V porovnaní so zahraničím platy učiteľov na Slovensku zaostávajú. Rastú však rýchlejšie ako mzdy verejných zamestnancov

V porovnaní so zahraničím platy učiteľov na Slovensku zaostávajú. Rastú však rýchlejšie ako mzdy verejných zamestnancov

Bratislava 11. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

 

Mzdy slovenských učiteľov zaostávajú za medzinárodným štandardom, no rastú rýchlejšie ako platy verejných zamestnancov. Vyplýva to z Revízie výdavkov zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe, ktorú vypracoval Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri Ministerstve financií SR. Analytici v nej poukazujú na to, že rozdiely v platoch vidno najmä na mzdách učiteľov materských či vysokých škôl

Ilustračné foto

V školstve pracuje približne každý tretí zamestnanec verejného sektora. Na ich mzdy sa vyplatí približne tretina verejných výdavkov.

Reklama

Platy pedagógov na Slovensku sa v posledných rokoch zvýšili, avšak v porovnaní so zahraničím sú stále nízke. Najvýraznejší medzinárodný rozdiel v platoch učiteľov je pri tých, ktorí učia na predprimárnom stupni vzdelávania. Ako poznamenávajú analytici, títo učitelia však majú vo väčšine krajín aj vyšší požadovaný stupeň vzdelania. V zahraničí zväčša potrebujú minimálne vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, teda „bakalára“. Na Slovensku stačí stredoškolské.

Analytici útvaru uznávajú, že detailné medzinárodné porovnanie miezd vysokoškolských učiteľov neexistuje. Podotkli však, že prieskum Eurostatu o štruktúre miezd z roku 2014 ukazuje zaostávanie platov aj na tomto stupni vzdelávania. Mzdy vysokoškolských učiteľov tvoria 92 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. V krajinách Európskej únie boli podľa uvedeného prieskumu mzdy týchto učiteľov na úrovni 116 percent priemeru vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov.

Reklama

Krajiny ako Estónsko, Fínsko či Poľsko, ktoré patria k úspešným krajinám v poslednom medzinárodnom testovaní krajín OECD PISA, platia svojich učiteľov lepšie ako Slovensko. Revízia uvádza, že slovenskí učitelia „dobiehajú“ svojimi platmi ostatných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, no ich tempo je pomalé. Medzi rokmi 2010 a 2018 vzrástli mzdy pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve o približne 47 percent, vo vysokom o 39 percent.

Platy vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov na Slovensku v rovnakom období vzrástli o 30 percent. Výsledky slovenských študentov v testovaní PISA sa podľa ÚHP zhoršujú. V testovaní PISA 2018 skončili slovenskí žiaci v matematike v páse priemeru, v prírodnej a čitateľskej gramotnosti ostali v podpriemere. Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) v decembri 2019 vyzdvihovala, že sa slovenskí žiaci v porovnaní s rokom 2015 zlepšili. Opozícia, naopak, výsledky a stav školstva kritizovala. Analytici však upozorňujú na príklady iných krajín, a to napríklad Argentínu, kde sa zmeny vo vzdelávacích systémoch vo výsledkoch prejavili až pri neskorších skupinách žiakov.

V roku 2018 bolo v školstve zamestnaných vyše 90-tisíc pedagogických a odborných zamestnancov, 10-tisíc vysokoškolských učiteľov a výskumníkov a 50-tisíc nepedagogických pracovníkov. V porovnaní so zahraničím je zamestnanosť v celom danom sektore priemerná. Rozdiely možno vidieť v počte žiakov na učiteľa. Menej študentov má Slovensko v porovnaní s krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) najmä na vysokých školách. Výrazne viac žiakov musí zvládnuť učiteľ v primárnom vzdelávaní, teda na prvom stupni základných škôl a na gymnáziách.

Revízia výdavkov je súčasťou vládneho projektu Hodnoty za peniaze, v rámci ktorého projekt reformuje pravidlá, nastavuje procesy a posilňuje inštitúcie, ktoré podporujú prijímanie rozhodnutí vo verejnom záujme a významne zvýšia hodnotu za peniaze vo verejnom sektore.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali