Donald Trump Lutnick

NAŽIVO

Zelenskyj dúfa, že sa zajtra opäť stretne s Trumpom. Podľa jeho slov ukrajinský a americký tím absolvujú v priebehu nasledujúceho dňa sériu stretnutí na rôznych úrovniach. „Myslím si, že zajtra sa stretneme s prezidentom aj osobne,“ uviedol Zelenskyj.

Včera 20:22

V Británii sa k incidentu s ruskou fregatou „Admirál Grigorovič“, ktorá, ako sa už skôr uvádzalo, vystrelila varovné výstrely na britskú jachtu, vyjadrujú pomerne opatrne a bez preháňania.

Sky News s odvolaním sa na zdroj z britského ministerstva obrany informuje, že nešlo o výstrely namierené na jachtu.

„Ruská vojenská loď vystrelila niekoľko varovných výstrelov v blízkosti jachty registrovanej vo Veľkej Británii v Lamanšskom prielive, pričom predtým vyslala varovný signál, aby sa zabránilo jej priblíženiu, uviedol zdroj z ministerstva obrany… Výstrely „rozhodne neboli namierené na jachtu“, dodal zdroj z ministerstva obrany. Uviedol, že takéto konanie bolo celkom rozumné,“ uvádza sa v správe.

Včera 19:13

Nemecko zaznamenalo v roku 2025 rekordný objem výroby batérií, za ktorým stál najmä dopyt po elektromobiloch a batériových úložiskách. V utorok o tom informoval Nemecký zväz výrobcov elektroniky a elektrotechniky (ZVEI). Správu prevzala TASR od agentúry DPA.

Včera 18:36

Ropa Brent výrazne zlacňuje a v utorok popoludní prvýkrát od začiatku marca prelomila hranicu 80 dolárov za barel. Okolo 16:16 h SELČ sa jej cena prepadla o 2,5 % na 80,68 USD (69,51 eura) za barel. O poklese cien informovala TASR s odvolaním sa na agentúru DPA.

Včera 18:35

Európsky trh so zemným plynom zaznamenáva pretrvávajúci pokles veľkoobchodných cien, ktorý nadväzuje na korekciu z predchádzajúcich dní. Tento vývoj reflektuje očakávania globálnych trhov spojené s potenciálnou stabilizáciou blízkovýchodného regiónu a uvoľnením lodnej dopravy cez Hormuzský prieliv. Správu prebrala TASR z finančných portálov tradingeconomics a investing.com.

Včera 18:34

Podľa najnovších údajov agentúry AP pokračoval v USA v máji výrazný rast importných cien. Tie sa oproti aprílu zvýšili o 1,9 %, pričom mesiac predtým rástli o 2 %. V medziročnom porovnaní dosiahol májový nárast 6,7 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od augusta 2022. O vývoji informovala agentúra TASR.

Včera 18:34

Po dvoch rokoch stavebných prác sa rekonštrukcia levickej nemocnice Agel dostala do finále. Výsledkom investície v celkovom objeme 75 miliónov eur je moderná nemocnica monoblokového typu. Vynovený bol lôžkový pavilón a vybudovalo sa aj centrálne pracovisko operačných sál, lôžka intenzívnej medicíny, laboratóriá a nové ambulantné priestory.

Podľa predsedu predstavenstva skupiny Agel Michala Pišoju bol projekt spolufinancovaný zo zdrojov skupiny a sumou viac ako 56 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Včera 18:33

Ruská federácia registruje európske diskusie zamerané na obnovenie historického vojenského potenciálu Nemecka. Na utorkovej tlačovej konferencii v Moskve, ktorá nasledovala po bilaterálnom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Turecka Hakanom Fidanom, to konštatoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. TASR o tom informuje podľa správy ruskej tlačovej agentúry TASS.

Včera 18:32

Posádka ruskej vojenskej fregaty reagovala na priblíženie britskej civilnej jachty v Lamanšskom prielive varovnou streľbou. O incidente, ktorý sa odohral v utorok, informovali viaceré britské médiá, pričom správu prevzala TASR z agentúr AP, AFP a Reuters.

Včera 18:31

Podľa najnovšej štúdie Ústavu estónskeho jazyka vykazuje najvýznamnejší európsky model umelej inteligencie zraniteľnosť voči ruskej propagande. Výskumníci podrobili analýze 60 populárnych chatbotov, medzi ktorými boli štyri verzie od Mistral AI, ChatGPT (OpenAI) a Claude (Anthropic). Prostredníctvom 75 otázok položených v troch jazykoch experti preverovali, ako modely reagujú na ruskú propagandu a či ju dokážu eliminovať. Informácie priniesla TASR s odvolaním sa na portál Euronews.

Včera 18:30

Podľa utorkového vyhlásenia šéfa tureckej diplomacie Hakana Fidana by Rusko malo v čiernomorskej oblasti predchádzať krokom, ktoré by ohrozili záujmy Turecka či stabilitu regiónu. Fidan to tlmočil priamo svojmu ruskému partnerovi Sergejovi Lavrovovi a opäť potvrdil pripravenosť Ankary sprostredkovať rozhovory o ukončení vojny medzi Moskvou a Kyjevom. O udalosti informovala TASR na základe servisu agentúry Reuters.

Včera 18:29

Český prezident Petr Pavel vidí v očakávanej dohode medzi Spojenými štátmi a Iránom šancu na stabilizáciu bezpečnostnej situácie na Blízkom východe, podmienkou je však jej dodržiavanie zo strany aktérov konfliktu. Pavel to vyhlásil v utorok v kraji Vysočina, pričom dodal, že pretrvávajúci konflikt medzi Izraelom a Libanonom môže zabrániť celkovému zníženiu napätia v regióne. O jeho slovách informovala spravodajkyňa TASR v Prahe.

Včera 18:29

V rámci úsilia o upevnenie vzájomných vzťahov sa 22. júla v Bruseli uskutoční druhý spoločný summit Európskej únie a Spojeného kráľovstva. O plánoch informovala agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na zdroje z médií Reuters, AFP a The Guardian.

Včera 18:26

Spoluzakladateľ aplikácie Telegram Pavel Durov vyhlásil, že týždenné zablokovanie tejto aplikácie v Indii kvôli úniku otázok zo záverečných skúšok bolo chybou a postihlo 150 miliónov bežných používateľov, a nie tých, ktorí materiály zverejnili. Podľa neho zákaz nezastavil šírenie materiálov, ktoré sa jednoducho presunuli do iných aplikácií.

Durov dodal, že Telegram za posledné týždne v Indii odstránil stovky kanálov s uniknutými školskými materiálmi a s nimi súvisiacimi podvodnými schémami a tiež zvýraznil označenie úprav správ, aby zabránil podvodom.

Včera 18:21

Moskovská rafinéria pozastavila prevádzku po dnešnom útoku bezpilotného lietadla, informuje agentúra Reuters.

Agentúra uvádza, že v dôsledku útoku bola poškodená jednotka na primárne spracovanie ropy, ktorá zabezpečuje 53 % výroby.

Medzitým ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo, že požiar na rafinérii v Moskve už uhasili a závod obnovil prevádzku.

Včera 18:20

Ruská fregata „Admirál Grigorovič“ vystrelila varovné výstrely po tom, čo sa v Lamanšskom prielive priblížila k jachte plaviacej sa pod britskou vlajkou, píšu  denníky The Telegraph a Sky News.

Podľa informácií denníka The Telegraph sa loď Čiernomorskej flotily Ruskej federácie v posledných týždňoch nachádzala v blízkosti britských vôd, kde okrem iného sprevádzala tankery tzv. tieňovej flotily.

Sky News informuje, že po incidente boli britské a francúzske lode uvedené do bojovej pohotovosti, pričom k incidentu došlo po prehliadke tankera „Smirtos“, na ktorý boli uvalené sankcie, zo strany britského námorníctva.

Včera 18:17

Izrael požiadal USA o nahliadnutie do Memoranda o vzájomnom porozumení s Iránom, ale dostal odmietavú odpoveď, informuje izraelská televízna stanica N12. Tel Aviv stále nepozná všetky podrobnosti dohody, ktorú plánujú podpísať tento piatok. Dnes ráno Trump sľúbil, že usporiada tlačovú konferenciu a „prečíta dokument slovo za slovom“.

Včera 17:58

Putin a Trump nerokovali o možnosti zorganizovania stretnutia so Zelenským v USA, uviedol poradca ruského prezidenta Ušakov.

Včera 17:56

USA môžu čoskoro obnoviť sankcie proti ruskej rope kvôli poklesu svetových cien pred podpisom dohody o prímerí s Iránom, vyhlásil Trump.

„Čoskoro to budeme môcť urobiť, pretože ropa teraz tečie. Sankcie sme teda zrušili, pretože sme samozrejme nemali v úmysle brániť dodávkam ropy. Takže čoskoro budeme schopní to urobiť,“ odpovedal americký prezident na príslušnú otázku.

Pripomeňme, že sankcie proti ruskej rope zmiernil na dobu vojny s Iránom, aby udržal svetové ceny. V súčasnosti sú strany blízko k ukončeniu vojny.

Platnosť zmiernenia sankcií vyprší v najbližších dňoch.

Včera 17:37

USA môžu čoskoro obnoviť sankcie zavedené voči ruskej rope kvôli poklesu svetových cien pred podpisom dohody o prímerí s Iránom, vyhlásil Trump. „Čoskoro to budeme môcť urobiť, pretože ropa teraz tečie. Sankcie sme teda zrušili, pretože sme samozrejme nemali v úmysle brániť dodávkam ropy. Takže čoskoro budeme schopní to urobiť,“ odpovedal americký prezident na príslušnú otázku.

Pripomeňme, že sankcie proti ruskej rope zmiernil na dobu vojny s Iránom, aby udržal svetové ceny. V súčasnosti sú strany blízko k ukončeniu vojny.

Včera 17:13
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Po vakcínach si americké ministerstvo posvieti aj na potratové tabletky

Americké  pro-life organizácie požadujú od kompetentných úradov, aby podrobne preskúmali bezpečnosť užívania potratových tabletiek, podobne, ako to nedávno urobili s vakcínami proti COVID-19

Donald Trump Lutnick
Na snímke uprostred americký prezident Donald Trump, vľavo americký minister zdravotníctva a sociálnych služieb Robert F. Kennedy Jr. a vpravo americký minister obchodu Howard Lutnick / Foto: TASR/AP-Pool via AP
❚❚
.

Robert F. Kennedy, Jr. bol prezidentom Donaldom Trumpom vybraný na čelo ministerstva zdravotníctva (Health and Human Services, HHS) a sľúbil značné zmeny – okrem prešetrenia účinkov vakcín proti COVID-19 sa zaprisahal,  že v tomto rezorte obnoví pro-life politiku .

Počas leta sa preto na ministerstvo obrátilo šesť pro-life skupín a požiadalo, aby HHS a Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration, FDA) obnovili bezpečnostné opatrenia, ktoré sa týkajú potratových piluliek a ktoré boli za vlády Trumpovho predchodcu Joea  Bidena výrazne uvoľnené. To isté urobilo 22 generálnych prokurátorov naprieč USA.

Minister R.F. Kennedy a komisár Úradu pre kontrolu potravín a liečiv Martin Makary reagovali na podnet a zaslali otvorený list niektorým generálnym prokurátorom, v ktorom ich informovali, že FDA vykoná komplexné preskúmanie bezpečnosti potratových piluliek.

 

Redakcia Live Action získala kópiu listu, Kennedy a Makary napísali:

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS) sa zaviazalo preskúmať nepriaznivé účinky hlásené v súvislosti s liekom mifepristone (potratová pilulka, pozn. red), aby sa uistilo, že systém Stratégie hodnotenia a zmierňovania rizík (Risk Evaluation and Mitigation Strategies, REMS) je dostatočný a poskytuje ochranu žien pred nepredvídanými rizikami (spojenými s užitím tohto lieku). Preto HHS prostredníctvom FDA vykoná štúdiu bezpečnosti súčasného systému REMS, aby sa určilo, či sú potrebné úpravy.

.

Rozhodnutie HHS je podložené nedostatočným zvážením predchádzajúcich schválení REMS a nedávnymi štúdiami, ktoré vyvolávajú obavy o bezpečnosť lieku mifepristone v súčasnej forme.

Na tento účel HHS prostredníctvom FDA vykonáva vlastné preskúmanie dôkazov, vrátane reálnych výsledkov a dôkazov týkajúcich sa bezpečnosti a účinnosti lieku.

Obavy, ktoré ste vyjadrili vo svojom liste, si zaslúžia dôkladné preskúmanie. Táto administratíva zabezpečí riadnu ochranu zdravia žien tým, že prešetrí okolnosti, za ktorých je možné liek mifepristone bezpečne podávať.

HHS a FDA sa naďalej zaväzujú chrániť zdravie a bezpečnosť tehotných žien. Toto preskúmanie pomôže zabezpečiť, aby rozhodnutia FDA boli založené na vedeckých štandardoch a prísnych, transparentných a objektívnych dôkazoch.“

V liste  citovali nedávne štúdie, vrátane analýzy vypracovanej Centrom pre etiku a verejnú politiku (Ethics and Public Policy Center, EPPC), ktoré preskúmalo rozsiahlu databázu amerických zdravotných poisťovní a zistilo, že ženy, ktoré užili tabletku na prerušenie tehotenstva, mali 22-krát vyššiu mieru závažných nežiaducich účinkov, ako je miera uvedená na etikete FDA pre tento liek (mifepristón 200 mg).

.

 

25 rokov v obehu

Potratová pilulka (mifepristón 200 mg) bola v USA pôvodne schválená FDA v roku 2000, pričom na liek boli zavedené bezpečnostné protokoly (REMS), aby sa zabezpečilo jeho bezpečné podávanie.

Administratíva prezidenta Baracka Obamu začala oslabovať bezpečnostné protokoly, čím umožnila užívať tabletku na prerušenie tehotenstva do 10 týždňov namiesto 7 týždňov a zrušila požiadavku, aby žena užila tabletku osobne pred lekárom.

Administratíva tiež zrušila povinnosť hlásiť nežiaduce účinky, ktoré nemajú za následok smrť – čo v podstate znamená, že sa výrobcovi budú hlásiť len úmrtia súvisiace s tabletkou na prerušenie tehotenstva.

Administratíva Joea Bidena a Kamaly Harrisovej pokračovala v oslabovaní bezpečnostných opatrení a dokonca povolila zasielanie potratových piluliek poštou, čo viedlo k viacerým hláseným prípadom vykonania potratu pod nátlakom alebo z donútenia.

.

Administratíva tiež natrvalo zrušila požiadavku osobného prevzatia lieku a povolila maloobchodným lekárňam výdaj potratových piluliek.

 

Hazard so životmi

Potratový priemysel často tvrdí, že potratová pilulka je „bezpečnejšia ako Tylenol“, u nás známy ako paracetamol, hoci existuje mnoho známych komplikácií. Nežiaduce účinky môžu zahŕňať silné kŕče, kontrakcie a silné krvácanie, ako aj nevoľnosť, zvracanie, hnačku, bolesti brucha a bolesti hlavy.

Jedna štúdia zistila, že ženy nie sú pripravené na bolesť, ktorá nasleduje po užití potratovej pilulky. Iné štúdie zistili, že potratové pilulky sú štyrikrát nebezpečnejšie ako chirurgický potrat v prvom trimestri.

V inej štúdii malo 6 % žien po užití tabletky komplikácie, ktoré si vyžiadali návštevu pohotovosti alebo urgentnej starostlivosti.

Ďalšia štúdia, tentoraz z Írska, zistila, že 12 % žien, ktoré podstúpili chemický potrat medzi januárom 2019 a decembrom 2022, malo komplikácie natoľko závažné, že si vyžiadali návštevu pohotovosti, zatiaľ čo 16 % malo tzv. neúplný potrat, teda že sa mŕtvy plod úplne nevyplavil z maternice, čo si vyžiadalo chirurgický zákrok.

Aj napriek všetkým týmto štúdiám môže byť skutočné číslo oveľa vyššie. Potratový priemysel totiž radí ženám, aby klamali poskytovateľov pohotovostnej starostlivosti a tvrdili, že prechádzajú prirodzeným potratom, namiesto toho, aby uvádzali komplikácie vzniknuté po umelom prerušení tehotenstva. To ponecháva poskytovateľov, výrobcov potratových piluliek, FDA a verejnosť v nevedomosti.

Potratový priemysel tiež propaguje protokol potratových piluliek „bez tehotenského testu“, hoci je to pre ženy ešte nebezpečnejšie. Bez ultrazvuku alebo krvného testu nie je možné overiť gestačný vek nenarodeného dieťaťa ani mimomaternicové tehotenstvo – oboje sú kontraindikáciami pre potratovú pilulku.

Redakcia Live Action z uvedeného vyvodila záver: „Je najvyšší čas, aby sa vykonalo dôkladné preskúmanie účinkov potratovej pilulky s cieľom overiť, aké riziko predstavujú chemické potraty pre ženy.“

Prečítajte si tiež:

.

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Rusi žiadajú prepísanie Wikipedie: Rusko hovorilo pravdu o biologických laboratóriách USA , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Šutaj Eštok sa teší na súd s „Čurillovcami“

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok poskytol svoje stanovisko po rozhodnutí krajského súdu, ktorý mu zrušil exekúciu v kauze okolo vyšetrovateľa…

16. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Merz prezradil, o čom diskutoval s Trumpom a Zelenským

Nemecký kancelár Friedrich Merz hovoril o rokovaniach, ktoré viedol s  Donaldom Trumpom a s Volodymyrom Zelenským

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Priame platby tretí rok bez sankcií – nové schémy, nové príležitosti

Slovenská republika ukončuje kampaň priamych podpôr 2025 s historicky najlepšími výsledkami. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR spolu s Pôdohospodárskou…

16. 06. 2026 | Z domova | 4 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 4 min. čítania |

Vegetariánsky steak končí, burger prežil ďalšie kolo bitky o Brusel

Európsky parlament v utorok schválil zákaz používania označení ako „steak“ či „slanina“ pre rastlinné potraviny. Sójové burgery a vegetariánske klobásy…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Ruská fregata vystrelila „varovné signály“ na britskú loď

Ruská vojnová loď údajne vypálila varovný výstrel na jachtu, ktorá sa k nej priblížila v Lamanšskom prielive. Informovala o tom…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
.

Hoci Zelenskyj udrel po stole, Ukrajina teraz dostala od EÚ veľmi horkú pilulku

Zatiaľ čo Kyjev môže oslavovať pokrok v procese pristúpenia k EÚ ako ďalší dôležitý míľnik, Brusel dal jasne najavo, že…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania |

.

Šutaj Eštok sa teší na súd s „Čurillovcami“

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok poskytol svoje stanovisko po rozhodnutí krajského súdu, ktorý mu zrušil exekúciu v kauze okolo vyšetrovateľa…

16. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Merz prezradil, o čom diskutoval s Trumpom a Zelenským

Nemecký kancelár Friedrich Merz hovoril o rokovaniach, ktoré viedol s  Donaldom Trumpom a s Volodymyrom Zelenským

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Ruská fregata vystrelila „varovné signály“ na britskú loď

Ruská vojnová loď údajne vypálila varovný výstrel na jachtu, ktorá sa k nej priblížila v Lamanšskom prielive. Informovala o tom…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Šimečka v snahe prekryť kauzu svojej matky vycestoval do Chorvátska a správa sa ako Matovič

Líder opozície Michal Šimečka vo videu na sociálnej sieti posiela odkaz premiérovi a vyzýva ho, aby sa ospravedlnil

16. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania |
.

Lavrov: „EÚ sa jednoducho rozpadne, ak do nej vstúpi Ukrajina“

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii po rokovaniach v Moskve s jeho tureckým kolegom Hakanom Fidanom vyslovil…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Office 2024 Pro + Windows 11 Pro za 27,25 €: Cenovo dostupný spôsob, ako vylepšiť svoj počítač

Najnovšia verzia s doživotnou licenciou od spoločnosti Microsoft, Office 2024 Professional Plus, predstavuje najväčší pokrok od roku 2021. Ale je…

16. 06. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania |
16. 06. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania |

Fico naznačil, že problém nemusí mať len Projekt Fórum: “Audit podľa mňa prinesie šokujúce závery”

Predseda vlády SR Robert Fico nepovažuje za potrebné ospravedlniť sa rodine Šimečkovcov v súvislosti s kauzou účtovníctva občianskeho združenia Projekt…

16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Čo znamená útok na rafinériu v Moskve a aké rozhodnutia prijme Putin?

Ukrajina dnes po prvýkrát od začiatku vojny dokázala spôsobiť viditeľné a podstatné škody na dôležitom objekte v Moskve

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania |
.

Migaľ si robí kampaň pred oltárom, poslankyňa žiada biskupov o ochranu kostolov

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a kandidát na župana Prešovského samosprávneho kraja Samuel Migaľ čelí kritike za propagáciu…

16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Chystá sa ďalší atentát na Trumpa?

Podľa informácií televízie Fox News, ktorá sa odvoláva na svoje zdroje, sa počas osláv Trumpových narodenín chystal útok na Biely…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Ústav politických vied zanikne, Blaha končí v SAV

Ústav politických vied Slovenskej akadémie vied zanikne. V utorok o tom rozhodol Snem SAV. Je to súčasťou procesu reorganizácie pracovísk…

16. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |

Rozprávky spod slovanskej lipy

Zozbierali sme pre Vás čosi z dávnej múdrosti, ktorá sa zachovala v košatej, široko rozvetvenej rodine Slovanov. Knihu nájdete tu

16. 06. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania |
.

Zelenskyj pohrozil Rusku “tvrdou zimou”

„Rusko by malo vedieť, že my sme mali strašnú zimu a ani pre nich to nebude ľahké,“ povedal ukrajinský prezident

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Moskva je od rána terčom masívnych útokov dronmi

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 06. 2026 | Aktualizované 16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 12 min. čítania |
16. 06. 2026 | Aktualizované 16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 12 min. čítania |

Kramárov syn vyviazol s miernym trestom. Čo mu naparil súd za nehodu pod vplyvom alkoholu a bez vodičáku?

Syn známeho slovenského herca Maroša Kramára, Marko, ktorý tiež začína s hereckou aj hudobnou dráhou, už pozná rozsudok v prípade…

16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Zapletalová vytvorila nový slovenský rekord

Emma Zapletalová obsadila na mítingu Zlatá tretra v Ostrave štvrté miesto v behu na 400 m a časom 50,59 s…

16. 06. 2026 |

.

Prezident mieru?

Americký prezident Donald Trump sa vyhlásil za „prezidenta mieru“. Tiež oslávil svoje narodeniny usporiadaním cirkusu priamo na trávniku Bieleho domu.…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Bajo Holečková prerazila najhlbšie dno

Poslankyňa za SaS, ktorú do parlamentu pretlačilo KDH, Martina Bajo Holečková v poslednom čase využíva každú informáciu, ktorá sa k…

16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Ukrajinská “výbava” je slabá

Iba malá časť ukrajinských rakiet a bezpilotných lietadiel dokáže preniknúť cez ruský systém protivzdušnej obrany. Podľa údajov časopisu The Economist…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Hubinská z „Putinovho Davosu“ pre HS: Svet sa mení rýchlejšie, než si v Európe uvedomujeme

Západné médiá o ňom hovoria ako o „Putinovom Davose“. Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum však podľa slovenskej vysokoškolskej pedagogičky, publicistky a…

16. 06. 2026 | Rozhovory | 7 min. čítania |
16. 06. 2026 | Rozhovory | 7 min. čítania |

Irán „manipuloval s Trumpom ako s bábkou“ pri rokovaniach o dohode, tvrdí Bolton

Irán „manipuloval s Trumpom ako s bábkou“ pri rokovaniach o dohode, povedal Euronews bývalý poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton.…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Lavrov: Veľvyslanci „európskej trojky“ predložili ministerstvu zahraničných vecí nesprávne závery, že Rusko prehráva

Veľvyslanci Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska v Moskve na stretnutí na ruskom ministerstve zahraničných vecí prezentovali nesprávne závery Európy, že…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Ruský vývoz ropy dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku roka

Keďže Ukrajina útočí na ruské rafinérie, Rusko je nútené ropu predávať, namiesto toho, aby ju spracovávalo, píše agentúra Bloomberg

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

ETS2 – najnovšie aktualizácie a čo sa deje v zákulisí. 45 eur nebude 45 eur

Skutočný strop by cenu zastavil. Pri ETS2 sa má po prekročení hranice iba pustiť na trh viac povoleniek

16. 06. 2026 | Ekonomika | 5 min. čítania |
16. 06. 2026 | Ekonomika | 5 min. čítania |

Trump chce v otázke Ukrajiny „niečo urobiť“, Zelenskyj navrhol stretnutie s Putinom na americkej pôde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok zúčastní na osobitnom rannom zasadnutí samitu G7 vo francúzskom kúpeľnom meste Evian venovanom…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Otváranie Benešových dekrétov – boj o slovenskú pôdu?

Slovenský pozemkový fond dáva do súladu vlastnícke vzťahy štátu po nepresnostiach a chybách v pozemkových knihách z minulosti

16. 06. 2026 | Komentáre | 13 min. čítania |
16. 06. 2026 | Komentáre | 13 min. čítania |

Propagovali mládeži sadomasochizmus. Inštitút rezortu školstva nakoniec poslal platbu LGBT mimovládke

Národný inštitút vzdelávania a mládeže pôsobiaci pod ministerstvom školstva donedávna odmietal vyplatiť európsky grant kontroverznej LGBTI mimovládke Saplinq, no pod nátlakom…

16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania |

Maďarsko nebude implementovať migračný pakt EÚ, vyhlásil minister vnútra

Maďarsko opätovne potvrdilo svoj nesúhlas s migračným paktom Európskej únie, pričom minister vnútra uviedol, že krajina nemá v úmysle tento…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

.

NAŽIVO

Zelenskyj dúfa, že sa zajtra opäť stretne s Trumpom. Podľa jeho slov ukrajinský a americký tím absolvujú v priebehu nasledujúceho dňa sériu stretnutí na rôznych úrovniach. „Myslím si, že zajtra sa stretneme s prezidentom aj osobne,“ uviedol Zelenskyj.

Včera 20:22

V Británii sa k incidentu s ruskou fregatou „Admirál Grigorovič“, ktorá, ako sa už skôr uvádzalo, vystrelila varovné výstrely na britskú jachtu, vyjadrujú pomerne opatrne a bez preháňania.

Sky News s odvolaním sa na zdroj z britského ministerstva obrany informuje, že nešlo o výstrely namierené na jachtu.

„Ruská vojenská loď vystrelila niekoľko varovných výstrelov v blízkosti jachty registrovanej vo Veľkej Británii v Lamanšskom prielive, pričom predtým vyslala varovný signál, aby sa zabránilo jej priblíženiu, uviedol zdroj z ministerstva obrany… Výstrely „rozhodne neboli namierené na jachtu“, dodal zdroj z ministerstva obrany. Uviedol, že takéto konanie bolo celkom rozumné,“ uvádza sa v správe.

Včera 19:13

.

Krokodíly prehĺtajú kamene z prekvapivého dôvodu: Vedci odhalili fascinujúce tajomstvo

Krokodíly patria medzi najstarších a najobávanejších predátorov na planéte, no ich správanie dokáže vedcov prekvapovať dodnes. Jedným z najzaujímavejších zvykov…

16. 06. 2026 |

Rusi žiadajú prepísanie Wikipedie: Rusko hovorilo pravdu o biologických laboratóriách USA

Špeciálny predstaviteľ ruského prezidenta Kirill Dmitrijev vyzval Wikipédiu, aby upravila svoje články o biologických laboratóriách USA po tom, čo ich…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Geopolitické zemetrasenie: USA kľakli pred Iránom! Kto skutočne vyhral a prečo naši vojnoví štváči z PS, KDH A SaS zrazu mlčia?!

Sme svedkami historického finále. Vojenský konflikt medzi Iránom a USA dospel do svojej záverečnej rovinky a obe strany sú pripravené…

16. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
16. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Kallasová: Máme spravodajské informácie o všetkých ruských vojakoch, ktorí sú nasadení v boji

Európska komisia má v úmysle zaradiť na čiernu listinu menovite všetkých ruských účastníkov vojenskej operácie na Ukrajine, aby im zakázala…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

.

NAJČÍTANEJŠIE










Pri páde amerického bombardéra B-52 na leteckej základni v Kalifornii zomrelo osem osôb

Na leteckej základni Edwards v Kalifornii sa v pondelok na poludnie krátko po štarte zrútil americký bombardér B-52, ktorý vzápätí…

16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
16. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov