Pohrebisko bolo umiestnené na juhu krajiny, v jednej z jaskýň Kraków-Częstochowa. Kostra, ktorá ležala vo vnútri, patrila dieťaťu vo veku asi desiatich rokov.
Nebolo možné zistiť príčinu smrti – štúdie iba ukázali, že zosnulý žil v druhej polovici 18. alebo začiatku 19. storočia, pravdepodobne v chudobnej rodine, pretože trpel podvýživou.
Ale vedci si všimli jednu podivnú zvláštnosť – v ústach dieťaťa bola lebka pinky. Druhá lebka ležala na tvári.
Archeológovia poznamenali, že sa prvýkrát stretávajú s podobnou pohrebnou tradíciou a nevedia vysvetliť, čo by to mohlo znamenať. Navyše je prekvapujúce, prečo je dieťa pochované v jaskyni, a nie na blízkom cintoríne.
Odborníci chcú pokračovať v štúdiu hrobu, aby vysvetlili toto tajomstvo. Plánujú tiež vykonať analýzu DNA.