Rozhovor s chatárom na Rainerovej chate Petrom Petrasom

Na snímke nájomca Rainerovej útulne, najstaršej chaty postavenej na slovenskej strane Vysokých Tatier Peter Petras vo Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry 20. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

 

Peter Petras je chatárom na najstaršej chate vo Vysokých Tatrách a v horách pôsobí už polstoročie. Práve v auguste tohto roku to bude 50 rokov, čo sa stal horským nosičom a láska k prírode a k Vysokým Tatrám mu ostala dodnes. Málokto o ňom vie, že okrem chatára a nosiča je i profesionálnym pedagógom, tomuto remeslu sa však už dávno nevenuje. Narodil sa 16. augusta 1946 a Rainerovu chatu v Starolesnianskej poľane prevzal pod svoje krídla v roku 1997. Zrekonštruoval jej interiér a v prevádzke ju má od roku 1998. O rok neskôr, na sviatok Troch kráľov, tu prvýkrát postavil aj ľadový betlehem, ktorý odvtedy každú zimu dopĺňa atmosféru tejto najmenšej tatranskej chaty.

-V tomto roku si Rainerova chata vo Vysokých Tatrách pripomína významné jubileá. Aké to sú?-

Toho roku som vyhlásil Rainerov rok. Budeme si totiž pripomínať 180. výročie podpísania zmluvy medzi Csákym a Rainerom o prenájme Starého Smokovca, potom bude 150. výročie postavenia chaty, potom bude 15. výročie otvorenia chaty, no a také moje súkromné jubileum bude v lete, je to 50 rokov, čo som prišiel do Tatier a začal nosiť.

-Čo všetko postretlo Rainerovu chatu počas tých 150 rokov jej existencie?-

Mala takú pohnutú históriu, v roku 1863 ju postavili ako útulňu, čiže chata bez nejakého hospodára. Ľudia mohli prísť, prenocovať, skryť sa pred zlým počasím. Potom o 21 rokov, keď postavili chatu Kamzík, útulňa zanikla a stala sa skladom materiálu pre chatu Kamzík. Skončilo sa to tak, že bola skladiskom paliva, odpadového materiálu, odpadkov a nakoniec tak spustla po zatvorení chaty Kamzík, že ju bolo treba zachrániť. Našla sa skupina nadšencov v roku 1980 z Popradu – Veľkej, ktorí ju zachovali v tom, že opravili múry, postavili šindľovú strechu, avšak nedali jej nejaký zmysel, že by tam bol nejaký gazda, ktorý by dal chate nejakú náplň. Takže znovu spustla, zadná stena spadla, bola deravá strecha, takže keď sme ju vzali v lete 1997 do prenájmu, bola to v podstate ruina. Rok nám trvalo, kým sme ju dali do takého stavu, že mohla byť ako tak otvorená. Generálnu opravu sme robili v roku 2003, keď sme robili novú strechu, podkrovie, a teraz má ten tvar, ktorý sme jej vtedy dali.

-Aké ďalšie opravy by chata potrebovala?-

Každá stará stavba má svoje slabiny a výnimkou nie je ani Rainerova chata. Táto stavba nemá základ, čiže voda sa dostáva do vnútra, bolo by treba obdrenážovať chatu, predĺžiť strechu dozadu, aby nepadal dážď tesne ku chate, aby sme odrazili vodu, je tu ešte veľa práce, bolo by treba novú dlažbu, opraviť drenáž pod dlažbou, tieto opravy potrebuje nutne urobiť.

-Chystáte sa v tomto roku realizovať niektoré opravy?-

Nájom je taký vzťah alebo vlastníctvo ku chate, ktorý je ozaj obrovskou brzdou. Nemôžem nejaké väčšie investície do toho dávať, keď neviem, ako to dopadne, či budem jej vlastníkom v budúcnosti, alebo nie. Našli sa už takí ľudia, čo si chcú všetky chaty v Tatrách privlastniť, takže do tejto chaty sa v stave nájmu neoplatí veľmi investovať. Samozrejme, že ja som taký blbec, že aj napriek tomu určite sa do toho v lete pustím, aj s tým výsledkom, ktorý je taký, ako som hovoril.

-Akých bolo vašich 50 rokov prežitých v Tatrách?-

Niekedy, keď vyučovacia hodina trvala 45 minút, sa mi to zdalo nekonečne dlho, a tých 50 rokov preletelo ako 50 minút. Začínal som tu s Karolom Gurkom a ozaj to prebehlo veľmi rýchlo. Začiatky boli veľmi ťažké, prišiel som do Tatier ako 16-ročný a práve tu sa z stal z chlapca chlap. Tam som dospel, nielen telesne, ale aj duševne, stal sa zo mňa taký vyrovnanejší človek. Na začiatku som sa nevyhol tým nerestiam tatranským, rád som sa zabavil, vypil, tancoval.

-Ako vnímate sám seba a svoj vzťah k ľuďom?-

Som priemerný človek, niektorých ľudí mám rád, niektorí sú mi ľahostajní. Nedá sa povedať, že som vyložený filantrop, ale tých, ktorí rozumejú Tatrám a majú ich radi, tak tých rozpoznám zďaleka a viem ich odlúčiť od tých zvyšných, ktorí snáď prišli do Tatier prvý a posledný raz. Viete, na silu sa do Tatier nedá chodiť a to vidíte niekedy aj na tej mládeži unudenej. Tí ľudia, ktorí radi prídu do Tatier, tých mám rád aj ja, lebo sa s nimi vždy dá o niečom zaujímavom porozprávať.

-Počas svojho pôsobenia ste zaviedli tradíciu stavania ľadového betlehemu pri Rainerovej chate. Často sem chodia novinári a veľa sa pýtajú, akú otázku nemáte rád?-

No keď sa ma v minulosti pýtali, že koľko snehu som použil na výrobu betlehemu. Ale aj ja dospievam a už mi to nič nerobí, takže neprekáža mi žiadna otázka. Tohto roku sme na výrobu betlehemu použili 27.000 a pol lopaty snehu.

-Trojkráľové poludnie na Rainerovej chate bolo na začiatku len akýmsi stretnutím priateľov. Dnes sem chodia na toto podujatie stovky ľudí, teší vás to?-

Zo začiatku to ozaj bolo len také novoročné stretnutie priateľov chaty, ale každý niekomu povedal, príď sa pozrieť, býva tam stretnutie, býva tam muzika, je tam veselo. Nakoniec je to už v takých rozmeroch, že musia chodiť mimoriadne lanovky, len aby stihli vyviesť všetkých ľudí, ktorí sa chcú pozrieť na betlehem. Bojím sa, že organizačne to už nebudeme zvládať, lebo nie každý počuje hudbu a príhovor, keď tu nemáme mikrofón.

-Prečo vám hory prirástli k srdcu?-

Myslím, že každého chlapca, ktorý býva pod Tatrami a pozrie sa z okna, zvedavosť musí ťahať do tých Tatier. Pre mňa sa vlastne Tatry stali počas môjho života takým pevným bodom, keď som ich videl ráno, som vedel, že som doma, a že Tatry na mňa čakajú a nikdy ma nesklamú, keď do nich prídem.

-Skúste opísať nejakú príhodu z Tatier, ktorá vo vás asi najviac zanechala dojem?-

Mám veľmi veľa tých príhod, dá sa povedať, že každá túra v Tatrách bola zaujímavou z hľadiska počasia, ťažkosti vynášky, alebo nejakej príhody, keď bolo treba pomôcť inému človeku. Počas túry z Téryho chaty v roku 1994, keď som išiel dole potme, svietil som si baterkou, som zbadal pod chodníkom zraneného človeka, ktorého som predtým stretol, keď som išiel na Téryho chatu. Bola už zima, mráz, keď som ho tam zbadal, tak som sa ho spýtal, či nepotrebuje pomoc. Stalo sa to vo Veľkom Hangu, povedal, že sa nevie postaviť na nohy, zišiel som k nemu, na rukách som ho vyniesol na chodník, nemohol ani sedieť, ani sa postaviť, podložil som pod neho všetky veci, čo som mal na sebe a ostal som len v tričku. Keďže v tej dobe som ešte nemal ani mobil, ani vysielačku, tak som utekal na Zamkovského chatu, tam som zavolal Horskú záchrannú službu, vzal som deku, teplý čaj a bežal som za ním naspäť. Tam som s ním počkal, až kým neprišla horská služba, riadne som premrzol, vzal som nosidlá a len v tom prepotenom tričku som šiel na Hrebienok, kde som sa prezliekol. Samozrejme, medzitým mi ušiel autobus aj vlak, tak som šiel pešo cez Poprad až do Kežmarku. Domov som prišiel o 11. hodine v noci, no a výsledkom bol zápal pľúc. Toto je jedna z tých príhod, na ktorú si dodnes pamätám.

-Kedy to bolo na horách pre vás najťažšie?-

Pri tých vynáškach bolo veľa ťažkých situácií. Išiel som napr. s plynovou bombou, ktorá mala 68 kíl z Hrebienka na Téryho chatu, šiel som tam 8,5 hodiny. Bolo to niekedy v apríli, bol veľmi mäkký sneh, musel som si najprv prešľapávať cestu, potom som sa vrátil po bombu, zase som prešiel 50 metrov, zase som sa pre ňu vrátil. A keď už som bol asi 50 metrov pred vrcholom Veľkého Hangu, tak už som bol tak vyčerpaný, že ma kŕče chytali, nevedel som sa ani na nohy postaviť. Aj napriek tomu, že som sa nechcel vzdať, inak sa nedalo, bombu som nechal na tom mieste a šiel som na Téryho chatu. Tam som povedal chatárovi, že som sa vzdal a nevládal som ďalej. On pre ňu išiel, no sám ju nevládal priniesť. Prešli dva, tri dni, pozbieral som sa, vyšiel som hore a tá bomba bola od miesta, kde som ju nechal, vzdialená len desať metrov. Naložil som ju na seba a podarilo sa mi ju vyniesť na chatu. Vtedy ma sprevádzal na tejto ceste aj Ďuro Petranský, ktorý začínal robiť nosiča a bohužiaľ potom o osem rokov práve v tom Hangu ho lavína zabila. To sú také smutné a ťažké spomienky.

-Dá sa povedať, že práca chatára je zároveň aj vaším koníčkom, aj po tých rokoch?-

Keď som začínal nosiť, ani mi nenapadlo, že ja budem chatárom. Skôr som rozmýšľal nad tým, že budem námorníkom, že pôjdem do zahraničia. Potom som zistil, že v Tatrách je veľmi náročná práca, a tá ma motivovala a inšpirovala, že som sa vždy snažil prekonať sám seba. Osud mi potom prihral tú Rainerovu chatu, ako takému starému vojnovému vyslúžencovi a bola to taká asi posledná skúška v mojom živote aj v tatranskej kariére, že tu máš tú ruinu a skús zabojovať a sprevádzkovať ju. Keď som sem prvýkrát priviedol manželku, neverila, že to zvládneme. Nakoniec všetky tie utrpenia v Tatrách a posúvanie latiek vyššie, ma pripravili na to, že som všetky ťažkosti pri sprevádzkovaní chaty prekonal. Samozrejme, aj s veľkou podporou rodiny.

-Prečo ste sa vzdali svojho pôvodného povolania učiteľa?-

Ja som v podstate nosil už popritom, ako som študoval. Potom, keď som učil a kedykoľvek som sa pozeral von oknom na Tatry, nevedel som sa dočkať, kedy zazvoní, že pôjdem na autobus a budem v tej samote. Ja som skôr samotár, ako spoločenský typ človeka. Toto bol pre mňa taký obrovský balzam na dušu, keď som naložil tovar a išiel som chodníkom na Téryho alebo Zbojnícku chatu a videl som dole na Kežmarok a Poprad. Tá fyzická práca zase spálila vo mne všetku takú negatívnu energiu, ktorú, myslím si, každý učiteľ počas svojej práce nazbiera a musí ju ovládnuť. Ja som vždy na vyučovanie prišiel síce telesne veľmi unavený, ale duševne veľmi oddýchnutý.

Na snímke snežný betlehem Petra Petrasa

-V čom je život iný na horách a dole pod nimi?-

Práca je veľmi ťažká aj dole, aj tu hore. Keď vás baví práca, môže byť hocijaká ťažká, ale ju zvládnete. Mnohokrát si ľudia myslia, že tu v Tatrách sme všetci kamaráti, dobre spolu vychádzame, ale nie je to pravda. Všetky tie neduhy, čo sú dole v meste, sa vyskytujú aj v Tatrách. Rozdiel je v tom, že tu hore sa ľudia dokážu v kritických momentoch spojiť, niekoho zachrániť alebo sa vyrovnať s ťažkosťami. Možno v tom je rozdielny život tu hore.

-Ktorá sezóna je pre vás príjemnejšia alebo krajšia vo Vysokých Tatrách, zimná alebo letná?-

Pre nás je ďaleko potrebnejšia letná sezóna, kde sa musíme snažiť zarobiť aj na zimnú. Začiatok letnej sezóny máj, jún, je taká najpríjemnejšia časť roka, ktorú mám najradšej. Vtedy sa Tatry zelenajú, znova ožívajú, prebúdzajú sa z toho zimného sna. Avšak vôbec nevylučujem aj krásu zimných Tatier, aj v tomto období si nájdem nejakú radosť, staviam betlehem, začal som robiť ďalšiu snežnú sochu.

-Máte ešte nejaký nesplnený sen?-

Čo sa Tatier týka, mám splnené všetky sny. Mimo Tatier by som povedal, aby sme boli všetci, moja rodina, moje vnúčatá, zdraví, aby bol pokoj v rodine, najmä chcem, aby som aspoň tak dobre prežíval so svojou rodinou a so svojimi vnúčatami ako doteraz.

-Čo robia vaše deti? Majú aj ony rady hory?-

Tá chata je taký rodinný podnik. Chodíme s manželkou, ktorá je tiež na dôchodku, pomáhať synovi, ktorý to tu vlastne prevzal po mne. Ja som rád, pretože tak, ako som ja prevzal prácu nosiča po bratoch Jožovi a Ivanovi, on ju teraz prevzal po mne.

-Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí sú vo vašom veku a strácajú chuť do života?-

Môj prechod z práce do dôchodku bol taký plynulý, že som si to ani neuvedomil. Ja som aj popri svojej základnej práci, čo bolo učenie, chodil nosiť do Tatier. Ja to hovorím tak, že pracoval som ako učiteľ, ale živil som sa ako nosič. Keď som šiel do dôchodku, nepocítil som veľký rozdiel, lebo jediné, čo sa zmenilo, bolo, že som prestal učiť. Nikdy som však na školu nemal zlé srdce, vždy som sa rád stretával so svojimi žiakmi a myslím, že aj oni sa radi stretávajú so mnou.

-Povedali ste si už niekedy, že s tým skončíte?-

Zrejme mám také šťastie, že ešte nikdy, keď som šiel do Tatier, som si nepovedal, že musím. Vždy som si hovoril, že chcem. Aj to je moje také základné krédo, že všetko urobím preto, že chcem, nie preto, že musím. Aj ten betlehem, čo staviam každý rok, nerobil by som to, keby mi za to niekto núkal 3000 eur.

-Čo vám hory dali a, naopak, vzali?-

Dali mi asi to, že urobili zo mňa chlapa, dali mi veľa zážitkov, príjemných aj smutných, získal som tu veľmi veľa priateľov, ale veľa som aj stratil. Je to život, niečo získate, niečo stratíte, ale je určite viac toho, čo mi Tatry dali, ako toho, čo mi vzali. Keď som sa vrátil zo základnej vojenskej služby v roku 1968, začínal som od nuly, robil som s krompáčom výkopové práce v Prahe. Potom som sa postupne pevnou vôľou šplhal po spoločenskom rebríku a pomaly som sa dopracoval k pomerne slušnému vzdelaniu, peknej rodine a celkom slušnému spoločenskému postaveniu.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ľuďom hrozí strata zamestnania: Nový Zéland zavádza vakcinačný mandát pre zhruba 40 % pracovnej sily

0 icon

Wellington 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Mitchell)   Nový Zéland rozšíri vakcinačný mandát na tisíce ďalších pracovníkov, ktorí sú v úzkom kontakte so zákazníkmi, vrátane zamestnancov reštaurácií, barov, posilňovní a kaderníckych salónov. Novozélandská vláda o tom informovala v utorok Po novom sa bude musieť dať proti koronavírusu plne zaočkovať zhruba 40…

V stredu bude pokračovať proces s Marianom Kočnerom v kauze motákov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Pred Okresným súdom (OS) Bratislava I bude v stredu (27.10.) pokračovať hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom v kauze takzvaných motákov. "V tejto chvíli súd neeviduje prekážky v konaní," uviedol v utorok na otázku TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol…

Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marián Kučerka sa pred súd postaví v decembri

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Súdny proces s bývalým vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Mariánom K. by sa na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici mal začať 21. decembra. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní ŠTS. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na konci augusta podal na Mariána K.…

Minister Sulík podáva trestné oznámenie na spoločnosť Slovakia Energy: “Toto, čo urobili, bolo svinstvo”

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister hospodárstva Richard Sulík podáva trestné oznámenie na skrachovaného dodávateľa energií Slovakia Energy. „Toto, čo urobili, bolo svinstvo. Bolo to nekorektné, nemorálne a protizákonné,“ zdôvodnil v parlamente počas svojho odvolávania minister Sulík Minister hospodárstva tiež prezradil, že okrem štátneho Slovenského plynárenského priemyslu začali…

Onkológ upozornil na druh rakoviny, ktorý si muži nevšímajú

0 icon

Moskva 26. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Rakovinu mliečnej žľazy nemajú len ženy, ale aj muži, uviedol to vo vysielaní rozhlasovej stanice Hovorí Moskva hlavný externý onkológ Ministerstva zdravotníctva RF, generálny riaditeľ Rádiologického ústavu Ministerstva zdravotníctva, akademik Ruskej akadémie vied Andrej Kaprin Tento druh onkologickej choroby je u mužov vzácny, v…

U. S. Steel Košice podpísal úver so zelenými záväzkami vo výške 300 miliónov eur

0 icon

Košice 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/U.S. Steel Košice)   Spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) podpísala koncom septembra prvý úver so zelenými záväzkami na Slovensku vo výške 300 miliónov eur. Jeho signatármi sú okrem hutníckej firmy U. S. Steel Košice aj banky koordinované ING Bank N.V. Oproti tradičným úverom je udržateľný…

Predsedníčka KSČM: Chcem výrazné progresívne zdanenie, zdaniť banky a zakázať vyvádzanie zisku za hranice

0 icon

Praha 26. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Novo zvolená predsedníčka KSČM Katerína Konečná v rozhovore pre portál Novinky uviedla, že svojich spolupracovníkov do vedenia vyberala podľa ich profesionálnych kompetencií, a nie podľa osobnej náklonnosti. Na boje vo vedení strany vraj nie je čas Nová predsedníčka strany podľa svojich slov ponúkne ruku…

Slovenská rektorská konferencia požaduje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Rektori požadujú stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu. Jednomyseľne konštatovali, že predložený návrh úprav vysokoškolskej legislatívy nezodpovedá obsahu ani výsledkom rokovaní kontaktnej skupiny Vyplýva to z dnešného zasadnutia rozšíreného prezídia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) za účasti členov kontaktnej skupiny pre…

Generálny prokurátor dnes vydal pokyn na preverenie úniku medializovaných obrazovo-zvukových záznamov. Únik považuje za snahu o manipulovanie verejnej mienky i ovplyvňovanie súdov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dnes vydal pokyn na preverenie úniku obrazovo-zvukových záznamov vyhotovených orgánmi činnými v trestnom konaní na poľovníckej chate, ktoré boli v pondelok 25. októbra uverejnené v médiách. Žilinka tak urobil z hľadiska možného naplnenia skutkových podstát trestných činov zneužívania…

Nemecký veľvyslanec označil situáciu s cenami plynu za celoeurópsky problém

0 icon

Berlín 26. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ekaterina Solovyova)   Kríza cien plynu je celoeurópsky problém, preto sa rieši na širokej úrovni, povedal to v pondelok novinárom nemecký veľvyslanec v Rusku Gesa Andreas von Geir. „Kríza cien plynu je dosť viacstranná téma. Na jej vyriešení sa dnes pracuje. Cenová kríza sa netýka iba…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Substitúcia

0icon

Orchester V základnej škole sme používali pojem – substitúcia. Kto si nepamätá, pripomeniem. Je to spôsob zastupovania. Komplikovaný výraz nahradíme jednoduchším a keď príde vhodný čas, vyriešime aj ten komplikovaný. Podobné to je aj v štáte. Na riešenie množstva každodenných, ale aj dlhodobých problémov sme zvolili substitúciu v podobe národnej rady a vlády. Očakávame, že…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VIII.

0icon

Základným zmyslom občianskej neposlušnosti má byť myšlienka ochrany demokratického a právneho štátu a jeho posilňovania v prospech občanov.   Konanie sudcu Miľana má byť pre nás, občanov SR, dostatočným impulzom  k využitiu získanej skúsenosti. Základná

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

10 faktov o obezite, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Obezita už dávno nie je problém, ktorý sa týka predovšetkým Ameriky. Svet sa čoraz viac polarizuje a obéznych ľudí pribúda. Pripravili sme si preto 10 faktov o obezite, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel. 1. Nadváha a obezita sú definované ako "abnormálne alebo nadmerné nahromadenie tuku, ktoré môže poškodiť zdravie" Index…

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

0 icon

Rakovina. Ochorenie-ktoré-netreba-menovať. Strašiak, ktorý trápi ľudstvo už niekoľko storočí a napriek tomu nemáme univerzálny a 100-percentne účinný liek. Dôležitá je však najmä jej prevencia. Preto sme sa rozhodli pripraviť rebríček desiatich faktov o tomto zákernom ochorení, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. 1. Existuje viac než 100 druhov tohto zákerného…

10 fascinujúcich faktov o LEGU, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Určite si pamätáš na tie plastové tehličky, ktoré si v detstve s radosťou skladal do seba a budoval stavby, autá a všemožné veci ktoré ťa len napadli. Nebudeme si však klamať, kto z nás by sa nevrátil do tých detských čias a nezopakoval si zábavu s LEGOM? Myslím si že každý, veď s ním bola nekonečná zábava. Vedel…

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

Armádny Magazín

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Bieloruskí zbrojári predstavili hlbokú modernizáciu ostreľovacej pušky Dragunov

0 icon

Bielorusko, 26. október 2021 (AM) – Novú ostreľovaciu pušku môže prijať bieloruská armáda, aby nahradila už zastaranú ostreľovaciu pušku Dragunov (SVD). Podľa Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky špecialisti Štátneho výboru pre leteckú dopravu vyvinuli ostreľovaciu pušku SCR-1200.  

Ďalšia slovenská technologická spoločnosť sa zúčastní výroby nemeckých bojových vozidiel

0 icon

Slovensko, 26. októbra 2021 (AM) – Dňa 22. októbra 2021 podpísali spoločnosti Neways Electronics International (Neways) a Rheinmetall zmluvu o nákupe zariadení Controller Area Network (CAN Bus) pre vojenské vozidlá. CAN Bus je kľúčovým komponentom každého moderného vojenského vozidla – umožňuje totiž vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami mikrokontrolérov a z

Česko chce zlepšiť pripravenosť jadrového odstrašujúceho arzenálu NATO proti prípadnej agresii z Ruska

0 icon

Česko, 26. október 2021 (AM, MOČR) – Po viac ako 20 mesiacoch sa minulý týždeň v Bruseli osobne stretli ministri obrany členských krajín NATO. Sedemnásť štátov vrátane Českej republiky na zasadnutí schválilo vznik Inovačného fondu. Až miliardu eur bude mať Aliancia k dispozícii na vývoj duálnych technoló

Prečo kubáňski kozáci nie sú Ukrajinci

0 icon

Ukrajina, 26. október 2021 (AM) – Ukrajinskí nacionalisti si veľmi často robia nároky na Kubáň. Hovorí sa, že tam žijú kubáňski kozáci, tí istí Ukrajinci, čo znamená, že Kubáň je Ukrajina!   Ale tu je problém. Aj keď pochádzajú od Záporožských kozákov, aj keď dokonca majú veľmi podobné ukrajinské priezviská, Kubáňci…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali