Príliš vysoká úmrtnosť na intubáciu. Pneumológ: „Predčasná umelá ventilácia je najväčšou chybou v boji proti korone“

Berlín 27. decembra 2020 (HSP/focus.de/Foto:TASR/AP-Sophia Sandurskaya)

 

Viac ako 5 000 ľudí infikovaných Sars-CoV-2 v súčasnosti potrebuje intenzívnu lekársku starostlivosť v Nemecku. Viac ako polovica z nich je na umelej pľúcnej ventilácii. Pneumológ Thomas Voshaar vysvetľuje, prečo je to pre covidových pacientov také nebezpečné a prečo to vedie k preťaženiu nemocníc

nemocnice, pracovníci, Covid-19
Ilustračné foto

Napriek lockdownu zostáva počet infekcií vysoký. RKI hlási rekordné úrovne viac ako 30 000 nových infikovaných denne a takmer 1 000 úmrtí. Nemocnice sa tiež zapĺňajú čoraz viac covidovými pacientmi: Viac ako 5 000 pacientov je v súčasnosti na jednotkách intenzívnej starostlivosti – viac ako polovica z nich je na umelej ventilácii.

V rozhovore pre FOCUS Online pneumológ Thomas Voshaar, primár pľúcnej kliniky v nemocnici Bethanien v Moersi, prichádza s kritikou, že práve toto opatrenie nie je v mnohých prípadoch ani nevyhnutné, ba dokonca je kontraproduktívne. Lekár, ktorý je tiež predsedom Združenia pneumologických kliník v Nemecku, upútal pozornosť už počas prvej vlny na jar prostredníctvom neinvazívnej ventilácie (non-invasive ventilation) u covidových pacientov a  viacstupňovým konceptom liečby známym ako „Moerský model“, ktorý priniesli médiá. Prišli dokonca aj spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn a predseda vlády spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet, aby si nechali vysvetliť terapeutický model.

 

Intubácia rapídne zvyšuje úmrtnosť

„Faktom je, že v Nemecku dávame umelú pľúcnu ventiláciu Covid-19 pacientom príliš skoro“, hovorí Voshaar. Umelá pľúcna ventilácia je síce dôležitým a život zachraňujúcim opatrením pre ťažko chorých a zranených, ktorí už nemôžu dýchať samostatne, ale u mnohých Covid-19 pacientov nejestvuje pre to žiadna indikácia.

Dokonca ešte horšie: Intubácia extrémne zvyšuje úmrtnosť dotknutých osôb. „50 percent Covid-19 pacientov, ktorí prijímajú invazívnu ventiláciu zomiera. Je to jasný signál, že v medicíne musíme ísť inou cestou“, apeluje na svojich kolegov Voshaar.

Skutočnosť, že invazívna ventilácia prináša riziká, nie je v medicíne žiadnou novinkou. „Vieme to už desať rokov“, hovorí Voshaar. Pretože počas intubácie pumpuje prístroj s tlakom vzduch do pľúc cez trubicu zavedenú do priedušnice – zvyčajne aj so zvýšenou koncentráciou kyslíka.

 

Po troch dňoch sa riziko komplikácií prudko zvyšuje

Pľúcne tkanivo, ktoré je už jednak zapálené ochorením sa môže rýchlo dodatočne poškodiť tlakovými a strižnými silami, ako aj vysokými koncentráciami kyslíka“, vysvetľuje lekár. Pretože pľúca nemajú radi tlak ani príliš veľa kyslíka. Ale čím horšie fungujú, tým viac tlaku a vyšších koncentrácií kyslíka potrebujú, aby neustále zásobovali telo dostatkom kyslíka. „Je to začarovaný kruh – už po troch dňoch sa riziko komplikácií exponenciálne zvyšuje“, opisuje lekár.

Okrem toho, že pri tejto invazívnej metóde ventilácie by museli byť pacienti počas trvania tohto opatrenia uvedení do umelej kómy; žiaden pacient by pri vedomí netoleroval trubicu v priedušnici. „Najmä pre starších ľudí predstavuje sedácia počas dlhšieho časového obdobia veľké nebezpečenstvo“, hovorí Voshaar. Dôsledkom môže byť úbytok svalov, problémy s krvným obehom a dokonca aj zmätenosť, takzvané delírium.

 

Invazívna ventilácia predlžuje pobyt v nemocnici na jednotkách intenzívnej starostlivosti

Voshaar argumentuje ďalším dôležitým faktorom proti predčasnej umelej ventilácii Covid-19 pacientov: „Intubácia výrazne zvyšuje dĺžku času stráveného na jednotke intenzívnej starostlivosti a tým znižuje kapacity.“ V priemere musia byť intubovaní pacienti podrobení intenzívnej starostlivosti dva až tri týždne. Tí, ktorí prežijú, sú zvyčajne v nemocnici ešte niekoľko týždňov potom.

A to celé je skutočnosť, ktorú lekár považuje za neúnosnú práve kvôli pandémii: „Lockdown, ktorý nás stojí miliardy, má zabrániť preťaženiu jednotiek intenzívnej starostlivosti s Covid-19 pacientmi, potom však zvolíme liečebnú metódu, ktorá prispieva k tomu, že pacienti možno zbytočne zomierajú a musia zostať dlhšie na jednotke intenzívnej starostlivosti. To nedáva zmysel“, argumentuje lekár.

 

Voshaar: Predčasná intubácia je jednou z najväčších chýb v boji proti pandémii

Najmä na začiatku pandémie narazil Voshaar na odpor mnohých kolegov s jeho požiadavkou, aby sa invazívna ventilácia u Covid-19 používala iba v nevyhnutných prípadoch. „Na začiatku pandémie sme sa orientovali na celom svete na čínske pozorovania a varovanie, že mnohí zomrú, ak budú neskoro ventilovaní, sme premenili na stratégiu predčasnej intubácie“, kritizuje lekár. To znamená: Predčasná umelá ventilácia sa stala usmernením pri liečbe vážne chorých korona pacientov.

„Je to jedna z najväčších chýb, ktoré sme v boji proti pandémii urobili, pretože na to neexistovali žiadne vedecké dôkazy.“ Práve to viedlo v kombinácii s masami chorých pacientov v nemocniciach k vysokej úmrtnosti v Taliansku, Francúzsku a Španielsku, kritizuje Voshaar spätne.

V skutočnosti sa počas prvej vlny objavili veľmi skoro varovania lekárov z hotspotov v Taliansku, Francúzsku, Španielsku a aj New Yorku, ktorí uvádzali vysokú úmrtnosť pacientov na ventilácii – napríklad v New Yorku to bolo podľa štúdie takmer 80 percent.

 

Vysoká expertíza s neinvazívnou ventiláciou v Nemecku

Medzitým však mnoho pľúcnych kliník a ďalších kliník v Nemecku, ktoré liečia korona pacientov, prešlo na neinvazívnu ventiláciu, ako to používa Voshaar na svojej klinike.
„Na nemeckých pľúcnych klinikách máme vysokú expertízu v oblasti vyhýbania sa intubácii – najmä v prípade závažného zápalu pľúc a následnej respiračnej insuficiencie,“ vysvetľuje Voshaar, ktorý sa výskumom metód neinvazívnej ventilácie zaoberal už v 90. rokoch. „Na základe toho sme v marci spolupracovali s národnými a medzinárodnými kolegami na vývoji komplexnej koncepcie riešenia vážne chorých korona pacientov.“

Patrí sem rozsiahla diagnostika pri príchode do nemocnice vrátane počítačovej tomografie hrudníka a včasného podávania antibiotík proti superinfekciám a liekom na riedenie krvi. V pokročilých štádiách sa pacientom podáva aj kortizón dexametazón – ako už aj medzitým na väčšine kliník.

Každý, kto príde na kliniku v Moersi s vážnym obojstranným zápalom pľúc spôsobeným koronou, dostane okamžite kyslík kyslíkovými okuliarmi (nazálna kanyla) alebo takzvanou Venturiho maskou. To je tak bežné všade. „Ak to však nestačí, dávame pacientom čo najskôr dýchaciu masku, ktorá podporuje dýchanie pomocou stlačeného vzduchu.“ Tieto vyzerajú podobne ako masky na spánkové apnoe, ktoré nosia ľudia s nočným vynechávaním dýchania – v závislosti od frekvencie dýchania a obsahu kyslíka v krvi pacientov musí byť nastavený tlak a množstvo kyslíka.

 

Usmernenie odporúča intubáciu, keď je saturácia kyslíkom nižšia ako 90 percent

Voshaar však považuje bežný postup intubácie, keď je saturácia kyslíkom menej ako 90 percent za nesprávny, ako sa v súčasnosti v usmernení stále ešte odporúča. „Nikdy sme to v medicíne tak nerobili a neexistujú pre to ani nijaké vedecké dôkazy alebo dôkazy založené na skúsenostiach“, kritizuje.

Práve naopak: Hladiny kyslíka nižšie ako 90 percent sa nevyskytujú len na klinike, ale často aj pri iných druhoch zápalu pľúc. Pre ľudské tkanivo je nízka saturácia kyslíkom rovnaká ako anémia, teda chudokrvnosť. „V prípade anémie tiež nedochádza v nemocnici k unáhlenému akcionizmu“, hovorí Voshaar.

 

Čas strávený na klinike sa skracuje na polovicu

„Každý, kto dostane dýchaciu masku, musí ju nosiť niekoľko hodín denne alebo takmer nepretržite, v závislosti od závažnosti ochorenia“, vysvetľuje lekár. Ale v priemere by mohli pacienti s touto metódou opustiť nemocnicu šesť až dvanásť dní od objavenia príznakov – pobyt sa časovo zredukuje na polovicu. Na rozdiel od invazívnej ventilácie dýchajú pacienti samostatne, nie sú sedatívni, sú pri vedomí a nemusia byť umelo kŕmení.

To je dôvod, prečo je táto forma ventilácie oveľa menej riskantná ako invazívna ventilácia, hovorí Voshaar. Vyžaduje si to však rovnaké monitorovanie ako u pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. „Musíme neustále kontrolovať, či dýchanie pacienta nie je vyčerpané.“

 

Samostatné oddelenie s neinvazívnou ventiláciou pre Sars-CoV-2-pacientov

Aby zostala jednotka intenzívnej starostlivosti voľná, obsahuje Moerský model aj ďalšiu zvláštnosť: „Na začiatku pandémie sme pre týchto neinvazívne ventilovaných pacientov zriadili vlastné Covid-19 oddelenie, kde ich môžeme rovnako pozorne sledovať ako na jednotke intenzívnej starostlivosti.“ Už len týmto nie sú kapacity na jednotke intenzívnej starostlivosti preťažené a nebránia tomu, aby mohli byť prijatí iní pacienti, ktorí urgentne potrebujú intenzívnu lekársku starostlivosť.

Jedná sa o rozšírenie bývalého spánkového laboratória. Celkovo možno v Moersi ubytovať až 80 ventilovaných pacientov. „Izby, v ktorých ležia vážne chorí, sú monitorované videom a majú obojsmerné hovorové zariadenie, pomocou ktorého môžeme komunikovať s pacientmi bez toho, aby sme museli do miestnosti permanentne vstupovať.“ Tým sa tiež minimalizuje riziko infekcie pre zdravotnícky personál.

 

Nízka úmrtnosť 5,5 percenta

Na pľúcnej klinike v Moers bolo od začiatku pandémie liečených už celkovo 250 pacientov – doteraz iba 15 z nich zomrelo. „To znamená, že máme nízku úmrtnosť na úrovni 5,5 percenta“, názorne vypočítava Voshaar. V porovnaní s tým je celková úmrtnosť na Covid-19 v nemeckých nemocniciach vo všetkých vekových skupinách a stupňoch závažnosti 22 percent.

V niektorých prípadoch sa však umelej ventilácii nedá úplne vyhnúť. „V súčasnosti máme aj prípady, ktoré sme museli intubovať“, hovorí Voshaar. To však nemení jeho presvedčenie, že liečba predčasnou intubáciou, ktorá sa dodnes praktizuje na mnohých nemeckých jednotkách intenzívnej starostlivosti, neslúži blahu pacienta: „Pre nás v nemocnici v Moersi platí zásada: Intubovať čo najneskôr ako je možné alebo najlepšie neintubovať vôbec.“

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Draxler v reakcii na prepad v rebríčku digitalizácie: Blahoželám vláde SR a Veronike Remišovej zvlášť

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa v miere digitalizácie spoločnosti ďalej prepadáva. Do roku 2020 sa držalo v prvej dvadsiatke krajín EÚ. Teraz však v rebríčku za uplynulý rok kleslo na 23. priečku. Pri nástupe do funkcie v roku 2020 však nová ministerka Veronika Remišová sľubovala plán,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom "ďalšieho Černobyľa"…

Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Matovič: Pošleme lektorov?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Výrazne totiž klesol príjem štátneho rozpočtu z daní za alkohol, pretože mladí ľudia pijú menej ako staršie generácie. Na túto informáciu reagoval náš minister financií Igor Matovič (OĽaNO) Kampaň nazvaná Sláva…

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Draxler v reakcii na prepad v rebríčku digitalizácie: Blahoželám vláde SR a Veronike Remišovej zvlášť

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa v miere digitalizácie spoločnosti ďalej prepadáva. Do roku 2020 sa držalo v prvej dvadsiatke krajín EÚ. Teraz však v rebríčku za uplynulý rok kleslo na 23. priečku. Pri nástupe do funkcie v roku 2020 však nová ministerka Veronika Remišová sľubovala plán,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – USA povolili ukrajinskej armáde použiť západné zbrane na útok na Krym

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom "ďalšieho Černobyľa"…

Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Matovič: Pošleme lektorov?

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Japonská vláda spustila celoštátnu súťaž zameranú na zvýšenie pitia alkoholu. Výrazne totiž klesol príjem štátneho rozpočtu z daní za alkohol, pretože mladí ľudia pijú menej ako staršie generácie. Na túto informáciu reagoval náš minister financií Igor Matovič (OĽaNO) Kampaň nazvaná Sláva…

Matovič bez Hegera predstavil návrh zvyšovania platov sestier: Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. "Prosím zdravotné sestry, aby sa na to…

Politický analytik Karasev: Úder na Záporožskú jadrovú elektráreň sa stane “pohrebom” Kyjeva

0 icon

Bratislava 18.augusta 2022 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Kyjev pripravuje na 19. augusta útok na jadrovú elektráreň v Záporoží. Politológ Vladimir Karasev povedal, kto by mohol Ukrajinu prinútiť k takémuto kroku Kyjevský režim naplánoval provokáciu práve v čase, keď je v krajine na návšteve…

Fico a Uhrík spoločne: Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum! Poďme spolu zachrániť Slovensko

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Republika Milan Uhrík zverejnili spoločné video. Reakcie na seba nenechali dlho čakať „Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene Ústavy je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná…

Generálny prokurátor dal preveriť platformu YouDare: Zasahuje to ľudskú dôstojnosť, príslušné orgány nemôžu byť ľahostajné. Sulík: Vítame preverenie

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot Instagram)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preveriť platformu Filipa Sulíka YouDare Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo štvrtok uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zabezpečiť preverenie, či v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej…

Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Život Filip Kuffa bude kandidovať na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii Kuffa kandidoval do parlamentu na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. Na webe strany Život sa o ňom…

Severná Kórea si zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Severná Kórea si jasne zvolila pozíciu podpory Ruska vo vojne s Ukrajinou. Severokórejský veľvyslanec v Moskve Sin Hong-chul uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať kroky Ruska v tejto vojne "V minulosti aj v budúcnosti budeme podporovať všetky opatrenia prijaté ruskou vládou v…

Bukovský považuje výzvu umelcov za nenáležitú, zbabelú, patetickú, účelovú a pokryteckú: Toto sú moje dôvody

0 icon

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Desiatky umelcov a osobností, medzi nimi herec Richard Stanke, spisovateľ Ján Štrasser, Zdena Studenková, Kamila Magálová, František Kollár či Miroslav Noga, vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odstúpenie. Na ich výzvu zareagoval aj doktor Igor Bukovský Jeho vysvetlenie, prečo považuje spomínanú výzvu za…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Armádny Magazín

Najnovší film "Azov" prináša nepríjemné fakty aj rozhovory s nacistami ktorí prežili obliehanie Mariupoľa aj útok v Jelenovke

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Krátko pred tragédiou v Jelenovke navštívil územie trestaneckej kolónie filmový štáb Mariny Kim. Podarilo sa jej porozprávať s tými, ktorí mnoho rokov terorizovali obyvateľov Mariupolu, a potom sa ukryli v Azovstale. A hovorili ochotne – čo opäť dokazuje, že nemienili držať jazy

"Putin je posadnutý Ukrajinou": USA sa údajne pokúšali presvedčiť Zelenského o hrozbe ruskej „invázie“

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – V Spojených štátoch sa zamýšľajú nad tým, ako ukrajinské úrady dopustili katastrofu, v ktorej sa krajina v súčasnosti nachádza. Podľa denníka The Washington Post sa ešte v októbri 2021 v Bielom dome konalo mimoriadne stretnutie šéfov vojenských, diplomatických a spravodajských štruktúr krajiny s americkým prezidentom Joeom…

Strategické ďalekovýchodné vojenské cvičenia "Vostok - 2022". Ktoré krajiny sa pridajú k ruskej armáde

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) – Čína oficiálne potvrdila svoju účasť na medzinárodných strategických veliteľských a štábnych cvičeniach Vostok-2022, ktoré sa budú konať na ruskom Ďalekom východe. Informovalo o tom M

Politológ Starikov: "Stalin sa vždy snažil urobiť z Poľska priateľský štát"

0 icon

Rusko, 18.august 2022 (AM) –  Nie je to Stalinova chyba, že sa z Poliakov opäť stávajú nepriatelia Ruska. Pripájam to, čo hlava ZSSR povedala 21. apríla 1945 pri podpise zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a povojnovej spolupráci medzi Sovietskym zväzom a Poľskou republikou (aj oslovenie je príznačné: pane!):  

"Spojencov" Ruska - Tadžikistan a Uzbekistan obvinili z presunu stovky amerických lietadiel a vrtuľníkov na Ukrajinu

0 icon

USA, 18.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda použila takmer všetky vlastné zásoby zbraní a teraz bojuje najmä s tým, čo jej dodáva Západ. To znamená, že otázka načasovania konca špeciálnej operácie priamo súvisí s možnosťou zbrojných injekcií z NATO. A Západ sa ich nechystá ukončiť. Navyše, americký Senát už hovorí o…

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali