Pred sto rokmi sme žili v Uhorsku, dnes oslavujeme 25. výročie SR. A Európa je opäť nestabilná…

Pred sto rokmi sme žili v Uhorsku, dnes oslavujeme 25. výročie SR. A Európa je opäť nestabilná…

Bratislava 2. januára 2018 (HSP/Ďateľ/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

 

Osud Slovenska bol vždy, negatívne i pozitívne, spojený s rozmachom alebo pádom mocností. Ani v budúcnosti to nebude inak, ale aj tak by sme mali vedieť, prečo je dôležité dokázať vojensky uhájiť Východoslovenskú nížinu.

Ilustračné foto

Oslavujeme 25. výročie vzniku (druhej) Slovenskej republiky a vstupujeme do roku, v ktorom si pripomenieme storočnicu založenia prvej ČSR. Dva dobré dôvody na to, aby sme sa zamysleli nad postavením Slovenska v dejinách. Ak existujú všeobecne platné poučenia vyplývajúce z histórie, potom sú to dve mierne znepokojujúce a skľučujúce vety:

Reklama

Nič tu nie je nastálo.

Národy (a ich politickí vodcovia) iba zriedkakedy robia to, čo chcú, ale zväčša robia to, čo musia.

Reklama

 

Od Viedenského kongresu po Versailles

Zbežný pohľad na uplynulých sto rokov prezrádza, že s historická pominuteľnosť je najmä v strednej a východnej Európe mimoriadne aktuálna. S prvou svetovou vojnou sa skončil systém rovnováhy síl, ako ho definoval Viedenský kongres v roku 1815. Rozpadli sa monarchie Hohenzollernovcov (Prusko), Habsburgovcov (Rakúsko-Uhorsko), Romanovská (Rusko), Osmanská (Veľké Turecko). A vznikli viaceré nové štáty. Medzi nimi aj prvé Československo a nebyť udalostí, na ktoré Česi a Slováci nemali žiaden zásadný vplyv, nikdy by k tomu nedošlo. V strednej a východnej Európe nastalo v dôsledku vojnového vyčerpania ústredných mocností geopolitické vákuum. ČSR (a nielen tento štát) mohla byť založená iba vďaka tomu, že Rakúsko-Uhorsko jednoducho nemalo vôľu existovať. Rakúske, ako aj maďarské elity nemali dostatok síl a prostriedkov, aby zabránili Čechom a Slovákom vytvoriť si nový štát. Samozrejme, ich nadšenie pre nový štát podporovali víťazné mocnosti Francúzsko, Veľká Británia a Spojené štáty, nová svetová veľmoc, ktorá sa vynorila z trosiek prvej svetovej vojny.

 

Z Versailles do Mníchova

Reklama

Medzi Viedenským kongresom a konferenciou vo Versailles uplynulo viac ako sto rokov. Avšak Versailles a Mníchovskú dohodu, ktorá bola počiatkom rozpadu prvého Československa, delilo len 20 rokov. Za tento krátky čas sa skolabované Prusko premenilo na sociálno-demokratickú Weimarskú republiku a tá po januári 1933 zmutovala na nacistickú Tretiu ríšu. Nemecko sa stalo pod vedením nového kancelára európskou mocnosťou a od jej vôle čoskoro záviseli osudy mnohých. Vrátane Čechov a Slovákov. V októbri 1938 si Hitler na základe Mníchovskej dohody odkrojil z Československa Sudety. A už v marci 1939 Slovenský snem vyhlásil (prvú) Slovenskú republiku. Z českej časti bývalého spoločného štátu sa stal Protektorát Čechy a Morava, fakticky súčasť Tretej ríše. Udalosti v Európe vedia byť naozaj veľmi rýchle a opäť na to Slováci a Česi nemali veľký vplyv. Jozef Tiso by sa nikdy nestal slovenským prezidentom, keby západné mocnosti nedovolili Adolfovi Hitlerovi zmrzačiť Československo.

 

Od februára 1948 po august 1968

Trvalo len krátkych šesť rokov, kým bolo v roku 1945 obnovené Československo. Medzitým stihlo v druhej svetovej vojne zahynúť v Európe, severnej Afrike, Atlantiku, Severnom mori, Ázii a Tichomorí viac ako 60 miliónov ľudí, v plynových komorách bolo popravených niekoľko miliónov Židov a v dôsledku iných zverstiev prišli o život ďalšie stovky, ba milióny osôb. Na východnej hranici Československa sa po ukončení tohto besnenia vynorila druhá svetová mocnosť. Sovietsky zväz. Ten síce existoval od roku 1922, ale až v roku 1945, keď Jozef Stalin za cenu obrovských ľudských obetí zatlačil Wehrmacht a Waffen SS až do Berlína, získal ZSSR postavenie superveľmoci. V dôsledku týchto geopolitických zmien bolo Československo ako-tak demokratické len necelé tri roky. Vo februári 1948 Klement Gottwald z vlády vyšachoval demokratov a s podporou Sovietskeho zväzu zaviedol v krajine stalinský režim. Ľady sa začali topiť okolo roku 1963 a keď si ľudia v roku 1968, teda 20 rokov po Gottwaldovom puči začali myslieť, že si vo svojom štáte môžu vládnuť sami, opäť sa zrazili s geopolitikou v podobe bratskej pomoci, ktorá sa do Československa dovalila na tankoch a v krajine ostala ďalšie dve desaťročia.

 

Reklama

Európa v pohybe

V roku 1989 sa Sovietsky zväz ešte nerozpadol, ale bol na najlepšej ceste. Jeho nový líder Michail Gorbačov vedel, že po vyčerpávajúcom dobrodružstve v Afganistane a po práve prehratých pretekoch v zbrojení s USA si ďalšiu intervenciu nemôže dovoliť. ZSSR už nemal sily na to, aby si dokázal udržať ochranný nárazník, zahŕňajúci pás štátov Východné Nemecko, Poľsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a čiastočne aj Juhosláviu. Sovietsky štát sa síce rozpadol až v roku 1991, ale vďaka tomu, že stratil silu, sa mohla v Československu obnoviť demokracia. A v dôsledku tejto okolnosti zase vznikli podmienky na to, aby v roku 1993 za oveľa prijateľnejších podmienok vznikla druhá Slovenská republika.

Dnes, keď si pripomíname alebo oslavujeme 25 rokov od vyhlásenia nového štátu, sme členmi Európskej únie. Zdanlivo sa nachádzame v bezpečnom prostredí a môžeme mať pocit, že dejiny si aspoň na chvíľu urobili prestávku. Pravda je však taká, že Európska únia a eurozóna, ktorej sme tiež členom, strácajú súdržnosť. Do konfliktu sa dostávajú dva princípy. Právo na sebaurčenie národov a z toho vyplývajúce právo riadiť si vlastný štát, ako uznajú za vhodné na jednej strane, narážajú na harmonizované pravidlá Európskej únie, ktorá je na základe tejto kolízie aktuálne v konflikte s Poľskom a Maďarskom. V eurozóne sa rozprestiera čoraz širšia a hlbšia priepasť medzi jej severnými a južnými členmi. A Británia sa stala prvou krajinou, čo povedala, že z kontinentálneho bloku vystupuje. Ak sa v dôsledku týchto problémov v priebehu jedného či dvoch desaťročí rozpadne jednotný trh, Nemecko sa opäť môže stať nebezpečné. A agresívne.

Európa je opäť v pohybe a to znamená, že časom sa znova môže stať nestabilnou. V takej situácii už bola nespočetnekrát. Niekedy sme z toho ťažili, inokedy na to doplácali. Ako sa situácia vyvinie najbližšie, nevieme. Čo však vieme už teraz, je prostý geografický fakt, že na Slovensku je najťažšie vojensky ubrániť Východoslovenskú nížinu. A preto nie je podstatné, či plníme nejaký dvojpercentný záväzok, ale či sú, respektíve budú Ozbrojené sily SR schopné uhájiť túto líniu.

Peter Tóth

Článok pôvodne vyšiel na portáli datel.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali