prichádza o suverenitu, že otvárame slovenské nebo Američanom, za nič nebudú musieť platiť a nebudú podliehať našim zákonom. A do toho americké noviny The New York Times napísali, že „USA zvažujú podporiť povstanie, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu“ a uverejnili informáciu s odkazom na nemenovaný zdroj v administratíve prezidenta Joe Bidena, že „plány pomoci ukrajinským povstalcom môžu zahŕňať výcvik v okolitých krajinách, ktoré sú časťou východného krídla NATO“. Menovite ide o Poľsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré „môžu pomôcť povstalcom prekĺznuť von z Ukrajiny a späť“. Prekĺznuť – znamená prísť a odísť načierno, bez vedomia pôvodných správcov územia, nazývaného Slovenská republika…

Reklama

Zvuk: Fico 1

Hovorí tak nielen Robert Fico, ale rovnako hovorí emeritný ústavný sudca Ján Drgonec, aj Peter Pellegrini, Tomáš Taraba, Marián Kotleba, Milan Uhrík, Ján Čarnogurský, Vladimír Palko, generáli vo výslužbe…

Reklama

Vážnym signálom je, že parlamentná väčšina odmietla otvoriť mimoriadnu schôdzu Národnej rady s jediným bodom programu: vypísať na návrh Smeru a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu referendum o tejto zmluve. Logicky: bude sa týkať všetkých občanov a nie iba členov súčasnej vlády a parlamentnej väčšiny, mali by sa k nej vyjadriť občania.

Odmietli. Márne im odkázal europoslanec Milan Uhrík: „Vlastizradu vám nezabudneme!“

Zvuk: Uhrík

Vláda už teda odsúhlasila americkú prítomnosť na našom území za 100 miliónov amerických dolárov. Je to menej ako polovica zo sumy, ktorú ide Matovič vyplatiť seniorom za tretiu dávku Pfeizera.

Z Vodného kopca, kde sídli parlament, prišla nádejná správa. Predseda Národnej rady oficiálne prijal občianske združenie „Zjednotení za mier“ na čele s Eduardom Chmelárom, bojujúce proti zmluve. Boris Kollár podľa Chmelára uviedol, že s dohodou nesúhlasí ani polovica jeho poslancov. A je za to, aby sa prezidentka obrátila na Ústavný súd, ale rozhodnúť sa musí sama, pričom platia určité termíny a podmienky.

Reklama

Tak či tak, je veľmi pravdepodobné, že dohoda o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými štátmi bude schválená parlamentom a odsúhlasená prezidentkou. Poslúchne Grasalkovičov palác hlas Pellegriniho Hlasu, ktorý vyzval prezidentku, aby využila svoje právo a požiadala ústavný súd o jej ústavné posúdenie? No, či tak urobí, to vie iba ona a Pánboh.

Zdá sa, že po urýchlenom konaní parlamentu a splnení „amerického sna“ prezidentkou, budú Američania už čoskoro bezplatne využívať vojenské letisko Malacky-Kuchyňa i Sliač, a tiež ďalšie priestory a zariadenia na slovenskom území, dokonca aj súkromný majetok, možno začnú bezplatne dolovať náš vzácny mastenec a exportovať ho… A možno sa ubytujú v luxusných hoteloch – či v sliačskych kúpeľoch, ktoré ako sa dozvedáme, idú sulíkovci renovovať – na spôsob Džibuti. Ako to uviedol emeritný ústavný sudca Ján Drgonec.

Zvuk: Drgonec o Džibuti

Platnosť dohody by mala byť 10 rokov, pričom po uplynutí tejto doby môže byť dohoda predĺžená. Existuje aj možnosť predčasného vypovedania s ročnou výpovednou lehotou. A podľa Jána Čarnogurského a Roberta Fica existuje ešte iná možnosť. Podľa Fica referendum, ktoré má vyššiu právnu hodnotu ako medzištátna zmluva…

Zvuk: Fico 2

Reklama

Podľa Čarnogurského zrušenie zmluvy ústavnou väčšinou v parlamente po budúcich voľbách…

Zvuk: Čarnogurský

Takže po tom, čo koalícia odmietla čo i len rokovať o vyhlásení referenda Národnou radou, predstavitelia opozície už oznámili, že začnú zbierať podpisy pod referendum s tromi otázkami. O možnosti skrátenia volebného obdobia vlády ústavným spôsobom, o vojenskej dohode s USA a o tretej, sociálnej otázke. Hovorí Fico, potom Pellegrini.

Zvuk: Fico 3

Zvuk: Pellegrini

A tak bude petícia? Naozaj bude? Veď na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách nestačilo palácu ani takmer 600-tisíc podpisov. Podarí sa nazbierať v krátkom čase potrebných 350-tisíc podpisov? Robert Fico avizoval, že jeho strana čoskoro usporiada veľkú protestnú akciu a začne zbierať podpisy. Budú tak robiť pellegriniovci, zdá sa, že celá opozícia a aj mimoparlamentná Dankova SNS.

Takže, uvidíme, čoho sa ešte zo strany tohto vedenia nášho štátu dočkáme. Už sme si privykli, že možné je všetko. Všetko, čo si zaželá dajme tomu ambasáda na Hviezdoslavovom námestí, opevnená vysokým plotom, pri ktorej protestovalo viac ako tisíc demonštrantov.

Zaujímavo sa v tejto súvislosti vyjadril známy publicista, bývalý politik a proamerický aktivista Pavol Demeš na sociálnej sieti. Napísal: „Vykašľali sme sa na koronu, vzdelávanie, školstvo a iné maličkosti a vrhli sme sa komplet do kolektívnej obrany pred možnou inváziou Amíkov. Chýba už len pohľad Norberta Bödöra na príslušné články dohody,“ zavtipkoval si na facebooku. „Predpokladám, že veľvyslankyňa Bridget Brink z Hviezdoslavovho námestia bude potrebovať posily, aby zvládla zachytávať zložitosti nášho uvažovania. Nedá sa vylúčiť, že bude potrebovať aj posilniť plot okolo ambasády,“ dodal Pavol Demeš.

A my už len dodajme, že za priestor ohradený týmto plotom, dlhujú bohaté Spojené štáty nášmu chudobnému hlavnému mestu nájomné podľa Hospodárskych novín v sume viac ako štvrťmilióna eur.

Dagmar Vanečková

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali