Ako prebehol predvolebný míting ĽSNS a protest v Piešťanoch?

Piešťany 2. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Pavol Machovič/Facebook)

 

Ako bolo v Piešťanoch dňa 31.1.2020 na predvolebnom stretnutí strany ĽSNS s voličmi? Tieto predvolebné stretnutia v posledných mesiacoch vyvolávajú po Slovensku protikladné reakcie u občanov

Na snímke účastníci protestu v Trnave. Ilustračná foto

Predvolebné stretnutie bolo nahlásené mestu Piešťany ešte v minulom roku. U riaditeľky Jurčovej Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany bola štandardnou formou objednaná sála. Zo zdrojov blízkych mestu sa podarilo zistiť, že objednávanie priestorov Mestského kultúrneho strediska pre stretnutia politických strán sa riešilo na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva Mesta Piešťany. Poslanci mesta nakoniec nezaujali žiadne stanovisko, ktoré by zakazovalo prenájom priestorov politickým stranám. V tejto súvislosti je pozoruhodná aktivita primátora mesta a niektorých osôb či aktivistov (vyvíjali nátlak na vedenie mesta), ktorí očividne hľadali spôsob ako nahlásené predvolebné stretnutie strany ĽSNS s občanmi zrušiť. Z dobre informovaných zdrojov mesta Piešťany sa podarilo zistiť, že tieto snahy reálne boli. Kto za nimi (okrem iných) stál sa ukázalo priamo na protestnom zhromaždení občanov, na ktorom sa objavili tváre z prostredia advokácie.

Nakoniec mesto vydalo vyhlásenie, že rozhodnutie o prenájme priestorov Mestského kultúrneho strediska je v kompetencii riaditeľky. Asi z dôvodu možnej žaloby zo strany ĽSNS za diskrimináciu, keďže do tých istých priestorov sú nahlásené i stretnutia iných politických strán pred voľbami. Z policajných zdrojov boli informácie že dva občianske subjekty nahlásili dve protestné zhromaždenia, ktoré boli kompetentnými orgánmi schválené. Jedno protestné zhromaždenie bolo nahlásené na miesto Nám J. Kráľa a ul. Slnečná a druhé na ulicu A. Dubčeka. Pre čitateľov je dôležitou informáciou, že obe lokality viac menej priamo susedia s budovou Mestského kultúrneho strediska, v ktorej bolo nahlásené stretnutie ĽSNS.

Je na zamyslenie, že po niektorých násilných a napätých udalostiach vo viacerých mestách a obciach Slovenska, kompetentné orgány slovenských miest a obcí naďalej vydávajú súhlasné rozhodnutia ohľadne protestných zhromaždení občanov, ktoré povoľujú priamo na mieste predvolebných stretnutí priaznivcov a voličov strany ĽSNS. Tým priamo spôsobujú nebezpečné situácie a vystavujú občanov SR riziku zranenia a ublížení na zdraví, keďže provokatéri často úmyselne vyhrocujú často napätú situáciu. Je otázkou, či takéto úmyselné a nezodpovedné konanie orgánov miest a obci nehraničí s niektorými trestnými činmi. Priemerne inteligentný človek predpokladá vznik takýchto situácií a je zákonnou povinnosťou verejných orgánov takýmto rizikám predchádzať.

Približne o 17.h sa začali postupne schádzať ľudia, ktorí prichádzali na stretnutie ĽSNS, ako aj na stretnutie protestujúcich, ktoré sprvu prebiehali pokojne. Usporiadatelia mali prenajatý priestor opáskovaný a zabezpečený dobrovoľníkmi, ktorí oddeľovali protestujúcich od občanov, ktorí sa chceli zúčastniť predvolebného stretnutia, čo sa sprvu aj darilo. Na dianie dohliadala mestská polícia a neskôr i štátna polícia. Tu treba poukázať na skutočnosť, že s narastajúcim napätím a provokáciami najmä štátna polícia zlyhala, keď pripustila presun protestujúcich priamo pred vstup do opáskovaného areálu Mestského kultúrneho strediska. Je otázkou, aké pokyny boli vydané zo strany mesta Piešťany mestskej polícii.

Týmto sa bránilo prichádzajúcim občanom v slobodnom a bezpečnom prístupe na predvolebné zhromaždenie, keďže vstup bol zablokovaný a obsadili aj cestnú komunikáciu, čím vytvorili obmedzenie cestnej premávky. Porušenie určitých bezpečnostných noriem sa zbytočne vytvorila nielen nebezpečná konfrontačná situácia, keď boli oba tábory oddelené len páskou a za ňou stojacimi dobrovoľníkmi, ale najmä samotná ulica A. Dubčeka, ktorá nakoniec  nebola prejazdná. V prípade potreby prejazdu sanitiek alebo hasičov, k udalostiam ohrozujúcim životy, zdravie a majetok občanov mesta,  by sa takéto protiprávne obsadenie cestnej komunikácie, mohlo mať fatálne následky. Polícia nevytvorila koridor zo zábran, ktorými by oddelila dva tábory, na protiľahlej strane ulice, čím sa zbytočne vyostrovala bezpečnostná situácia. Nakoniec polícia uzavrela celú ulicu.

Samotné predvolebné stretnutie strany ĽSNS prebiehalo v sále a priľahlých priestoroch, kde bolo od začiatku jasné, že kapacita sály nebude dostatočná, lebo ľudia sa tiesnili na chodbách a pred samotným vstupom do budovy. Niektorí občania po zistení, že sa do vnútra budovy z kapacitných dôvodov nedostanú, odišli sklamaní domov za „slušného“ pokriku protestujúcich. Zaujímavým zistením bolo, že v sále boli prevažne ľudia strednej a staršej generácie, pričom mladí ľudia a študenti tvorili menšinu zúčastnených. 15-ročným výrastkom však nič nebránilo nadávať 70-ročnej dôchodkyni účastnej mítingu do „starej fašistickej kur*y“. Protesty proti predvolebnému stretnutiu strany ĽSNS naberali na zvukovej intenzite v decibeloch a niektoré skandované a najmä (jednotlivcami) vykrikované heslá nebudeme z dôvodov slušnosti viac reprodukovať.

Na snímke účastníci stretnutia strany ĽSNS

Protest osciloval z pokojnejšej do agresívnejšej fázy a naopak ako sinusoida. Miestami  zaznievali vulgárne nadávky namierené voči občanom, ktorí prichádzali na stretnutie s predstaviteľmi ĽSNS, čo vzbudzovalo emotívne reakcie zo strany dobrovoľníkov, ktorí zabezpečovali opáskovaný prenajatý priestor. Oba nahlásené protesty sa spojili na základe osobnej iniciatívy, nielen v Piešťanoch známych tvárí. Potestujúci dav na sympatizantov a účastníkov predvolebného stretnutia ĽSNS skandoval, že „fašistov v meste nechce“, „hanba“, posielal ich preč a domov, čo vyjadrovali i nápisy na  transparentoch.

Na proteste bolo možné vidieť, okrem iných známych tvárí, aj kandidáta Progresívneho Slovenska D. Hatiara, ako aj dodávku, na ktorej boli znaky politickej strany PS. Protestujúci, poväčšine mladiství, študenti, dokonca rodičia s malými deťmi, nerešpektovali to, bolo uvedené v oznámení o proteste, že sa protest bude konať na Námestí Janka Kráľa, ale oba nahlásené protesty sa spojili a nakoniec zablokovali ulicu A. Dubčeka. Protestujúci vlastnými telami protiprávne blokovali vozidlá usporiadateľov predvolebného stretnutia a nakoniec poškodili spätné zrkadlo jedného z vozidiel.

Na stupňujúcu  agresivitu protestujúcich reagovali príslušníci Policajného Zboru, ktorí vytláčali protestujúcich z cestnej komunikácie. Nakoniec PZ zbor povolal posily a prišli dokonca dve dodávky ťažkoodencov, ktorí konečne dostali situáciu pod kontrolu. Protiprávne blokovanie vstupu do areálu zostalo nepovšimnuté zo strany PZ ako aj Mestskej polície, a preto sa časť ľudí, vďaka protestujúcim a blokujúcim „progresívcom“ nedostala. Protestujúci (progresívni a „slušní“) občania o 19:00h oficiálne rozpustili protest, ale nie malá časť protestujúcich zostala na mieste protestu, čo polícia opäť ignorovala. A tak títo „slušní“ protestujúci občania vyprevádzali po 20:00h odcházajúcich účastníkov predvolebného stretnutia ĽSNS aj neslušnými až vulgárnymi výkrikmi. Je na zamyslenie, keď po 30tich rokoch možno vidieť v slovenskej spoločnosti fanatické prejavy nenávisti u najmä mladých ľudí, voči účastníkom predvolebného stretnutia, ktorí boli prekvapivo  prevažne stredného a staršieho veku. Kam sme sa to dostali?

René Balák

 

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Ľudia s vyššou mierou tolerancie neistoty pociťujú nižšiu mieru ohrozenia koronavírusom, ukázal výskum UJPŠ

Bratislava 28. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jane Barlow/PA via AP)   Ľudia, ktorí dokážu lepšie tolerovať neistotu a neurčitosť situácie, prežívajú úzkosť a pocit ohrozenia koronavírusom v nižšej miere. Ukázal to výskum Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univezity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ). Výskumníci z UPJŠ vykonávali výskum od 13. do 17.…

Čína údajne ustúpila od šírenia konšpirácií o koronavíruse na adresu USA

Washington 28. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Čína ustúpila od šírenia konšpiračných teórií na internete o americkej účasti na pandémii koronavírusu, pretože zistila, že to malo obmedzenú silu. Informovala o tom v piatok predstaviteľka amerického ministerstva zahraničných vecí "Oficiálne správy Číny v Afrike ukazujú, že ukončila túto dezinformačnú kampaň, v ktorej…

Krajčí: Zakazuje sa predaj respirátorov bežnej verejnosti

Bratislava 28. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Štát zakáže predaj respirátorov bežnej verejnosti. V sobotu to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že respirátory sú určené len do kontaminovaného prostredia. Človek, ktorý ich nosí, chráni podľa jeho slov len seba, ale nie iných ľudí vo svojom okolí. Tí,…

VideoPrezidentka: Učiteľom želám otvorenosť, odvahu i vnútornú slobodu

Bratislava 28. marca (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila pri príležitosti sobotného Dňa učiteľov vďaku všetkým pedagógom za to, čo pre výučbu detí a mládeže na Slovensku robia. Zároveň im zaželala otvorenosť, odvahu i vnútornú slobodu. Vyzdvihla i to, že pre aktuálnu pandémiu nového koronavírusu učitelia svoju profesiu…

Vo Veľkej Británii v dôsledku nového koronavírusu zomrelo viac ako tisíc ľudí

Bratislava 28. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pezzali)   Vo Veľkej Británii zomrelo ďalších 260 ľudí, ktorí boli nakazení novým koronavírusom. Celkový počet obetí sa tak v krajine vyšplhal na 1 019. Vyplýva to z dát, ktoré v sobotu zverejnilo britské ministerstvo zdravotníctva. Podľa nich v Spojenom kráľovstve zaznamenali už 17 089…

Ravasz vyzval Matoviča, aby mu buď dal dôveru, alebo ho odvolal. Ten chce radšej Polláka

Bratislava 28. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)   Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Mosť-Híd) dnes vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby mu buď dal dôveru a nechal ho pracovať, alebo ho odvolal z funkcie. Urobil tak prostredníctvom statusu na sociálnej sieti, ktorým reagoval na dnešné slová Igora Matoviča Ten…

Premiér: Na Úrade vlády SR rokuje koaličná rada, rieši ekonomické opatrenia. Bude sa riešiť aj návrh Kollára znížiť poslancom platy

Bratislava 28. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na Úrade vlády SR v kancelárii predsedu vlády rokuje v sobotu koaličná rada vládnych strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. V sobotu o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu budú…

Náhradný termín OH 2020 v Tokiu bude pravdepodobne v lete 2021, hlási šéf organizátorov

Bratislava 28. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Medzinárodný olympijský výbor (MOV) síce ešte nerozhodol o náhradnom termíne konania OH 2020 v japonskom Tokiu, no podľa šéfa organizačného výboru Jošira Moriho by to malo byť opäť v letných mesiacoch. Po utorkovom oficiálnom odklade OH a PH na rok 2021 sa množili…

Lietadlá z Číny doviezli vyše dva milióny rúšok a milión rýchlotestov

Bratislava 28. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko/MV SR)   Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a člen permanentného krízového štábu, biochemik Róbert Mistrík boli v piatok pred 23.00 h na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika pri prílete dvoch lietadiel z Číny, ktoré priviezli zdravotnícke pomôcky, objednané štátom na zvládnutie boja s…

Nemecká armáda privezie z Talianska pacientov nakazených novým koronavírusom

Berlín 28. marca 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Schrief/Luftwaffe/AP Photo)   Nemecká armáda privezie z Talianska do Nemecka šesť pacientov s ochorením COVID-19, aby sa tam mohli liečiť. Lietadlo nemeckých vzdušných síl v sobotu ráno pristálo v Bergame na severe Talianska, ktorý je najhoršie postihnutou oblasťou novým koronavírusom v krajine. Lietadlo priletí do…

Nedeľa bude o hodinu kratšia, Slovensko prechádza na letný čas

Bratislava 28. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V nedeľu nadránom dôjde k zmene času na letný. O 2:00 sa hodiny posunú na 3:00 letného času. Striedanie zimného a letného času by na základe rozhodnutia Európskeho parlamentu od roku 2021 malo skončiť Obyvatelia členských štátov EÚ, ktoré sa rozhodnú pre letný čas,…

Lekári upozorňujú na špekulácie o vplyve liečby krvného tlaku na COVID-19

Bratislava 28. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Lekárske spoločnosti upozorňujú, že informácie o potenciálnom vplyve liekov používaných na liečbu krvného tlaku a iných kardiovaskulárnych ochorení, na priebeh ochorenia COVID-19 sú špekulácie bez klinických a vedeckých dôkazov "Všetkým dobre známe riziko prerušenia liečby vysokého krvného tlaku je určite závažnejšie než potenciálne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ľudstvo čaká kríza akú zatiaľ nepoznalo.

Ekonómovia predpovedajú krízu ktorej príčinou vraj bude koronavírus. Ide o nezmysel. Koronavírus bude len jej spúšťačom ale nie príčinou. Príčinou je ekonomická podstata kapitalistickej spoločnosti a jej veľkosť spôsobuje fakt, že sa jej obsah akumuluje vo svete a osobitne v USD mene, už od 70-tých rokov minulého storočia. Pre pochopenie…

Keď nás Ján Pavol II. nabádal, aby sme sa nebáli, myslel aj na koronavírus?

Fakty nepustia. Ktorási z našich nemocníc má pripravených 300 lôžok pre napadnutých koronavírusom. Ale teraz, na sklonku 26. marca 2020, nakazených na celom Slovensku máme len 226. A nikto nie je mŕtvy. Všade ľudia umierajú, len tu nik. Čo s tým? Budeme teda testovať viac a možno ich bude viac? Tak radí…

Strach: záruka mieru a národnej suverenity. Napĺňa sa proroctvo?

Celosvetový strach sa stal univerzálnym spojencom ľudstva a národov v úsilí o mier a pri presadzovaní národných suverenít. Lebo to je výsledok. Národné hranice sú uzatvorené. Nepomáhajú spojenci, pomáhajú údajní nepriatelia. Nezačínajú sa vojny. Zrušené sú svaly napínajúce a vojnu provokujúce vojenské cvičenia. Bruselskí diktátori vybľakujú svoje výzvy na jednotu, v skutočnosti na ochranu svojich privilégií.…

Pán premier Matovič, prestaňte nariekať, podávam dve tretsné oznámenia, na dvoch podozrivých Blaha verzus Matovič, verejnosť má právo vedieť kde je Pravda a NAKA má povinnosť to preskúmať.

Iste mi dajú čitatelia za pravdu, že my občania a voliči máme právo vedieť na ktorej strane je PRAVDA, buď pôjde sedieť Blaha za ohováranie Matoviča prostredníctvom videa a jeho statusov alebo má pravdu Blaha, ale potom by mal isť sedieť Matovič za podvody vo svojej firme a špekulatívne prevody…

Keď sa Matovič hrá na krízového manažéra

Nezmyselné tlačové konferencie novej vládnej koalície, na ktoré osobne dohliada sám principál Matovič namiesto toho, aby poskytoval nevyhnutné informácie pre obyvateľstvo, sa takmer vždy zvrhnú na frašku a emocionálne výlevy, ktorých "light motívom" sú útoky na Pellegriniho krízový štáb. Na všetky jeho opatrenia, ktoré ešte teraz plnia svoju úlohu a…

Koronavírus ako nástroj vyššej Moci! Kam nás tlačí?

Všetko, čo sa deje okolo nás, nám chce niečo povedať. Chce nás niečomu naučiť. Chce, aby sme niečo pochopili. No a takýmto posolstvom je aj súčasná koronavírusová kríza. Skúsme sa preto pozrieť na to, k čomu nás chce dotlačiť. Lebo celosvetová dôraznosť, s akou sa tak deje, si nevyhnutne vyžaduje…

TopDesat

Prečo je more slané, keď sa doňho vlievajú sladkovodné rieky?

0

Keby sa všetka soľ z morí rovnomerne rozložila po pevnine, vytvorila by vrstvu vysokú vyše 150 metrov — siahala by približne do výšky 45. poschodia. Odkiaľ všetka táto soľ pochádza, zvlášť keď berieme do úvahy, že do oceánov sa vlieva mnoho potokov a riek so sladkou vodou, pričom moria aj oceány zostávajú slané? Jedným zo zdrojov…

Ani celebrity to nemali v živote ľahké. Tu je 10 krátkych inšpiratívnych príbehov

0

Trápenia je súčasťou života každého z nás a ani celebrity nie sú výnimkou. Je však dôležité si uvedomiť, že zlé časy netrvajú naveky. Koľkokrát, keď si sa cítil pod psa, si si povzdychol, že by si radšej mal život niekoho iného? No svetlé a temnejšie momenty sa striedajú v živote každého…

Klávesové skratky, ktoré ti uľahčia život

0

Život je príliš krátky na to, aby si ho strávil nekonečným kliknutím v počítači. Bez ohľadu na to, ako rýchlo počítač reaguje, klávesové skratky ti pomôžu pracovať ešte rýchlejšie. Čistá produktivita a žiadne rozptyľovanie... Skratky pre používateľov Windows:

Lemúria: Bájny kontinent v Tichom oceáne 1. časť

0

Medzičasom sme vám priniesli články o kontinente Mu a jeho stratenej civilizácii, pozreli sme sa na hrdinské cesty britského plukovníka do Mongolska a na Sibír, aby rozlúštil texty nájdených tabuliek, ktoré o tejto civilizácii zachytávali množstvo údajov. V tomto článku sa nebudeme zaoberať civilizáciou, ale pozrieme sa na samotný kontinent – bájny kontinent, ktorý mal…

Prečo sú muži v strese, keď má žena vyšší príjem?

0

Nie je tajomstvom, že financie vo vzťahoch môže byť občas ťažké zvládnuť, ale nová vedecká štúdia ukázala, že je to ešte zložitejšie, ako sme si doteraz mysleli. Ukazuje sa, že muži sa cítia stresovaní nielen vtedy, ak sú živiteľmi domu, ale aj vtedy, keď žena prispieva viac ako 40% rodinného príjmu. Kultúrna myšlienka maskulinity…

Nudia sa niekedy rybky v akváriu? Dokážu vôbec ryby spať alebo cítia bolesť?

0

Domáce rybky v akváriách sa stali nenahraditeľnými domácimi miláčikmi, ktorí nám spestrujú príbytok a občas je fascinujúce ich pozorovať. Čo sa ale v hlavách odohráva im? Život v akváriu bude mať vplyv na vývin mozgu a jeho nasledovné správanie. Keby si doma choval malého pstruha v nudnej, bezvýraznej nádrži, vyvinie…

Vo svete IT

Slovenské a české aplikácie: Mathman – matematika hravou formou. Vysvetlí, zabaví a aj naučí

0

Niekto si s matikou rozumie, ako by sa s ňou narodil, a niekto jej nepríde na chuť po celý život. Mathman je aplikácia, ktorú ocení hlavne druhá skupina ľudí. Ide totiž o aplikáciu, ktorá Vás „neunudí“ dlhou a nezáživnou prednáškou, ale naučí Vás matematiku o niečo zábavnejšou formou. „Mathman vs…

Uniknutý dokument prezrádza údajné smartfóny Xiaomi, ktoré by mali byť predstavená v 3. kvartáli

0

Tento roka podľa uniknutého dokumentu, na ktorý poukazuje portál Gizmochina.com, odhaľuje vcelku bohatú nádielku smartfónov, ktoré majú byť údajne predstavené v 3. kvartáli tohto roka. Dokument odhaľuje viacero zariadení z produktovej línie smartfónov Xiaomi, Redmi a Poco. Dostupnosť niektorých z nich sa dala predpokladať, ale medzi zariadeniami nájdeme aj niekoľko…

Microsoft upozorňuje používateľov Windowsu 7 na novú zraniteľnosť

0

Spoločnosť Microsoft upozorňuje používateľov operačného systému Windows 7 na novú zraniteľnosť, ktorú zaevidovala v priebehu uplynulých dní. Konkrétne na svojich stránkach píše o útokoch, ktoré môžu potenciálne využívať neopravené zraniteľnosti v knižniciach Adobe Type Manager Library (atmfd.dll), ktoré uľahčujú vykresľovanie fontov typu PostScipt typu 1 vo vnútri operačného systému. „Spoločnosť…

Xiaomi prezrádza, aký vplyv má 5G technológia na spotrebu batérie

0

5G je bezpochyby technológiou, ktorá v dohľadnej dobe niekoľkých rokov nahradí súčasný a dobre zabehnutý 4G štandard. Viacero výrobcov smartfónov začalo s aktívnym propagovaním tejto technológie vrátanie predstavovania nových zariadení. Jedným z pionierov v tejto oblasti je aj spoločnosť Xiaomi a jej dcérska firma Redmi. Generálny riaditeľ spoločnosti Redmi a…

Tieto platené aplikácie a hry z Google Play aktuálne stiahnete zadarmo

0

Poslednú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré boli (a niektoré ešte sú) dostupné dočasne zadarmo, sme Vám priniesli v prvej polovici tohto týždňa. Medzičasom medzi tieto aplikácie a hry pribudli ďalšie, a  my Vám nižšie prinášame ich prehľad. Víkendová nádielka platených aplikácií a hier, ktoré stiahnete aktuálne zadarmo Na…

Billa Gates: Aby sme boli úspešní v boji proti koronavírusu, potrebujeme „vypnúť“ krajinu na 6 až 10 týždňov

0

Bill Gates je muž, ktorý ešte v roku 2015 počas konferencie TED predpovedal, že najbližšia hrozba, ktorej budeme ako ľudia čeliť, nebude v podobe zbraní a vojenského konfliktu, ale v podobe vírusu. V rámci prednášky Gates kritizoval, že jednotlivé vlády viac investovali do jadrového výskumu namiesto toho, aby sme pracovali…

TopSpeed

Kolo na Nürburgringu s Rolls-Royce Ghost. Na zadnom sedadle

0

Rolls-Royce patrí k tým najluxusnejším značkám sveta. Modely za niekoľko 100-tisíc eur, v ktorých sa ale väčšinou budete voziť na zadnom sedadle. Veď kto má na Rolls-Royce, má aj na osobného šoféra. Tieto autá boli vyrobené pre maximálny komfort, luxus a ničím nerušenú jazdu na zadnom sedadle, ktorú si užívajú…

Tesla Model Y ukazuje svoje brutálne zrýchlenie

0

Tesla si svoje meno v podstate vybudovala na ohromnom zrýchlení. Šprinty, v ktorých poráža mnohonásobne drahšie superautá, obleteli svet a stali sa virálnymi. Najnovší prírastok, ktorý uzatvára základný modelový rad S3XY (Model S, Model 3, Model X a Model Y) je crossover. Aktuálne najobľúbenejší karosársky variant si osvojil už aj…

Odstávka výroby stojí 2 mld. eur týždenne, hovorí šéf VW

9

Najvyšší šéf koncernu VW, Herbert Diess, je z odstavenia produkcie v závodoch koncernu VW nešťastný. Odstávka výroby nemá žiadny vplyv na výšku fixných nákladov, ktoré treba platiť, či sa výrába alebo nie. Tieto náklady sa pritom každý týždeň dostávajú až na čiastku 2 mld. eur za každý týždeň odstávky výroby. Ak to potrvá…

Menšia nádrž, viac koní. Plug-in hybridná Kia XCeed prichádza

41

Automobilka Kia prichádza s novými verziami modelového radu Ceed. Tentoraz stiahla oponu z plug-in hybridných verzií kombinujúcich benzínový štvorvalec 1.6 GDI, elektromotor a dvojspojkovú prevodovku 6DCT. Plug-in hybridná Kia XCeed PHEV v tom však nebude sama, s rovnakým pohonom prichádza aj praktickejšie kombi Kia Ceed SW PHEV.

5 € taxi Bratislava bojuje s koronavírusom. Prevzalo nápad z Číny

2

Nie je to tak dávno, čo som písal o kreatívnom riešení čínskych taxikárov. Tí museli reagovať na obavy zákazníkov z nákazy koronavírusom a začali do svojich áut montovať fólie, ktoré oddelili vodiča od zákazníkov. Ak sa auto po každej jazde dezinfukuje, máme zrazu celkom bezpečný prostriedok verejnej dopravy. To, že ľudia…

Zdravotnícke ventilátory automobilky vyrábať nesmú. Sú nespoľahlivé

6

Šíriaci sa koronavírus nespôsobil len odstávku výrobných liniek niektorých automobiliek, ale ako sa ukazuje, v niektorých prípadoch aj zmenu výrobnej orientácie. Odborníci však varujú a krotia nadšenie. Zdravotnícke ventilátory podľa nich automobilky vyrábať nemôžu. Ak zlyhá auto, zájdete s ním do servisu, ak zlyhá ventilátor, pacient zomrie. To je podľa odborníkov…

KAMzaKRÁSOU

TEST: Natura Siberica – Prírodný sprchový gél Ľadové bobule

0

Holdujete prírodnej kozmetike? Nie ste sami. Prírodné kozmetické produkty sa stávajú čoraz populárnejšie a vyhľadávanejšie, a preto je logické, že sa ich testovaniu venujeme aj my v redakcii KAMzaKRÁSOU. V tomto teste sa dočítate, ako v našom teste obstál prírodný sprchový gél Ľadové bobule z dielne značky Natura Siberica.

Jednoduchý recept na syrové pagáčiky: Chutnejšie si ešte nejedla!

0

Pagáče prestavujú skvelé malé pohostenie, ktoré je možné pripraviť pri rôznych príležitostiach. Takejto malej pochúťke neodolá žiadna návšteva, taktiež predstavujú vhodné občerstvenie na oslavy, párty, silvestrovské veselice alebo len tak večer k filmu a poháru vína. Navyše, pripraviť je ich možné na rozličné spôsoby a z odlišných surovín. Medzi tie najtradičnejšie…

Video Najlepšie cviky na ramená bez činiek: Vlastná váha ťa dostane do formy!

0

Už žiadne mľandravé paže, ktoré sa trasú ako huspenina na tanieri! Vyskúšajte najlepšie cviky na ramená bez činiek, ktorými si spevníte svoje ruky!

Ako vyrobiť domáce droždie: V obchodoch ho nezoženieš, tak si ho priprav!

0

Akosi sa z pultov v obchodoch vytratilo, tak čo teraz? Ako pripraviť chlieb, keď nemáte droždie? Ako vyrobiť domáce droždie z múky či piva? Poradíme vám!

Poznáš účinky dračej krvi? Z jej liečivej sily budeš ohromená!

0

Poznáte účinky dračej krvi, ktorá je tradičným liečivom domorodcov až v ďalekej Amazónii? Viete, pri ktorých neduhoch pomôže? Zistite všetko dôležité!

Najlepšie domáce masky na suché vlasy: Tvoje vlasy ich budú milovať!

0

Dokonalú hydratáciu vlasom ponúka olivový olej. Ak ho skombinujete s kávou, vlasom dodáte vzpruženie a potrebný lesk. Rovnako skvelé je do domácich masiek aj vajíčko, a to na suché vlasy konkrétne žĺtko. Na masku budeme potrebovať teda jeden žĺtok, ktorý vymiešame s 2 lyžicami mletej kávy (vhodná i kávová usadenina) a 3 lyžicami…

Svetlo sveta

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Svätý Otec vymenoval za spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša

0

Svätý Otec František vymenoval za pomocného biskupa Spišskej diecézy vdp. Jána Kuboša, ktorý je členom kňazského zboru spomenutej diecézy a momentálne pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku. Svätý Otec mu pridelil titulárne sídlo Quiza. Mons. Ján Kuboš má 54 rokov. Narodil sa 28. februára 1966 v Trstenej. Kňazskú vysviacku prijal…

Biskupi prijali pozvanie pápeža, veriacich volajú k modlitbe Otčenáš

0

Európski biskupi prijali pozvanie pápeža spojiť sa v stredu 25. marca napoludnie v modlitbe Otčenáš a prosiť za odvrátenie pandémie. Predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) janovský arcibiskup kardinál Angelo Bagnasco reagoval, že sa bude v Janove o dvanástej hodine modliť v spojení so Svätým Otcom, a prosí, aby sa…

Arcibiskup Ján Orosch o polnoci udeľuje eucharistické požehnanie

0

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch každú noc, pravidelne o polnoci, udeľuje eucharistické požehnanie veriacim a ostatným obyvateľom mesta Trnava a celej Trnavskej arcidiecézy. Prvý raz udelil trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch toto požehnanie o polnoci zo soboty 21. marca na nedeľu 22. marca, teda na 4. pôstnu nedeľu. Úmyslom eucharistického…

Pápež vyzval kresťanov spojiť sa 25. marca v modlitbe Otče náš

0

V nedeľu 22. marca pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána pápež František cez médiá pozval kresťanov všetkých vyznaní spojiť sa v stredu 25. marca o 12.00 v modlitbe Otče náš s prosbou k všemohúcemu Bohu v situácii pandémie. Svätý Otec v príhovore prenášanom zo Sály bibliotéky zároveň pozval veriacich pripojiť sa v…

Armádny Magazín

Medzinárodné koaličné sily postupne opúšťajú Irak - nemožné sa stáva skutočnosťou. Video

0

Irak, 28. marca 2020 ( AM ) - To, čo sa zdalo pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné sa stáva každým týždňom skutočnosťou. Medzinárodný vojenský kontingent pod vedením Spojených štátov opúšťa Irak. Kontingent vo štvrtok opustil základňu Qayyarah južne od Mosulu - jeden z hlavných bodov vzdušných síl. Slávnostného odovzdania základne irackej armád

České ministerstvo obrany podporilo väčšiu angažovanosť európskych štátov v boji s teroristami v Afrike

0

Česko, 28. marca 2020 ( AM, MO ČR ) - Ministri obrany európskych štátov, ktoré podporili vytvorenie medzinárodného úlohového zoskupenia Takuba v rámci francúzskej operácie Barkhane, dnes prostredníctvom telekonferencie diskutovali, ako nielen vojensky podporiť boj krajín v regióne Sahelu proti tamojším ozbrojeným tero

Donecká republika - vyše 50 striel zo strany ukrajinskej armády na civilistov - a neskôr streľba aj na novinárov

0

Donecká republika, 28. marca 2020 ( AM ) - Kyjevské bezpečnostné sily podrobili okraje mesta Signalnoje masívnemu úderu mínometov a guľometov, poškodili a čiastočne zničili 7 obytných budov. 26. marca o 15:05 ozbrojené skupiny Ukrajiny spustili paľbu v smere na

Tisíce Číňanov napadli zátarasy a prevracali policajné autá ktoré im bránili opustiť provinciu. Video

0

Čína, 28.marec 2020 ( AM ) - Tisíce obyvateľov čínskej provincie Hubei včera popoludní obsadili most Jiujiang a prevrátili vozidlá polície, ktoré bránili  obyvateľom Hubei prekročiť provinčné hranice počas niekoľkých posledných dní. K incidentom došlo po zrušení blokád v Hubei. Polícia údajne odmieta odstrániť zátarasy, spochybňujúc oficiálne čísla COVID-19 a že e

Ruský An-124 dnes večer pristane v Belehrade s humanitárnou pomocou pre Srbsko

0

Srbsko, 27.marec 2020 ( AM, Beg.aero ) - Najväčšie sériovo vyrábané dopravné lietadlo An-124 „Ruslan“ pristane v Belehrade s nákladom zdravotníckych potrieb. Srbská vláda požiadala Rusko o konkrétnu pomoc v rámci dohôd o mimoriadnej spolupráci medzi oboma krajinami. Oficiálny návrh predložilo ministerstvo vnútra a ruský minister zahraničných vec

Tvoja Svadba

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Bohémska svadba v prírodnom duchu: Necháš sa aj ty inšpirovať?

0

Bohémsky štýl tvorí oku lahodiaca kombinácia prvkov prírody, dávky romantizmu a kreatívnej individuality. Vo svete je tento štýl známy aj ako boho-chic či hippie-chic, ktorý čerpá zo slobody ducha a kultúry hippie. Vitaj kvetinová koruna a vzdušné čipkované šaty! Boho svadby začleňujú do dizajnu eklektickú zmes prírodných, rustikálnych a historických detailov.…

Alternatívne svadobné torty: Takú musíš mať aj ty!

0

Prebuďte v sebe vaše vnútorne dieťa a vychutnajte si chutné koláčové lízanky. A zjedzte ich aj päť! Nielenže takto pripravená svadobná torta vyzerá a chutí naozaj výnimočne, bude určite jednou z top atrakcií vašej svadobnej hostiny. Odporúčame: Svadba vo vinohrade: Spoznaj 5 slovenských viníc ideálnych na svadbu

Tvoje Zdravie

Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!

0

Viete, vďaka čomu je slávna káva z čakanky a prečo si ju mnohí obľúbili? Ide o zdravý nápoj, vďaka ktorému si tiež môžete zdravotne polepšiť.

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špenát: Nie je len zdrojom železa!

0

Ak budete pravidelne konzumovať špenát, urobíte niečo pre svoje srdce a cievy. Napríklad vďaka draslíku prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny krvného tlaku. Taktiež je vhodnou súčasťou stravy, ktorá napomáha udržiavať úroveň cholesterolu v norme. Špenát navyše obsahuje i kyselinu listovú, ktorá má rovnako priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev.…

Poznáte účinky huby reishi? Podporí imunitu a zvládne toho ešte viac!

0

Účinky huby reishi sú v azíjských kultúrach známe už celé tisícročia. I dnes sa však jej vplyvom venujú mnohé štúdie a vedecké práce. Napríklad v Číne či Japonsku je táto huba schválená ako podporná liečba rakoviny a zároveň aj preventívny prostriedok. Práve v prevencii mnohých zdravotných problémov býva reishi nápomocná. Obsahuje esenciálne…

TOP recepty z byliniek pre zdravé dýchacie cesty: Čo odporúčajú bylinkári?

0

Medzi liečivé bylinky, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest, patrí aj šalvia lekárska. Táto rastlinka s typicky fialovomodrými kvetmi a plstnatými listami pôsobí protizápalovo aj baktericídne a okrem toho zbavuje telo nadbytočnej vody. Môže byť užitočným podporným prostriedkom pri liečbe zápalov horných dýchacích ciest aj pri pľúcnych chorobách. Pripraviť si z nej môžete…

Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

0

Ako sme načrtli vyššie, v obdobiach, kedy sa lámka výraznejšie neprejavuje, by mal pacient myslieť hlavne na prevenciu. Dôležitý je dostatočný pitný režim, dostatok pohybu aj udržiavanie si vhodnej telesnej hmotnosti. Veľmi dôležitá je však hlavne úprava stravy. Pacient by mal dôsledne dodržiavať odporúčania lekára. Vo všeobecnosti je však odporúčané znížiť príjem…

Zdravá desiata i olovrant – vhodná do školy, práce i doma v karanténe

0

Zdravá desiata dokáže človeku razom doplniť potrebné živiny a zároveň energiu medzi hlavnými jedlami. To platí aj pre olovrant. Z čoho by však mali pozostávať?