Príliš vysoká úmrtnosť na intubáciu. Pneumológ: „Predčasná umelá ventilácia je najväčšou chybou v boji proti korone“

Berlín 27. decembra 2020 (HSP/focus.de/Foto:TASR/AP-Sophia Sandurskaya)

 

Viac ako 5 000 ľudí infikovaných Sars-CoV-2 v súčasnosti potrebuje intenzívnu lekársku starostlivosť v Nemecku. Viac ako polovica z nich je na umelej pľúcnej ventilácii. Pneumológ Thomas Voshaar vysvetľuje, prečo je to pre covidových pacientov také nebezpečné a prečo to vedie k preťaženiu nemocníc

nemocnice, pracovníci, Covid-19
Ilustračné foto

Napriek lockdownu zostáva počet infekcií vysoký. RKI hlási rekordné úrovne viac ako 30 000 nových infikovaných denne a takmer 1 000 úmrtí. Nemocnice sa tiež zapĺňajú čoraz viac covidovými pacientmi: Viac ako 5 000 pacientov je v súčasnosti na jednotkách intenzívnej starostlivosti – viac ako polovica z nich je na umelej ventilácii.

V rozhovore pre FOCUS Online pneumológ Thomas Voshaar, primár pľúcnej kliniky v nemocnici Bethanien v Moersi, prichádza s kritikou, že práve toto opatrenie nie je v mnohých prípadoch ani nevyhnutné, ba dokonca je kontraproduktívne. Lekár, ktorý je tiež predsedom Združenia pneumologických kliník v Nemecku, upútal pozornosť už počas prvej vlny na jar prostredníctvom neinvazívnej ventilácie (non-invasive ventilation) u covidových pacientov a  viacstupňovým konceptom liečby známym ako „Moerský model“, ktorý priniesli médiá. Prišli dokonca aj spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn a predseda vlády spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet, aby si nechali vysvetliť terapeutický model.

 

Intubácia rapídne zvyšuje úmrtnosť

„Faktom je, že v Nemecku dávame umelú pľúcnu ventiláciu Covid-19 pacientom príliš skoro“, hovorí Voshaar. Umelá pľúcna ventilácia je síce dôležitým a život zachraňujúcim opatrením pre ťažko chorých a zranených, ktorí už nemôžu dýchať samostatne, ale u mnohých Covid-19 pacientov nejestvuje pre to žiadna indikácia.

Dokonca ešte horšie: Intubácia extrémne zvyšuje úmrtnosť dotknutých osôb. „50 percent Covid-19 pacientov, ktorí prijímajú invazívnu ventiláciu zomiera. Je to jasný signál, že v medicíne musíme ísť inou cestou“, apeluje na svojich kolegov Voshaar.

Skutočnosť, že invazívna ventilácia prináša riziká, nie je v medicíne žiadnou novinkou. „Vieme to už desať rokov“, hovorí Voshaar. Pretože počas intubácie pumpuje prístroj s tlakom vzduch do pľúc cez trubicu zavedenú do priedušnice – zvyčajne aj so zvýšenou koncentráciou kyslíka.

 

Po troch dňoch sa riziko komplikácií prudko zvyšuje

Pľúcne tkanivo, ktoré je už jednak zapálené ochorením sa môže rýchlo dodatočne poškodiť tlakovými a strižnými silami, ako aj vysokými koncentráciami kyslíka“, vysvetľuje lekár. Pretože pľúca nemajú radi tlak ani príliš veľa kyslíka. Ale čím horšie fungujú, tým viac tlaku a vyšších koncentrácií kyslíka potrebujú, aby neustále zásobovali telo dostatkom kyslíka. „Je to začarovaný kruh – už po troch dňoch sa riziko komplikácií exponenciálne zvyšuje“, opisuje lekár.

Okrem toho, že pri tejto invazívnej metóde ventilácie by museli byť pacienti počas trvania tohto opatrenia uvedení do umelej kómy; žiaden pacient by pri vedomí netoleroval trubicu v priedušnici. „Najmä pre starších ľudí predstavuje sedácia počas dlhšieho časového obdobia veľké nebezpečenstvo“, hovorí Voshaar. Dôsledkom môže byť úbytok svalov, problémy s krvným obehom a dokonca aj zmätenosť, takzvané delírium.

 

Invazívna ventilácia predlžuje pobyt v nemocnici na jednotkách intenzívnej starostlivosti

Voshaar argumentuje ďalším dôležitým faktorom proti predčasnej umelej ventilácii Covid-19 pacientov: „Intubácia výrazne zvyšuje dĺžku času stráveného na jednotke intenzívnej starostlivosti a tým znižuje kapacity.“ V priemere musia byť intubovaní pacienti podrobení intenzívnej starostlivosti dva až tri týždne. Tí, ktorí prežijú, sú zvyčajne v nemocnici ešte niekoľko týždňov potom.

A to celé je skutočnosť, ktorú lekár považuje za neúnosnú práve kvôli pandémii: „Lockdown, ktorý nás stojí miliardy, má zabrániť preťaženiu jednotiek intenzívnej starostlivosti s Covid-19 pacientmi, potom však zvolíme liečebnú metódu, ktorá prispieva k tomu, že pacienti možno zbytočne zomierajú a musia zostať dlhšie na jednotke intenzívnej starostlivosti. To nedáva zmysel“, argumentuje lekár.

 

Voshaar: Predčasná intubácia je jednou z najväčších chýb v boji proti pandémii

Najmä na začiatku pandémie narazil Voshaar na odpor mnohých kolegov s jeho požiadavkou, aby sa invazívna ventilácia u Covid-19 používala iba v nevyhnutných prípadoch. „Na začiatku pandémie sme sa orientovali na celom svete na čínske pozorovania a varovanie, že mnohí zomrú, ak budú neskoro ventilovaní, sme premenili na stratégiu predčasnej intubácie“, kritizuje lekár. To znamená: Predčasná umelá ventilácia sa stala usmernením pri liečbe vážne chorých korona pacientov.

„Je to jedna z najväčších chýb, ktoré sme v boji proti pandémii urobili, pretože na to neexistovali žiadne vedecké dôkazy.“ Práve to viedlo v kombinácii s masami chorých pacientov v nemocniciach k vysokej úmrtnosti v Taliansku, Francúzsku a Španielsku, kritizuje Voshaar spätne.

V skutočnosti sa počas prvej vlny objavili veľmi skoro varovania lekárov z hotspotov v Taliansku, Francúzsku, Španielsku a aj New Yorku, ktorí uvádzali vysokú úmrtnosť pacientov na ventilácii – napríklad v New Yorku to bolo podľa štúdie takmer 80 percent.

 

Vysoká expertíza s neinvazívnou ventiláciou v Nemecku

Medzitým však mnoho pľúcnych kliník a ďalších kliník v Nemecku, ktoré liečia korona pacientov, prešlo na neinvazívnu ventiláciu, ako to používa Voshaar na svojej klinike.
„Na nemeckých pľúcnych klinikách máme vysokú expertízu v oblasti vyhýbania sa intubácii – najmä v prípade závažného zápalu pľúc a následnej respiračnej insuficiencie,“ vysvetľuje Voshaar, ktorý sa výskumom metód neinvazívnej ventilácie zaoberal už v 90. rokoch. „Na základe toho sme v marci spolupracovali s národnými a medzinárodnými kolegami na vývoji komplexnej koncepcie riešenia vážne chorých korona pacientov.“

Patrí sem rozsiahla diagnostika pri príchode do nemocnice vrátane počítačovej tomografie hrudníka a včasného podávania antibiotík proti superinfekciám a liekom na riedenie krvi. V pokročilých štádiách sa pacientom podáva aj kortizón dexametazón – ako už aj medzitým na väčšine kliník.

Každý, kto príde na kliniku v Moersi s vážnym obojstranným zápalom pľúc spôsobeným koronou, dostane okamžite kyslík kyslíkovými okuliarmi (nazálna kanyla) alebo takzvanou Venturiho maskou. To je tak bežné všade. „Ak to však nestačí, dávame pacientom čo najskôr dýchaciu masku, ktorá podporuje dýchanie pomocou stlačeného vzduchu.“ Tieto vyzerajú podobne ako masky na spánkové apnoe, ktoré nosia ľudia s nočným vynechávaním dýchania – v závislosti od frekvencie dýchania a obsahu kyslíka v krvi pacientov musí byť nastavený tlak a množstvo kyslíka.

 

Usmernenie odporúča intubáciu, keď je saturácia kyslíkom nižšia ako 90 percent

Voshaar však považuje bežný postup intubácie, keď je saturácia kyslíkom menej ako 90 percent za nesprávny, ako sa v súčasnosti v usmernení stále ešte odporúča. „Nikdy sme to v medicíne tak nerobili a neexistujú pre to ani nijaké vedecké dôkazy alebo dôkazy založené na skúsenostiach“, kritizuje.

Práve naopak: Hladiny kyslíka nižšie ako 90 percent sa nevyskytujú len na klinike, ale často aj pri iných druhoch zápalu pľúc. Pre ľudské tkanivo je nízka saturácia kyslíkom rovnaká ako anémia, teda chudokrvnosť. „V prípade anémie tiež nedochádza v nemocnici k unáhlenému akcionizmu“, hovorí Voshaar.

 

Čas strávený na klinike sa skracuje na polovicu

„Každý, kto dostane dýchaciu masku, musí ju nosiť niekoľko hodín denne alebo takmer nepretržite, v závislosti od závažnosti ochorenia“, vysvetľuje lekár. Ale v priemere by mohli pacienti s touto metódou opustiť nemocnicu šesť až dvanásť dní od objavenia príznakov – pobyt sa časovo zredukuje na polovicu. Na rozdiel od invazívnej ventilácie dýchajú pacienti samostatne, nie sú sedatívni, sú pri vedomí a nemusia byť umelo kŕmení.

To je dôvod, prečo je táto forma ventilácie oveľa menej riskantná ako invazívna ventilácia, hovorí Voshaar. Vyžaduje si to však rovnaké monitorovanie ako u pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. „Musíme neustále kontrolovať, či dýchanie pacienta nie je vyčerpané.“

 

Samostatné oddelenie s neinvazívnou ventiláciou pre Sars-CoV-2-pacientov

Aby zostala jednotka intenzívnej starostlivosti voľná, obsahuje Moerský model aj ďalšiu zvláštnosť: „Na začiatku pandémie sme pre týchto neinvazívne ventilovaných pacientov zriadili vlastné Covid-19 oddelenie, kde ich môžeme rovnako pozorne sledovať ako na jednotke intenzívnej starostlivosti.“ Už len týmto nie sú kapacity na jednotke intenzívnej starostlivosti preťažené a nebránia tomu, aby mohli byť prijatí iní pacienti, ktorí urgentne potrebujú intenzívnu lekársku starostlivosť.

Jedná sa o rozšírenie bývalého spánkového laboratória. Celkovo možno v Moersi ubytovať až 80 ventilovaných pacientov. „Izby, v ktorých ležia vážne chorí, sú monitorované videom a majú obojsmerné hovorové zariadenie, pomocou ktorého môžeme komunikovať s pacientmi bez toho, aby sme museli do miestnosti permanentne vstupovať.“ Tým sa tiež minimalizuje riziko infekcie pre zdravotnícky personál.

 

Nízka úmrtnosť 5,5 percenta

Na pľúcnej klinike v Moers bolo od začiatku pandémie liečených už celkovo 250 pacientov – doteraz iba 15 z nich zomrelo. „To znamená, že máme nízku úmrtnosť na úrovni 5,5 percenta“, názorne vypočítava Voshaar. V porovnaní s tým je celková úmrtnosť na Covid-19 v nemeckých nemocniciach vo všetkých vekových skupinách a stupňoch závažnosti 22 percent.

V niektorých prípadoch sa však umelej ventilácii nedá úplne vyhnúť. „V súčasnosti máme aj prípady, ktoré sme museli intubovať“, hovorí Voshaar. To však nemení jeho presvedčenie, že liečba predčasnou intubáciou, ktorá sa dodnes praktizuje na mnohých nemeckých jednotkách intenzívnej starostlivosti, neslúži blahu pacienta: „Pre nás v nemocnici v Moersi platí zásada: Intubovať čo najneskôr ako je možné alebo najlepšie neintubovať vôbec.“

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Eurokomisia dá milión eur na Monitor vlastníctva médií v EÚ

0 icon

Brusel 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron, Pool Photo via AP,Virginia Mayo, Pool)   Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že spustila Monitor vlastníctva médií v EÚ - ročný projekt, na ktorý z rozpočtu Európskej únie vyčlenila milión eur Monitor bude koordinovať Univerzita Parida Lodrona zo Salzburgu (PLUS) a poskytne databázu…

Tripartita diskutovala aj o zosúladení pracovného a rodinného života či o potravinách po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V pondelok 27. septembra 2021 o 13:00 hod. sa uskutočnilo 10. rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR (HSR SR). Stretnutie predstaviteľov vlády, zástupcov zamestnávateľov, zamestnancov i Združenia miest a obcí Slovenska viedol predseda rady a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak Rezort…

Zeman podpísal zákon vylučujúci Rusko a Čínu z výstavby elektrárne Dukovany

0 icon

Praha 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Český prezident Miloš Zeman v pondelok podpísal tzv. nízkouhlíkový zákon, na základe ktorého sa ruské a čínske firmy nebudú môcť zúčastniť na výstavbe nového bloku jadrovej elektrárne Dukovany. Informoval o tom na svojej webovej stránke Ekonomický deník Zeman v pondelok podpísal celkovo osem…

Sociológ: Prezidentka má v radoch voličov parlamentnej opozície dôveru v priemere 24 percent

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Jakub Kotian,Facebook-Andrej Danko-predseda SNS)   Prezidentka Zuzana Čaputová stráca dôveru v radoch voličov parlamentnej opozície. Naopak, udržiava si dôveru medzi voličmi vládnych strán. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Martin Slosiarik Hlava štátu dosiahla v prieskume agentúry Focus pre televíziu Markíza dôveru 49 percent opýtaných.…

Prešovská nemocnica dostala od Úradu pre verejné obstarávanie pokutu vo výške 80-tisíc eur

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta,Martin Baumann)   Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove dostala od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokutu vo výške 80-tisíc eur Vo vymedzenom období si totiž zabezpečila upratovacie, čistiace a dezinfekčné služby v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Informovala o tom…

Koaličná rada má riešiť zmeny v polícii či tresty za marihuanu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Koaličná rada má riešiť zmeny v Policajnom zbore, zriadenie komisie na kontrolu informačno-technických prostriedkov či zmiernenie trestov za marihuanu. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna…

Internetoví hackeri opäť útočia a šíria podvodné správy, varuje Slovenská sporiteľňa

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodné e-maily a SMS, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu klientov. Súčasne aj na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku od Slovenskej sporiteľne Banka preto upozorňuje klientov, aby boli obozretní a…

Republiková únia zamestnávateľov nesúhlasí so zrušením stropu na platenie sociálnych odvodov

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) nesúhlasí s návrhom ministerstva práce a sociálnych vecí na zrušenie stropu na platenie sociálnych odvodov Ako k pondelkovému rokovaniu tripartity na brífingu uviedol viceprezident RÚZ Mário Lelovský, už v súčasnosti je maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia…

Britská vláda vraj uvažuje o nasadení armády na zásobovanie benzínových čerpacích staníc

0 icon

Londýn 27. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Super)   Britská vláda vraj uvažuje o nasadení armády na zásobovanie benzínových čerpacích staníc, aby zmiernila narušenie dodávok, ktoré nastalo pre nedostatok vodičov nákladných áut Pri niektorých britských benzínkach sa v pondelok už štvrtý deň tvoria rady. Šéf britskej Asociácie maloobchodných predajcov benzínu Brian Madderson…

Ženu omylom zaočkovali dvoma druhmi mRNA vakcín. Pre získanie covid pasu na Slovensku to znamenalo neprekonateľný problém

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Môže sa stať, že niekto sa nechá dobrovoľne dvakrát zaočkovať a systém ho napriek tomu vyhodnotí ako nezaočkovaného? Na Slovensku áno. Stačí že vám pichnú dve rôzne vakcíny. Najlepšie na tom je, že tí, ktorí by mali váš prípad riešiť, si nad vami veľmi…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

Gustáv Murín

Očkovacia propaganda pritvrdzuje - až do absurdna

0icon

Od počiatku tejto umelo zdramatizovanej (napr. aj falošne pozitívnymi testami a manipuláciou so štatistikami hospitalizovaných) pandemickej situácie registrujeme u nás absenciu verejnej odbornej diskusie a následné bezradné, agresívne, neúspešné zásahy do života celej spoločnosti vedenej bandou plagiátorov. Nevedomosť vedie ku katastrofickým následkom. A tie sa dostavili. Len si stručne zhrňme,…

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 28.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali