USA vyzbrojujú Ukrajinu a ženú ju do vojny, pričom rozohrali svoju typickú mediálnu hru, keď obviňujú Rusko z pohybov vojsk v blízkosti jej hraníc. Rusko neohrabane reaguje. Aké dopady bude mať vojna na Slovensko?

Moskva 6. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Seth Wenig,Sputnik-Sergei Averin)

 

USA rozohrávajú svoju typickú hru. Vyzbrojujú Ukrajinu a vedú ju do vojny s Ruskom. Zároveň obviňujú Rusko z agresívnych pohybov armády na ruskom území v blízkosti Ukrajinských hraníc, aby mohli Rusko následne obviniť z útoku na Ukrajinu a celú situáciu mediálne obrátiť. Rusko znovu nepripravené reaguje mediálne neohrabané

Na snímke vojaci ukrajinskej armády

Treba si uvedomiť, že relatívny kľud na Donbasko – Luhanskej hranici bol iba vďaka veľmi zmierlivej politike Donalda Trumpa. Teraz však po voľbách, keď sa cez klan Bidenovcov dostali k moci zase vojnoví jastrabi a štváči naberá vojna medzi Ukrajinou a Ruskom reálne kontúry.

Vojna, ktorá je už na spadnutie a s jarným otepľovaním pravdepodobne prerastie do plného konfliktu bude tentokrát riadnou, plnohodnotnou vojnou medzi dvoma susedmi a dvoma Slovanskými národmi. Táto vojna, ktorá sa môže ľahko vymknúť z pod kontroly, nebude na prospech ani Európskej únií ani Slovensku ako bezprostredného suseda Ukrajiny. Minimálne sa dajú očakávať tisíce utečencov, ktorých budeme musieť riešiť, prichýliť a živiť.

Ukrajinsko – Ruská vojna na pozadí pandémie povedie ešte k väčším a rýchlejším celosvetovým zmenám. Zatiaľ čo bude horieť konflikt a konkurent USA Rusko bude oslabené, oslabovať sa bude aj pozícia Európskej únie a trpieť bude pravdepodobne aj obchod s Čínou.

Slovensko by sa malo pripraviť aj na to, že dodávky plynu cez Ukrajinu úplne ustanú. Rovnako plyn cez Ukrajinu prestane prúdiť do Európy, zatiaľ čo Nord stream II ešte nie je dokončený. Vojna, ktorú USA rozdúchavajú má zabezpečiť, že sa ani nikdy nedokončí, pretože s agresorom, ktorý napadol svojho slabšieho suseda sa nediskutuje a neobchoduje.

Zároveň sa musíme pripraviť na ohlušujúci propagandistický uragán v prorežimných médiách, ktorý sa na nás začne čochvíľa valiť.

 

USA si pripravujú mediálne predpolie pre začatie vojny a obvinenie Ruska z agresie

Washington požiadal Moskvu, aby vysvetlila „provokácie“ na ukrajinských hraniciach. Na brífingu to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price, pričom narážal na presuny ruských vojsk na území Ruska pri Ukrajinských hraniciach, ktorými sa Rusko snaží pripraviť na ukrajinskú jarnú ofenzívu.

Diplomat zdôraznil, že Spojené štáty americké považujú akcie Ruskej federácie, vrátane „zvyšovania síl blízko hraníc s Ukrajinou“, za eskaláciu. Dotyčný zároveň neodpovedal na otázku, či Washington vidí hrozbu v presune síl suverénneho štátu na vlastnom území.

„A čo je najdôležitejšie, dali sme jasne najavo našim ukrajinským partnerom aj Rusku, že podporujeme Ukrajinu tvárou v tvár tomuto zastrašovaniu a agresii,“ poznamenal Price.

Minulý týždeň Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden vo svojom prvom rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským potvrdil podporu ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti tvárou v tvár „pokračujúcej ruskej agresii“. Americká spravodajská spoločnosť Politico zase uviedla, že partneri diskutovali o zvýšení ruskej vojenskej prítomnosti v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

 

V Lotyšsku začalo cvičenie NATO

V pondelok začalo v Lotyšsku medzinárodné vojenské cvičenie Iron Spear 2021 (Železné kopije 2021) za účasti vojakov krajín NATO, uvádza tlačová správa ministerstva obrany tejto pobaltskej republiky.

Cvičenie potrvá do 9. apríla. Počas manévrov bude nacvičovaná bojová streľba z tankov a obrnených vozidiel.

„Cvičenie prebieha na vojenskom polygóne v Ādaži za účasti bojových skupín rozšírenej prítomnosti NATO v Lotyšsku, Litve, Estónsku a Poľsku, a tiež vojakov mechanizovanej pechotnej brigády pozemných síl republiky. Účelom cvičenia je zdokonaľovanie spolupráce a súčinnosti lotyšských a spojeneckých ozbrojených síl v bojovej streľbe z tankov a obrnených vozidiel, „uvádza sa v tlačovej správe.

Manévrov sa zúčastňujú prieskumné pásové obrnené vozidlá CVR (T), LAV 6, Coyote, BMP-2M, Marder, CV90, Piranha a tanky PT-91, Leopard a Centauro.

Ministerstvo obrany tiež zdôrazňuje, že cvičenie Iron Spear sa uskutočňujú od roku 2018. V minulom roku sa takého cvičenia zúčastnili vojaci a vojenská technika bojovej skupiny rozšírenej prítomnosti NATO v Lotyšsku a mechanizovaná pechotná brigáda pozemných síl republiky.

V júni 2017 bol v Lotyšsku nasadený mnohonárodný prápor NATO vedený Kanadou.

O nasadení bojových skupín v pobaltských štátoch a Poľsku sa rozhodlo na samite NATO vo Varšave v júli 2016. Počet síl NATO v Lotyšsku je asi 1,5 tisíc vojakov. Skupinu tvoria vojaci z Albánska, Španielska, Islandu, Talianska, Kanady, Poľska, Slovenska, Slovinska, Čiernej Hory a Českej republiky, ktorí v tejto pobaltskej republike slúžia na rotačnom princípe.

Mnohonárodnostný prápor NATO sa pravidelne zúčastňuje vojenského cvičenia spolu s lotyšskými národnými ozbrojenými silami. Cieľom týchto aktivít je podľa aliancie posilniť koordináciu aliancie s jej regionálnymi partnermi za účelom pripravenosti na vznikajúce výzvy.

Lotyšsko je členom NATO od roku 2004.

V posledných rokoch Rusko informuje o bezprecedentnej aktivite NATO pozdĺž svojich západných hraníc. NATO rozširuje a zintenzivňuje svoje iniciatívy a nazýva to „brzdením ruskej agresie“. Moskva opakovane vyjadruje znepokojenie nad hromadením aliančných síl v Európe. Tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov už skôr povedal, že Rusko pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu, ale nebude prehliadať akcie, ktoré sú potenciálne nebezpečné pre jeho záujmy.

 

V Kyjeve priznali spoločné prípravy s NATO na vojnu o Krym

Cvičenia NATO Defender Europe 2021 sú nevyhnutné pre prípravu na vojnu s Ruskom, vyhlásil zástupca Ukrajiny v Trojstrannej kontaktnej skupine pre Donbas Oleksij Arestovič vo vysielaní televíznej stanice UKRLife.TV.

Defender Europe sa prekladá ako ,chráň Európu. Zmyslom cvičení, ktoré prebiehajú v akvatóriu od Baltického po Čierne more je, povedzme to rovno, vojna s Ruskom, téma ozbrojenej konfrontácie s Ruskom,povedal diplomat.

Podľa jeho slov začala aliancia sťahovanie síl a ich presuny a tiež riešenie logistických otázok.

Zaostrené je hlavne na Balkán a Krym a na všetko, čo je severne od Krymu. Je to vo verejných zdrojoch, nikto sa tým netají,dodal Arestovič.

 

Rusko reagovalo na obvinenia z presunu vojsk ku hranici s Ukrajinou. „Nikto tam neblúdi“

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov a námestník ministra zahraničia Ruskej federácie Sergej Rjabkov komentovali správy o tom, že sa ruské vojenské jednotky pohybujú po Rostovskej oblasti smerom k Ukrajine v automobiloch so zalepenými ešpézetkami

Dmitrij Peskov, hovorca, Kremeľ, Rusko
Na snímke Dmitrij Peskov

Presuny ruskej armády nemusia nikoho ani trochu znepokojovať, povedal novinárom prezidentov tlačový hovorca Dmitrij Peskov.

Nikto neblúdil a neblúdi a ruská armáda sa pohybuje na ruskom území v smeroch, ktoré považuje za potrebné, a to v takej podobe, v akej to považuje za potrebné na zaistenie bezpečnosti, spoľahlivej bezpečnosti našej krajiny, povedal Peskov.

Zdôraznil, že Rusko nepredstavuje hrozbu pre žiadnu krajinu na svete, vrátane Ukrajiny.

Vždy však veľmi dbá na svoju vlastnú bezpečnosť, uzavrel tlačový hovorca.

Ruské ministerstvo zahraničia odpovedalo, že Rusko na svojom území podniká kroky, ktoré považuje za potrebné.

Vykonávame na svojom území, zdôrazňujem, na ruskom území, tie opatrenia, ktoré považujeme za nevyhnutné. A nejaké americké signály s tým nemajú nič spoločné. Môžeme povedať, že tieto signály úplne ignorujeme,povedal Rjabkov novinárom.

Sergej Rjabkov tiež uviedol, že Ruská federácia a USA udržiavajú kontakty ohľadom Ukrajiny na vysokej úrovni. Moskva uistila Washington, že obvinenia z údajnej ruskej destabilizácie situácie na východnej Ukrajine sú neopodstatnené.

Sme s Američanmi v kontakte. Prebieha to na vysokej úrovni,povedal Rjabkov novinárom.

Podľa jeho slov americká strana informovala Ruskú federáciu o svojom znepokojení,odpovedali sme im, že táto obava je nepodložená.

A nemusia sa starať o to, čo, ako tvrdia, podniká Rusko, ale o neprijateľné správanie Kyjeva, ktorý nielenže nedodržiava Minský balík opatrení, ale v stále vyzývavejšej forme popiera samotné tieto dohody. Tak keby sa o toto starali naši americkí kolegovia, skutočne by to pomohlo stabilizovať situáciu,povedal Rjabkov.

Kyjev a západné krajiny už skôr opakovane obviňovali ruské úrady zo zasahovania do vnútorných záležitostí Ukrajiny. V januári 2015 Najvyššia rada prijala vyhlásenie, v ktorom bolo Rusko označované za agresorskú krajinu. Moskva odmieta všetky obvinenia a zdôrazňuje, že nie je stranou vnútorného ukrajinského konfliktu.

 

Kyjev odmietol poslať členov kontaktnej skupiny na rokovania do Minska. V DĽR označili situáciu v regióne za nebezpečnú

Kyjev nepošle do Minska členov svojej delegácie v trojstrannej kontaktnej skupine pre Donbas, vyhlásil vicepremiér a minister pre záležitosti dočasne okupovaných území Ukrajiny Oleksii Reznikov, podľa ktorého slov je potrebné pre pokračovanie v rokovacom procese hľadať inú krajinu a iné mesto.

doneck
Ilustračné foto

Vedúci ukrajinskej delegácie v kontaktnej skupine pre Donbas a prvý prezident Ukrajiny Leonid Kravčuk skôr vyhlásil, že pripúšťa prenesenie dejiska rokovania o urovnaní z Bieloruska do Švédska, ak nebude možné konať v Minsku kvôli protestom.

Oznámili sme, že sa nezúčastníme zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny, pokiaľ karanténa zrazu skončí a bude navrhnuté v konzultáciách pokračovať ako predtým v Minsku. Vysvetlili sme, že ukrajinská delegácia nebude posielať svojich členov do Minska. V reálnom živote budeme rovnako musieť hľadať pre rokovania inú krajinu a iné mesto,povedal Reznikov vo vysielaní relácie Sloboda slova na televíznej stanici ÍCTVA.

Toto rozhodnutie pritom odôvodnil nie protestami v Minsku, ale tým, že Bielorusko je dnes pod vplyvom RF a že Ukrajina nemá k tomuto územiu dôveru.

 

Situácia je nebezpečná

Situácia na línii dotyku na Donbase sa zhodnotiť ako dosť nebezpečná, ukrajinskí vojaci prisunujú techniku a vykonávajú odmínovanie pred pozíciami, vyhlásila splnomocnená zástupkyňa samovyhlásenej Doneckej ľudovej republiky v kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu, ministerka zahraničia DLR Natália Nikonorovová.

V DĽR predtým oznámili nárast počtu ostreľovania zo strany ukrajinských vojakov. Vedúci predstaviteľ republiky Denis Pušilin nevylúčil možnosť rozsiahleho útoku Kyjeva na Donbas a podotkol, že Ukrajina má na to všetko pripravené.

V súčasnej dobe hodnotíme operatívnu situáciu ako dosť nebezpečnú, pretože sú potvrdené fakty prísunu techniky k línii dotyku z ukrajinskej strany. Navyše odmínovanie pred ukrajinskými pozíciami tiež neprebieha náhodou, ale najpravdepodobnejšie s cieľom ofenzívy,povedala Nikonorovová v rozhovore pre Sputnik.

 

Kyjev čaká na znamenie od USA?

Kyjev čaká na povolenie USA pre silový scenár na Donbase, súdi Nikonorovová.

V mediálnej rovine zosilňuje Kyjev túto eskaláciu (okolo situácie na Donbase), aby požiadal USA o povolenie na ofenzívu a možno aj o podporu: ešte viac zbraní, inštruktorov a prirodzene aj finančne a administratívne pomôcť,“ vyhlásila Nikonorovová v rozhovore pre Sputnik.

Podľa jej názoru bude rozhodnutie Kyjeva pre silovú variantu urovnania konfliktu záležať od mnohých faktorov.

Ak bude povolenie zo strany USA, ak bude podpora (ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj počíta s istou carte blanche od USA, s povolením a s koordináciou silového scenára konfliktu, dodala Nikonorovová.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kolíková: Zmluva o nákupe Sputnika V by mala byť povinne zverejnená

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V by mala byť povinne zverejnená. "Nenašli sme žiadne dôvody na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za takú, ktorá by mala byť povinne zverejnenou. Na tomto stanovisku trvám," uviedla v piatok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za…

Prípadné zrušenie núdzového stavu je ešte predmetom rokovaní

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Keď parlament vo štvrtok 1. apríla rozhodoval o opakovanom predĺžení núdzového stavu, už vtedy bolo jasné, že rozhodnutie vlády zo 17. marca o jeho predĺžení o ďalších 40 dní bolo v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Na rozhodnutie…

Bývalý policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril dohodu o vine a treste

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril v piatok s dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dohodu o vine a treste. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Upozornila na to televízia JOJ "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes…

Merkelová dostala prvú dávku vakcíny

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová dostala v piatok prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Informoval o tom jej hovorca Steffen Seibert. Šesťdesiatšesťročná kancelárka prijala vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Stalo sa tak viac ako dva týždne potom, čo Nemecko prestalo touto vakcínou rutinne očkovať ľudí mladších…

Kanadský poslanec sa objavil na online zasadnutí nahý

0 icon

Kanada 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Kanadský poslanec William Amos sa objavil bez odevu počas online zasadnutí Dolnej snemovne Na záberoch zverejnených 15. apríla 2021 CTV Windsor stojí Amos úplne nahý medzi vlajkami Kanady a Quebecu a prikrýva sa jedným mobilným telefónom. Liberal MP William Amos apologized in a statement…

Biomedicínske centrum vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v súlade so zadaním vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V. Cieľom skúšok bolo overiť, či jednotlivé parametre vakcíny spĺňajú limity uvedené v normatívnej dokumentácii poskytnutej výrobcom. Tieto parametre výrobca garantuje pri prepúšťaní výrobku na trh. V…

Aj Matovič posiela kvety vedkyni. Baťová je „strašne rada, že sa zmobilizovala zdravá časť spoločnosti“

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto: kombosnímka TASR Dano Veselský/fb)   Po tom, čo dnes na podporu riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej niekto zorganizoval verejnú podporu kvetmi, svoju podporu vyjadril aj expremiér Igor Matovič. Ale komu?  Podľa neoverených informácií a indícií, ktoré tomu nasvedčujú, hnutie Progresívne Slovenso zmobilizovalo niekoľko desiatok ľudí, aby…

Pohľadnica zo železničnej stanice v Nitre. Odoslaná je na východ

0 icon

Nitra 16. apríla 2021 (HSP/Foto:HSP)   Vonku zúri pandémia, človek sa bez rúška bojí čo i len nos vystrčiť. Ale naši vojaci nie: tí sa veru neboja. Pandémia-nepandémia, oni idú plniť rozkazy. A tak si na nich aspoň takto spomeňme: veď koniec-koncov, oni to všetko robia v našom mene Napriek…

Dušana Kováčika vyčlenili v rámci kauzy skupiny Norberta Bödöra na samostatné konanie

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K., ktorý je v prípade Očistec stíhaný pre činnosť v zločineckej skupine Norberta B., Tibora G. a ďalších osôb, bol dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vylúčený na samostatné konanie. Ako ďalej informuje portál televízie Joj noviny.sk, potvrdila to…

Pol miliardy za podvod na reklame. Takúto sumu od Facebooku vymáha majiteľ českého kasína

0 icon

Praha 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Natalia Seliverstov)   Hospodárske noviny dnes prichádzajú so správou, že Leon Tsoukernik, ktorému patrí jedno z najväčších pokrových kasín v Európe s názvom King's Casino v Rozvadově, žaluje sociálnu sieť Facebook za šírenie klamlivej reklamy zneužívajúcu názov jeho podniku. Podľa zverejnených informácií Tsoukernik na plzenskom súde…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

Marek Kupec

Z parlamentu rovno na galeje

0icon

Od nás pacienti, ku nám migranti? Začalo sa tu hrať s verejnosťou čudné divadlo: Slovenskému zdravotníctvu zrazu musia všetci pomáhať: Prišli k nám lekári a sestričky z Rumunska, pacientov ideme prevážať do Poľska, údajne desiatich, Nemecko prebralo zo Slovenska 2 pacientov. Prevoz do Nemecka bol letecký, s jedným letela letecká…

Erik Majercak

Slovenské zlato v Anglicku? Aké ekonomické vlastizrady robí naša Národná banka a slniečkári v nej? Ako centrálna banka môže dokonca pomôcť Majdanu?

0icon

Mayer Amschel Rothschild v 18. storočí povedal „Dajte mi riadenie nad peniazmi národa a nebude ma zaujímať kto vydáva zákony“ (“Give me control of a nation's money and I care not who makes the laws.”). Kontrola nad menou, ktorú má daný štát na svojom území je alfa a omega akéhokoľvek ekonomického, dokonca možno…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako môžete pridať ľubovoľnú aplikáciu do ponuky kontextového menu vo Windows 10!

0 icon

Ak používate vo svojom počítači niektoré aplikácie vo výrazne vyššej miere, ako iné, tak potom by ste nemali prehliadať návod nižšie, ktorý vám chceme dať do pozornosti. Ide konkrétne o možnosť pridania skratiek, či odkazov na aplikácie, do ponuky kontextového menu, ktoré vyvolávate pravým kliknutím myšky v rozhraní Windows 10.…

Xiaomi je jedna zo značiek, ktorá zvýšila cenu svojich vlajkových smartfónov za posledné roky najviac

0 icon

Xiaomi smartfóny si získali svoju popularitu najme vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu, ktorá robila konkurencií vrásky na čele. Plynúcim časom, cena Xiaomi smartfónov začala prudko narastať, najme keď porovnáme cenový rozdiel medzi Mi 9 a ďalšími vlajkami. Portál xiaomiadictos poukazuje na zaujímavú štúdiu, ktorá sa pozrela na ceny vlajkových…

Nové BlackBerry by mohlo byť už čoskoro realitou. Pozrite sa, ako by mohlo vyzerať!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť BlackBerry chystá veľký návrat na trh. Spoločnosť to deklarovala ešte v auguste minulého roka, a neskôr ešte v januári tohto roka. Naposledy, Peter Franklin, generálny riaditeľ spoločnosti OnwardMobility, ktorá stojí za fyzickou výrobou zariadenia prezradil, že smartfón by mohol byť uvoľnený na trh už…

Xiaomi Mi MIX Fold vstúpil do predaja. Neuveríte, koľko zarobil len za jednu minútu!

0 icon

Skladateľný smartfón od Xiaomi počas svojho predstavovania okamžite zlákal davy ľudí. Mi MIX Fold nasadil bezkonkurenčnú cenu za prémiové zariadenie s dvoma displejmi. Svojou cenovou reláciou tak pokoril gigantov ako Samsung, či Huawei, ktorí na svojich zariadeniach pracovali veľmi dlho a priniesli už niekoľkú generáciu skladateľných smartfónov. Prví nadšenci sa…

Toto sú najlepšie Netflix seriály kombinujúce detektívku, vraždy a psychopatov. Ktoré si pozriete?

0 icon

Netflix platforma je nesmierne populárnou a to aj v našich končinách. Nedávno sme vám priniesli prehľad Zombie seriálov, ktoré vyčnievajú nad inými. Samozrejme, odpichli sme sa od Walking Dead. Našimi favoritmi v tomto prípade boli seriály, ako sú Kingdom, či Black Summer. Tentokrát me sa pozreli na iný žáner, ktorý nemá však…

Armádny Magazín

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Bojová skupina ako strategická priorita

0 icon

Francúzsko, 16. apríl 2021 (AM) – Je ťažké presadiť svoju vôľu voči odhodlanému protivníkovi bez toho, aby sme s ním bojovali na jeho vlastnej pôde a ovládli priestor, ktorý

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali