Sloboda slova: Trend pri ktorom by sme mali spozornieť

Sloboda slova: Trend pri ktorom by sme mali spozornieť

Bratislava 7. decembra 2023 (HSP/Foreign Policy Magazie/Foto: Pixabay )

 

Vo svetových demokraciách je zrejmý trend smerujúci proti slobode prejavu. Celosvetové prostredie slobody prejavu čelilo podľa Foreign Policy Magazine v roku 2023 vážnym výzvam

Ilustračné foto

Dokonca aj doteraz otvorené demokracie zaviedli reštriktívne opatrenia na boj proti hrozbám vrátane nenávistných prejavov, dezinformácií, extrémizmu a verejných nepokojov. Príkladom tohto trendu je Zákon o digitálnych službách (DSA) Európskej únie.

Reklama

Po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra kybernetický šerif Európskej komisie Thierry Breton poslal technologickým spoločnostiam, ako sú Meta, Google, TikTok a X množstvo nie príliš lichotivých listov. Pýtal sa v nich na ich reakcie na nešpecifikované nenávistné prejavy, teroristický obsah, dezinformácie a hrozil značnými pokutami za ich nedodržanie. Bretonova agresívna policajná činnosť vyvolala obvinenia z prekračovania právomocí a porušovania medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv.

Napriek tomuto vývoju mnohé demokratické krajiny považujú DSA za globálny vzor regulácie online a aj Čile, Kostarika a Taiwan sú na ceste k prijatiu zákonov inšpirovaných európskym prototypom. Právo protestovať bolo medzitým v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom výrazne obmedzené.

Reklama

Francúzsko a Nemecko vydali rozsiahle zákazy propalestínskych demonštrácií s odvolaním sa na nenávistné prejavy a obavy o verejný poriadok. V mnohých demokratických krajinách sa výrazne rozšírili aj zákony proti nenávisti, hanobeniu a urážkam.

V Anglicku polícia prenasledovala a vypočúvala ženu, ktorá držala plagát satiricky zobrazujúci britského premiéra a ministra vnútra ako kokosové orechy. Černošský liberálny mestský radca bol predtým odsúdený za rasové obťažovanie, pretože tiež použil podobné zobrazenie.

Írsko má tiež nový návrh zákona o nenávistných prejavoch, v ktorom sa uvádza: „ Kriminalizovať materiál, ktorý môže podnecovať násilie alebo nenávisť voči osobe alebo skupine osôb z dôvodu ich chránených charakteristík. Cieľom je, aby bol tento materiál oznámený verejnosti alebo časti verejnosti, či už ním samým alebo inou osobou.“ Táto široká definícia a jej uplatňovanie by mohli kriminalizovať aj obrázky nazývané meme alebo gify stiahnuté do mobilných telefónov alebo notebookov.

Dánska vláda opätovne zavádza trestný čin rúhania, ktorý sa prakticky nevykonáva od roku 1946 a ktorý zakazuje nevhodné zaobchádzanie s náboženskými textami.

Umelecká sloboda nie je imúnna ani v Južnej Kórei, kde sekretariát Národného zhromaždenia zrušil výstavu vo vestibule budovy parlamentu kvôli nelichotivému zobrazeniu prezidenta krajiny.

Reklama

 

Budúcnosť slobody prejavu

Ako dokumentuje nová správa projektu Budúcnosť slobody prejavu, tieto dramatické obmedzenia v demokraciách nie sú nové ani ojedinelé. Sú súčasťou širšej a globálnej recesie slobody prejavu, ktorá postihla otvorené demokracie.

Správa projektu analyzuje trendy v oblasti slobody prejavu v 22 otvorených demokraciách na celom svete v období rokov 2015 až 2022, teda v období, v ktorom sa odohrali kľúčové globálne udalosti vrátane ničivých teroristických útokov, pandémie COVID-19, vojny na Ukrajine.

Trendy sú rovnako jasné ako alarmujúce. 78 % udalostí, ktoré identifikovali experti v skúmaných krajinách, poukazuje na zvýšenie obmedzení prejavu. V každom roku je zrejmý vývoj obmedzujúci prejav, pričom v roku 2022 bol zaznamenaný výrazný nárast. Najčastejšie uvádzanými dôvodmi potláčania slobody prejavu boli národná bezpečnosť, národná súdržnosť a verejná bezpečnosť.

V rámci boja proti islamistickej radikalizácii Dánsko prijalo príval zákonov obmedzujúcich vstup náboženských kazateľov, “ktorých učenie podkopáva dánske hodnoty”, a kriminalizujúcich nosenie buriek a nikábov, ako aj náboženské prejavy “kazateľov nenávisti”. Kostarika kriminalizovala hanobenie alebo znevažovanie vlajky, erbu alebo iných národných symbolov.

Reklama

Austrálsky zákon o špionáži a zahraničnom zasahovaní z roku 2018 ukladá prísne tresty, až 20 rokov väzenia, za únik alebo zdieľanie citlivých informácií, ktoré sa považujú za protištátne. Široký rozsah pôsobnosti zákona a prísne tresty vyvolali diskusiu o jeho ochromujúcom účinku na novinársku slobodu a spravodajstvo vo verejnom záujme, ktoré môže byť ovplyvnené v dôsledku autocenzúry.

Azda žiadna demokracia nezašla v potláčaní “teroristických” prejavov ďalej ako Španielsko, kde katalánsky raper a politický aktivista Pablo Hasel dostal deväťmesačný trest odňatia slobody za to, že v textoch a tweetoch útočil na monarchiu a políciu, oslavoval terorizmus a hanobil korunu a štátne inštitúcie.

 

Počet nenávistných prejavov sa v demokraciách zdvojnásobil

Nemecký zákon NetzDG, prijatý na boj proti nenávistným prejavom, nariaďuje platformám sociálnych médií s viac ako 2 miliónmi používateľov zablokovať alebo vymazať jednoznačne nezákonný obsah do 24 hodín od prijatia sťažnosti, inak im hrozia vysoké pokuty. Okrem toho Nemecko v roku 2021 rozšírilo svoje zákony o trestný čin nenávistne motivovaných urážok. Tento agresívny postoj viedol k hmatateľným účinkom: Denník New York Times v roku 2022 uviedol, že od roku 2018 čelilo viac ako 1 000 Nemcov obvineniam za nenávistné prejavy na internete, pričom v niektorých prípadoch došlo k  policajným raziám a konfiškácii osobných zariadení.

Pozoruhodné je, že nemecké zákony proti nenávistným prejavom a urážkam sa využívali na vyšetrovanie jednotlivcov za komentáre kritické voči politikom, čo vyvoláva obavy z ich vplyvu na slobodu politického prejavu.

V roku 2022 Kanada zakázala “schvaľovanie, popieranie alebo bagatelizovanie” holokaustu.

Juhoafrická republika tiež prijala zákon proti nenávistným prejavom na internete a je v procese prijímania všeobecnejšieho zákona. Juhoafrické súdy vrátane Juhoafrického ústavného súdu však rozhodli, že sloboda prejavu chráni aj zraňujúce alebo urážlivé prejavy.

Otvorené demokracie by si mali dávať pozor najmä na to, aby sa príliš neuspokojili s používaním tých istých nástrojov, ktoré používajú nedokonalé alebo neliberálne demokracie ako India, Maďarsko a dokonca Brazília. Týka sa to aj cenzúry nesúhlasu a zvyšovania vládnej kontroly verejnej sféry.

Pokušenie vyriešiť komplikované sociálne a politické otázky stále novými prostriedkami potláčania je nebezpečné nielen z principiálneho hľadiska. Je tiež otázne, či skutočne pomáha riešiť tieto problémy.

Rozsah obmedzení prejavu v zužujúcom sa klube otvorených demokracií naznačuje, že hoci demokracie čelia vážnym výzvam, “predpísaný liek na tieto neduhy sa môže stať horším ako choroba”.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

Včera 19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

Včera 18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
Včera 18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

Včera 18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

Včera 18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

Včera 18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

Včera 18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

Včera 17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

Včera 17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali