Rozvíjajúci sa solárny priemysel má nevyriešený problém s odpadom

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/oilprice/Foto:Pixabay)

 

Inštalácie solárnej energie vedú k prudkému nárastu kapacity obnoviteľných zdrojov energie a solárna energia bude tento rok predstavovať dve tretiny nárastu globálnej kapacity obnoviteľných zdrojov energie, uviedla minulý týždeň Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA)

solárny panel
Ilustračné foto

Spolu so solárnym boomom však prichádza aj ďalší nárast – vyradené solárne panely je potrebné zlikvidovať a množstvo odpadu zo solárnych panelov bude s rozmachom inštalácií exponenciálne narastať, píše Tsvetana Paraskova pre Oil Price.

V súčasnosti sme svedkami začiatku veľkého problému s odpadom alebo veľkej príležitosti v oblasti čistých technológií na niekoľko nasledujúcich desaťročí, v závislosti od toho, ako sa k problému odpadu zo solárnych panelov postavia priemyselné odvetvia, začínajúce podniky a vlády.

 

Rozmach solárneho priemyslu 

V posledných rokoch prudko vzrástol počet inštalácií solárnej energie a keďže životnosť panelov je niekde okolo 15 rokov, teraz sa končí životnosť prvých priemyselných solárnych panelov a musia byť vyradené z prevádzky. Pri súčasnom solárnom boome budú za 15 rokov milióny ton solárnych panelov s ukončenou životnosťou, ktoré, ak nebudú recyklované, prispejú k celosvetovému problému plastového odpadu.

Tento rok sa prvýkrát v histórii očakáva, že investície do výroby solárnej energie v roku 2023 prekonajú investície do ťažby ropy, uviedla minulý mesiac IEA.

“Žiarivým príkladom rastu investícií do čistej energie je solárna energia, ktorá má v roku 2023 prvýkrát v histórii prilákať viac kapitálu ako celosvetová produkcia ropy. To odráža meniaci sa trend vo svetovej energetike,” uviedol Birol z IEA.

Svetlá budúcnosť solárnej energie má však svoje temné a špinavé tajomstvo – obrovské množstvo odpadu z vyradených solárnych panelov.

Výskumníci, začínajúce podniky a vlády sa snažia vytvoriť odvetvie recyklácie solárnych panelov nielen s cieľom znížiť množstvo uvedeného odpadu, ale aj získať späť cenné materiály použité pri výrobe týchto panelov – striebro, meď a kremík.

Vzhľadom na hroziaci nedostatok kľúčových kovov pre transformáciu energetiky by obnovenie a recyklácia časti materiálov používaných pri výrobe solárnych panelov mohli byť cenným zdrojom ďalších množstiev týchto kovov, ktoré už boli vyťažené.

 

“Hora odpadu”

Problémom je rozsah. Toto odvetvie je vo veľmi počiatočnom štádiu, ale potrebuje rýchly rozvoj, aby sa z tohto problému odpadu mohla stať príležitosť obehového hospodárstva.

“Do roku 2050 to bude hora odpadu, ak teraz nerozbehneme recyklačné reťazce,” povedala pre BBC Ute Collier, zástupkyňa riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA).

Podľa Colliera by do roku 2030 mohli byť ešte stále k dispozícii 4 milióny ton solárnych panelov určených na šrot, ale do roku 2050 by sa toto množstvo mohlo celosvetovo vyšplhať na viac ako 200 miliónov ton, keďže sa bude prudko zvyšovať využívanie solárnej energie.

To by bola polovica množstva plastov, ktoré sa ročne vyrobí na celom svete, uvádza BBC.

Hliníkový rám a sklo z panelov sa dajú recyklovať s vysokou mierou zhodnotenia, zatiaľ čo je ťažšie získať a recyklovať menšie, ale cenné vzájomne prepojené komponenty, ako sú kovy.

 

Vznikajúci priemysel recyklácie solárnych panelov

Okrem toho majú súčasné zariadenia na recykláciu solárnych panelov nízku kapacitu na spracovanie fotovoltaických panelov, uviedla IEA vo svojej minuloročnej správe.

“Keďže kapacitný faktor týchto zariadení je v súčasnosti nízky, očakávajú sa vysoké náklady na spracovanie na jednotku, pričom viaceré zariadenia skladujú fotovoltaické moduly, kým nebudú mať dostatočný objem na spracovanie,” uviedla IEA.

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že sklo sa recykluje, využitie zhodnoteného skla sa obmedzuje na menej hodnotné výrobky, pričom problémom sú vysoké náklady na dopravu, uviedla agentúra.

Podľa spoločnosti Rystad Energy by hodnota odvetvia recyklácie solárnych fotovoltaických panelov mohla do konca tohto desaťročia dosiahnuť 2,7 miliardy USD, pričom v roku 2022 to bude len 170 miliónov USD.

Komponenty panelov s najvyššou hodnotou sú hliník, striebro, meď a polykremík. Striebro tvorí približne 0,05 % celkovej hmotnosti, ale tvorí 14 % hodnoty materiálu, uviedli analytici spoločnosti Rystad.

Minulý rok vedci z univerzity v Leicesteri uviedli, že objavili alternatívny proces, ktorý obnovuje striebro a hliník z vyradených fotovoltaických článkov. Tím opísal proces využívajúci chlorid železitý a chlorid hlinitý rozpustený v soľanke na extrakciu striebra a hliníka zo solárnych článkov. Proces využívajúci tieto rozpúšťadlá získava viac ako 90 % striebra a hliníka v priebehu 10 minút. Získané striebro má vysokú čistotu, čo znamená, že sa môže opätovne použiť v priemyselnom prostredí.

Rong Deng, výskumný pracovník z UNSW School of Photovoltaics and Renewable Energy Engineering, hovorí, že najväčším problémom súčasného procesu je nemožnosť extrahovať vzácne kovy v paneloch pri zachovaní nízkych nákladov.

Odborníci na solárnu energiu z UNSW Sydney tento týždeň uviedli, že svet potrebuje na mieru šitú technológiu určenú na recykláciu dôležitých prvkov vo vnútri solárnych panelov.

“Ak však budeme pokračovať v používaní nešpecializovanej technológie na recykláciu fotovoltaických modulov, potom aj naďalej budeme mať časti, ktoré sú kontaminované inými materiálmi, čo nie je udržateľné riešenie,” povedal Deng.

Okrem toho sa ešte len musí začať rozsiahla recyklácia solárnych panelov.

“Toto odvetvie je nové a stále sa rozvíja, pričom výskumníci skúmajú, ako komercializovať recykláciu, aby sa ekonomicky zhodnotila väčšina komponentov solárneho panelu. Prvky tohto recyklačného procesu možno nájsť v Spojených štátoch, ale zatiaľ sa nerealizuje vo veľkom meradle,” uvádza americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA).

V Európe francúzska spoločnosť ROSI, ktorá sa zaoberá recykláciou solárnych panelov, tvrdí, že jej zariadenie v Grenobli, prvý závod na svete, ktorý sa plne venuje recyklácii solárnych panelov, dokáže získať a opätovne použiť až 99 % komponentov panelu vrátane vzácnych materiálov, ako je striebro a meď. ROSI je v súčasnosti jedinou európskou spoločnosťou, ktorá v súčasnosti pôsobí v priemyselnom meradle.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:24

Marocká vláda investuje na obnovu oblastí zasiahnutých zemetrasením, pri ktorom začiatkom septembra zahynulo takmer 3000 ľudí, približne 120 miliárd dirhamov (okolo 11 miliárd eur).

17:24

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vo štvrtok v Modre hostí 9. európsku výročnú konferenciu Mier a poľnohospodárstvo. Konferenciu organizuje a prevzalo nad ňou záštitu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spolu s Iniciatívou Chlieb mieru sídliacou v Berlíne.

17:23

České zdravotníctvo je vo svetovom meradle na špičkovej úrovni, vyhlásil vo štvrtok na konferencii Zdravotníctvo 2024 český premiér Petra Fiala. Za jeho najväčšie aktuálne problémy považuje nedostatok liekov a nespokojnosť mladých lekárov. Obidva sa podľa neho vláda snaží riešiť.

17:03

Nákladná loď Resilient Africa preplávala vo štvrtok cez Bosporský prieliv a stala sa prvým plavidlom s obilím z Ukrajiny, ktoré sa dostalo do Čierneho mora cez dočasný koridor. S odvolaním sa na zdroje monitorujúce námornú dopravu v danej oblasti o tom informovala agentúra AFP.

17:03

Britský kráľ Karol III. vo štvrtok vyhlásil, že Británia bude vždy jedným z najbližších spojencov a najlepších priateľov Francúzska. Urobil tak počas príhovoru vo francúzskom Senáte, hornej komore parlamentu.

17:01

Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že zasiahla leteckú základňu Ruska na Kryme.

16:57

Mark Milley odstúpil z funkcie predsedu Zboru náčelníkov štábov USA.

Na jeho miesto Senát potvrdil Charlesa Browna, informuje Hlas Ameriky.

Brown je bývalý vojenský pilot a má skúsenosti s velením jednotkám v tichomorskom regióne. Médiá poznamenávajú, že tieto skúsenosti budú užitočné v konflikte s Čínou.

Bude druhým Afroameričanom vo funkcii.

Generál Charles Q. Brown
Na snímke Charles Q. Brown

16:54

Poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome, v zákonodarnom zbore nepodporia vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Podľa servera atv.hu to vo štvrtok povedal predseda frakcie Fideszu Máté Kocsis.

16:53

Zelensky, ktorého prejav pred Kongresom zrušil predseda Snemovne reprezentantov McCarthy, pravdepodobne vystúpi pred členmi Senátu v uzavretom formáte, uvádza The New York Times.

Podľa novín takéto stretnutie mieni zorganizovať líder demokratickej väčšiny v hornej komore Kongresu Chuck Schumer.

Viacerí zákonodarcovia už účasť na stretnutí odmietli.

16:53

92-ročný mediálny magnát Rupert Murdoch oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu predstavenstva spoločností Fox a News Corp, informovala CNN.

Jeho syn Lachlan Murdoch sa stane jediným predsedom oboch spoločností. Murdoch starší ho označil za “vášnivého a zásadového vodcu”.

Spoločnosť Fox News oznámila odchod Ruperta Murdocha už vo svojom štvrtkovom rannom vysielaní.

Rupert Murdoch
Na snímke Rupert Murdoch

16:51

Predseda Snemovne reprezentantov USA McCarthy uviedol, že odmietol povoliť Zelenskému vystúpenie v Kongrese z dôvodu zaneprázdnenosti zákonodarcov.

Samotný Zelenskyj už pricestoval do Kongresu, kde bude mať stretnutia s viacerými kongresmanmi.

16:44

Zelenského tlačový tajomník Nikiforov poprel jeho stretnutie s poľským prezidentom Dudom a litovským prezidentom Nausedom, o ktorom predtým informovali litovské médiá.

Litovské vydanie LRT už text svojej správy opravilo.

Nauseda sa s oboma prezidentmi stretol oddelene. Hoci ani s Zelenským nemal formálne bilaterálne stretnutie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Celkovo 995 ľudí sa zúčastnilo pokusu o zápis do Guinnessovej knihy rekordov, keď čo najviac účastníkov hádzalo svoje gumáky počas národných majstrovstiev orby v írskom Rathenisku

Autor: TASR/AP-Niall Carson

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zemiakové placky získajú novú chuť, ak zmeníte hlavnú ingredienciu. Sú s ňou stokrát lepšie

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zemiakové placky sú klasika nad klasiku. Každý viac či menej skúsený kuchár pozná ich recept naspamäť. My by sme vám však chceli ukázať ich novú verziu, ktorá sa považuje za chutnejšiu. Stačí vymeniť jednu ingredienciu a uvidíte.

Masť z bobkového listu pripravíte z 2 zložiek. Odstraňuje nedokonalosti ako laser

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mnoho kozmetických perál nájdeme v drogériách. Zvyčajne to nie sú drahé výrobky a dokážu rýchlo zlepšiť vzhľad pleti. Jednou z nich je masť z bobkového listu. Na čo pomáha a ako si ju môžete vyrobiť sami doma?

Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Postupujte podľa týchto rád a vaše okná budú suché ako v pekle

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Bohužiaľ, problém zaparených okien je nočnou morou mnohých z nás. Ako tomu zabrániť? Odporúčame osvedčený domáci liek na mokré okná na jeseň a v zime.

Myši sa balia do domov ako šialené. Vezmite si jednu vec z kuchyne a tú vašu vynechajú

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myši sú pre mnohých ľudí vážnym problémom. Najmä na jeseň vyhľadávajú teplý kútik, a preto sa radi zakrádajú do našich domácností. Pasce nie sú príliš humánnym riešením, no rozhodneme sa ich používať pomerne často. Je to škoda, pretože nám stačí niečo, čo máme v…

Chlpy vášho miláčika zmiznú z gauča behom chvíľky. Vyčistite ho týmto a bude ako nový

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Majitelia domácich zvierat vždy zápasili so špinou, ktorú za sebou ich miláčikovia zanechávajú. Týka sa to nielen nečistôt prenesených zvonku, ale aj chlpov psov či mačiek. Našťastie existuje jeden trik, ktorý pomáha v boji proti otravnej srsti domácich zvierat.

Armádny Magazín

Jevstafajev: Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - "Pri návrate z pozorovacieho stanovišťa ruského mierového kontingentu pri dedine Džanjatag sa 20. septembra vozidlo s ruskými vojakmi dostalo pod paľbu z ručných zbraní. V dôsledku ostreľovania boli ruskí vojaci vo vozidle usmrtení

Wall Street Journal: "globálny Juh" stále nepodporuje svojich kyjevských klientov

0 icon

USA, 21.september 2023 - Denník Wall Street Journal "sa rozčuľuje", 18 mesiacov po začiatku konfliktu na Ukrajine sa západu stále nepodarilo presvedčiť "globálny Juh", aby podporil svojich kyjevských klientov. Hlavné rozvojové krajiny vrátane Indie, Brazílie a Južnej Afriky zostávajú neutrálne a obchodujú s Moskvou. A na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN…

Putin varoval pred vývojom silných zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Putin na stretnutí s Wang Yi povedal, že prijal pozvanie Si Ťin-pchinga na októbrovú návštevu Číny. Vladimir Putin má v úmysle informovať čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi o situácii na Ukrajine a v Náhornom Karabachu.   "Cvičenia NATO majú čoraz provokatívnejší a agresívnejší charakter a…

Od začiatku dňa prebieha druhá vlna kombinovaných útokov na ukrajinské objekty

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Už druhá vlna kombinovaného útoku na objekty kyjevského režimu nasleduje od začiatku dňa. Zároveň sa na Ukrajine objavujú aktualizované informácie o výsledkoch útokov prvej vlny. Osobitne sa konštatovalo, že vo Ľvove a meste Drohobyč v Ľvovskej oblasti boli zasiahnuté priemyselné podniky a sklady. Podľa najnovších údajov…

Tretia karabašská vojna je už realitou: Prečo sa konflikt obnovil práve teraz

0 icon

Arménsko, 21. september 2023 - Politológ Dmitrij Rodionov o tom, ako sa vyvíja situácia v Náhornom Karabachu, kde Azerbajdžan začal vykonávať "protiteroristické opatrenia" a v podstate čistiť región od arménskych síl.   V utorok 19. septembra sa začalo nové vyostrovanie situácie v Náhornom Ka

TopDesať

Najobľúbenejšie luxusné značky na svete

0 icon

Luxusné značky: V neustále sa vyvíjajúcom svete luxusu je najdôležitejšie udržať si náskok v digitálnej oblasti. Vzhľadom na to, že čoraz viac bohatých spotrebiteľov sa pri svojich nákupoch obracia na internet, luxusné značky a ich prítomnosť online nebola nikdy taká dôležitá ako teraz. Tu je každoročný rebríček najlepších luxusných značiek na…

Brat sa podelil o spôsob, ako si uctiť pamiatku Paula Walkera

0 icon

Od straty Paula Walkera uplynulo desať rokov. Paul by v roku 2023 oslávil svoje 50. narodeniny. Na každé narodeniny, ktoré by Paul oslávil, však jeho rodina pripravuje špeciálnu slávnosť. Jeho brat sa podelil o to, ako si ho každoročne uctievajú. Dňa 30. novembra 2013 sme stratili Paula Walkera. Bola to…

Rodičovstvo môže byť ťažké. Tieto tipy vám pomôžu

0 icon

Rodičovstvo môže byť naozaj ťažké. Vďaka týmto tipom môžete zvíťaziť nad svojimi drobcami. Deti sú prirodzene zvedavé, každé z nich má odlišnú osobnosť a výchova môže byť často náročná, zatiaľ čo drobné spôsoby, ako si uľahčiť život, sú vrelo prijímané. Priamočiare stratégie a techniky navyše dokážu zmeniť náročné okolnosti na…

Ľudská história a jej emotívne okamihy zachytené na fotografiách!

0 icon

Ľudská história je plná fotografických záznamov vyobrazujúcich surové a dojímavé okamihy, ktoré hlboko rezonujú s našimi spoločnými ľudskými skúsenosťami. Od zúfalého pohľadu matky počas Veľkej hospodárskej krízy zachyteného na fotografii "Matka migrantka" až po radostného námorníka bozkávajúceho zdravotnú sestru na Times Square na konci druhej svetovej vojny. Tieto emotívne snímky ponúkajú nefiltrovaný…

Špehuje vás vaše vlastné auto? Odborník vám to vysvetlí

0 icon

Vaše auto vás určite počúva a zaznamenáva vaše pohyby - ale čo s týmito informáciami robí? Ste v bezpečí? Moderné auto potrebuje 1 000 až 3 000 čipov, ktoré sa dostali do našej pozornosti v dôsledku celosvetového nedostatku čipov. Vďaka týmto čipom sa vaše auto podobá skôr na počítač. Ak…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali