Príliš vysoká úmrtnosť na intubáciu. Pneumológ: „Predčasná umelá ventilácia je najväčšou chybou v boji proti korone“

Berlín 27. decembra 2020 (HSP/focus.de/Foto:TASR/AP-Sophia Sandurskaya)

 

Viac ako 5 000 ľudí infikovaných Sars-CoV-2 v súčasnosti potrebuje intenzívnu lekársku starostlivosť v Nemecku. Viac ako polovica z nich je na umelej pľúcnej ventilácii. Pneumológ Thomas Voshaar vysvetľuje, prečo je to pre covidových pacientov také nebezpečné a prečo to vedie k preťaženiu nemocníc

nemocnice, pracovníci, Covid-19
Ilustračné foto

Napriek lockdownu zostáva počet infekcií vysoký. RKI hlási rekordné úrovne viac ako 30 000 nových infikovaných denne a takmer 1 000 úmrtí. Nemocnice sa tiež zapĺňajú čoraz viac covidovými pacientmi: Viac ako 5 000 pacientov je v súčasnosti na jednotkách intenzívnej starostlivosti – viac ako polovica z nich je na umelej ventilácii.

V rozhovore pre FOCUS Online pneumológ Thomas Voshaar, primár pľúcnej kliniky v nemocnici Bethanien v Moersi, prichádza s kritikou, že práve toto opatrenie nie je v mnohých prípadoch ani nevyhnutné, ba dokonca je kontraproduktívne. Lekár, ktorý je tiež predsedom Združenia pneumologických kliník v Nemecku, upútal pozornosť už počas prvej vlny na jar prostredníctvom neinvazívnej ventilácie (non-invasive ventilation) u covidových pacientov a  viacstupňovým konceptom liečby známym ako „Moerský model“, ktorý priniesli médiá. Prišli dokonca aj spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn a predseda vlády spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet, aby si nechali vysvetliť terapeutický model.

 

Intubácia rapídne zvyšuje úmrtnosť

„Faktom je, že v Nemecku dávame umelú pľúcnu ventiláciu Covid-19 pacientom príliš skoro“, hovorí Voshaar. Umelá pľúcna ventilácia je síce dôležitým a život zachraňujúcim opatrením pre ťažko chorých a zranených, ktorí už nemôžu dýchať samostatne, ale u mnohých Covid-19 pacientov nejestvuje pre to žiadna indikácia.

Dokonca ešte horšie: Intubácia extrémne zvyšuje úmrtnosť dotknutých osôb. „50 percent Covid-19 pacientov, ktorí prijímajú invazívnu ventiláciu zomiera. Je to jasný signál, že v medicíne musíme ísť inou cestou“, apeluje na svojich kolegov Voshaar.

Skutočnosť, že invazívna ventilácia prináša riziká, nie je v medicíne žiadnou novinkou. „Vieme to už desať rokov“, hovorí Voshaar. Pretože počas intubácie pumpuje prístroj s tlakom vzduch do pľúc cez trubicu zavedenú do priedušnice – zvyčajne aj so zvýšenou koncentráciou kyslíka.

 

Po troch dňoch sa riziko komplikácií prudko zvyšuje

Pľúcne tkanivo, ktoré je už jednak zapálené ochorením sa môže rýchlo dodatočne poškodiť tlakovými a strižnými silami, ako aj vysokými koncentráciami kyslíka“, vysvetľuje lekár. Pretože pľúca nemajú radi tlak ani príliš veľa kyslíka. Ale čím horšie fungujú, tým viac tlaku a vyšších koncentrácií kyslíka potrebujú, aby neustále zásobovali telo dostatkom kyslíka. „Je to začarovaný kruh – už po troch dňoch sa riziko komplikácií exponenciálne zvyšuje“, opisuje lekár.

Okrem toho, že pri tejto invazívnej metóde ventilácie by museli byť pacienti počas trvania tohto opatrenia uvedení do umelej kómy; žiaden pacient by pri vedomí netoleroval trubicu v priedušnici. „Najmä pre starších ľudí predstavuje sedácia počas dlhšieho časového obdobia veľké nebezpečenstvo“, hovorí Voshaar. Dôsledkom môže byť úbytok svalov, problémy s krvným obehom a dokonca aj zmätenosť, takzvané delírium.

 

Invazívna ventilácia predlžuje pobyt v nemocnici na jednotkách intenzívnej starostlivosti

Voshaar argumentuje ďalším dôležitým faktorom proti predčasnej umelej ventilácii Covid-19 pacientov: „Intubácia výrazne zvyšuje dĺžku času stráveného na jednotke intenzívnej starostlivosti a tým znižuje kapacity.“ V priemere musia byť intubovaní pacienti podrobení intenzívnej starostlivosti dva až tri týždne. Tí, ktorí prežijú, sú zvyčajne v nemocnici ešte niekoľko týždňov potom.

A to celé je skutočnosť, ktorú lekár považuje za neúnosnú práve kvôli pandémii: „Lockdown, ktorý nás stojí miliardy, má zabrániť preťaženiu jednotiek intenzívnej starostlivosti s Covid-19 pacientmi, potom však zvolíme liečebnú metódu, ktorá prispieva k tomu, že pacienti možno zbytočne zomierajú a musia zostať dlhšie na jednotke intenzívnej starostlivosti. To nedáva zmysel“, argumentuje lekár.

 

Voshaar: Predčasná intubácia je jednou z najväčších chýb v boji proti pandémii

Najmä na začiatku pandémie narazil Voshaar na odpor mnohých kolegov s jeho požiadavkou, aby sa invazívna ventilácia u Covid-19 používala iba v nevyhnutných prípadoch. „Na začiatku pandémie sme sa orientovali na celom svete na čínske pozorovania a varovanie, že mnohí zomrú, ak budú neskoro ventilovaní, sme premenili na stratégiu predčasnej intubácie“, kritizuje lekár. To znamená: Predčasná umelá ventilácia sa stala usmernením pri liečbe vážne chorých korona pacientov.

„Je to jedna z najväčších chýb, ktoré sme v boji proti pandémii urobili, pretože na to neexistovali žiadne vedecké dôkazy.“ Práve to viedlo v kombinácii s masami chorých pacientov v nemocniciach k vysokej úmrtnosti v Taliansku, Francúzsku a Španielsku, kritizuje Voshaar spätne.

V skutočnosti sa počas prvej vlny objavili veľmi skoro varovania lekárov z hotspotov v Taliansku, Francúzsku, Španielsku a aj New Yorku, ktorí uvádzali vysokú úmrtnosť pacientov na ventilácii – napríklad v New Yorku to bolo podľa štúdie takmer 80 percent.

 

Vysoká expertíza s neinvazívnou ventiláciou v Nemecku

Medzitým však mnoho pľúcnych kliník a ďalších kliník v Nemecku, ktoré liečia korona pacientov, prešlo na neinvazívnu ventiláciu, ako to používa Voshaar na svojej klinike.
„Na nemeckých pľúcnych klinikách máme vysokú expertízu v oblasti vyhýbania sa intubácii – najmä v prípade závažného zápalu pľúc a následnej respiračnej insuficiencie,“ vysvetľuje Voshaar, ktorý sa výskumom metód neinvazívnej ventilácie zaoberal už v 90. rokoch. „Na základe toho sme v marci spolupracovali s národnými a medzinárodnými kolegami na vývoji komplexnej koncepcie riešenia vážne chorých korona pacientov.“

Patrí sem rozsiahla diagnostika pri príchode do nemocnice vrátane počítačovej tomografie hrudníka a včasného podávania antibiotík proti superinfekciám a liekom na riedenie krvi. V pokročilých štádiách sa pacientom podáva aj kortizón dexametazón – ako už aj medzitým na väčšine kliník.

Každý, kto príde na kliniku v Moersi s vážnym obojstranným zápalom pľúc spôsobeným koronou, dostane okamžite kyslík kyslíkovými okuliarmi (nazálna kanyla) alebo takzvanou Venturiho maskou. To je tak bežné všade. „Ak to však nestačí, dávame pacientom čo najskôr dýchaciu masku, ktorá podporuje dýchanie pomocou stlačeného vzduchu.“ Tieto vyzerajú podobne ako masky na spánkové apnoe, ktoré nosia ľudia s nočným vynechávaním dýchania – v závislosti od frekvencie dýchania a obsahu kyslíka v krvi pacientov musí byť nastavený tlak a množstvo kyslíka.

 

Usmernenie odporúča intubáciu, keď je saturácia kyslíkom nižšia ako 90 percent

Voshaar však považuje bežný postup intubácie, keď je saturácia kyslíkom menej ako 90 percent za nesprávny, ako sa v súčasnosti v usmernení stále ešte odporúča. „Nikdy sme to v medicíne tak nerobili a neexistujú pre to ani nijaké vedecké dôkazy alebo dôkazy založené na skúsenostiach“, kritizuje.

Práve naopak: Hladiny kyslíka nižšie ako 90 percent sa nevyskytujú len na klinike, ale často aj pri iných druhoch zápalu pľúc. Pre ľudské tkanivo je nízka saturácia kyslíkom rovnaká ako anémia, teda chudokrvnosť. „V prípade anémie tiež nedochádza v nemocnici k unáhlenému akcionizmu“, hovorí Voshaar.

 

Čas strávený na klinike sa skracuje na polovicu

„Každý, kto dostane dýchaciu masku, musí ju nosiť niekoľko hodín denne alebo takmer nepretržite, v závislosti od závažnosti ochorenia“, vysvetľuje lekár. Ale v priemere by mohli pacienti s touto metódou opustiť nemocnicu šesť až dvanásť dní od objavenia príznakov – pobyt sa časovo zredukuje na polovicu. Na rozdiel od invazívnej ventilácie dýchajú pacienti samostatne, nie sú sedatívni, sú pri vedomí a nemusia byť umelo kŕmení.

To je dôvod, prečo je táto forma ventilácie oveľa menej riskantná ako invazívna ventilácia, hovorí Voshaar. Vyžaduje si to však rovnaké monitorovanie ako u pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. „Musíme neustále kontrolovať, či dýchanie pacienta nie je vyčerpané.“

 

Samostatné oddelenie s neinvazívnou ventiláciou pre Sars-CoV-2-pacientov

Aby zostala jednotka intenzívnej starostlivosti voľná, obsahuje Moerský model aj ďalšiu zvláštnosť: „Na začiatku pandémie sme pre týchto neinvazívne ventilovaných pacientov zriadili vlastné Covid-19 oddelenie, kde ich môžeme rovnako pozorne sledovať ako na jednotke intenzívnej starostlivosti.“ Už len týmto nie sú kapacity na jednotke intenzívnej starostlivosti preťažené a nebránia tomu, aby mohli byť prijatí iní pacienti, ktorí urgentne potrebujú intenzívnu lekársku starostlivosť.

Jedná sa o rozšírenie bývalého spánkového laboratória. Celkovo možno v Moersi ubytovať až 80 ventilovaných pacientov. „Izby, v ktorých ležia vážne chorí, sú monitorované videom a majú obojsmerné hovorové zariadenie, pomocou ktorého môžeme komunikovať s pacientmi bez toho, aby sme museli do miestnosti permanentne vstupovať.“ Tým sa tiež minimalizuje riziko infekcie pre zdravotnícky personál.

 

Nízka úmrtnosť 5,5 percenta

Na pľúcnej klinike v Moers bolo od začiatku pandémie liečených už celkovo 250 pacientov – doteraz iba 15 z nich zomrelo. „To znamená, že máme nízku úmrtnosť na úrovni 5,5 percenta“, názorne vypočítava Voshaar. V porovnaní s tým je celková úmrtnosť na Covid-19 v nemeckých nemocniciach vo všetkých vekových skupinách a stupňoch závažnosti 22 percent.

V niektorých prípadoch sa však umelej ventilácii nedá úplne vyhnúť. „V súčasnosti máme aj prípady, ktoré sme museli intubovať“, hovorí Voshaar. To však nemení jeho presvedčenie, že liečba predčasnou intubáciou, ktorá sa dodnes praktizuje na mnohých nemeckých jednotkách intenzívnej starostlivosti, neslúži blahu pacienta: „Pre nás v nemocnici v Moersi platí zásada: Intubovať čo najneskôr ako je možné alebo najlepšie neintubovať vôbec.“

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hamšík vsietil prvý gól v drese IFK Göteborg, vymietol šibenicu

0 icon

Göteborg 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adam Ihse/TT News Agency via AP)   Slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík vsietil prvý gól v drese IFK Göteborg. V dueli 7. kola najvyššej švédskej súťaže prispel k remíze 2:2 s IK Sirius. Hamšík v 52. minúte exportnou strelou z hranice šestnástky vymietol šibenicu a zabezpečil…

Zurian prehovoril o svojom odchode

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Začiatkom mesiaca Branislav Zurian na vlastnú žiadosť požiadal odchod z funkcie šéfa NAKA aj o ukončenie služobného pomeru v Policajnom zbore, a to už k 15. máju. Jeho rozhodnutie vyvolalo množstvo špekulácií Po Zurianovom ohlásenom odchode sa začalo špekulovať aj o…

Špecializovaný trestný súd má rozhodovať o dohode s obvineným Borisom Beňom 27. mája v Banskej Bystrici

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   O návrhu na schválenie dohody o vine a treste s obvineným bývalým námestníkom Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisom B. má rozhodovať Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, 27. mája. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Upozornil na to portál Aktuality.sk Prokurátor…

Vláda by mala podľa RRZ pripraviť plán postupného ozdravovania verejných financií

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vláda by mala popri pomoci krajine čo najskôr pripraviť dlhodobejší plán postupného ozdravovania verejných financií. Uviedla to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na sociálnej sieti. Vláda totiž schválila novelu zákona, ktorou sa majú navýšiť výdavky štátneho rozpočtu o 3,4 mld. eur Po tejto…

Slovensko zasiahli povodne. Minister vnútra hlási jednu obeť po kolapse nádrže v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na viacerých miestach krajiny v pondelok večer vyčíňalo počasie. V Rudne nad Hronom v okrese Žarnovica zomrel 70-ročný muž. Hasičský a záchranný zbor po 20. hodine večer informoval, že hasiči počas pondelkového popoludnia a podveečra uskutočnili v súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol…

Emil, alpsko-dinárska nádej

0 icon

Bojnice 18. mája 2021 (HSP/Foto:Nino Salkić,Marko Matešić,Vedran Slijepčević, LIFE Lynx)   V piatok 14. mája 2021 prírodný park Velebit zbohatol o jednu krásnu mačkovitú šelmu menom Emil! Emil je štvrtým rysom, ktorý bol vypustený v Chorvátsku v rámci projektu LIFE Lynx a tretím, ktorého vypúšťame vo Velebite. Na základe údajov…

Prezidentka vymenuje v utorok prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu SR

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok (18. 5.) ráno vymenuje za prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR Pavla Naďa. TASR o tom informoval Lukáš Laczko z odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Naďa zvolila za kandidáta Súdna rada SR. Vznik NSS SR priniesla minuloročná…

Parlamentná schôdza bude v utorok 18. mája prerušená do budúceho týždňa. Dôvodom je Matovičov návrh

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Rokovanie 28. schôdze Národnej rady SR (NR SR) bude v utorok 18. mája prerušené do budúceho týždňa. Agentúre SITA to potvrdila predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová. Ako prvý o tom informoval spravodajský portál Aktuality.sk Dôvodom má byť podľa…

Nedajú s tým pokoj: 12 veľvyslancov vyzvalo Slovensko na prijatie Istanbulského dohovoru. Západ voči nám vedie kultúrnu vojnu

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Aj keď Slovensko jednoznačne odmietlo zvrátený Istanbulský dohovor, niektoré krajiny sa nám ho snažia pretlačiť za každú cenu. 12 prevažne západných veľvyslancov pôsobiacich v Bratislave vyzvalo Slovensko, aby prijalo Istanbulský dohovor. Začnime už otvorene hovoriť o kultúrnej vojne, ktorú voči nám vedú západné krajiny…

Do španielskej enklávy Ceuta dorazilo v pondelok najmenej 5000 migrantov

0 icon

Madrid 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Antonio Sempere/Europa Press)   Najmenej 5000 migrantov dorazilo v pondelok do oblasti španielskej enklávy Ceuta v severnej Afrike. Podľa španielskych úradov ide o rekordný počet migrantov, ktorí vstúpili za jediný deň do tejto enklávy, informovala v utorok agentúra AFP Migranti podľa španielskych úradov vstúpili na územie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Radovan Hrádek

Krátka úvaha nad podaním návrhu o súlade referendovej otázky s Ústavou SR podanej Čaputovou

0icon

Aby to bolo čitateľom jasné, vrelo odporúčam, aby si najprv prečítali samotné podanie Prezidentky SR na Ústavný súd SSR. Je na tejto linke: https://www.ustavnysud.sk/povinne-zverejnovane-navrhy-a-staznosti#!suggestionView Číslo konanie pred Ústavným súdom SR je Rvp1048/2021 V prvom rade je potrebné povedať, že sa jedná o veľmi obratne „podsunutý“ návrh na rozhodnutie Ústavného súdu SR aby…

Gustáv Murín

Sex so zvieratami a ich ochrancovia

0icon

Fašizmus, nacizmus, komunizmus a rasizmus boli len rôznymi variantmi zjednodušeného myslenia, ktoré je nám všetkým nebezpečne blízke. Všetky ponúkali výklad sveta, ktorý sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Toto je nepriateľ a až ho zničíme, všetci budeme šťastní!“. Vyrovnávať sa každodenne s rôznosťou, premenlivosťou a nejednoznačnosťou sveta je náročné a namáhavé. Vyžaduje to abstraktné myslenie…

Boris Mesár

1. Rodičia zlyhali a nechali a stále nechávajú terorizovať svoje deti . Odpustia Vám to niekedy ? 2. Americký národ v ohrození: Penzionovaní generáli píšu otvorený list

0icon

1. „Nemôže existovať nijaké horšie odhalenie duše spoločnosti,“ vyhlásil Nelson Mandela, „ako spôsob, akým zaobchádza so svojimi deťmi.“ Podľa tohto štandardu má naša spoločnosť teraz dušu týrajúceho rodiča. Pandémia zmenila dospelých alebo prinajmenšom tých, ktorí stanovujú pravidlá, na sebeckých neurotikov, ktorí trestajú nevinné deti už rok . Deti sa nedokážu…

Ján Vydra

Celková analýza kauzy COVID a prečo nás zatvárajú do domácej karantény(5) aneb nie je mi to jedno

0icon

Či som chcel alebo nie, napísanie prvého a ďalšieho článku ku kaze COVID a reakcie naň, spôsobili že som musel reagovať a napísať tento ďalší článok, ako voľné pokračovanie tých predchádzajúcich. V príspevkoch som našiel aj reakciu čitateľa článku, tak trochu sklamaného, že asi očakával niečo úplne iné, ako tam…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kam zmizla Jantárová komnata? 2. časť

0 icon

Vitajte pri pokračovaní druhej časti článku s názvom Kam zmizla Jantárová komnata? Po tom, čo očití svedkovia videli, že bola Jantárová komnata naložená na loď, ktorá vyplávala z prístavu z mesta Gotenhafen, a ktorá bola následne potopená ruskou ponorkou, všetko nasvedčovalo tomu, že Jantárová komnata leží niekde na dne oceánu. Bolo to skutočne tak?…

Aké výhody a nevýhody prináša pitie pomocou slamky?

0 icon

Ľudia používajú slamky už tisíce rokov, takže sú už tak nejak súčasťou nášho života. Oplatí sa ale klasické pitie z pohára vymeniť za slamky? História tohto pomocného nástroja na pitie siaha až do roku 3000 pre Kristom, keď Sumeri pili pivo cez rúrky zo zlata. V roku 1800 už používali ľudia…

Krvácajú ti ďasná, no nechceš ísť k zubárovi? Dá sa im pomôcť aj podomácky

0 icon

Krvácanie ďasien je jedným z najviac nepríjemných ochorení úst. Mnohí z nás čelia tomuto problému pri umývaní zubov. Dajú sa ďasná nejako posilniť? Gingivitída je počiatočné, mierne štádium ochorenia ďasien. Je nesmierne dôležité spozorovať známky gingivitídy čo najskôr, aby sme mohli rýchlo zasiahnuť a zastaviť vývoj tohto ochorenia skôr, než sa skomplikuje. Ak sa…

Hľadáš najlepší domáci liek proti alergiám? Odpoveďou je kurkuma

0 icon

Kurkuma je najlepšia bylina pri liečbe alergickej nádchy. Je to zároveň jedna z bezpečných bylín, ktoré sa vo veľkej miere používajú pri liečbe kožných porúch. Kurkuma údajne pôsobí proti zápalom, bolestiam kĺbov, baktériám a nadváhe. Urýchľuje odstraňovanie nepotrebných buniek z organizmu, zaceľuje jazvy, podporuje imunitu a činnosť neurónov. Rýchlo a úspešne…

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

0 icon

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil. Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej…

Vo svete IT

Bezdrôtové slúchadlá QCY T12S – výkonné 13 mm meniče a 20 hodinová výdrž za šialene málo peňazí

0 icon

Kúpa nových bezdrôtových slúchadiel s obstojnými parametrami už nie je pomerne dlho tak drahou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jednou zo spoločností, ktorá už pár rokov „atakuje“ tento trh s agresívne nízkymi cenovkami ich naozaj kvalitných produktov je aj spoločnosť QCY. Tá prináša opäť ďalší zaujímavý…

Astronómovia potvrdili tretiu najbližšiu planétu, podobnú Zemi: Ako ďaleko sa nachádza?

0 icon

Za posledných dvadsať rokov sa astronómom podarilo objaviť planéty, ktoré obiehajú okolo vzdialených hviezd. Problém je, že hoci vedci o ich existencii vedia, stále sú to len akési „bodky na mape“, píše portál SciTech Daily. Astrofyzik z University of Chicago, Jacob Bean tvrdí, že objaviť novú exoplanétu je ako nájsť na mape…

Pozrite sa, ako si môžete zmeniť zvuk upozornenia, keď napríklad začnete nabíjať váš smartfón

0 icon

Operačný systém Android umožňuje prispôsobiť si smartfón od výmyslu sveta. Nedávno sme vám napríklad ukázali, ako si môžete vytvoriť vlastné widgety, zmeniť ikony aplikácií, upraviť vzhľad rozhrania systému a podobne. Dnes by sme vám radi ukázali ďalší nástroj, prostredníctvom ktorého si môžete opäť o čosi viac personalizovať vaše zariadenie. Nastavte…

Na povrchu Marsu bol objavený čerstvý kráter! Ako sa tam dostal?

0 icon

Keď dopadne meteorit na Mars, zasiahne planétu oveľa väčšou silou, než keby dopadol na Zem. Sčasti za to môže redšia atmosféra, ktorá kozmický objekt nedokáže dostatočne spomaliť, píše portál Universe Today. Mars sa zároveň nachádza bližšie pri asteroidovom páse, čiže existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa stretne so zblúdeným asteroidom. Dnes…

Populárna aplikácia Clubhouse oficiálne mieri aj do našich končín. Dostupná by mala byť už v piatok

0 icon

Netradičná sociálna sieť Clubhouse po niekoľko mesačnom čakaní prichádza aj na zariadenia s mobilným operačným systémom. Populárnu diskusnú aplikáciu mohli doposiaľ využívať iba používatelia konkurenčnej mobilnej platformy iOS, kde bola aplikácia pilotne spustená ešte pred niekoľkými mesiacmi. Nedávno bola aplikácia sprístupnená aj na prvých Android zariadeniach, no táto možnosť bola…

Armádny Magazín

"Múdra" ruská raketa v Čiernom mori. Prečo sa jej hovorí "zabijak lietadlových lodí"?

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Vulkan je raketa, ktorá by možno neexistovala, keby ZSSR vo svojej dobe "nezaspal" trend zvyšovania obranyschopnosti nepriateľských lietadlových lodí. Čí dedič je tento systém, komu sa podobá svojim "mozgom" a komu svojím vzhľadom?   Dňa 13. mája oslávila Čiernomorská flotila RF 238.

Video: Výsadok v Tuve. Minister Šojgu prezradil kto učí špeciálne sily prežiť v Tajge a v horách

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že staroverci žijúci v ťažko dostupných oblastiach sa zúčastňujú výcvikového programu špeciálnych síl. Sergej Šojgu prezradil, že staroverci sú prijímaní na pomoc s výcvikom vojakov špeciálnych síl. Ministerstvo vytvorilo špeciálne centrá, do programu ktorých

Ukrajinská vláda využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov a radikálov. Tí navrhujú koncentračné tábory

0 icon

Ukrajina, 17.máj 2021 (AM) – Okrem nástroja rusofóbie ukrajinská vláda bohato využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov, tvrdí člen Rady pre ľudské práva pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie Alexander Brod.   „Popri zúrivej rusofóbii nová vláda naďalej využíva nacistov na dráždenie obyvateľstva, ako aj nástroj na zastrašovanie No

Eduard Chmelár: Na palestínskych životoch záleží. Video

0 icon

Palestína, 17.máj 2021 (AM) – Má na obranu právo len Izrael, alebo aj utláčaní Palestínčania? Aká je primeraná obrana ľudí, ktorí sú vystavení permanentnému teroru, vyhnaní z ich pôdy, násilne deportovaní? Nad týmto aj nad udalosťami v Palestíne sa zamýšľa politológ Eduard Chmelár vo svojom najnovšom videu:  

Politológ predpovedá konflikt s Izraelom na štyri kroky dopredu. O Palestíne ani zmienka

0 icon

Izrael, 16.máj 2021 (AM) – Známy novinár a politológ Alexander Sosnovskij dokázal vypočítať spôsob riešenia konfliktu s Izraelom na štyri kroky vpred. Zároveň o Palestíne neuviedol ani slovo. Odborník navrhol, aby sa americké orgány pokúsili obrátiť ďalšie zhoršenie arabsko-izraelského konfliktu v ich prospe

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali